BMW AUTO FORUM: zgomot infernal e36 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

zgomot infernal e36

#1 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 29 August 2011 - 10:53 AM

De ceva vreme aveam probleme cu zgomotele masinii. Se auzea un fel de vaj vaj de undeva din partea spate a masinii.
Am facut o constatare, si dupa verificarile celor de la service, mi-au zis ca rulmentii sunt ok, m-am conformat, si am asteptat sa vad ce se intampla, ma gandeam ca e de la anvelope.
Inca cam de o luna (intre timp am pus roti pe 17), zgomotul s-a accentuat. Nu se mai aude nici motorul, din cauza vajaitului.
Incepe usor pe la 40-50, cel mai intens e intre 80 si 100-110, dupa aproape dispare.
In curbe, la viteze mari, dispare vajaioala, si se aude un huruit (doar cand am o curba la stanga, si o iau cu viteza mare, la viteza mica nu se aude nimic).
Am inregistrat zgomotul ieri.




Sa va descriu istoria zgomotului.

Acu aproape 2 ani, am pus niste anvelope de iarna mai mari, 225/60/15.
A inceput sa se auda un usor vajait, aproape insesizabil.
Cand a dat primavara, am schimbat anvelopele, agomotul se auzea, tot foarte slab, nu tot timpul.
Am tot intrebat pe la servici, cand am facut o costatare, totul ok, nimeni nu stia nimic. Ziceau ca de la anvelope.
Am trecut la anvelopele de vara. Zgomotul persista.
Am schimbat puntea spate cu totul - am trecut pe discuri. Zgomotul a ramas.
La 2-3 luni, am schimbat diferentialul, tocmai pentru ca eu credeam ca de la el e zgomotul, cu unul cu raport mai mare (3.45 in loc de 3.38). Nu a disparut zgomotul.
Am facut o constatare (pb cu elementele de directie, bucse, pivoti) - am intrebat de cei de acolo - mi-au verificat rotile, au zis ca nu au joc, si ar trebui sa fie ok rulmentii.
Nu era deranjant, asa ca am trecut cu vederea.
Acu 1-2 luni, sau asa ceva, am trecut la rotile de 17. Dupa scurt timp zgomotul a inceput sa se accentueze, din ce in ce mai tare pe zi ce trece, nu mai suport, simt ca innebunesc daca merg mai mult de 25-30 min.
Acopera si zgomotul motorului, si cel al esapamentului, si cel al cd-playerului.



Din ce am scris mai sus, nu as crede ca ar fi problema de la rulmenti sau grupt.
Dar nu bag mana in foc... Posibil sa se fi uzat intre timp, dar nu-mi explic de ce zgomotul persista imediat dupa ce am schimbat puntea.

Diferentialul are cam 90% ulei in el... Nu are scurgeri, nu se cad urme.


Daca o ridic sus de rotile din spate, as putea sa-mi dau seama de sursa zgomotului?

Pareri?

#2 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 30 August 2011 - 12:29 AM

Face urat rau de tot, nu stiu cum de ai curaj sa mergi cu masina asa.
Trebuie sa fie ceva evident la zgomotul pe care il face.Incearca sa o ridici pe un elevator si sa asculti de unde vine zgomotul.Accelerezi pana la viteza la care se aude cel mai rau si este imposibil sa nu iti dai seama ce are.
Incearca sa nu te mai duci tot la service-ul ala unde ti-au spus ca totul este ok.

#3 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 30 August 2011 - 06:49 AM

Parerea mea este ca s-a subtaiat dantura pinionului de atac. Ridic-o pe elevator si incearca sa vezi daca exista pilitura in uleiul din grup.
Eu am un laptop si sunetul este destul de precar...Seamana deasemeni cu zgomotul de rulment care nu este obligatoriu sa fie la roata...exista si la grup (acel pinion de care spuneam mai sus are unul care in cazul unei uzuri avansate, creeaza zgomote asemenatoare).

#4 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 30 August 2011 - 09:15 AM

View PostBavaria, on 30 August 2011 - 12:29 AM, said:

Face urat rau de tot, nu stiu cum de ai curaj sa mergi cu masina asa.
Trebuie sa fie ceva evident la zgomotul pe care il face.Incearca sa o ridici pe un elevator si sa asculti de unde vine zgomotul.Accelerezi pana la viteza la care se aude cel mai rau si este imposibil sa nu iti dai seama ce are.
Incearca sa nu te mai duci tot la service-ul ala unde ti-au spus ca totul este ok.

Daca joc la roti nu aveam, nu vedeam nici un pericol prea mare :)/>

View PostDanS, on 30 August 2011 - 06:49 AM, said:

Parerea mea este ca s-a subtaiat dantura pinionului de atac. Ridic-o pe elevator si incearca sa vezi daca exista pilitura in uleiul din grup.
Eu am un laptop si sunetul este destul de precar...Seamana deasemeni cu zgomotul de rulment care nu este obligatoriu sa fie la roata...exista si la grup (acel pinion de care spuneam mai sus are unul care in cazul unei uzuri avansate, creeaza zgomote asemenatoare).

O sa incerc sa verific si grupul, cu toate ca a fost schimat dupa ce zgomotul se auzea foarte foarte putin, si s-a auzit in continuare.


O sa incerc pe elevator :)/>

#5 User is offline   Madalin Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 43
  • Joined: 17-June 11

Posted 12 September 2011 - 10:24 AM

Ai reusit sa identifici sursa zgomotului? Ai incercat sa verifici rulmentii fata si spate? Deseori apar probleme din cauza lor care se manifesta tot prin zgomot infernal, insa nu este obligatoriu ca un rulment sa fie uzat sa se manifeste si printr-un joc la roata.

#6 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 20 September 2011 - 09:23 PM

Nu, nu prea am circulat cu ea in ultima vreme, nu am putut sa o duc la garaj sa vad ce si cum.

#7 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 25 October 2011 - 09:46 AM

View PostMadalin, on 12 September 2011 - 10:24 AM, said:

Ai reusit sa identifici sursa zgomotului? Ai incercat sa verifici rulmentii fata si spate? Deseori apar probleme din cauza lor care se manifesta tot prin zgomot infernal, insa nu este obligatoriu ca un rulment sa fie uzat sa se manifeste si printr-un joc la roata.


Am identificat sursa zgomotului. Rulmentul spate, abia zilele trecute a bubuit, a facut joc roata, si nu mai pot circula.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users