BMW AUTO FORUM: Ceva sfaturi pentru un viitor posesor de BMW? - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Ceva sfaturi pentru un viitor posesor de BMW?

#101 User is offline   bogdanbog Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 20
  • Joined: 05-August 12
  • Location:Bucuresti

Posted 13 August 2012 - 08:06 PM

Ce spuneti?
http://www.autovit.r...-C25520200.html

#102 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 13 August 2012 - 09:32 PM

- km mulţi mulţi (vezi volan + schimbător)
- scimbător non-OEM -> indică cât a îngrijit posesorul maşina
- probabil a fost lovită (bări, semnale non-OEM, stopuri schimbate - ma îndoiesc că in sens de upgrade)
- jante cum nu ne plac

Overall rating : UNCOOL


doar opinia mea, de necunoscător bineînţeles

#103 User is offline   bogdanbog Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 20
  • Joined: 05-August 12
  • Location:Bucuresti

Posted 14 August 2012 - 06:23 AM

El a spus ca i-a facut upgrade, ca stopurile sunt din 2003, bara de M..navigatia, care cica costa in jur de 1000 euro.. La schimbator nu prea imi dau seama, dar volanul este foarte uzat. Si jantele chiar nu ma atrag, dar o pot rezolva cu un schimb +/- diferenta.

#104 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 14 August 2012 - 08:57 AM

View Postbogdanbog, on 10 August 2012 - 02:53 PM, said:

Deci, Bogdan, zi-mi unde ai service-ul, lasa-mi un nr de contact, ca e cam groasa treaba :)/>) Macar vin la cineva care se pricepe si care stie atatea despre aceste modele.


Apasa pe bannerul din partea de sus a paginii, cel intitulat SERVICE PREMIUM. Vei afla astfel datele de contact.

View Postbogdanbog, on 13 August 2012 - 09:06 PM, said:



O coaja impodobita ca un brad de Craciun.
Daca elimini elementele montate de el, ramane o cheliciune, la fel cum indica volanul.

#105 User is offline   ebenize Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 73
  • Joined: 02-March 11
  • Location:Bucuresti
  • Car:BMW

Posted 14 August 2012 - 10:51 AM

View PostBogdan M., on 10 August 2012 - 07:50 AM, said:

Unele da, altele nu.
Nu e vorba de Autovit, exista chilipiruri pe piata, insa pe astea le gasesti intamplator, nu atunci cand cauti o masina.
Daca vrei sa gasesti o masina buna si ieftina, de cele mai multe ori te alegi cu o coaja.
Un chilipir e o ocazie neprogramata, o chestie de noroc. Pur si simplu vinde cineva o masina, tu auzi de ea si ai banii si o cumperi la un pret bun.
E clar ca nu poti sa te pronunti fara sa vezi masina, dar eu daca tot vad foarte multe masini carora le fac si constatare, cam stiu cum sunt majoritatea.
Masinile bune din generatia E39 si E46 sunt foarte rare, majoritatea sunt niste cazane.
De ce? Pai pentru ca au o intretinere destul de scumpa fata de alte masini.
Pentru ca multi dintre cei care aveau bani sa le intretina le-au vandut altora care nu prea-si permit, care le-au cumparat pentru ca i-a atras pretul redus, iar apoi s-au trezit cu niste costuri pe care nu si le permit.
Daca ai ghinionul sa cumperi o masina de la cineva de genul acesta, ghinionul e maxim.
Ca sa-ti dau un exemplu scurt, acum 2 saptamani mi-a venit in service un E46 318Ci foarte frumos la exterior.
Proprietarul abia o cumparase si acuza o bataie de tacheti.
Am verificat prima data uleiul pe care l-am si dat jos pentru ca nu se vedea deloc pe joja.
Masina avea 1.5 litri de ulei in motor.
Dupa ce am schimbat uleiul si am pus cat trebuia, tachetii tot bateau, desi mai putin.
Chestii de genul acesta se intampla cu aceste masini. Cu cat le scade valoarea de piata mai mult, cu atat ajung mai des la oameni pe care nu prea-i duce capul si care le forjeaza fara sa aiba ulei in ele.
I-am facut omului deviz de reparatie, i-am zic ca trebuie schimbati tachetii si a decis ca in loc sa dea vreo 10 milioane in total s-o faca, mai bine o vinde la randul lui.



Daca 10 mil e mult de investit intr-o masina BMW luata la vreo 4- 5000 Euro dupa achizitie ... apai .. clar nu are ce cauta la un propietar de genul. Numai revizia e intre 6-9 mil depinde de motorizare si manopera. Eu am luat-o la valoarea de 5000-5500 euro acum aproape 2 ani dar am bagat vreo 1500 euro pe putin si lista continua (nu doar pe tehnic dar si estetic sau retrofit.. e imposibil sa nu o zgarie vreunu sau sa vrei ceva in plus pe ea). Si da, e foarte posibil ca eu sa fi luat la masina de la un om de care zici tu. Se urca in ea cheie si dai bataie. Eu am zis si mai repet ca, personal am ajuns la concluzia ca nu km conteaza ci intretinerea ei. O masina poate fi distrusa in mai putin de 20 000 km sau poate fi intretinuta zeci de mii..sute.. in proportie de 80-90-95% sa fie ca atunci cand a iesit din fabrica. Evident sunt raritati si de cele mai multe ori aceste masini se gasesc la pasionati si nu sunt tocmai ieftine dar si asa mai pica ceva cauciucat (bucsi, garnituri, furtune) pt ca totusi vb de o masina de 10-13 ani.

Plus ca bmw ... tractiune spate .. hamaleala, drifturi, burnout.. lumea copie ce vede in filme, pe youtube si aplica in viata reala cu masini stock fara diferentiale blocabile si alte minuni care faciliteaza un drift adevarat. Am incercat si eu de 3-4 ori sa ma invart sau sa merg dea latul dar pe gheata. Pe asfalt mi se pare ca se forteaza prea mult neavand minim 200 cai si diferential blocabil. In schimb propietarul de dinainte a reusit sa rupa o bucsa ce sustine diferentialul.. cum? evident plecari nfs drag si drift...

Concluzie: purificati masina si faceti o lista cu viitoare investitii de repartii si care e mai convenabila aia sa o cumparati. Nu exista masina in stare "exceptionala sefu, nu mai trebuie bagat un leut".

PS: Ce am scris e doar un sfat, nu o regula ... fiecare e liber sa cumpere ce vrea, cum vrea, de unde vrea.

This post has been edited by ebenize: 14 August 2012 - 10:52 AM


#106 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 14 August 2012 - 07:30 PM

Am mai dat şi eu un search conform criteriilor tale, doar ca am mai ridicat limita de buget la 4500€. Nu am găsit nimic să-mi placă, are mare dreptate Bogdan cu ceea ce a zis mai sus.

#107 User is offline   bogdanbog Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 20
  • Joined: 05-August 12
  • Location:Bucuresti

Posted 14 August 2012 - 10:55 PM

Am vazut masina azi..era impodobita prost.. Dar alta e problema sa zic asa, in carte scria 316i. M-am mai uitat putin asa, la navigatie, de curiozitate nu alta, si am plecat. Timp pierdut.. Cu siguranta voi mai da de d-astia.. Trebuie rabdare multa, dar nici nu ma grabesc.

  • (6 Pages)
  • +
  • « First
  • 4
  • 5
  • 6
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users