BMW AUTO FORUM: Exclusivism - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Exclusivism ... sau pe romaneste - non-cocalarie

Poll: Exclusivism (28 member(s) have cast votes)

Ar fi utila aderearea pe baza de recomandare?

  1. Da (13 votes [46.43%])

    Percentage of vote: 46.43%

  2. Nu (15 votes [53.57%])

    Percentage of vote: 53.57%

Vote Guests cannot vote

#1 User is offline   Alex Rosiu Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 2
  • Joined: 20-September 09

Posted 20 September 2009 - 06:31 PM

Hello & multa bafta noului BMW AF!

Imi permit sa vin cu o sugestie in ideea construirii unei comunitati "de calitate", formata din oameni cu adevarat pasionati de automobilism si alte subiecte indrudite, mai ales ca inteleg ca acest concept sta la baza BMW AF.

Cred ca ar fi oportun ca aderarea la acest "club" sa se faca exclusiv pe baza de recomandare, butonul "Register" disparand cu totul. Astfel, avem o sansa in plus ca noii membri sa fie compatibili cu ceea ce ne dorim cu totii pentru BMW AF. Cred ca in acest fel s-ar putea evita conflictele ce strica total experienta user-ului in 99% din comunitatile online, ce urmaresc cantitatea in defavoarea calitatii. In plus, cei ce vor recomanda noi membri o vor face cu o oarecare raspundere implicita.

Cu alte cuvinte, ar fi bine sa incercam sa fim proactivi in loc de reactivi.

My 2 cents.
Alex.

#2 User is offline   Raziel Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Banned
  • Posts: 77
  • Joined: 15-September 09
  • Car:E46 316

Posted 20 September 2009 - 07:48 PM

prima data cand am citit am crezut ca-i vorba de AF - Asociatie Familiala :damnmw:/>

#3 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 20 September 2009 - 07:55 PM

Nu cred ca este viabila solutia, dar este laudabila intentia :)/>

Chiar si prin recomandari, nu inseamna ca cei recomandati de mine de exemplu pe anumite criterii, vor coincide cu criteriile altora de calificare si asa mai departe...

Apoi, mi se pare firesc ca oricine sa aiba acces si sa beneficieze de informatiile ce le impartasim aici pe forum.

De obicei, cei cu un caracter reprobabil se exclud singuri in final din orice comunitate a carei majoritate este formata din oameni de o anumita factura si calitate.

This post has been edited by poleposition: 20 September 2009 - 07:58 PM


#4 User is offline   Raziel Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Banned
  • Posts: 77
  • Joined: 15-September 09
  • Car:E46 316

Posted 20 September 2009 - 08:03 PM

eu m-am gandit la altceva, sa fie pe bani, adica sa existe o cotizatie anuala, trimestriala, semestriala sau cum s-o vrea, precedata de o perioada gratis, sa zicem de 3 luni, ca sa vezi pe ce dai banii iar apoi doar cei care isi achita acea cotizatie sa aiba acces la forum. Din banii acumulati se pot face anumite materiale, organiza evenimente etc... Atunci canci flame, canci nerespectari reguli, canci jigniri, ca-ti iei ban pe bani...

#5 User is offline   Rares Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 86
  • Joined: 14-September 09
  • Location:Brasov

Posted 20 September 2009 - 08:30 PM

cam greu de realizat oricare din variante.

#6 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 September 2009 - 09:04 PM

View PostAlex Rosiu, on 20 September 2009 - 07:31 PM, said:

Hello & multa bafta noului BMW AF!

Imi permit sa vin cu o sugestie in ideea construirii unei comunitati "de calitate", formata din oameni cu adevarat pasionati de automobilism si alte subiecte indrudite, mai ales ca inteleg ca acest concept sta la baza BMW AF.

Cred ca ar fi oportun ca aderarea la acest "club" sa se faca exclusiv pe baza de recomandare, butonul "Register" disparand cu totul. Astfel, avem o sansa in plus ca noii membri sa fie compatibili cu ceea ce ne dorim cu totii pentru BMW AF. Cred ca in acest fel s-ar putea evita conflictele ce strica total experienta user-ului in 99% din comunitatile online, ce urmaresc cantitatea in defavoarea calitatii. In plus, cei ce vor recomanda noi membri o vor face cu o oarecare raspundere implicita.

Cu alte cuvinte, ar fi bine sa incercam sa fim proactivi in loc de reactivi.

My 2 cents.
Alex.


Îţi mulţumesc pentru propunere.

Îţi respect părerea, însă nu cred că se ajunge la exclusivism şi civilizaţie prin înscrierea pe bază de recomandare.

Recomandarea este cu siguranţă sensibil subiectivă.
Nu cred că aceste recomandări vor duce la o comunitate de oameni pasionaţi şi civilizaţi pentru că mulţi oameni nu-şi arată în viaţa reală adevărata faţă, prin urmare este greu să-ţi dai seama cum se vor comporta pe un forum, un loc unde există o umbră a anonimatului unde se simt mult mai siguri pe ei decât în viaţa reală.

Eu caut calitate şi nu cantitate.

Am observat pe mai multe forumuri că secţiunile de mică publicitate atrag foarte mulţi utilizatori, însă sunt în general nocive pentru că atrag foarte mulţi comercianţi, de multe ori neserioşi.
În secţiunea Bursa nu pot posta decât utilizatorii care au minim 25 de posturi, iar în secţiunile Offtopic şi Bursa nu se contorizează posturile.
Cred că astfel se va face o filtrare, probabil că mulţi vor renunţa dacă vor vedea că trebuie să posteze pe forum ca să posteze un anunţ.

Forumurile devin sau nu civilizate în funcţie de administrare.
Dacă administratorul nu sancţionează dur ieşirile grobiene nefondate ale multor utilizatori doar pentru că aceştia din urmă înseamnă trafic, este logic că nu se va ajunge la statutul de comunitate.
Nu cred că oamenii pot fi educaţi prin sancţiuni.
Utilizatorii care vor avea un comportament nedemn şi agresiv vor fi banaţi.
Voi evita cât mai mult să dau sancţiuni, însă atunci când va fi nevoie nu voi ezita.

Asta nu înseamnă că voi da suspend pentru orice, e doar un forum şi trebuie privit ca atare.
Însă nici nu voi permite jignirile, lipsa de civilizaţie.

View PostRaziel, on 20 September 2009 - 09:03 PM, said:

eu m-am gandit la altceva, sa fie pe bani, adica sa existe o cotizatie anuala, trimestriala, semestriala sau cum s-o vrea, precedata de o perioada gratis, sa zicem de 3 luni, ca sa vezi pe ce dai banii iar apoi doar cei care isi achita acea cotizatie sa aiba acces la forum. Din banii acumulati se pot face anumite materiale, organiza evenimente etc... Atunci canci flame, canci nerespectari reguli, canci jigniri, ca-ti iei ban pe bani...


Suntem abia la început.
Pentru viitor adică atunci când vor fi mai mulţi utilizatori care vor posta zilnic, care vor veni la întâlniri, voi face şi un club.
Taxa va fi modică, nu vreau să scot bani din asta.
Vreau ca din taxă să pot da fiecărui membru un breloc, un pix şi un card de membru.
Pe baza acelui card de membru se va obţine o reducere de 10-20% la manoperă într-un service din Bucureşti specializat pe BMW.
Voi încerca să obţin şi o reducere din partea unui magazin de piese.

Nu mi se pare deloc corect să cer bani pentru un statut de membru.
Mulţi oameni din România încearcă să facă bani din astfel de cluburi cu tematică auto, mi se pare destul de urât.
Este cu totul altceva atunci când acorzi şi nişte beneficii celor care fac parte dintr-un club şi asta voi încerca să fac.

#7 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 21 September 2009 - 07:54 AM

Am votat nu.

#8 User is offline   Alex Rosiu Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 2
  • Joined: 20-September 09

Posted 21 September 2009 - 10:16 AM

View PostCiupanezu, on 20 September 2009 - 09:04 PM, said:

Forumurile devin sau nu civilizate în funcţie de administrare.


Corect, dar eu cred ca este mai bine sa previi decat sa tratezi. Probabil este deformatie profesionala. :)/>

Din experienta mea de lucru cu oamenii, s-a dovedit preferabila crearea unui mediu bazat pe niste principii si respect reciproc, decat pe aplicarea unui regulament. Intr-un astfel de mediu, "se intra" pe baza unei "acceptari", a unei "compatibilitati" si se ramane acolo atata timp cat aceste valori sunt respectate, pentru ca altfel treaba nu mai merge. O astfel de comunitate isi accepta si exclude membrii "on its own", rar fiind nevoie de masuri din partea unei "autoritati". Principiul se poate extinde si asupra unui forum, cam toate la care am participat pana acum confirmandu-mi acest lucru.

This post has been edited by Alex Rosiu: 21 September 2009 - 10:20 AM


#9 User is offline   z q z Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 40
  • Joined: 10-September 09
  • Location:Ţara lu' Papură Vodă

Posted 21 September 2009 - 10:39 AM

Ar fi o adunatura de oameni capabili in materie de bmw,atat,care probabil ar ajunge si ei la contre,e imposibil sa nu fie asa,cateva somitati in domeniu tot o sa comenteze la parerea altor somitati.

#10 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 21 September 2009 - 11:38 AM

View PostAlex Rosiu, on 21 September 2009 - 11:16 AM, said:

Corect, dar eu cred ca este mai bine sa previi decat sa tratezi. Probabil este deformatie profesionala. :)/>

Din experienta mea de lucru cu oamenii, s-a dovedit preferabila crearea unui mediu bazat pe niste principii si respect reciproc, decat pe aplicarea unui regulament. Intr-un astfel de mediu, "se intra" pe baza unei "acceptari", a unei "compatibilitati" si se ramane acolo atata timp cat aceste valori sunt respectate, pentru ca altfel treaba nu mai merge. O astfel de comunitate isi accepta si exclude membrii "on its own", rar fiind nevoie de masuri din partea unei "autoritati". Principiul se poate extinde si asupra unui forum, cam toate la care am participat pana acum confirmandu-mi acest lucru.


Nu ai de unde să ştii de unde apar oameni foarte civilizaţi şi pasionaţi dar pe care nu are cine să-i recomande.

Regulamentul pe care l-am făcut se poate rezuma exact prin sintagma "respect reciproc".

Atâta timp cât un utilizator este respectuos şi civilizat, nu există motive de sancţionare.

Problema este că, în timp ce exemplul tău încadrează mai ales oameni cu o anumită pregătire deci şi cu un anunit comportament, pe un forum cu tematică BMW trebuie să fii doar pasionat şi civilizat, sau doar dornic de informare.
Multe forumuri străine funcţionează foarte bine deşi accesul nu este bazat pe recomandări.

#11 User is offline   LoLa Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 5
  • Joined: 21-September 09

Posted 22 September 2009 - 10:15 AM

sunt pentru admitere pe baza recomandarii, dar nu din partea unui singur veteran, ci venind de la minimum 2 veterani.




Bine..., dar asta doar cand BMW AF se va transforma in loja masonica.

#12 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 22 September 2009 - 10:46 AM

View PostLoLa, on 22 September 2009 - 11:15 AM, said:

Bine..., dar asta doar cand BMW AF se va transforma in loja masonica.


http://cyn.ical.us/media/blogs/mymedia/prophet_lol_cat.jpg

:lol:/> :lgh (9):/>

#13 User is offline   Rares Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 86
  • Joined: 14-September 09
  • Location:Brasov

Posted 22 September 2009 - 12:06 PM

View PostLoLa, on 22 September 2009 - 10:15 AM, said:

sunt pentru admitere pe baza recomandarii, dar nu din partea unui singur veteran, ci venind de la minimum 2 veterani.




Bine..., dar asta doar cand BMW AF se va transforma in loja masonica.

buna asta!

#14 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 22 September 2009 - 01:27 PM

nu

#15 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 22 September 2009 - 09:38 PM

Depinde foarte mult de noi pentru a crea o atmosfera civilizata in cadrul acestei comunitati auto. ... Nu am votat nici eu pentru recomandare fiindca nu este corect din punctul meu de vedere...Poate ca exista o persoana pasionata de aceasta marca si care vrea sa ni se alature pentru a participa la discutii sau pentru a-si pune in valoare o experienta sau poate fiindca el/ ea considera sincer ca poate aduce valoare intregii comunitati prin ceea ce este el sau ea capabil/ a sa aduca aici.
Atmosfera din acest forum nu o va determina cred eu recomandarea, ci educatia.

#16 User is offline   G-Man Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 125
  • Joined: 23-September 09
  • Location:Nitra /SK sau VN-RO-UE
  • Car:E39 525D Touring SOLD, 525D E60

Posted 24 September 2009 - 05:25 PM

Am votat pt recomandare ,m-am saturat de discutiile fara sens si aiurea care nu aduc nimic bun comunitatii(stiu pare destul de comunist )dar asta imi doresc eu! :blush:/>

This post has been edited by G-Man: 24 September 2009 - 05:25 PM


#17 User is offline   Mpower Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 67
  • Joined: 03-October 09
  • Location:Bucuresti, Targoviste

Posted 17 October 2009 - 11:32 PM

Votat da ... m-am saturat de ciocoflenderi

#18 User is offline   kosty 316 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 129
  • Joined: 30-November 09
  • Location:suceava
  • Car:bmw 316 compact ,1994,m43b16

Posted 03 December 2009 - 07:48 AM

View PostMpower, on 17 October 2009 - 11:32 PM, said:

Votat da ... m-am saturat de ciocoflenderi

Eu votez "nu"!e buna faza cu o mica taxa !!parerea mea!

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users