BMW AUTO FORUM: Eroare airbag - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Eroare airbag

#1 User is offline   klaukaz Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 3
  • Joined: 21-September 11

Posted 25 September 2011 - 12:37 PM

Salutare! Stie cineva ce inseamna aceasta eroare: 13 ignition circuit zk 12 airbag driver stage2

#2 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 25 September 2011 - 07:32 PM

verifica mufele de la airbagul din volan, probabil una dintre ele e oxidata sau nu e bine mufata (asta daca eroarea a aparut din senin...)

#3 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 25 September 2011 - 11:08 PM

Daca mufele sunt ok verifica rezistenta airbag-ului.

#4 User is offline   klaukaz Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 3
  • Joined: 21-September 11

Posted 27 September 2011 - 10:47 AM

Eroarea cred ca era de cand am cumparat masina,acum un an. Avea eroare si de la plasa din scaun dreapta dar am rezolvato. Mufele sunt OK siguranta 11 care e de la airbag am schimbato si pe aia dar nu e de acolo am luat prin eliminarea fiecarui airbag(din volan,stalp,portiera) capsa pirotehnica si imi arata de fiecare data eroare la ce am deconectat plus eroarea asta 13 ignition circuit zk 12 airbag driver stage2 care nu dispare

#5 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 28 September 2011 - 12:58 AM

Nu are treaba siguranta cu problema asta.Nu au treaba nici celelalte airbag-uri.Nu are cum sa fie nici problema de soft.Am spus de soft deoarece am citit aberatii pe alt forum, cum ar provoca softul o eroare de genul asta.
Sunt numai trei variante posibile, airbag-ul defect(putin probabil), computerul de airbag defect(putin probabil), cablajul intrerupt(foarte probabil).
In aceeasi categorie cu cablajul intra si conectorii de la airbag care pot fi defecti.

Trebuie sa te apuci si sa masori daca vrei sa rezolvi problema.Unele probleme asa se rezolva, nu merge tot timpul sa conectezi leptopul si gata.
Trebuie sa masori cablajul de la airbag pana la computerul de airbag, sa vezi daca este intrerupt, daca este in scurt,...
Dupa aia trebuie sa masori rezistenta airbag-ului.Aici iti recomand sa folosesti un multimetru de buna calitate sau daca nu ai, mai bine nu masori nimic.
In functie de rezultatele de la masuratori o sa iti dai seama destul de rapid de unde este problema.
Deoarece problema este permanenta ar trebui sa fie relativ usor de rezolvat.

#6 User is offline   klaukaz Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 3
  • Joined: 21-September 11

Posted 28 September 2011 - 10:47 AM

ce ohmaj treb sa aiba airbag-ul?

#7 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 September 2011 - 12:46 AM

Masoara stage 1 si valoarea pentru stage 2 trebuie sa fie foarte apropiata.

#8 User is offline   535i V8 Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 2
  • Joined: 31-March 10

Posted 26 February 2012 - 01:52 AM

Am si eu o problema cu airbag.Sta becul aprins.Am facut test cu BMW Scanner 1.4 si imi da urmatoarea eroare.
SRS -> 1A/A2 - Seat occupancy recognition 1 (SBE1)
11/A0 - Power supply
02/20 - Belt tensioner, driver
Problema este ca atunci cand citesc live data imi vede seat occupacy pentru ca e cu verde si spune si ca nu este ocupat.La toate celelalte module daca resetez orice eroare dispare.La modulul acesta(SRS) erorile au ramas dupa ce au fost sterse spunant ca seat occupacy este inca valabila iar celelalte nu.Totusi raman acolo.Am inteles ca ar trebui sa recodez ECU dar nu am de mult interfata si nu stiu sa fac asta.Stie cineva?Sau vreo alta rezolvare a situatiei?Am incercat si sa fac bypass la verificarea senzorului.Atunci nu imi mai apare eroare activa insa becul sta tot aprins..

This post has been edited by 535i V8: 26 February 2012 - 02:01 AM


#9 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 February 2012 - 02:04 AM

Erorile nu au treaba cu codificarea.
Trebuie sa schimbi senzorul de la scaun si sa repari cablajul de la centura de siguranta(sofer).

#10 User is offline   liviu131 Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 30-September 11

Posted 03 March 2012 - 10:33 PM

View Postklaukaz, on 27 September 2011 - 10:47 AM, said:

Eroarea cred ca era de cand am cumparat masina,acum un an. Avea eroare si de la plasa din scaun dreapta dar am rezolvato. Mufele sunt OK siguranta 11 care e de la airbag am schimbato si pe aia dar nu e de acolo am luat prin eliminarea fiecarui airbag(din volan,stalp,portiera) capsa pirotehnica si imi arata de fiecare data eroare la ce am deconectat plus eroarea asta 13 ignition circuit zk 12 airbag driver stage2 care nu dispare


Cum ai rezolvat eroarea cu plasa?

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users