BMW AUTO FORUM: Activare/dezactivare ''pleoape'' la e60 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Activare/dezactivare ''pleoape'' la e60

#21 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 08 June 2012 - 08:34 PM

View Postseverus_phantom, on 08 June 2012 - 05:37 PM, said:

daca ai o interfata de inpa si ncs-ul functional si te poti lega ''live'' la internet cu masina,iti fac eu setarile prin team viewer.


Mulţumesc, dar nu am intarfaţă. :(/> Am vrut să îmi iau, dar după ce am citit nişte documentaţie (pusă la dispoziţie de DanS) m-am decis că nu e cea mai inspirată mişcare să fac de unul singur experimente pe propria maşină.

Şi ca să eliminăm orice dubii :
1.Toate modificările acestea se pot face cu modulul de lumini standard, non-LCI (în cazul meu) ?
2.Se poate face să se aprindă doar poziţiile (angel eyes şi sprâncene) ?
3.Există posibilitatea ca la stingere/aprindere (după ce trece timpul setat) să existe un efect de tranziţie, gen pierdere/creştere de intensitate până când sunt complet stinse respectiv aprinse?

Mulţumesc încă o dată şi scuze că am atâtea întrebari.

P.S. Cred că şi Pole e interesat.

#22 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 08 June 2012 - 11:47 PM

View PostChristian, on 08 June 2012 - 09:34 PM, said:

1.Toate modificările acestea se pot face cu modulul de lumini standard, non-LCI (în cazul meu) ?

sigur

View PostChristian, on 08 June 2012 - 09:34 PM, said:

2.Se poate face să se aprindă doar poziţiile (angel eyes şi sprâncene) ?


probabil ca se poate incluzand/excluzand si farurile de ceata la fel ca la e39,dar eu deocamdata nu stiu care sunt bitii care trebuie inlocuiti si nici noile valori pentru acestia....


View PostChristian, on 08 June 2012 - 09:34 PM, said:

3.Există posibilitatea ca la stingere/aprindere (după ce trece timpul setat) să existe un efect de tranziţie, gen pierdere/creştere de intensitate până când sunt complet stinse respectiv aprinse?

nu stiu

View PostChristian, on 08 June 2012 - 09:34 PM, said:

Mulţumesc încă o dată


cu placere

#23 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 11 June 2012 - 10:47 AM

da, da, da, vreau ! Cum facem sa facem ?!

http://static.fjcdn.com/comments/so...much...want+_3437641159054d1d1e48a8ee337a51df.jpg

#24 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 11 June 2012 - 05:12 PM

View Postpoleposition, on 11 June 2012 - 11:47 AM, said:

da, da, da, vreau ! Cum facem sa facem ?!


daca ai o interfata de inpa si ncs-ul functional si te poti lega ''live'' la internet cu masina,iti fac eu setarile prin team viewer.


da un semn cand ai cele necesare si rezolvam in 10-15 minute.

#25 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 11 June 2012 - 07:46 PM

scuze ca intreb, am inteles eu bine? se pot activa welcomelights si pe e60 non LCI? eu m am uitat in FSW si nu am gasit optiunile pentru welcome lights, presupun ca alta posibilitate nu exista, nu?

#26 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 11 June 2012 - 09:57 PM

View PostTOM, on 11 June 2012 - 08:46 PM, said:

scuze ca intreb, am inteles eu bine? se pot activa welcomelights si pe e60 non LCI? eu m am uitat in FSW si nu am gasit optiunile pentru welcome lights

daca nu ai gasit optiunile de welcome light in modulul de lumini nu le poti activa cu fsw_psw,e logic ce zici tu. Ce am prezentat eu in ultimele 2 filmulete este follow me home din telecomanda si stingerea angel eyes odata cu inchiderea masinii din telecomanda,ceea ce nu e welcome light,eu avand lma1.


View PostTOM, on 11 June 2012 - 08:46 PM, said:

presupun ca alta posibilitate nu exista, nu?


-teoretic ar exista si o alta posibilitate si anume cu nettodat.
-dupa anumite setari ale parametrilor am gasit linia din nettodat care corespunde la follow me home si mai exact bitii raspunzatori de manifestarile optice ale follow me home:

00340300,0010,28,3B,02,0E,00,64,32,00,00,00,00,00,00,00,00,00

3B-ul poate lua valori de la 00 la ff in hexa,(01 fiind valoarea standard), adica 256 valori. In f-tie de aceste valori functia follow me home se poate manifesta diferit,omitand sau adaugand lumini la pozitii,faza lunga,faza scurta,stopuri,faruri ceata,etc,deci teoretic se poate manifesta exact ca un welcome light cu valori prestabilite.Problema e ca sunt cam multe variante de incercat,iar eu nu prea am rabdarea necesara sa incerc toate 256 de variante.

#27 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 12 June 2012 - 03:34 AM

Astea sunt locatiile care au legatura cu follow me home, pentru un LM C0B, nu cred ca se poate face nimic in legatura cu welcome light.

Einstellung fuer Heimleuchten
3003'00-0F HEIMLEUCHTE

HEIMLEUCHTEN_AL
HEIMLEUCHTEN_RL
HEIMLEUCHTEN_FL
HEIMLEUCHTEN_RFS
HEIMLEUCHTEN_SL
HEIMLEUCHTEN_NSW
HEIMLEUCHTEN_NSL
HEIMLEUCHTEN_BL
HEIMLEUCHTEN_BLK_V
HEIMLEUCHTEN_BLK_H
HEIMLEUCHTEN_RL_I
HEIMLEUCHTEN_KZL
HEIMLEUCHTEN_KL58G
HEIMLEUCHTEN_FUNKSCHL
HEIMLEUCHTEN_ABBRUCH
HEIMLEUCHTEN_VERLAENG

#28 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 12 June 2012 - 06:17 PM

Locatia 3003 se gaseste si la LM_E60.COC,LM_E60.COD,dar la cel mai superior index de codare pt. lma1 LM_E60.COE,locatia o vei gasi la 340300.

Pe de alta parte incepand de la LM_E60.COD in fsw_psw se gaseste doar:
HEIMLEUCHTEN
HEIMLEUCHTEN_KL58G
HEIMLEUCHTEN_FUNKSCHL
HEIMLEUCHTEN_ABBRUCH
HEIMLEUCHTEN_VERLAENG
HEIMLEUCHTEN_SEND_OPT

ceilalti parametri disparand complect,nemaiexistand posibilitatea codarii lor prin clasicul fsw_psw.

Ei bine acest parametru HEIMLEUCHTEN_SEND_OPT nu il mai gasiti nicaieri(nici la lma2),doar la LM_E60.COD si LM_E60.COE,parametru care se poate modifica din linia 00340300,0010,28,3B,02,0E,00,64,32,00,00,00,00,00,00,00,00,00 pt. LM_E60.COE dupa cum am aratat mai sus. Inclin sa cred ca acest parametru este un parametru de trecere intre follow me home si welcome light,care modificat si cu activarile follow me home din telecomanda se va comporta aproape la fel ca un welcome light.Durata minima cat sta aprinsa faza scurta e 10 sec,dar se poate micsora si la 2-3 secunde.

Nu stiu daca pt. indecsi inferiori LM_E60.COB si LM_E60.COC se poate activa follow me home din telecomanda,ei neavand parametrul HEIMLEUCHTEN_SEND_OPT.Eventual voi face un downgrade la LMA1 sa ma lamuresc daca merge.

#29 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 12 June 2012 - 07:27 PM

eu nu prea ma pricep la biti, sunt inca la faza de incepator fsw :D/>

poate ai explicat mai devreme dar te rog mai explica o data. ce face exact ce ai activat tu, treaba asta cu follow me home din telecomanda?

#30 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 13 June 2012 - 01:20 AM

View Postseverus_phantom, on 12 June 2012 - 06:17 PM, said:

Ei bine acest parametru HEIMLEUCHTEN_SEND_OPT Inclin sa cred ca acest parametru este un parametru de trecere intre follow me home si welcome light,care modificat si cu activarile follow me home din telecomanda se va comporta aproape la fel ca un welcome light.Durata minima cat sta aprinsa faza scurta e 10 sec,dar se poate micsora si la 2-3 secunde.

Nu stiu daca pt. indecsi inferiori LM_E60.COB si LM_E60.COC se poate activa follow me home din telecomanda,ei neavand parametrul HEIMLEUCHTEN_SEND_OPT.Eventual voi face un downgrade la LMA1 sa ma lamuresc daca merge.



Parametrul asta nu are legatura cu trecerea dintre follow me home si welcome light.Este vorba despre transmiterea datelor pe CAN.
Revenind la telecomanda si follow me home,nu conteaza unde este comutatorul, functia de activare merge si daca nu este pe auto.

#31 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 13 June 2012 - 01:50 AM

View PostTOM, on 12 June 2012 - 07:27 PM, said:

. ce face exact ce ai activat tu, treaba asta cu follow me home din telecomanda?



Cand se apasa scurt pe tasta de deschidere a portbagajului se activeaza functia follow me home.In functie de setari se pot aprinde diverse becuri, pozitie, semnalizare, faza scurta,etc.Asta este tot.

#32 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 13 June 2012 - 07:35 AM

View PostBavaria, on 13 June 2012 - 02:20 AM, said:

Parametrul asta nu are legatura cu trecerea dintre follow me home si welcome light.Este vorba despre transmiterea datelor pe CAN.
Revenind la telecomanda si follow me home,nu conteaza unde este comutatorul, functia de activare merge si daca nu este pe auto.

nu conteaza cum se transmit datele ci conteaza manifestarile optice ale acestui parametru.singura modalitate de eventuala activare welcome light pt.lma1 este netodat linia 3403 si acest parametru.exista 256 sanse sa am dreptate.odata cu aparitia lma2 si a f-tiei dedicate welcome light acest parametru dispare. Ps. La mine merge doar pe auto follow me home.

#33 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 13 June 2012 - 10:03 AM

am inteles, mersi :P/>

#34 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 13 June 2012 - 01:13 PM

View Postseverus_phantom, on 13 June 2012 - 07:35 AM, said:

nu conteaza cum se transmit datele ci conteaza manifestarile optice ale acestui parametru.singura modalitate de eventuala activare welcome light pt.lma1 este netodat linia 3403 si acest parametru.exista 256 sanse sa am dreptate.odata cu aparitia lma2 si a f-tiei dedicate welcome light acest parametru dispare. Ps. La mine merge doar pe auto follow me home.

Ai dreptate.

#35 User is offline   ionut525d Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 27
  • Joined: 24-September 14
  • Location:germany
  • Car:bmw e60 525d

Posted 06 November 2014 - 05:46 PM

Salut la toata lumea!ma poate ajuta si pe mine cineva cu un soft sa se joace putin prin setarile la masina mea?am un e60 2004 ,sau dak se poate face un update de soft.

#36 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 06 November 2014 - 08:41 PM

Se se joace putin? Adica vrei chiptuning sau ce anume? Update de soft nu merita sa faci daca masina merge bine.

#37 User is offline   ionut525d Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 27
  • Joined: 24-September 14
  • Location:germany
  • Car:bmw e60 525d

Posted 06 November 2014 - 11:57 PM

As vrea sa se uite ce se poate activa din cea ce nui inca activ .de ex: la modulul de lumini,functie mp3 .eventual.pliare oglinzi din telecomanda.acum din cate am vazut la mine nu cred ca sau facut update...uri de soft pana acum si de asta nu stiu ce se poate face si ce nu.si referitor la cip tuning mar interesa si asa cv dar in masura la ce imi recomandati voi din cea ce ati facut si cunoasteti fara a afecta cutia sau motorul.am inteles ca se poate face si resoftare motor cu soft de 530d eu am 525d.sau am vazut mai nou acele pedal box pentru eliminarea lagului de la pedala de acceleratie.dar nu stiu la ce sa ma rezum.daca cineva ma poate ajuta cu ceva din toate acestea sunt recunoscator.orice sfat sau ajutor este bine venit.va salut cu respect.

This post has been edited by ionut525d: 06 November 2014 - 11:59 PM


#38 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 07 November 2014 - 08:47 PM

Chiptuning-ul e de evitat pentru ca afecteaza fiabilitatea masinii.
Daca nu te duci la o firma serioasa, te alegi cu un soft care poate fi facut destul de prost si sa-ti uzeze turbina, cutia si altele.
Cat despre pedal box, asta e alta chestie de evitat. Masina e gandita din fabrica mai bine.
Daca vrei neaparat chiptuning, mergi la o firma serioasa. Adica va trebui sa platesti minim 500 euro.

#39 User is offline   ionut525d Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 27
  • Joined: 24-September 14
  • Location:germany
  • Car:bmw e60 525d

Posted 08 November 2014 - 12:30 AM

Ok multumesc mult Bogdan!am sa tin cont de parerea ta si o sa ma interesez sa vad ce pot face in legatura cu tuningul si sa vad cam cati cai sar pune peste cei 177.fara a afecta integritatea masini.tinand cont ca este automata si are limita de cuplu din fabrica.si inca o intrebare daca se poate si cred ca este offtopic .daca ss dori sa montez un modem de usb si aux .ce implica asta costuri si ce trebuie facut .multumesc mult.

#40 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 08 November 2014 - 01:22 AM

Nu inteleg exact ce vrei sa faci.

Aux ai deja. USB pentru ce doresti? Muzica?

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users