BMW AUTO FORUM: Software/ tester folosit la diagnosticarea masinii. - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Software/ tester folosit la diagnosticarea masinii. Care este mai bun , folosit de catre cine, de ce, cand, cum?

#101 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 25 May 2011 - 08:05 PM

View Postseverus_phantom, on 25 May 2011 - 07:32 PM, said:

In alta ordine de idei,nu vei stii niciodata daca ai scris tot,iar pe deasupra riscul de a bloca modulul e mare....

Bineinteles ca sti din moment ce orice soft de scriere verifica dupa checksum daca continutul a fost scris corect si in totalitate


da fratele meu,dar din pacate nu stii daca ai extras tot :lol:/>

si asta se poate verifica, daca nu sti asta inseamna ca din pacate esti foarte departe de fenomen, apreciez lucrurile pe care le sti (si sunt corecte), dar din pacate in multe subiecte chiar aberezi...

legat de abs si modulu de lumini...poate imi spui cum circula informatia asta intre module.....si cu care linkuri ,daca tu ai rupt legaturile scriind asa cum ai scris tu?

te las sa descoperi singur...btw, nu am scris nimic, daca citeai mai atent vedeai ca am folosit un modul mai nou, nu am suprascris vre-un eeprom...pe bune, rezuma-te la lucruri pe care le stapanesti si vei fi de mai de folos in comunitate...


cele bune

#102 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 25 May 2011 - 09:23 PM

--da,ok sunt departe de fenomen,am inteles...daca te referi la read eprom, write eprom,checksum,ma rog,ce zic eu si ce intelegi tu...

--referitor la modulul de lumini ceva mai nou asa cum te-ai exprimat tu,pot sa te intreb cat era de nou? era virgin,nu avea soft in el sau ce?Te intreb asta deoarece ai zis ca nu ai facut suprascriere....

--in alta ordine de idei...cand iti vei finaliza lucrarea iar stopurile de frana vor flash-ui,poate ne spui cum ai finalizat rezolvarea problemei...daca nu reusesti treaba asta,ca o alternativa,inceara cu o schema electronica ceva///



cele bune

#103 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 May 2011 - 01:34 AM

@zeronoo, iti pierzi timpul degeaba cu el.Lasa-l, el codifica MS43-ul si programeaza MK60-ul.

Ti-am trimis mesaj azi, merge acum si la mine, insa este diferit fata de ce masinile EU.
Vorbim.

View Postseverus_phantom, on 24 May 2011 - 03:55 PM, said:

,f-tia BFD nu va functiona deoarece modulul de abs,nu va cunoaste aceasta f-tie BFD(avand masina din anul 2002)...si implicit nu va stii sa deie comanda modului de lumini...deci nu va functiona...



Ne lasi totusi cu prostiile si aberatiile tale?Uite, eu si nici @zeronoo nu cred ca are nevoie de "ajutorul" tau.Nu mai insista cu ineptiile astea.
Nu are treaba DSC-ul cu BFD-ul, banuiesc ca stii asta insa vrei sa ne testezi.Uita-te si tu la parametrii unui DSC.Stiu ca nu ai cunostinte elementare, insa iti explic cum functioneaza, poate poate, ne lasi cu prostiile tale in pace.Kombi-ul analizeaza si proceseaza informatia primita de la senzorul de ABS, in functie de codificarile bordului si de decelerarea masinii trimite informatia computerului de lumini care activeaza sau nu BFD-ul.Informatia circula pe k-bus, daca aveai vreo indoiala...

#104 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 26 May 2011 - 03:29 PM

View PostBavaria, on 26 May 2011 - 02:34 AM, said:

Kombi-ul analizeaza si proceseaza informatia primita de la senzorul de ABS, in functie de codificarile bordului si de decelerarea masinii trimite informatia computerului de lumini care activeaza sau nu BFD-ul.Informatia circula pe k-bus, daca aveai vreo indoiala...


Explicatia e de nota 10 dar din pacate e pe langa subiect :(/> .Cred ca tu nu prea faci deosebirea intre magistrala de comunicatii si linkurile de comunicatii intre module.Odata linkurile de comunicatii fiind rupte prin suprascrierea facuta de tine,adio,pa magistrala k-bus,i-bus si/sau alte magistrale albastre.Modulul in cel mai bun caz(daca vorbim de unul suprascris) va functiona in regim de avarie si asta nu datorita hardware-ului din el ci datorita lipsei de comunicatie corecte intre module(asta daca poti face rescrierea corect). Uite aicea sa-ti amintesc ce ai scris:


View PostBavaria, on 20 May 2011 - 05:21 PM, said:

Am incercat conversia de la c32 la c35(am doua lcm-uri mai vechi) si nu a mers.Apar erori la rescriere.


Apropo ai spus ca pana la urma ai reusit sa-l faci sa mearga...Poti spune cum ai reusit:ai sters cumva erorile din memorie ?Te intreb asta deoarece se stie ca la un modul daca faci update,sau il programezi pot aparea unele erori care pot fi sterse cu inpa sau dis.Sau ai incercat si tu cum a incercat colegul zeronoo cu un modul mai nou ??

@edit: no ofense :cheers:/> B)/>

This post has been edited by severus_phantom: 26 May 2011 - 03:38 PM


#105 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 27 May 2011 - 01:30 AM

View Postseverus_phantom, on 26 May 2011 - 03:29 PM, said:

.Cred ca tu nu prea faci deosebirea intre magistrala de comunicatii si linkurile de comunicatii intre module.Odata linkurile de comunicatii fiind rupte prin suprascrierea facuta de tine,adio,pa magistrala k-bus,i-bus si/sau alte magistrale albastre.



La inceput ma enervasem un pic, am crezut ca faci misto. :)/>
Acum fara sa glumesc cu tine sau sa te jignesc cu ceva, pune mana pe un releu, vezi din ce este compus, cum functioneaza, cum se alimenteaza.Uita-te la o siguranta, vezi cate culori sunt , ce amperaj au, cum se masoara,...etc
Usor, usor, peste vreo 5-6 ani purtam si o discutie despre bus-uri de comunicatie, despre interfete de analiza pe sisteme bus si alte chestii similare.

Hai sa iti spun acum si cu BFD-ul, stiu ca ai citit multe si ai inteles putine.
Am mai multe module LCM cu index de codificare diferit.Deoarece datele de codificare difera de la un index la altul am incercat sa modific indexul unui LCM prin copierea eepromului.La asta m-am referit cand am spus ca nu a mers.Desi LCM-ul a crapat la rescriere am reusit sa pun datele vechi in el.Nu are treaba cu autostrada despre care vorbesti, nu s-a rupt nici o autostrada.Lipsa de comunicatie intre module se manifesta si se diagnosticheaza altfel, dar asta discutam peste 5-6 ani, dupa cum ti-am spus mai sus.
Am folosit modulul vechi(voi incerca si cu altul cand voi avea timp) si a fost totul ok.Fiind foarte multe date de codificare si neavand o masina similara cu functia activata mi-a fost greu sa imi dau seama ce trebuie codificat si unde.Pe langa asta sunt functii care nu au fost activate niciodata, pentru nici o tara, au fost numai pentru teste.Mi-a spus-o un baiat de pe un forum. :)/>
Varianta propusa de @zeronoo cu VO-ul, care a fost si singurul lucru inteligent pe care l-am citit despre acest subiect, nu a functionat deoarece masina este US.
In rest totul este ok, clipesc, se aprind, etc...
Bineinteles ca nu are nici o treaba DSC-ul, linkurile de comunicatie si magistralele despre care numai tu stii, se pare ca functioneaza perfect.
A, si alta chestie interesanta, apropo de explicatia mea pe langa subiect.Daca kombi-ul pierde semnalul de viteza pierde si BFD-ul.Nu am citit pe alt forum, am incercat eu.
Probabil ca abia atunci se rupe magistrala si se rastoarna caruta cu...bus-uri

Toate cele bune si multumesc pentru aportul adus la rezolvarea acestei probleme.

#106 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 27 May 2011 - 04:22 PM

View PostBavaria, on 27 May 2011 - 02:30 AM, said:

Bineinteles ca nu are nici o treaba DSC-ul, linkurile de comunicatie si magistralele despre care numai tu stii, se pare ca functioneaza perfect.


Functioneaza perfect pt. ca nu ti-a reusit suprascrierea :lol:/> .Cand vei reusi sa suprascri un eeprom mai vorbim si despre aceste linkuri de legatura intre modulul de lumini si restul ''instalatiei'' :lol:/> Tu practic nu ai modificat nimic in nici un modul din cele pe care le-ai incercat.Tu practic ai inlocuit fizic un modul de lumini cu altul,atat.Si pe deasupra zici ca functioneaza.Pai ce functioneaza?Functioneaza modulul pe care ai incercat sa-l suprascri si nu ai reusit,si te bucuri ca nu a crapat de tot :lol:/> Acuma nu zic nu,daca vei afla parametrii de codare se poate sa mearga si f-tia BFD.

Eu vorbeam de cu totul altceva vorbeam despre situatia in care suprascrierea de eprom reuseste.Modul care nu va functiona fara sa-i faci update de soft cu progman,datorita ruperi legaturii ''covalente''....

Adica sa-ti dau un ex:sa zicem ca ai de instalat un program in calc. tau. Ia programul se numeste modul.exe

Dai click pe modul.exe , programul se instaleaza intr-un director si va functiona perfect....Va functiona perfect datorita linkurilor create de program cu restul sistemului...

Ei bine,tu daca acel program deja gata instalat il copiezi cu copy/paste de la tine pe alt calculator:surpriza:acel program nu va funtiona....de ce? raspundeti singur... Cam asa sta treaba si cu suprascrierea de eprom....

View PostBavaria, on 27 May 2011 - 02:30 AM, said:

Toate cele bune si multumesc pentru aportul adus la rezolvarea acestei probleme.


sa fi iubit...

#107 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 27 May 2011 - 04:47 PM

off-topic: sunt interesat de fenomen. Incerc sa studiez si sa invat de la voi. Din pacate, informatiile furnizate sunt date cu picatura sau voalate. Pacat. E printre putinele forumuri din Romania, care se discuta acest subiect.

#108 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 27 May 2011 - 07:58 PM

Sincer, de mult incerc sa nu mai intru in polemici cu tine dar e imposibil sa ma pot abtine...la un moment dat chiar voiam sa-mi sterg contul...noroc ca nu se putea...sincer, cel mai tare ma deranjeaza ca nu raspunzi niciodata la subiect, omul spune ceva tu raspunzi altceva...si asta aproape de fiecare data...este deranjant si inseamna ca nu ai nici un strop de respect pentru celalalt sau nu intelegi nimic; in alta ordine de idei te rog sa citesti postul intreg si sa raspunzi (daca tot vrei) la subiect, altfel osa fi tratat la fel (de la un moment dat) cu lipsa de respect sau la misto...si nu cred ca e bine pentru nimeni...ca sa vezi ca nu aberez sau ca m-am trezit cu fata la cearceaf, iti dau chiar aici cateva exemple:

View Postseverus_phantom, on 27 May 2011 - 04:22 PM, said:

Functioneaza perfect pt. ca nu ti-a reusit suprascrierea :lol:/>
Tu ziceai ca nu se poate fara schimbarea anului, cel mai important lucru cred ca este fatptul ca merge...ai gresit, cel putin fi barbat si admite cand gresesti...

.Cand vei reusi sa suprascri un eeprom mai vorbim si despre aceste linkuri de legatura intre modulul de lumini si restul ''instalatiei'' :lol:/>
Ce te face sa crezi ca nimeni nu a reusit vreodata sa rescrie un eeprom?

Tu practic nu ai modificat nimic in nici un modul din cele pe care le-ai incercat.Tu practic ai inlocuit fizic un modul de lumini cu altul,atat.Si pe deasupra zici ca functioneaza.Pai ce functioneaza?Functioneaza modulul pe care ai incercat sa-l suprascri si nu ai reusit,si te bucuri ca nu a crapat de tot :lol:/> Acuma nu zic nu,daca vei afla parametrii de codare se poate sa mearga si f-tia BFD.
Daca citeai, vedeai ca modulul pe care l-a montat nu avea functia BFD codata, el a codat functia, parametrii nu i-a aflat ci i-a determinat...modulul respectiv nu a incercat sa-l suprascrie niciodata...nici nu avea de ce...avea deja CI35...

Eu vorbeam de cu totul altceva vorbeam despre situatia in care suprascrierea de eprom reuseste.Modul care nu va functiona fara sa-i faci update de soft cu progman,datorita ruperi legaturii ''covalente''....
1. extras din dex:
COVALÉNȚĂ, covalențe, s. f. Legătură chimică realizată prin punerea în comun a unuia sau a mai multor electroni de către fiecare dintre atomii participanți.
...no comment...
2. daca suprascrierea reuseste si hw suporta sw nou, modulul functioneaza...lasa dracu progmanul ca nu mai are nicio treaba...u useless in cazul de fata



Adica sa-ti dau un ex:sa zicem ca ai de instalat un program in calc. tau. Ia programul se numeste modul.exe

Dai click pe modul.exe , programul se instaleaza intr-un director si va functiona perfect....Va functiona perfect datorita linkurilor create de program cu restul sistemului...
sincer, explicatia data denota cunostinte extrem de limitate relativ la sistemele de operare (imi amintesc si acum de cand incercai sa ma convingi ca fisierele ipo, prg si altele din ISTA.P nu merg in NCS din cauza ca ISTA.P e pe 64 de biti...ai facut atatea confuzii si erori acolo...de fapt atunci eram hotarat sa-mi sterg contul...

Ei bine,tu daca acel program deja gata instalat il copiezi cu copy/paste de la tine pe alt calculator:surpriza:acel program nu va funtiona....de ce? raspundeti singur... Cam asa sta treaba si cu suprascrierea de eprom....

intre cele 2 situatii enumerate de tine exista atat de multe diferente incat imi pun mari semne de intrebare in ce priveste cunostintele tale in general

sa fi iubit...


as mai aduga ca aici nu este un concurs "cine e mai destept" fiecare contribuie cu ce si cat STIE...am subliniat stie deoarece, asa cum am spus si altadata, daca vrei sa fi de folos unei comunitati, impartaseste si sustine doar informatiile pe care le sti, nu banuieli si nu teorii fantastice...si atunci cand gresesti, recunoaste, toata lumea greseste, nu e nimic rau sa-ti recunosti greselile, este mult mai rau ca din orgoliu sa perpetuezi prostii si ineptii


multumesc

This post has been edited by zeronoo: 27 May 2011 - 07:59 PM


#109 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 27 May 2011 - 08:36 PM

Functioneaza perfect pt. ca nu ti-a reusit suprascrierea
Tu ziceai ca nu se poate fara schimbarea anului, cel mai important lucru cred ca este fatptul ca merge...ai gresit, cel putin fi barbat si admite cand gresesti...

raspuns:eu ziceam ca daca schimbi anul sansele sunt maxime sa functioneze....


Cand vei reusi sa suprascri un eeprom mai vorbim si despre aceste linkuri de legatura intre modulul de lumini si restul ''instalatiei''
Ce te face sa crezi ca nimeni nu a reusit vreodata sa rescrie un eeprom?

raspuns: au scris si altii eproame,dar nu unele neprogramabile(read-only adica) :)/>

Daca citeai, vedeai ca modulul pe care l-a montat nu avea functia BFD codata, el a codat functia, parametrii nu i-a aflat ci i-a determinat...modulul respectiv nu a incercat sa-l suprascrie niciodata...nici nu avea de ce...avea deja CI35...

ia uite ce zice Bavaria citez: Am incercat conversia de la c32 la c35(am doua lcm-uri mai vechi) si nu a mers.Apar erori la rescriere.''

1. extras din dex:
COVALÉNȚĂ, covalențe, s. f. Legătură chimică realizată prin punerea în comun a unuia sau a mai multor electroni de către fiecare dintre atomii participanți.
...no comment...


era o aluzie fina la legatura chimica covalenta,cea mai stabila si mai puternica legatura chimica...asta face codingul dupa update de soft...:)/>


sincer, explicatia data denota cunostinte extrem de limitate relativ la sistemele de operare (imi amintesc si acum de cand incercai sa ma convingi ca fisierele ipo, prg si altele din ISTA.P nu merg in NCS din cauza ca ISTA.P e pe 64 de biti...ai facut atatea confuzii si erori acolo...de fapt atunci eram hotarat sa-mi sterg contul...

uita-te mai atent:eu vorbeam de programarea cu aceste fisiere :)/>

intre cele 2 situatii enumerate de tine exista atat de multe diferente incat imi pun mari semne de intrebare in ce priveste cunostintele tale in general

fiecare cu ''cultura'' lui

Eu nu am gresit cu nimic in afirmatiile mele....voi cred ca nu prea ati inteles ce am vrut sa zic.....


p.s. eu nu voi mai face comentarii pe aceasta tema...vorbesc in vant,degeaba....

stima

#110 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 27 May 2011 - 09:11 PM

:play4:/>

#111 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 27 May 2011 - 10:38 PM

View Postseverus_phantom, on 27 May 2011 - 08:36 PM, said:

raspuns:eu ziceam ca daca schimbi anul sansele sunt maxime sa functioneze....
dupa cum ai observat, anul din VO nu are nicio treaba cu codarea BFD, sau nu ai observat...

raspuns: au scris si altii eproame,dar nu unele neprogramabile(read-only adica) :)/>
raspunsul tau nu are nicio legatura cu discutia...din nou...

ia uite ce zice Bavaria citez: Am incercat conversia de la c32 la c35(am doua lcm-uri mai vechi) si nu a mers.Apar erori la rescriere.''
exact, si dupa ce a incercat si a vazut ca nu se poate a codat unul care era deja la CI35, deci remarca ta cu rescrierea nu are obiect, deci iarasi deviezi de la subiect (o faci intentionat?)


era o aluzie fina la legatura chimica covalenta,cea mai stabila si mai puternica legatura chimica...asta face codingul dupa update de soft...:)/>
...no comment...again...

uita-te mai atent:eu vorbeam de programarea cu aceste fisiere :)/>
ai aflat intre timp ca softul ISTA.P ruleaza (de fapt) pe 32 biti si ca fisierele baze de date nu au legatura cu 32/64 biti? daca da, iti dai seama ca din nou insisti total aiurea? btw eu folosesc fisiere updatate din istap de cand a aparut: MINUNEEE - functioneaza...

fiecare cu ''cultura'' lui
nu are legatura cu "cultura" ci cu afirmatii facute intr-un domeniu pe care nu doar ca nu-l stapanesti dar nici macar nu-l cunosti


Eu nu am gresit cu nimic in afirmatiile mele....voi cred ca nu prea ati inteles ce am vrut sa zic.....
oare de ce...chiar om fi toti batuti in cap?...te las pe tine sa gasesti raspunsul

p.s. eu nu voi mai face comentarii pe aceasta tema...vorbesc in vant,degeaba....
promit ca este ultima data cand comentez un post al tau (indiferent ce vei scrie...), desi e pacat, chiar sunt lucruri pe care le sti chiar daca nu sunt convins ca le intelegi, pe care le accept si respect

stima

la fel

This post has been edited by zeronoo: 27 May 2011 - 10:39 PM


#112 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 28 May 2011 - 01:33 AM

View Postseverus_phantom, on 27 May 2011 - 04:22 PM, said:

Functioneaza perfect pt. ca nu ti-a reusit suprascrierea :lol:/> .Cand vei reusi sa suprascri un eeprom mai vorbim si despre aceste linkuri de legatura intre modulul de lumini si restul ''instalatiei'' :lol:/> Tu practic nu ai modificat nimic in nici un modul din cele pe care le-ai incercat.Tu practic ai inlocuit fizic un modul de lumini cu altul,atat.Si pe deasupra zici ca functioneaza.Pai ce functioneaza?Functioneaza modulul pe care ai incercat sa-l suprascri si nu ai reusit,si te bucuri ca nu a crapat de tot :lol:/> Acuma nu zic nu,daca vei afla parametrii de codare se poate sa mearga si f-tia BFD.

Eu vorbeam de cu totul altceva vorbeam despre situatia in care suprascrierea de eprom reuseste.Modul care nu va functiona fara sa-i faci update de soft cu progman,datorita ruperi legaturii ''covalente''....

Adica sa-ti dau un ex:sa zicem ca ai de instalat un program in calc. tau. Ia programul se numeste modul.exe

Dai click pe modul.exe , programul se instaleaza intr-un director si va functiona perfect....Va functiona perfect datorita linkurilor create de program cu restul sistemului...

Ei bine,tu daca acel program deja gata instalat il copiezi cu copy/paste de la tine pe alt calculator:surpriza:acel program nu va funtiona....de ce? raspundeti singur... Cam asa sta treaba si cu suprascrierea de eprom....



sa fi iubit...



Stii care este treaba @severus_phantom, ai dreptate.Nu prea am vrut sa recunosc. :P/>
Am rezolvat problema dupa cum ai spus tu, am schimbat anii de fabricatie la toate computerele si a functionat.
Am pus 2008 la an de fabricatie.A mers BFD-ul imediat si pe langa asta cand am condus iar masina mi s-a parut ca se comporta la drum ca un E90. :huh:/>
Aoleo, da ce te-am injurat azi :D/> .Am fost sa schimb uleiul la masina si m-au taxat aia cam dublu fata de cat costa de obicei.
Mi-au aratat aia factura, E90 din 2008,...atata costa.Au citit datele din cheie cu rahatul ala de cititor de chei.Ce sa le mai zic... :(/>

#113 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 28 May 2011 - 06:30 AM

View PostBavaria, on 28 May 2011 - 02:33 AM, said:

Stii care este treaba @severus_phantom, ai dreptate.Nu prea am vrut sa recunosc. :P/>
Am rezolvat problema dupa cum ai spus tu, am schimbat anii de fabricatie la toate computerele si a functionat.
Am pus 2008 la an de fabricatie.A mers BFD-ul imediat si pe langa asta cand am condus iar masina mi s-a parut ca se comporta la drum ca un E90. :huh:/>
Aoleo, da ce te-am injurat azi :D/> .Am fost sa schimb uleiul la masina si m-au taxat aia cam dublu fata de cat costa de obicei.
Mi-au aratat aia factura, E90 din 2008,...atata costa.Au citit datele din cheie cu rahatul ala de cititor de chei.Ce sa le mai zic... :(/>


Frumos frumos, Bavaria.A am uitat sa mentionez:dupa un update reusit,anul de fabricatie se poate schimba inapoi,deci incearca asa data viitoare si nu va mai observa nimeni :)/>

#114 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 28 May 2011 - 11:07 AM

A postat la mişto, ţi-ai dat seama, nu?

#115 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 28 May 2011 - 12:46 PM

amandoi au postat la misto. Sper ca s-a incheiat.

#116 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 May 2011 - 12:23 AM

Update la situatie.
Functioneaza si c32 fara probleme.

#117 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 May 2011 - 03:58 AM

Am uitat, abia acum am facut poza cu icomul despre care aberam mai devreme. :)/>

Attached File(s)

  • Attached File  icom.jpg (54.11K)
    Number of downloads: 24

This post has been edited by Bavaria: 29 May 2011 - 03:59 AM


#118 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 May 2011 - 04:31 AM

View Postseverus_phantom, on 27 May 2011 - 04:22 PM, said:

Eu vorbeam de cu totul altceva vorbeam despre situatia in care suprascrierea de eprom reuseste.Modul care nu va functiona fara sa-i faci update de soft cu progman,datorita ruperi legaturii ''covalente''....


Acum am vazut faza cu legatura covalenta.Prin liceu ma duceam la olimpiade de chimie.Bine, fara mare rezultat, dar ma duceam. :D/>
Urmareste-ma un pic, fara sa sari ca ars. :P/>
Vorbim despre doua module LCM care au nivele diferite de codificare.Ambele module functioneaza perfect pe aceeasi masina.Deci si c32 si c34 functioneaza perfect pe masina in cauza.

Daca se reuseste conversia de la 32 la 34 inseamna ca modulul cu 32 va avea acum indice de codificare 34.Computerul cu indice 34 functiona perfect pe masina respectiva, deci si computerul cu indice 32 care a fost transformat la 34 ar trebui sa functioneze perfect fara nici o alta modificare.Este ceva de genul, daca a=b si a=c,atunci b=c.Matematica de clasa a 4-a.Ma rog, unii o aprofundeaza la facultate.Deci nu este nevoie de nici un update de soft cu progman, asta era toata ideea.

#119 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 29 May 2011 - 06:18 AM

View PostBavaria, on 29 May 2011 - 05:31 AM, said:

Computerul cu indice 34 functiona perfect pe masina respectiva,


Prietene Bavaria,functioneaza perfect pe masina,dar din pacate f-tia bfd nu functioneaza chiar asa perfect cum ai vrea tu :lol:/> ,

Adica stopurile de frana nu clipesc la apasare brusca a franei...pt asta ai nevoie de un indice de codificare superior adica CI36.

Ideea mea era ca poti face si poti obliga progman-ul sa faca update singular la CI36, doar pe modulul de lumini....dupa ce vei mai aprofunda putin ''aritmetica'' asta elementara cu a=b si b=c mai putem discuta si despre update pe module singulare cu progman...

p.s. daca ai fost la olimpiade de chimie,trebuia sa-ti sara in ochi imediat ''greseala'' pe care am facuto intentionat si anume:nu legatura covalenta e cea mai puternica legatura,ci cea mai puternica legatura este cea de hidrogen... :)/>

#120 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 May 2011 - 06:23 AM

View Postseverus_phantom, on 29 May 2011 - 06:18 AM, said:

Prietene Bavaria,functioneaza perfect pe masina,dar din pacate f-tia bfd nu functioneaza chiar asa perfect cum ai vrea tu :lol:/> ,

Adica stopurile de frana nu clipesc la apasare brusca a franei...pt asta ai nevoie de un indice de codificare superior adica CI36.

Ideea mea era ca poti face si poti obliga progman-ul sa faca update singular la CI36, doar pe modulul de lumini....dupa ce vei mai aprofunda putin ''aritmetica'' asta elementara cu a=b si b=c mai putem discuta si despre update pe module singulare cu progman...

p.s. daca ai fost la olimpiade de chimie,trebuia sa-ti sara in ochi imediat ''greseala'' pe care am facuto intentionat si anume:nu legatura covalenta e cea mai puternica legatura,ci cea mai puternica legatura este cea de hidrogen... :)/>

Deci functioneaza pe masina, dar nu functioneaza perfect. :o/>
Hm, ciudat, clipesc si la c32.O fi ceva defect pe acolo.Trebuie sa mai aprofundez. :mad:/>
Pai am fost la olimpiade, insa am spus ca nu am facut mare lucru. :)/>

  • (9 Pages)
  • +
  • « First
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users