BMW AUTO FORUM: Software/ tester folosit la diagnosticarea masinii. - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Software/ tester folosit la diagnosticarea masinii. Care este mai bun , folosit de catre cine, de ce, cand, cum?

#121 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 29 May 2011 - 06:56 AM

View PostBavaria, on 29 May 2011 - 07:23 AM, said:

Deci functioneaza pe masina, dar nu functioneaza perfect. :o/>
Hm, ciudat, clipesc si la c32.O fi ceva defect pe acolo.Trebuie sa mai aprofundez. :mad:/>




View Postseverus_phantom, on 29 May 2011 - 07:18 AM, said:

Prietene Bavaria,functioneaza perfect pe masina,dar din pacate f-tia bfd nu functioneaza chiar asa perfect cum ai vrea tu :lol:/> ,

Adica stopurile de frana nu clipesc la apasare brusca a franei...pt asta ai nevoie de un indice de codificare superior adica CI36.


@edit: Adica stopurile de frana nu clipesc intermitent....stii ce vreau sa zic dar te faci ca nu intelegi.... :P/>

This post has been edited by severus_phantom: 29 May 2011 - 06:59 AM


#122 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 29 May 2011 - 05:06 PM

Fara nici o aluzie :)/> , postez aici o carte achizitionata recent pentru colectia personala. Am scanat-o si o impart cu cine este interesat.
Deunazi, un amic mi-a trimis un torrent cu aproape toata colectia Haynes in format DVD cu un meniu interactiv destul de atragator. Am sa-l duc pe undeva si am sa postez link-ul pentru cine vrea sa-l ia.
Despre asta este vorba...si apropo...Este si DACIA acolo :lol:/> :
(All HAYNES
Description>
Whether you're working on a truck with a V8 and a carburetor, or a car with twin cams and a turbo, you need to know how to work smart.
That's why you need to take a Haynes repair manual with you to the garage every time.
Older vehicles may seem simple, but they still have pitfalls that a Haynes repair manual can help you avoid.
And as for newer cars, well, a Haynes manual can tell you what all that wiring and plumbing under the hood does.
The neat thing about Haynes repair manuals is that each one is based on a complete teardown and rebuild by the folks at Haynes repair manuals.
That's right: Someone there at the Haynes auto repair manual headquarters turned those nuts and bolts so that they can tell you exactly how it needs to be done. That's why, even if you already own a shop manual for your vehicle, a Haynes automotive repair manual can give you tips and techniques showing you how to get around trouble spots and work more efficiently.
That means a Haynes repair manual can save you time, which is your most valuable commodit

This is entire collection of Haynes Databook repair info)


#123 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 May 2011 - 05:10 PM

View Postseverus_phantom, on 29 May 2011 - 06:56 AM, said:

@edit: Adica stopurile de frana nu clipesc intermitent....stii ce vreau sa zic dar te faci ca nu intelegi.... :P/>



Eu cred ca tu te faci ca nu intelegi.Stopurile pe frana CLIPESC INTERMITENT inclusiv la versiunea c32.Ca nu ma crezi tu, aia nu conteaza.Daca nu ai fii atat de gica contra ai pune mana pe un e46 si te-ai convinge singur.

#124 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 29 May 2011 - 08:38 PM

Din contra...te cred pe cuvant si felicitari pt.aceasta realizare.

Presupun insa ca pe modelele europene nu merge cu ci32,doar pe cele americane.....oricum fa si tu un pustiu de bine acestei comunitati si posteaza TRC-ul sa-si activeze si alti posesori de e46 aceasta optiune.Asta daca vrei binenteles....

#125 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 May 2011 - 09:21 PM

View Postseverus_phantom, on 29 May 2011 - 08:38 PM, said:

Din contra...te cred pe cuvant si felicitari pt.aceasta realizare.

Presupun insa ca pe modelele europene nu merge cu ci32,doar pe cele americane.....oricum fa si tu un pustiu de bine acestei comunitati si posteaza TRC-ul sa-si activeze si alti posesori de e46 aceasta optiune.Asta daca vrei binenteles....



Nu stiu cum este la cele europene, probabil @zeronoo va fi mai in masura sa explice.
Nu vad sensul sa postez aiurea trc-ul deoarece este pentru masini model US si nu sunt pe forum.Daca pune cineva un trc de masina US pe una Eu apar alte probleme, dar banuiesc ca iti dai seama de asta.
Oricum trc-urile difera in functie de codificarile fiecarui modul, deci modificarile se fac de la caz la caz, sunt diferite in general de la un index la altul.De exemplu eu am vazut verificat pana acum
pe c32, c34 si c35 si toate sunt diferite, intr-o masura mai mare sau mai mica, in functie de index.
Oricum nu imi fac probleme pentru alti posesori, banuiesc ca tu ii poti ajuta imediat deoarece esti in Romania si mai ales este vorba despre modele europene, la care tu esti expert.
Mie mi-a cam luat cateva zile sa imi dau seama, banuiesc ca tu intr-o ora faci toate codificarile necesare deoarece ai acces la progmanu-ul ala destept de programeaza separat.
Cand iti vine la diagnoza un E46, incearca.In definitiv nu ai ce sa pierzi, daca reusesti sa strici modulul este doar cateva sute de euro, insa asa se invata cel mai bine, din experienta proprie.
Incearca si faza cu anii, poate functioneaza si aia.Reprogrameaza cum ai zis tu computerele si poate o sa mearga si asa.Ti-ai sustinut foarte tare ideea, ar fi pacat sa nu o pui si in practica si sa vezi ce se intampla.Asa din gura este usor de zis.

This post has been edited by Bavaria: 29 May 2011 - 09:22 PM


#126 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 29 May 2011 - 10:41 PM

View PostBavaria, on 29 May 2011 - 10:21 PM, said:

Nu vad sensul sa postez aiurea trc-ul deoarece este pentru masini model US si nu sunt pe forum.Daca pune cineva un trc de masina US pe una Eu apar alte probleme, dar banuiesc ca iti dai seama de asta.
Oricum trc-urile difera in functie de codificarile fiecarui modul, deci modificarile se fac de la caz la caz, sunt diferite in general de la un index la altul.De exemplu eu am vazut verificat pana acum
pe c32, c34 si c35 si toate sunt diferite, intr-o masura mai mare sau mai mica, in functie de index.


Ideea era alta:sa postezi un trc functional de la tine(adica model american) care vrei tu c32,c34,c35,oricare.Acel trc postat de tine sa-l comparam cu cu un index european sa vedem diferentele la BFD si eventual( asta doar in cazul in care ne prindem la schema) sa codam si la e46 european sa clipeasca intermitent BFD-ul exact ca la tine. Credeai ca punem trc-ul tau cu copy/paste la noi?? :lol:/>

Vad ca nu vrei nicicum sa faci asta. Daca o vei face iti multumesc anticipat...eu m-am prins cum sta treaba si nu-ti voi mai raspunde.....vorbesc degeaba....

#127 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 May 2011 - 11:27 PM

View Postseverus_phantom, on 29 May 2011 - 10:41 PM, said:

Vad ca nu vrei nicicum sa faci asta. Daca o vei face iti multumesc anticipat...eu m-am prins cum sta treaba si nu-ti voi mai raspunde.....vorbesc degeaba....


Tu chiar ai tupeu, nu gluma, asta ca sa nu zic ca se numeste altfel.Deci mai intai imi spui ca habar nu am de nimic, imi oferi niste solutii fantasmagorice pe care nici macar nu ai avut bunul simt sa le incerci personal, si acum te dai lovit ca nu vreau sa iti spun cum sta treaba.Chiar esti culmea.
Ideea nu este aia pe care ai spus-o tu, sa postez un trc pentru a-ti satisface curiozitatea.Ideea este sa te duci sa te culci cand doi iti spun ca esti beat si sa nu insisti cu toate prostiile.
Vrei sa afli cum sta treaba?Pune mana si afla, ti-am oferit suficiente informatii pentru asta.Ti-am spus pana si cum functioneaza sistemul.Ai ras si la faza aia, ca aberez si ca nu stiu cum comunica computerele.
Vezi tu, asta este diferenta, ca de dat din gura stim toti sa dam.Ai un cablu si un laptop, foarte frumos, nicht_aktiv, aktiv, mama ce destepti suntem, suntem experti.Cand dai de o problema un pic mai delicata s-a taiat firul, pai sa vezi, ca facem activarea cu progman-ul meu special, ca schimbam anii, ca legam covalentele pierdute,...
Pai este foarte bine ca ai idei, bune sau proaste, pune-le in aplicare, vezi daca iti iese ceva.Tu nu, preferi sa te contrazici cu toti, sa le spui cat de idioti sunt si culmea sa nu zic a cui, la sfarsit vrei totul de-a gata, in numele "comunitatii".Stiu, este usor sa iti deschizi topic de servicii cu "diagnoza, codificari" din ce inveti de pe un forum sau altul, insa nu cumva ca persoana respectiva sa ajute pe cineva gratis.Nu ma refer la tine aici, vorbesc la modul general.
Stai tu linistit, nu ai pus tu testerul pe atatea masini, cati oameni am ajutat eu pe forumuri.Daca ciupanezu, dans,...sau alti useri care chiar ajuta comunitatea vor avea un e46 us si imi vor cere ajutorul, ii voi ajuta cu cea mai mare placere.

This post has been edited by Bavaria: 29 May 2011 - 11:28 PM


#128 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 30 May 2011 - 03:35 PM

Usor fratzica ca n-am dat cu paru.Te-am rugat sa postezi un amarat de trc.Nu vrei sa o faci,foarte bine,pastreaza aceasta mare realizare pentru tine sau pt. cine vrei tu.Nu te mai justifica sau explica in epistole intregi...nu-ti sade bine...

#129 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 30 May 2011 - 09:24 PM

View PostDanS, on 29 May 2011 - 06:06 PM, said:

.
Deunazi, un amic mi-a trimis un torrent cu aproape toata colectia Haynes in format DVD cu un meniu interactiv destul de atragator. Am sa-l duc pe undeva si am sa postez link-ul pentru cine vrea sa-l ia.
apropo...Este si DACIA acolo :lol:/> :

Asa cum am promis ;)/> :
https://rapidshare.c...nuals.1.torrent

Torrent-ul este aici. Ruleaza din click pe "HAYMENU.PDF" care se afla in radacina acestui DVD
Sper sa va placa :)/>

Bogdan...cred ca este o idee ok pentru portal daca este loc acolo avand in vedere ca are cam 1 Gb..Vezi tu...Ar fi super daca ar fi open numai fila aia de start...restul cumva ascuns...Adicatelea cine vrea sa citeasca sa clickaie acolo :lol:/>

#130 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 30 May 2011 - 09:30 PM

Mersi, însă este prea mare.

Nu am atât de mult spaţiu pe server.

Poate în viitor.

#131 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 30 May 2011 - 09:32 PM

De nada !!!
Alti torrenti cu documentatie bmw-istica. Inclusiv acel Bentley pentru E46 B)/>

https://rapidshare.c...an_torrents.rar

#132 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 31 May 2011 - 02:21 AM

View Postseverus_phantom, on 30 May 2011 - 03:35 PM, said:

Usor fratzica ca n-am dat cu paru.Te-am rugat sa postezi un amarat de trc.Nu vrei sa o faci,foarte bine,pastreaza aceasta mare realizare pentru tine sau pt. cine vrei tu.Nu te mai justifica sau explica in epistole intregi...nu-ti sade bine...


Nu ma justific deloc.Nu am chef sa imi pierd timpul si sa discut cu tine.Poate asa intelegi mai bine
Am incheiat discutia.

#133 User is offline   embmw Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 25-April 11

Posted 01 June 2011 - 07:53 PM

View Postzeronoo, on 07 May 2011 - 09:17 AM, said:

cred ca ar fi necesare cateva corecturi:

"- bmw dis, bmw progman si mai nou bmw ista/p sunt software de diagnosticare si resoftare pt service-urile bmw"
"ISTA/P contine partea de diagnosticare programare"

sss si ista/p sunt exclusiv pentru codare si programare, nu au nimic in comun cu diagnoza (in afara de stergerea automata a erorilor)

"ISSis este format din calculatoare PC de ultima generatie cu procesoare quad core, hardiscuri de peste 1TB si memorie ram de 16Gb( ceva asemanator vinde pe piata Allienware"

nu sunt neaparat de ultima generatie ci sunt servere (cu configuratia hw corespunzatoare), Allienware face pc-uri "gaming grade"

"pt ista a aparut o interfata noua (nu imi mai aduc aminte cum se numeste)"

se numeste ICOM (A+B+C)
si mai este una care se numeste ENET


sa nu ma intelegi gresit, ai facut o analiza buna, dar cred ca este indicat sa fie cat se poate de corecta

cele bune

multumesc pt corectari. am scris din memorie si am avut cateva scapari. ai procedat bine ca ai facut corecturile necesare

#134 User is offline   petibv Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 21-February 11
  • Location:Brasov

Posted 15 July 2011 - 09:31 AM

Stiti cumva daca INPA si DIS merg ok pe Win7?
Trebuie sa refac laptopul, si ma gandesc sa trec de la XP la 7.

#135 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 16 July 2011 - 12:57 AM

INPA functioneaza pe win7, cel putin ultima versiune stiu sigur ca functioneaza.
De DIS nu stiu.

#136 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 16 July 2011 - 01:11 AM

Bavaria, programul BMW ETK ce face? E o bază de date pentru codurile pieselor gen realoem?

#137 User is offline   petibv Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 21-February 11
  • Location:Brasov

Posted 16 July 2011 - 02:21 AM

View PostBavaria, on 16 July 2011 - 12:57 AM, said:

INPA functioneaza pe win7, cel putin ultima versiune stiu sigur ca functioneaza.
De DIS nu stiu.


Multumesc. Cred ca o sa incerc. In principiu ar trebui sa fie ok.

#138 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 16 July 2011 - 02:56 AM

View PostChristian, on 16 July 2011 - 01:11 AM, said:

Bavaria, programul BMW ETK ce face? E o bază de date pentru codurile pieselor gen realoem?



Exact.Este programul pentru piese.
Elektronischer Teile Katalog

View Postpetibv, on 16 July 2011 - 02:21 AM, said:

Multumesc. Cred ca o sa incerc. In principiu ar trebui sa fie ok.



L-am vazut pe Win7, insa cum se instaleaza si daca apar probleme, asta habar nu am.
Stiu ca ultima versiune functioneaza pe 64 biti.Nu prea ma pricep asa ca nu stiu ce avantaje/dezavantaje apar.Este mult mai rapid, asta am observat.

#139 Guest_EQB_*

  • Group: Guests

Posted 16 July 2011 - 09:10 AM

Intrebare: exista vreo sansa sa imi actualizez softul masinii altundeva decat la reprezentanta (pentru modulele la care este posibil acest lucru) ?
Si pentru cei care stiu, puteti enumera care anume modul se poate actualiza ?

PS: Vorbim de un E46.

#140 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 16 July 2011 - 11:24 AM

View PostBavaria, on 16 July 2011 - 02:56 AM, said:

Exact.Este programul pentru piese.
Elektronischer Teile Katalog


Mulţumesc! Are vreo utilitate pentru home-use?

  • (9 Pages)
  • +
  • « First
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users