BMW AUTO FORUM: salut - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

salut e36 318is

#1 User is offline   yce318 Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 30-June 11

Posted 30 June 2011 - 10:58 AM

salut in zilele ce urmeaza intentionez sa imi achizitionez un 318 is e36 imi puteti spune la ce sa ma uit in deosibi de ce ar trebuii sa ma feresc va multumesc anticipat

#2 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 01 July 2011 - 02:47 AM

Este greu de spus ceva exact deoarece masina este destul de veche.Ar cam trebui sa te uiti la tot.

Daca imi amintesc bine exista doua modele de motoare, in functie de anul de fabricatie,M44 si M42.Ambele au probleme cu scurgerea uleiului de la motor pe langa capacele de la distributie.
Verifica masina la modul general, verifica daca exista scurgeri de antigel/uleiuri, verifica daca exista erori,suspensia fata/spate, ...

#3 User is offline   cristimm Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 67
  • Joined: 29-September 09
  • Car:E36 318is

Posted 22 July 2011 - 10:17 AM

Uita-te pe dedesupt la rugina, problemele tehnice se mai rezolva dar daca nimeresti un cazan ruginit nu-l mai repari in veci.

#4 User is offline   bmw3er Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 2
  • Joined: 12-April 12

Posted 27 May 2012 - 12:55 AM

volanta, diferential,planetare.

#5 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 28 May 2012 - 02:17 PM

incepe cu partea mecanica zic eu si anume chestiile care tin de siguranta, asta daca presupunem ca motorul e ok:

- sistem franare complet.
- castea de directie
- suspensia (in special fata), mai sunt niste bucsi mari daca nu ma insel, la puntea spate, pe langa ce mai e pe acolo.
- pe parte electrica, daca functioneaza tot cum trebuie, nu prea ai ce sa verifici, e veche masina ca sa vezi ceva pe diagnoza, cred cel putin.
- cardan/bucsa
- diferential

daca ar fi dupa mine, dupa achizitie, as schimba toate fluidele si filtrele, ulei, filtre, lichid de frana, lichid de racire, filtru combustibil, bujii, placute frana (discuri daca e nevoie) etc.

cum zicea si Bavaria, cam tot trebuie verificat la o masina atat de veche sis gur n-are cums a fie totul in regula, deci te astepti si la bani bagati in ea.

#6 User is offline   sax Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 562
  • Joined: 21-October 10
  • Location:Timisoara ( RO ) Alicante ( E )
  • Car:E39 528i
  • Motorcycle:Suzuki Bandit 400

Posted 28 May 2012 - 02:23 PM

Exact ..cam tot !

Dar vezi partea mecanica in ce stare e . Vezi starea motorului , sa nu bata tachetii la rece/cald .

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users