BMW AUTO FORUM: probleme baie de ulei - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

probleme baie de ulei

#1 User is offline   ovi Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 6
  • Joined: 23-December 11

Posted 26 December 2011 - 06:43 PM

buna tuturor. sunt nou pe forum si am urmatoarea problema la un bmw e39 benzina,am incercat sa fac schimbul de ulei si mi sa rupt surubul pe unde se da drumul la ulei,acuma trebuie sa dau baia jos sa scot surubul respectiv si totodata sa schimb si garnitura de la baie cu ocazia aceasta. problema este ca nu stiu daca pot sa dau baia jos pe sub masina,fara sa scot motorul afara.
multumesc tuturor.astept pareri

#2 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 December 2011 - 10:21 PM

Nu trebuie sa scoti motorul, trebuie sa demontezi si sa cobori un pic puntea fata.

#3 User is offline   ovi Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 6
  • Joined: 23-December 11

Posted 27 December 2011 - 04:43 PM

View PostBavaria, on 26 December 2011 - 10:21 PM, said:

Nu trebuie sa scoti motorul, trebuie sa demontezi si sa cobori un pic puntea fata.

multumesc mult .maine am sa incerc si am sa revin cu detali. se demonteaza greu puntea fata?

#4 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 27 December 2011 - 05:45 PM

Daca demontezi puntea trebuie sa fii atent cu motorul, trebuie sustinut cumva.Banuiesc ca este o lucrare care trebuie facuta la un service.

#5 User is offline   ovi Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 6
  • Joined: 23-December 11

Posted 28 December 2011 - 06:12 PM

astazi am reusit sa desfac baia ,dar din pacate cu ai spus nu iasa afara fara sa demontez puntea fata sau cum s o numi bara aceea care trece chiar pe sub baie.asa ca trebuie sa apelez la un mecanic sa o dea el jos . eu dupa cate am vazut pe sub masina motorul nu are nici o legatura cu bara aceea. oate ma insel ca nu ma pricep prea bine .multumesc mult. am sa revin cu detali dupa ce dau baia afara si schimb garnitura

#6 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 29 December 2011 - 01:40 AM

Pai nu are legatura cu motorul, insa daca se demonteza puntea fata, motorul nu mai este sustinut de (aproape) nimic...

#7 User is offline   ovi Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 6
  • Joined: 23-December 11

Posted 29 December 2011 - 08:00 PM

da ai dreptate m am uitat mai bine si am vazut ca este o mare problema schimbarea garnituri la baia de ulei la modelul acesta. am fost la mecanic si maine trebuie sa ii duc masina pt ca dupa cum ai spus si tu trebuie demontata puntea fata si motorul trebuie suspendat cumva. multumesc foarte mult pt ajutor.

#8 User is offline   ovi Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 6
  • Joined: 23-December 11

Posted 03 January 2012 - 05:35 PM

View Postovi, on 29 December 2011 - 08:00 PM, said:

da ai dreptate m am uitat mai bine si am vazut ca este o mare problema schimbarea garnituri la baia de ulei la modelul acesta. am fost la mecanic si maine trebuie sa ii duc masina pt ca dupa cum ai spus si tu trebuie demontata puntea fata si motorul trebuie suspendat cumva. multumesc foarte mult pt ajutor.

ieri am luat masina de la mecanic,cu garnitura de la baie schimbata.bine ai spus ca aceasta manevra nu putea facuta decat intr/un servis, bine ca mi au schimbat garnitura si totul a iesit cum trebuie .iti multumesc mult pt sfaturi.consider topic inchis.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users