BMW AUTO FORUM: Software/ tester folosit la diagnosticarea masinii. - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Software/ tester folosit la diagnosticarea masinii. Care este mai bun , folosit de catre cine, de ce, cand, cum?

#81 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 20 May 2011 - 04:21 PM

View Postzeronoo, on 20 May 2011 - 02:50 PM, said:

la led am inteles ca e altfel ceva, verifica si linia "BEI_NSL_KEIN_BFD" trebuie sa fie nicht...la mine acum am facut rost de un modul de lumini 37/2004, sw36 :D/>, azi sau maine ma pun sa-l schimb, sa-i sch fgnr ca sa-l pot coda si-tispun ce si cum, masina mea e din 2002 deci la mine nu puteam face nimic, daca merge iti trimit imaginea de la eprom, am salvat-o (cu bmw scanner)

p.s. incearca si cu BFDZ



Am incercat conversia de la c32 la c35(am doua lcm-uri mai vechi) si nu a mers.Apar erori la rescriere.
Mi-e sa nu aiba legatura cu faptul ca masina este model US si ignora setarea din VO, deoarece am verificat si nu se schimba absolut nimic dupa codificarea cu noul VO.
Pai si eu incerc pe o masina 2003, insa ma gandesc ca nu ar trebui sa conteze anul de fabricatie daca lcm-ul permite optiunea.
Poate reusesti tu cu noul modul si ne lamurim.

View Postzeronoo, on 20 May 2011 - 02:50 PM, said:

la led am inteles ca e altfel ceva, verifica si linia "BEI_NSL_KEIN_BFD" trebuie sa fie nicht...


Pai am codificat si lcm-ul si kombi-ul cu trc-ul de la cabrio si degeaba.Si eu cred ca este altfel la lampile cu led.
Plus ca nu pot sa inteleg care este treaba cu display-ul, nu am gasit nici o informatie nicaieri.

#82 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 21 May 2011 - 07:03 PM

View Postzeronoo, on 18 May 2011 - 03:18 PM, said:

se simplifica cel mai mult daca codezi NBFD :lol:/>


uneori si @Blood mai greseste...nu merge intotdeauna asa cum zice el B)/>

#83 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 22 May 2011 - 03:17 AM

Cine e blood?E membru aici?

#84 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 22 May 2011 - 08:52 AM

Nu e membru aicea. E membru pe ceva forumuri straine de bmw si el a venit cu ideea sa scrii in fa +nbfd si dupa aia sa codezi.La mine nu merge asta cu scrisul in Fa,de aceea am zis ca si blood mai greseste...ca sa nu zic ca si zeronoo mai rade cateodata gratuit :lol:/> .

#85 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 22 May 2011 - 04:57 PM

nu stiu cine e blood, si afirmatia mea nu are nicio legatura cu el...de dragul discutiei, spune exact cum ai facut cand ai codat optiunea :)/>

#86 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 22 May 2011 - 05:06 PM

View Postseverus_phantom, on 17 May 2011 - 08:47 PM, said:

La e60 treaba cu BFD se simplifica mult:



Flashing adaptive brake lights (Break Force Display)]*

In an emergency stop flashing the lights.

Control unit: LMA

BFD_1_RL_BL_ERSCH_BILD = brake light
wert_03 = flashing
BFD_1_BL_M_ERSCH_BILD = 3 Brake light
wert_03 = flashing
BFD_1_RL_BL_1_ERSCH_BILD = brake light 1
wert_03 = flashing
BFD_1_RL_BL_2_ERSCH_BILD = brake light 2
wert_03 = flashing
BFD_1_NSL_ERSCH_BILD = rear fog lamp
wert_03 = flashing


De dragul discutiei am scris mai sus cum am facut si am sa ma citez singur :lol:/> . Nu merge la mine cu scrierea FA.

Uite si un filmulet cum e la mine bfd.


#87 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 22 May 2011 - 05:17 PM

nu te citezi pe tine, citezi pe altcineva de pe alt forum, si stiu si pe cine :)/>

ps daca nu merge la tine nu inseamna ca nu merge deloc si nici ca asa cum ai facut tu merge la toate modelele, dar sti asta, nu?

cele bune

This post has been edited by zeronoo: 22 May 2011 - 05:18 PM


#88 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 22 May 2011 - 07:58 PM

View Postzeronoo, on 22 May 2011 - 06:17 PM, said:

nu te citezi pe tine, citezi pe altcineva de pe alt forum, si stiu si pe cine :)/>


Da,ma rog daca asta ai inteles,ai dreptate,nu e meritul meu.Aceasta f-tie BFD,pecum si manipularea ei,nu este inventia mea,iar informatia data de mine mai sus este de la altcineva(adica de la cei de la bmw in prima faza).Asa cum si scrierea in FA a NBFD pt. e60 nu e inventia ta si nu vine de la tine ci vine de la altcineva(adica de la cei de la bmw).Asadar si implicit si tu ai citat pe cineva,adica nu e meritul tau si nici inventia ta.Asa cum la e60 tu cred ca nu stiai ca nu merge la toate modelele scrierea in fa a bfd.Acuma daca vrei sa polemizam pe tema asta be my quest. :)/>

In alta ordine de idei daca nu ti-ai activat si la tine bfd,ca o sugestie eu ti-as spune sa modifici in modulele masinii anul de fabricatie si sa-l duci undeva la anul 2004,dupa care sa faci un update automat(cu progman) doar pe modulul de lumini.Astfel vei scapa de modificatul indecsilor de codare si de o rescriere de eprom.Daca hardware-ul tau va duce aceste f-tii vei putea avea si la tine pe masina activ BFD.

cele bune (sa se adune) B)/>


p.s. daca cumva crezi ca ti-am zis ceva gresit in aplicatia ta cu bfd te rog doar sa nu ma faci martian,eu sunt endorian deghizat :crazy:/>

#89 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 23 May 2011 - 01:31 AM

View Postseverus_phantom, on 22 May 2011 - 07:58 PM, said:

In alta ordine de idei daca nu ti-ai activat si la tine bfd,ca o sugestie eu ti-as spune sa modifici in modulele masinii anul de fabricatie si sa-l duci undeva la anul 2004,dupa care sa faci un update automat(cu progman) doar pe modulul de lumini.Astfel vei scapa de modificatul indecsilor de codare si de o rescriere de eprom.Daca hardware-ul tau va duce aceste f-tii vei putea avea si la tine pe masina activ BFD.



Asa ti-ai imaginat tu ca ar functiona treaba sau ai incercat si functioneaza?

ps

Eu sunt curios daca are cineva pe E46 optiunea asta si functioneaza, daca era optiune de US nu mai intrebam pe forumuri.
Pe de alta parte nu o sa inteleg niciodata de ce lumea abereaza cand da un sfat.Si eu sunt amator in chestiile astea, insa de fiecare data cand am ajutat pe cineva cu o informatie am fost destul de precis sau foarte pe aproape, adica a ajutat un pic sfatul.Ce treaba are anul de fabricatie cu ce se discuta aici?Pai daca se modifica anul in DME de exemplu, ce legatura are cu faptul ca se codeaza dupa aia LCM-ul?Cum naibii faci tu update automat cu progman-ul numai pe modulul de lumini, cand progman-ul actualizeaza automat toate computerele care au soft mai vechi.

This post has been edited by Bavaria: 23 May 2011 - 01:44 AM


#90 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 23 May 2011 - 04:41 AM

View PostBavaria, on 23 May 2011 - 02:31 AM, said:

Pai daca se modifica anul in DME de exemplu, ce legatura are cu faptul ca se codeaza dupa aia LCM-ul? .


Are legatura deoarece se va coda la un index de codare superior.

View PostBavaria, on 23 May 2011 - 02:31 AM, said:

Cum naibii faci tu update automat cu progman-ul numai pe modulul de lumini, cand progman-ul actualizeaza automat toate computerele care au soft mai vechi.


Tool32,target data status

#91 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 23 May 2011 - 06:14 AM

View Postseverus_phantom, on 23 May 2011 - 04:41 AM, said:

Are legatura deoarece se va coda la un index de codare superior.



Tool32,target data status



Si daca se codeaza la un index superior ce se intampla?Apropo, MS43 nu se codeaza, doar este programabil, asta printre altele...Deci cum se poate coda daca este doar programabil?
Tool32?Pai ce treaba are tool32 cu progman?Faci update-ul cu tool 32 sau cum? Status insemna ca iti arata starea in care se afla computerul, ce versiune de programare are.Ai spus sa se codifice doar lcm-ul cu progman, ce treaba are acum tool 32?
Tu faci misto de mine sau chiar nu ai habar despre ce vorbesti?Tu chiar stii care este diferenta dintre programare si codificare?
Ce treaba are anul de fabricatie cu toate computerele masinii, anul de fabricatie si regiunea de unde provine masina nu are legatura cu asta.
Ma rog, hai ca ma enervez degeaba.Multumesc oricum pentru intentie.

This post has been edited by Bavaria: 23 May 2011 - 06:25 AM


#92 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 23 May 2011 - 03:53 PM

View PostBavaria, on 23 May 2011 - 07:14 AM, said:

Tu faci misto de mine sau chiar nu ai habar despre ce vorbesti


Nici una nici alta.Mai este o varianta pe care o omiti mereu:tu nu prea intelegi despre ce e vorba...adica nu ai habar cum,de unde si in functie de de criterii progman isi alege fisierele pt. update.Adica la capitolul programare si software esti cam pe langa,asa cum la capitolul diagnoza habar nu ai cum foloseste dis-ul fisierele si cum ruleaza aceste fisiere pe anumite platforme de lucru.


View PostBavaria, on 23 May 2011 - 07:14 AM, said:

Ma rog, hai ca ma enervez degeaba.


off:nu ai fi bun de manager,te enervezi prea repede si nu ai o gandire distributiva.... :scenic:/>

#93 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 23 May 2011 - 05:58 PM

Severus, fără supărare, tu nu realizezi cu cine vorbeşti.

Tu eşti un om care a învăţat să folosească testerul în mod aproximativ ca un hobby, iar Bavaria e un om care este expert în diagnoză auto.
Dacă el scrie la mişto că s-a mai jucat pe maşinile prietenilor şi că, în rest, n-are treabă, ar trebui să înţelegi că e doar ironic.

#94 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 23 May 2011 - 06:31 PM

View Postseverus_phantom, on 23 May 2011 - 03:53 PM, said:

Nici una nici alta.Mai este o varianta pe care o omiti mereu:tu nu prea intelegi despre ce e vorba...adica nu ai habar cum,de unde si in functie de de criterii progman isi alege fisierele pt. update.Adica la capitolul programare si software esti cam pe langa,asa cum la capitolul diagnoza habar nu ai cum foloseste dis-ul fisierele si cum ruleaza aceste fisiere pe anumite platforme de lucru.




off:nu ai fi bun de manager,te enervezi prea repede si nu ai o gandire distributiva.... :scenic:/>



Ai perfecta dreptate.

View PostCiupanezu, on 23 May 2011 - 05:58 PM, said:

Severus, fără supărare, tu nu realizezi cu cine vorbeşti.

Tu eşti un om care a învăţat să folosească testerul în mod aproximativ ca un hobby, iar Bavaria e un om care este expert în diagnoză auto.
Dacă el scrie la mişto că s-a mai jucat pe maşinile prietenilor şi că, în rest, n-are treabă, ar trebui să înţelegi că e doar ironic.



Sunt departe de a fi expert, ma picep si eu un pic la unele chestii, insa in zilele astea baietii cu leptopuri sut cei mai priceputi.Ma refer la cei care stau pe forumuri.

#95 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 23 May 2011 - 07:43 PM

View PostCiupanezu, on 23 May 2011 - 06:58 PM, said:

Severus, fără supărare, tu nu realizezi cu cine vorbeşti.

Tu eşti un om care a învăţat să folosească testerul în mod aproximativ ca un hobby, iar Bavaria e un om care este expert în diagnoză auto.


Aici nu e vorba de diagnoza sau programare in sine,ci e vorba mai mult de hakareala de fisiere,pt. a pacali progman-ul si a face update doar la modulul(modulele alese de tine).De aceea poate ca am fost mai greu de inteles....vorbeam limbi diferite...In alta ordine de idei mai sunt cel putin 2 metode diferite de a face update cu progman doar la modulele dorite.....ma rog asta iara nu se invata la scoala de testere bmw :)/>.Una ar fi lucrul cu FA,si cealalta e pura hekareala de progman. :)/>


View PostCiupanezu, on 23 May 2011 - 06:58 PM, said:

Severus, fără supărare, tu nu realizezi cu cine vorbeşti.



domnule Bavaria i-mi cer scuze pt. interpelare. :)/>

#96 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 23 May 2011 - 08:00 PM

View Postseverus_phantom, on 23 May 2011 - 07:43 PM, said:

Aici nu e vorba de diagnoza sau programare in sine,ci e vorba mai mult de hakareala de fisiere,pt. a pacali progman-ul si a face update doar la modulul(modulele alese de tine).De aceea poate ca am fost mai greu de inteles....vorbeam limbi diferite...In alta ordine de idei mai sunt cel putin 2 metode diferite de a face update cu progman doar la modulele dorite.....ma rog asta iara nu se invata la scoala de testere bmw :)/>.Una ar fi lucrul cu FA,si cealalta e pura hekareala de progman. :)/>





domnule Bavaria i-mi cer scuze pt. interpelare. :)/>



Pai normal ca vorbim limbi straine deoarece tu te contrazici tot timpul.
Spune si tu clar in ce computere se schimba anul, cum se codifica MS43-ul, care este treaba cu progmanu-ul de ai sarit la tool 32.Ma iei ca se face update cu progman-ul, dar nu spui ca ai facut tu niste modificari sa faci update
separat.De ce trebuie schimbat anul de fabricatie in mai multe module daca doar codifici LCM-ul.Nu este de ajuns sa schimbi anul doar in LCM?Eu tot nu inteleg care este treaba cu anul, insa banuiesc ca ai tu ceva in cap.
Ma gandesc ca ar fi o revolutie in industria auto.Fac porstii astia de la BMW hardware nou de la an la an sa adauge mai multe functii, si de fapt se schimba anul si toate functiile sunt disponibile imediat.Este o treaba, nu zic nu.
Daca esti asa de priceput poate nu ar strica sa iti trimiti cv-ul la BMW AG, pentru un post de softist, de RTE,...ceva de genul asta.Vrei sa afli cati bani iti face pielea, trimite cv-ul acolo si vei afla.Iti pierzi talentul pe niste forumuri in loc sa faci 100-150k pe an.
Nu este nevoie sa iti ceri scuze, Ciupanezu stie ca nu lucrez in domeniu auto si a glumit un pic cu tine.

#97 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 23 May 2011 - 08:23 PM

oare merge updatat si cu winkfp? :D/>

p.s. sunt si diferente hw intre module deci e cu virgula teoria :)/>

p.p.s imi cer scuze celor care sunt deranjati ca zambesc des :)/>

#98 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 24 May 2011 - 03:55 PM

View Postzeronoo, on 23 May 2011 - 09:23 PM, said:

p.s. sunt si diferente hw intre module deci e cu virgula teoria :)/>


teoria e cu virgula de cand ai incercat sa scrii tu epprom-ul,sau atuncea nu era diferenta intre hardware?

In alta ordine de idei,nu vei stii niciodata daca ai scris tot,iar pe deasupra riscul de a bloca modulul e mare....

In alta ordine de idei daca e modul second,degeaba modifici fgnr-ul,si codezi...e degeaba....chiar daca modulu de lumini va functiona,f-tia BFD nu va functiona deoarece modulul de abs,nu va cunoaste aceasta f-tie BFD(avand masina din anul 2002)...si implicit nu va stii sa deie comanda modului de lumini...deci nu va functiona...

Deci si asadar,doar modificand data de fabricatie pe module si facand update cu progman sansele ca BFD sa functioneze vor fi maxime....

multa bafta

#99 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 25 May 2011 - 07:12 PM

View Postseverus_phantom, on 24 May 2011 - 03:55 PM, said:

teoria e cu virgula de cand ai incercat sa scrii tu epprom-ul,sau atuncea nu era diferenta intre hardware?

Este de cand am aflat ca pe anumite versiuni hw nu se pot pune decat anumite versiuni sw

In alta ordine de idei,nu vei stii niciodata daca ai scris tot,iar pe deasupra riscul de a bloca modulul e mare....

Bineinteles ca sti din moment ce orice soft de scriere verifica dupa checksum daca continutul a fost scris corect si in totalitate

In alta ordine de idei daca e modul second,degeaba modifici fgnr-ul,si codezi...e degeaba....chiar daca modulu de lumini va functiona,f-tia BFD nu va functiona deoarece modulul de abs,nu va cunoaste aceasta f-tie BFD(avand masina din anul 2002)...si implicit nu va stii sa deie comanda modului de lumini...deci nu va functiona...

Gresit, am modificat vinul si km, am codat functia si modulele necesare si functioneaza partial, adica se aprinde(becurile de pozitie laterale) la frane bruste sau cand intra abs-ul, din pacate nu clipeste (inca); abs-ul nu are nicio treaba deoarece nu trimite informatia direct la comp de lumini

Deci si asadar,doar modificand data de fabricatie pe module si facand update cu progman sansele ca BFD sa functioneze vor fi maxime....

Gresit din nou, a functionat (chiar daca partial, important e ca functia e activata si functioneaza), in alta ordine de idei, sti ca la e46 sunt doar catva module upgradabile soft, nu? :)/> (spre deosebire de e90, e60, etc)

multa bafta

multumesc, si tie asemenea


#100 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 25 May 2011 - 07:32 PM

In alta ordine de idei,nu vei stii niciodata daca ai scris tot,iar pe deasupra riscul de a bloca modulul e mare....

Bineinteles ca sti din moment ce orice soft de scriere verifica dupa checksum daca continutul a fost scris corect si in totalitate


da fratele meu,dar din pacate nu stii daca ai extras tot :lol:/>


legat de abs si modulu de lumini...poate imi spui cum circula informatia asta intre module.....si cu care linkuri ,daca tu ai rupt legaturile scriind asa cum ai scris tu?

  • (9 Pages)
  • +
  • « First
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users