BMW AUTO FORUM: Se poate trece de la CCC la M-ASK? - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Se poate trece de la CCC la M-ASK?

#1 User is offline   lliwiu Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 04-December 11
  • Car:e60 520i

Posted 05 January 2012 - 05:39 PM

De cand cu am ramas fara CCC, in decembrie, in acelasi timp am ramas fara senzori de parcare, fara controlul climei, fara muzica etc. In ultima luna am tot asteptat sa vad daca se mai poate repara, insa se pare ca sansele sunt egale cu 0 asa ca m-am apucat sa ma uit dupa un "nou" CCC (ebay si vreo 2 site-uri de la noi).

Cum preturile unitatilor CCC nu scad sub 500 de euro, bani pe care nu i-as da in acest moment din cauza ca gaina nu mai face oulele la fel de mari ca acum un an, ma bate gandul sa trec la o unitate M-ASK, insa nu am gasit pe nicaieri informatii legate de functionarea ei cu ecranul de 8.8'', cu joystick-ul sau cu celelalte module, in acest caz senzorii de parcare, controlul climei, setarile masinii, muzica... si cam atat.

Ce parere aveti? Credeti ca se poate fara sa implice alte modificari?

Multumesc pentru timpul acordat!

This post has been edited by lliwiu: 05 January 2012 - 05:41 PM


#2 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 06 January 2012 - 02:39 AM

Se poate in mod sigur, insa banuiesc ca trebuie sa faci niste modificari.In primul rand alimentarea si restul legaturilor, cred ca instalatia electrica difera de la ccc la m-ask, deci trebuie sa modifici mufa de alimentare.Cu ecranul nu cred sa fie problema.Mai trebuie modificat VO-ul si facuta o codificare.
Nu cred ca merita, trebuie sa cheltuiesti ceva bani si pe m-ask, sa modifici instalatia si sa gasesti pe cineva care sa poate modifica vo-ul.
Poate trebuie sa platesti pentru toata operatiunea, in cazul in care chiar nu te pricepi.Nu am facut aceasta modificare, insa cam asa cred eu ca sta treaba.
Poate este cineva pe aici care a facut modificarea asta si poate da date concrete.

#3 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 06 January 2012 - 10:21 PM

cum spunea si bavaria, nu stiu daca merita sa faci operatiunea asta, nu e greu deloc dar...in alta ordine de idei, cum se manifesta defectul la ccc tau?

#4 User is offline   lliwiu Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 04-December 11
  • Car:e60 520i

Posted 07 January 2012 - 02:50 AM

@zeronoo - in urma unui update n-a mai bootat din cauza ca s-a blocat undeva pe la mijlocul update-ului respectiv. L-am trimis la un tip in Timisoara, unde e si acum, tipul a reusit sa rescrie 4 din 5 module care se afla in el, iar al 5-lea, in timp ce este rescris, se blocheaza (asta mi-a spus el, nu am fost sa vad). Tipul mi-a zis ca ar avea nevoie un cablu JTAG pentru rescrierea acestui modul, cablu pe care nu-l are asa ca momentan stau fara CCC si tot ce tine de CCC.

@bavaria - multam de info. Sper sa reusesc sa rezolv cu CCC-ul... :(/>

This post has been edited by lliwiu: 07 January 2012 - 02:51 AM


Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users