BMW AUTO FORUM: resoftare 520d e39 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

resoftare 520d e39

#1 User is offline   sexx Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 2
  • Joined: 12-October 11
  • Car:e39 520d

Posted 12 October 2011 - 11:40 PM

Sal.Am un e39 520d din 2000,vreau sa il resoftez.Care sunt riscurile?? Imi puteti recomanda pe cineva foarte bun in meseria asta.ms:)

#2 User is offline   cipry83 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 12-September 10

Posted 13 October 2011 - 05:44 PM

View Postsexx, on 12 October 2011 - 11:40 PM, said:

Sal.Am un e39 520d din 2000,vreau sa il resoftez.Care sunt riscurile?? Imi puteti recomanda pe cineva foarte bun in meseria asta.ms:)

eu am resoftat un e46 320d la George tel.0727854471
sunt f.multumit

#3 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 13 October 2011 - 06:57 PM

View Postcipry83, on 13 October 2011 - 06:44 PM, said:

eu am resoftat un e46 320d la George tel.0727854471
sunt f.multumit

Deasemeni, numai referinte bune so far....

#4 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 13 October 2011 - 08:08 PM

riscul consta in posibilitatea (relativ mica) de eroare la reprogramare (uneori reuseste dupa ceva incercari, alteori ba) caz in care ai nevoie de alt ecu (eventual + ews, etc), in majoritatea cazurilor nu e din cauza celui care rescrie

#5 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 14 October 2011 - 01:04 AM

View Postsexx, on 12 October 2011 - 11:40 PM, said:

Imi puteti recomanda pe cineva foarte bun in meseria asta.ms:)


Depinde la ce te referi cand spui bun.In general softul nu este facut in Romania.Multi dintre cei care vand asa ceva au o legatura cu o firma din afara tarii.Baietii care iti pun softul au un leptop si un cablu, uneori nu au minime cunostinte despre ce se intampla acolo.Deci la capitolul asta trebuie sa afli cine a produs cu adevarat softul respectiv si dupa aia sa cauti referinte.

Cat despre partea a doua, daca se strica ceva in timpul programarii, trebuie sa stabilesti de la inceput cine suporta costul.
Multi ofera garantie "la soft".Asta este o prosteala pentru cei care chiar nu au treaba deloc cu masinile, nu se pricep deloc.Daca nu esti multumit de soft pe o perioada x, ei vor pune la loc softul original al masinii.
Asta este garantia in general.Daca intre timp s-a stricat ambreiajul, turbina sau mai stiu eu ce, astea nu sunt acoperite de asa zisa garantie.

#6 User is offline   sexx Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 2
  • Joined: 12-October 11
  • Car:e39 520d

Posted 13 February 2013 - 07:42 PM

Am softat-o in vara la George,totul ok pana acum.
Am in jur de 20mii km facuti.
Garantie nu iti ofera nimeni!
Poate atunci pe moment,dar cum ai plecat esti dus..
20% daca imbunatatesti performantele masini eu zic ca nu e problema :rolleyes:/>

View PostBavaria, on 14 October 2011 - 01:04 AM, said:

Depinde la ce te referi cand spui bun.In general softul nu este facut in Romania.Multi dintre cei care vand asa ceva au o legatura cu o firma din afara tarii.Baietii care iti pun softul au un leptop si un cablu, uneori nu au minime cunostinte despre ce se intampla acolo.Deci la capitolul asta trebuie sa afli cine a produs cu adevarat softul respectiv si dupa aia sa cauti referinte.

Cat despre partea a doua, daca se strica ceva in timpul programarii, trebuie sa stabilesti de la inceput cine suporta costul.
Multi ofera garantie "la soft".Asta este o prosteala pentru cei care chiar nu au treaba deloc cu masinile, nu se pricep deloc.Daca nu esti multumit de soft pe o perioada x, ei vor pune la loc softul original al masinii.
Asta este garantia in general.Daca intre timp s-a stricat ambreiajul, turbina sau mai stiu eu ce, astea nu sunt acoperite de asa zisa garantie.


Exact!
Nu exista garantie la soft,decat daca e masina de maxim 5 ani vechime,sunt unele service-uri de tunning specializate.
Pune o garantie pe turbina,kit ambreaj..etc.
Contra cost!

This post has been edited by sexx: 13 February 2013 - 07:40 PM


Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users