BMW AUTO FORUM: Kickbox - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Kickbox şi alte sporturi din aceeaşi categorie

#41 User is offline   andrei™ Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 164
  • Joined: 17-November 09

Posted 22 May 2010 - 02:58 PM

E atitudine de baiat rau, un fraier nu paseste in ring.

Toate acele manifestari de dinaintea unei lupte, sunt niste tehnici folosite in scopul intimidarii advresarului. Sigur, nu intotdeauna dau roade si nu toti le folosesc.

Uite, Hari e un baiat rau atat in ring, cat si in afara lui, de nenumarate ori a fost surprins batandu-se prin baruri. Cu toate astea, el este un sportiv exceptional, si este apreciat pentru ceea ce face in ring.

Pai vezi ca te contrazici. Nu ai tangenta cu viata reala si deci n-ai cum sa-l cunosti in totalitate. Ceea ce vezi tu la el este doar latura sportiva si nici macar pe asta nu stii s-o apreciezi. Dar probabil ca il urasti atat de mult, incat nu te va convinge niciodata. De unde stii tu ca n-a facut el nicio binefacere?

Nu raporta un simplu sportiv la un geniu.

Intr-adevar este cam neslefuit, dar asta nu inseamna ca e un cretin. E un sportiv si prin munca a ajuns unde este. Ai idee macar ce inseamna un sport de contact?

#42 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 22 May 2010 - 03:42 PM

Andrei, iartă-ma că-ți spun dar Schilt are tehnică și încă una foarte bună. Stilul lui de luptă nu este spectaculos și de aceea nu place plublicului. Uite-te ce execuție a avut în meciul cu J.L. Banner în finala GP-ului de anul trecut.

#43 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 22 May 2010 - 03:44 PM

eu sunt fan Bas Rutten :D/> UFC, ma rog.

#44 User is offline   andrei™ Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 164
  • Joined: 17-November 09

Posted 22 May 2010 - 03:57 PM

View PostChristian, on 22 May 2010 - 04:42 PM, said:

Andrei, iartă-ma că-ți spun dar Schilt are tehnică și încă una foarte bună. Stilul lui de luptă nu este spectaculos și de aceea nu place plublicului. Uite-te ce execuție a avut în meciul cu J.L. Banner în finala GP-ului de anul trecut.

Finala a fost Schilt - Hari. :D/>

Nu mai imi aduc aminte executiile, insa stiu ca au fost doua knock-down-uri in prima repriza si deci Schilt a castigat prin ko.

Greseala a fost a lui Hari ca s-a aruncat in lupta, crezand ca-l mai poate face inca o data ko pe Schilt cum reusise cu cateva luni in urma.

Eu nu contest faptul ca Schilt nu este un mare luptator, insa la tehnica nu sta ca Hari, Bonjasky, Feitosa etc., iar statura este un mare atu pentru el.

#45 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 22 May 2010 - 04:00 PM

Foarte șmecher Bas Rutten, pole... și Randy Cuture la fel. B)/>

Să te uiți dacă ai chef, e o emisiune pe Nat Geo luni de la 21:00, se numește "Maeștrii luptei" au fost amandoi sportivii de care am pomenit mai sus acum vre-o două săptămâni... a fost foarte interesantă emisiunea, au măsurat forța loviturilor și tot fel de tehnici specifice mma.

#46 User is offline   andrei™ Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 164
  • Joined: 17-November 09

Posted 22 May 2010 - 04:04 PM

Cel mai tare din parcare in MMA este Feodor Emelianenko. Fenomenal acest rus. :1974_eating_popcorn:/>

#47 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 22 May 2010 - 04:09 PM

View PostChristian, on 22 May 2010 - 04:00 PM, said:

Foarte șmecher Bas Rutten, pole... și Randy Cuture la fel. B)/>

Să te uiți dacă ai chef, e o emisiune pe Nat Geo luni de la 21:00, se numește "Maeștrii luptei" au fost amandoi sportivii de care am pomenit mai sus acum vre-o două săptămâni... a fost foarte interesantă emisiunea, au măsurat forța loviturilor și tot fel de tehnici specifice mma.


hehe, am vazut :)/> impresionant, nu-i venea aluia sa creada cu ce forta loveste Bas. :lol:/>

#48 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 22 May 2010 - 04:14 PM

View Postandrei™, on 22 May 2010 - 03:57 PM, said:

Finala a fost Schilt - Hari. :D/>

Nu mai imi aduc aminte executiile, insa stiu ca au fost doua knock-down-uri in prima repriza si deci Schilt a castigat prin ko.

Greseala a fost a lui Hari ca s-a aruncat in lupta, crezand ca-l mai poate face inca o data ko pe Schilt cum reusise cu cateva luni in urma.

Eu nu contest faptul ca Schilt nu este un mare luptator, insa la tehnica nu sta ca Hari, Bonjasky, Feitosa etc., iar statura este un mare atu pentru el.


Ai înțeles greșit ce am spus. M-am referit la finală sub aspectul întregii gale, s-a numit "Final 8" dacă-mi aduc bine aminte, deci cei mai buni 8 luptători au disputat o finală.
Hari are tot viitorul în față, nu îmi fac griji pentru el.
Eu susțin în continuare ca Schilt are tehnică la fel de buna ca Aerts sau chiar Hoost. Bonjasky și Feitosa se bazează pe tehnicile de picioare, primul cu Muay Thai iar cel de-al doilea cu a sa faimoasă lovitură de picior în doi timpi "brazilian kick" inspirtă din artele marițiale din "patria mamă".

View Postandrei™, on 22 May 2010 - 04:04 PM, said:

Cel mai tare din parcare in MMA este Feodor Emelianenko. Fenomenal acest rus. :1974_eating_popcorn:/>


Este. Doar că luptă în alt sistem... Strike Force parcă iar ceilalți 2 evoluează in UFC.

P.S. Nu sunt sigur exact de denumiri dar am vrut să evidențiez faptul că pentru moment nu pot discuta o luptă pentru supremație deși cred că Fedor ar câștiga. :)/>

#49 User is offline   andrei™ Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 164
  • Joined: 17-November 09

Posted 22 May 2010 - 04:24 PM

View PostChristian, on 22 May 2010 - 05:14 PM, said:

finală sub aspectul întregii gale

Feitosa cu a sa faimoasă lovitură de picior în doi timpi "brazilian kick" inspirtă din artele marițiale din "patria mamă".


Banner tot incearca sa devina si el campion mondial, insa nu cred ca mai are vreo sansa. A suferit si niste accidentari...

Da, are high kick-ul ala fabulos, descendent asa.

#50 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 22 May 2010 - 04:28 PM

View Postkcr 540, on 22 May 2010 - 08:40 AM, said:

Si Smarandescu deranj.... nani repede in 12 secunde, Catinas promite :P/> , chiar mi-a placut.


si smarandescu si morosanu au picat prea repede.... :(/>

aia sunt sportivi profesionisti, meseria lor e de luptator profesionist si se antreneaza pentru asta zilnic de cand aveau 12-13 ani.

morosanu si smarandescu, ca si alti "luptatori" ai nostri, nu sunt luptatori 100% pur sange. sunt niste batausi adunati de prin salile de forta si nu au nici o legatura cu sportul, mai degraba cu bataia de strada.

imi era si mila aseara de ei cand ii vedeam ce ametiti erau dupa loviturile primite. si un cal de la sat munceste mult dar daca-l pui sa alerge langa un cal de rasa arab se vede imediat diferenta... de exemplu taurasul ala de overeem se vede ca e facut doar pentru asa ceva.

semmy shilt ala nu mi se pare ca nu are tehnica, dimpotriva, mi se pare un luptator super tehnic, tehnica nu mi se pare numai ce face badr hari sau remy boniaski, tehnica mi se pare ca inseamna si sa stii sa te aperi foarte bine.


oricum, foarte trista gala de aseara, chiar mi-a fost mila si de smarandescu si de morosanu, si-au luat-o foarte urat. meritau mai mult fie si pentru ca muncesc foarte mult :)/>

in afara de daniel ghita la sportul asta chiar nu avem pe nimeni care sa emita pretentii.

#51 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 22 May 2010 - 04:37 PM

View Postandrei™, on 22 May 2010 - 04:24 PM, said:

Banner tot incearca sa devina si el campion mondial, insa nu cred ca mai are vreo sansa. A suferit si niste accidentari...

Da, are high kick-ul ala fabulos, descendent asa.


Imi pare rău de J.L.B. cariera i-a fost distrusă neintenționat de către "Mr. Perfect". E într-o condiție fizică foarte bună, cred că apucă ca și în anii trecuți "Final 8" dar mai mult nu cred. :(/>



#52 User is offline   andrei™ Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 164
  • Joined: 17-November 09

Posted 22 May 2010 - 04:38 PM

View PostB72EGR, on 22 May 2010 - 05:28 PM, said:

morosanu si smarandescu, ca si alti "luptatori" ai nostri, nu sunt luptatori 100% pur sange. sunt niste batausi adunati de prin salile de forta si nu au nici o legatura cu sportul, mai degraba cu bataia de strada.

semmy shilt ala nu mi se pare ca nu are tehnica, dimpotriva, mi se pare un luptator super tehnic, tehnica nu mi se pare numai ce face badr hari sau remy boniaski, tehnica mi se pare ca inseamna si sa stii sa te aperi foarte bine.

in afara de daniel ghita la sportul asta chiar nu avem pe nimeni care sa emita pretentii.


Unde l-ai vazut tu pe Morosanu sa se bata pe strada sau prin baruri? Nu are statura se se poate bate cu un Zimmerman, Bonjasky, Hari si toti periculosii aia.

Haha, ideea e ca Schilt nu prea stie sa se apere, de cate ori l-ai vazut facand blocaj cu bratele intr-un meci? El, la statura lui, nu este invatat sa-si iau bucati in fatau, si de aia isi agita mainile si da din cap ca o primata. :lol:/>

Aici ai dreptate.

This post has been edited by andrei™: 22 May 2010 - 04:41 PM


#53 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 22 May 2010 - 10:47 PM

View Postandrei™, on 22 May 2010 - 03:58 PM, said:

E atitudine de baiat rau, un fraier nu paseste in ring.

Toate acele manifestari de dinaintea unei lupte, sunt niste tehnici folosite in scopul intimidarii advresarului. Sigur, nu intotdeauna dau roade si nu toti le folosesc.

Uite, Hari e un baiat rau atat in ring, cat si in afara lui, de nenumarate ori a fost surprins batandu-se prin baruri. Cu toate astea, el este un sportiv exceptional, si este apreciat pentru ceea ce face in ring.

Pai vezi ca te contrazici. Nu ai tangenta cu viata reala si deci n-ai cum sa-l cunosti in totalitate. Ceea ce vezi tu la el este doar latura sportiva si nici macar pe asta nu stii s-o apreciezi. Dar probabil ca il urasti atat de mult, incat nu te va convinge niciodata. De unde stii tu ca n-a facut el nicio binefacere?

Nu raporta un simplu sportiv la un geniu.

Intr-adevar este cam neslefuit, dar asta nu inseamna ca e un cretin. E un sportiv si prin munca a ajuns unde este. Ai idee macar ce inseamna un sport de contact?


Să fim serioşi, nu eşti "băiat rău" pentru că păşeşti într-un ring.
Faptul că păşeşte în ring nu-l face nici mai bun nici mai rău decât oricine altcineva, în fond nu curajul ci nevoia îl împinge să facă asta.

Acea tehnică de intimidare a adversarului a fost practic inventată de Tyson.
Privirea aia aparţinea unei forţe a naturii, iar el nu era vreun cioban sau tractorist ci un om care a stat mai mult în scoli de corecţie decât acasă.
Tyson spărgea case, vindea droguri, tâlhărea oameni chiar înainte de vârsta de 15 ani, aşa că privirea aia chiar putea speria pe cineva.
O privire tâmpă nu sperie pe nimeni.

Ştiu pe cineva care-l cunoaşte pe Moroşanu şi mi-a explicat exact ce fel de om e.
Persoana asta l-a învăţat anumite tehnici când el nu ştia absolut nimic, iar după ce a devenit cunoscut, nici măcar salut nu i-a mai spus, iar asta spune totul.

Ceea ce văd la el nu este doar latura sportivă pentru că nu ştie să-ţi ţină gura. Vorbeşte mult şi prost, e tupeist şi încrezut fără să aibă o bază, aşa că nu am ce aprecia la el.
Nu-l urăsc, îmi este doar antipatic. Nu mi-a făcut nimic personal încât să-l urăsc, doar îl dispreţuiesc.

Un sportiv poate fi un geniu.

Dar tu ai?
Ai practicat în viaţa ta vreun sport de performanţă?
Eu am făcut-o.

View PostB72EGR, on 22 May 2010 - 05:28 PM, said:

morosanu si smarandescu, ca si alti "luptatori" ai nostri, nu sunt luptatori 100% pur sange. sunt niste batausi adunati de prin salile de forta si nu au nici o legatura cu sportul, mai degraba cu bataia de strada.


Foarte adevărat.

Iar K1-ul ăsta, deşi e spectaculos, este mult sub box din punct de vedere calitativ.

În orice caz, ca în cazul oricărui alt sport, România stă foarte prost pentru că nu sunt investiţi bani.

#54 User is offline   andrei™ Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 164
  • Joined: 17-November 09

Posted 22 May 2010 - 11:42 PM

Exact, sa fim seriosi, numai un om ce are curaj poate pasi in ring, nu orice lache.

Un caracter ca al lui Tyson nu te incomodeaza cu nimic, iar pe al astuia nu-l agreezi. Nu incepe sa-mi expui palmaresul lui Tyson, nu ma intereseaza, aici vorbim de caracter, iar in cazul celui dintai este sub orice critica.

Da, am practicat si eu sport, insa nu toti care o fac exceleaza, asa ca cei care ajung la un anume nivel au meritele lor.

#55 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 22 May 2010 - 11:56 PM

Nu cred.
Nevoia te face să-ţi asumi anumite riscuri, nu curajul.

Eşti curajos când faci paraşutism, când te dai cu parapanta, când faci alpinism, lucruri care te pot omorî instant dacă greşeşti.

Nu am spus că-l admir pe Tyson din punct de vedere al caracterului pentru că nu este deloc aşa, însă îl admir ca sportiv.

L-aş respecta pe Moroşanu dacă ar fi un sportiv de valoare, însă eu nu cred că a ajuns la acest statut.
Pentru mine este la nivelul de măscărici.

Nu are de ce să te deranjeze asta, aşa îl percep eu, nu este o problemă.

#56 User is offline   andrei™ Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 164
  • Joined: 17-November 09

Posted 23 May 2010 - 12:17 AM

Nu orice om care are nevoie de bani, apeleaza la sporturi de contact. De altfel, in sportul asta se castiga putini bani in comparatie cu boxul, care este mult mai mediatizat si in care, intr-adevar, este mult mai greu sa faci performanta.

Ai nevoie de curaj si in sporturile extreme, dar si in cele de contact, ca riscul este mai mare in unele cazuri, este altceva. Nu ai nevoie, de exemplu, de curaj la tenis, sah, table si mestacat seminte in fata blocului. :lol:/>

Intr-adevar, Morosanu nu este un luptator de talie mondiala, si probabil nu va fi niciodata, insa nu multi romani pot atinge nivelul asta mediocru.

#57 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 23 May 2010 - 10:27 AM

Având în vedere ce pregătire are Moroşanu, în afară de sporturile de contact, nu prea sunt alte variante decente din punct de vedere financiar pentru el.

În orice sport ai nevoie de un pic de curaj, altfel frica nu te va lăsa să evoluezi la capacitatea ta maximă.

Cât despre riscuri, nu mi-ar fi deloc frică să intru într-un ring după măcar câteva luni de pregătire, însă să fac alpinism sau să mă arunc cu paraşuta mi se pare mult prea riscant.

#58 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 23 May 2010 - 08:55 PM

decat sa intru in ring cu mike tyson mai bine ma catar pe everest si apoi sar de pe el cu parasuta :lol:/>

#59 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 23 May 2010 - 09:46 PM

Cred că e mai simplu să iei bătaie de la Tyson. :)/>

#60 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 05 July 2010 - 12:14 PM

Câteva k.o.-uri spectaculoase...



  • (7 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

4 User(s) are reading this topic
0 members, 4 guests, 0 anonymous users