BMW AUTO FORUM: bmw 318i e36 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

bmw 318i e36 cutia de viteze

#1 User is offline   greg Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 21-January 12

Posted 21 January 2012 - 06:48 PM

Salutare tuturor! am schimbat ambreajul acum 4 luni + uleiul in cutia de viteze, dupa aceia am obs. ca intra cam greu in treapta a 2a,de fapt agata f. putin cam toate treptele,dar la 2a treb sa insist un pic.mentionez ca nu stiu ce ulei mi-au pus in cutie.(le-am schimbat intr-un service din OLANDA).sa fie din cauza uleiului? merci!!

Attached File(s)



#2 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 21 January 2012 - 07:34 PM

Schimbarea kit-ului ambreiaj si a uleiului in cutie nu au ca rezultat simptomele descrise de tine.
Cel mai probabil timoneria nu a fost refacuta corespunzator (adica ansamblul cinematic cautator - levier de comanda)

PS: daca uleiul ar fi mai vascos, este posibil sa se intample fenomenul asta...Apropo...isi revine dupa o anume perioada de functionare, sau nu?
Si inca ceva...ai pus niste poze...la ce servesc acestea?

#3 User is offline   greg Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 21-January 12

Posted 21 January 2012 - 07:50 PM

View PostDanS, on 21 January 2012 - 07:34 PM, said:

Schimbarea kit-ului ambreiaj si a uleiului in cutie nu au ca rezultat simptomele descrise de tine.
Cel mai probabil timoneria nu a fost refacuta corespunzator (adica ansamblul cinematic cautator - levier de comanda)

PS: daca uleiul ar fi mai vascos, este posibil sa se intample fenomenul asta...Apropo...isi revine dupa o anume perioada de functionare, sau nu?
Si inca ceva...ai pus niste poze...la ce servesc acestea?

SCUZE! Aceasta e masina in <cauza>.I-am facut o mica prezentare.

#4 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 21 January 2012 - 10:07 PM

Are prezentarea legatura cu faptul ca ai probleme in cuplarea treptelor de viteza?
Nu trebuie sa te scuzi. Arata relativ bine masina.
Ceea ce voiam sa-ti transmit este ca pozele ei nu au nimic in comun cu subiectul topicului. Daca vrei sa ti-o prezinti, exista "masina mea".
PS: Vad eu aiurea sau la service-ul din OLANDA nu au avut elementarul bun simt macar sa-ti inlocuiasca racordul gofrat dintre MAF si corpul de acceleratie si au dat cu banda la greu pe el? In cazul asta cred ca si montarea ambreiajului lasa de dorit...

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users