BMW AUTO FORUM: Computere stricate in urma update-ului de soft - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Computere stricate in urma update-ului de soft

#1 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 28 August 2011 - 05:27 AM

Se stie ca in urma unui update de soft anumite computere se pot defecta, mai bine zis nu mai accepta softul si este nevoie de cumpararea unuia nou.
Pentru masinile iesite din garantie BMW-ul nu acopera pierderile.Daca masina este in garantie cei de la BMW incearca sa recupereze computerul prin programare online.Daca nici asta nu functioneaza, atunci se schimba computerul respectiv.
Mult timp m-am gandit la treaba asta deoarece am stricat o gramada de computere la BMW-urile pe care le-am avut de-a lungul timpului.Asta este, cabluri chinezesti, soft de pe torente si experienta 0.
Intre timp am mai citit pe un forum si pe altul si am mai capatat ceva experienta.
Deoarece am un prieten bun care se ocupa de garantii la BMW in US, m-am gandit sa fac niste experimente.Toate computerele defecte sunt returnate dupa care sunt distruse.I-am cerut sa imi dea computere defecte, DME-uri,...ma rog, ce avea pe acolo.Sunt cateva computere la care apar probleme mai des decat la altele.De exemplu DME MS45, CAS-uri, JBE-uri, FRM-uri, radiouri,...
Ma rog, am luat cateva DME-uri MS43, cateva MS45, un CAS, doua JBE-uri,3 FRM-uri, cu radio nu m-am complicat deoarece este prea mare,...
Deoarece la vremea respectiva aveam un E90 si un E46, m-am pus pe treaba.Am schimbat computerele originale cu cele defecte si am incercat sa le reprogramez.Am alimentat tot ce trebuie, de la caz la caz.
Am reusit sa aduc la viata doar MS43-ul.Bine, cu MS45-ul nici nu am incercat pe masina deoarece nu am stat sa verific daca sunt aceleasi conexiuni ca la MS43, aceasta fiind echiparea originala a masinii mele.La e90 nimic, dezastru total.Cam acreala, m-am gandit eu, au dreptate astia de la BMW.Astia stiu cu masinile, eu cu hamburgerii, asta este viata pana la urma.
Am abandonat proiectul, am pus computerele intr-o cutie si aia a fost.O perioada :lol:/>
M-am gandit eu la un moment dat, ce ar fi daca le programez separat, sa nu fie conectate la masina.Stiu ca unele computere sunt foarte sensibile daca mai exista comunicatii in paralel, in timp ce se face programarea.Pe de alta parte sunt unele computere care trec la sleep chiar in timpul programarii.
Bun, am facut rost de cateva breakout box, de fire, sursa de tensiune si m-am pus pe treaba.Poveste lunga spusa scurt.Le-am programat pe toate mai putin un computer de injectie, care nu se pune, era ceva ars in interior.
Cam asta este treaba.

#2 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 28 August 2011 - 06:32 PM

View PostBavaria, on 28 August 2011 - 06:27 AM, said:

Mult timp m-am gandit la treaba asta deoarece am stricat o gramada de computere la BMW-urile pe care le-am avut de-a lungul timpului.Asta este, cabluri chinezesti, soft de pe torente si experienta 0.


As mai adauga si lipsa cunostintelor elementare in domeniul informaticii atunci cand vorbim de programare...asta e nu toti pot sa le stie pe toate...

#3 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 28 August 2011 - 06:39 PM

Nu ma deranjeaza ca ai adaugat asta, este adevarat, insa sper sa te opresti aici deoarece topicul asta nu este despre flame.
Cunostintele mele in materie de auto, informatica, programare,...sunt aproape 0.Sper ca te-am lamurit si am incheiat discutia despre pregatirea mea.

#4 User is offline   G-Man Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 125
  • Joined: 23-September 09
  • Location:Nitra /SK sau VN-RO-UE
  • Car:E39 525D Touring SOLD, 525D E60

Posted 30 August 2011 - 05:11 PM

Bravo Bavaria e bine de stiut pt unu care o pateste ca se poate fara sa cheltuie bani pe o piesa noua!

#5 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 31 August 2011 - 02:15 AM

M-am gandit ca poate ajuta pe cineva informatia, desi in ziua de azi este plin de profesionisti cu leptopuri si nu cred ca exista problema pe care sa nu o rezolve imediat.

#6 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 06 October 2011 - 01:17 PM

si concluzia care e ? Fabricantul e multumit ca a vandut marfa (modulele) si clientul fluiera a paguba?

la cat de frecvente sunt cazurile, cred ca un centru de reprogramare al fabricantului ar avea un real succes.

This post has been edited by chiciuc: 06 October 2011 - 01:18 PM


#7 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 06 October 2011 - 09:39 PM

View Postchiciuc, on 06 October 2011 - 01:17 PM, said:

si concluzia care e ? Fabricantul e multumit ca a vandut marfa (modulele) si clientul fluiera a paguba?

la cat de frecvente sunt cazurile, cred ca un centru de reprogramare al fabricantului ar avea un real succes.


Concluzia o trage fiecare.Pentru mine concluzia este: aceste computere pot fi recuperate intr-o proportie de cel putin 90%.

Centrul de reprogramare nu cred ca este o metoda viabila.Gandeste-te un pic la nivel global.BMW-ul acopera aceste pierderi cat masina este in garantie.Nu conteaza cum, schimba computerul, il reprogrameaza.Dupa ce masina a iesit din garantie, dealerii tot mai ofera garantie in anumite cazuri.Daca un computer se defecteaza la programare si masina a fost cumparata de la dealerul respectiv, 99% ca dealerul va plati pentru reparatie chiar daca masina este iesita dn garantie.
Tu la ce client te referi?La clientul care cumpara o masina care are pe bord 100k si in realitate are 300k, o masina care nu a mai calcat intr-un dealer BMW in ultimii 5 ani, o masina cumparata din alta tara si adusa in Romania,...In astfel de cazuri nu plateste decat posesorul masinii si mi se pare destul de corect, desi si eu am fost afectat de multe ori de politica asta.Eu asa cred ca sta treaba .Doar nu te astepti sa te duci la BMW cu un E65 care are 250k si a avut 10 proprietari, si sa te astepti sa iti plateasca ei pentru eventualele computere stricate in urma programarii.
La centrul respectiv ar trebui sa lucreze niste oameni bine pregatiti, asta inseamna niste costuri ridicate.Dupa cate am vazut BMW-ul ofera deja suport tehnic pentru toti dealerii.

#8 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 08 October 2011 - 10:07 PM

prea avem ceva cu romanii proprietari de masini premium.

eu priveam din alt punct de vedere:
- deja se vad campanii (nu numai la BMW) prin care se acorda o atentie la masinile iesite din garantie. Post-garantie. Prin oferte, discount-uri.
- poate se mai schimba mentalitate de "doar schimbatori de componente" din reprezentante.

#9 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 08 October 2011 - 10:44 PM

Nu are legatura cu provenienta posesorilor de BMW.Nimeni nu te baga in seama nici in alta tara daca te duci la un service BMW si nu ai "istorie" acolo, nu ai cumparat masina de acolo.
Ma refer la faptul ca nu se va repara nimic pe post garantie, adica moca.
Exista o gramada de discount-uri si la BMW, piesele value-line, insa oferta este valabila numai pentru anumite tari deocamdata.
Mentalitatea nu cred ca se va schimba prea curand."Reparatiile" la multe componente sunt doar de scurta durata, pe termen lung este de preferat sa se schimbe piesa defecta cu o piesa noua sau cu o piesa reconditionata in fabrica.
BMW-ul nu este o masina ieftina la intretinere, se stie asta.Pe de alta parte nu obliga nimeni pe cineva sa isi cumpere BMW.

#10 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 09 October 2011 - 07:53 AM

in fine, treaba lor cum vor sa-si trateze clientii.

poate revii cu povestea pe lung :)/>

#11 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 09 October 2011 - 07:08 PM

Pai asta este toata povestea. :)/>

#12 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 12 October 2011 - 09:07 AM

Mi-ar fi placut electronica, dar am luat-o pe alt drum. Dar am prieteni pasionati de electronica si daca faci un diy poate revigoram si noi ceva module.

#13 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 13 October 2011 - 01:07 AM

View Postchiciuc, on 12 October 2011 - 09:07 AM, said:

daca faci un diy poate revigoram si noi ceva module.


Ai toata informatia care iti trebuie mai sus, trebuie doar sa iti pui un pic capul la contributie.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users