BMW AUTO FORUM: Ceva sfaturi pentru un viitor posesor de BMW? - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Ceva sfaturi pentru un viitor posesor de BMW?

#1 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 19 March 2012 - 10:59 PM

Salutare tuturor! Sunt nou pe aici, :blush:/> vreau ca in viitorul apropiat sa imi achizitionez un BMW. Pentru moment dispun de 3500 de euro.Imi place extrem de mult E46 NFL si ma gandeam la un 316i/318i, insa in suma de care dispun eu nu cred ca pot lua ceva bun... :(/> Am gasit pe diferite siteuri auto cu masini SH, mai multe modele de E46 316i/318i in jurul a 2500-3000E, neinmatriculate evident, sau inmatriculate pe Bulgaria, masini ce aratau destul de bine, cel putin estetic.In caz ca as cumpara o astfel de masina la ce sa fiu atent in mod special? Ce piese cedeaza cel mai frecvent si cat de scumpa este inlocuirea lor? Imi doresc foarte mult E46, altfel probabil mi-as fi luat un 318is Coupe, insa imi place tare mult E46-le.Ce ma sfatuiti? Am luat in calcul si posibilitatea achizitionarii masinii din Germania.Astept sfaturile si parerile voastre! :D/>

#2 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 19 March 2012 - 11:19 PM

la 2500-3000 neinmatriculate, te mai costa cel putin 1000 inmatriculatul masinii, sa nu mai vorbim de adus in tara, etc....deci depasesti bugetul....in rest, daca e sa cumperi ceva din tara, nu lua o masina fara o verificare atenta, chiar la un service....dupa ce stii cu ce ai de-a face vei decide daca poti sau nu sa intretii o astfel de masina....nu incerc sa te sperii, dar vorbim de o masina de 11-12 ani vechime, la care poate ceda orice, deci intretinerea, cel putin in prima faza imediat dupa cumpararae nu este ieftina deloc....

#3 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 19 March 2012 - 11:45 PM

Am gasit cateva inmatriculate pe Bulgaria intre 2800 si 3100 de euro.Merita sa ma incurc? Am vazut ca cei care conduc masini cu numere de Bulgaria nu sunt vazuti tocmai bine de ceilalti participanti la trafic. <_</> As incerca sa o iau gata inmatriculata pe Bulgaria cu maxim 3100 de euro si sa o tin asa pana mai fac rost de niste bani pentru a o inmatricula pe Romania.Sunt nedumerit si ma tem ca sa nu regret decizia pe care o voi lua. Multi mi-au recomandat 318is, insa imi place foarte mult E46-le, dar daca nu voi gasi E46 in stare buna la banii astia (ceea ce trebuie sa recunosc ca este putin probabil) voi opta cu siguranta pentru 318is neaparat Coupe. :)/>
http://bmw.anunturi-...a-10671923.html
http://bmw.anunturi-...a-11036019.html
http://bmw.anunturi-...5-11026989.html

This post has been edited by AlinE46: 19 March 2012 - 11:55 PM


#4 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 20 March 2012 - 01:25 PM

Salut şi bine ai venit!

Eu dacă aş fi în locul tău aş lua un E36 coupe 318is sau 320i, înmatriculat pe Ro, pe numele meu. De banii ăia iei ceva relativ bun.

Baftă!

#5 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 20 March 2012 - 01:41 PM

Asta asa este, marea majoritate a celor pe care i-am intrebat, mi-au recomandat 318is Coupe, insa mie imi place tare mult E46-le. :wub:/> Imi place aspectul E46-lui NFL si interiorul comparativ cu cel al E36-lui. Daca nu voi gasi E46 care sa arate cat de cat bine in suma de care dispun, voi opta pentru 318is Coupe intr-un final... :(/>

#6 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 20 March 2012 - 01:44 PM

Sau, dacă maşina nu e o prioritate mai aştepţi câteva luni, mai strângi ceva bani şi îţi iei E46. :)/>

#7 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 20 March 2012 - 01:51 PM

M-am gandit serios la asta. :)/> Nu este o prioritate, dar parca nu mai am rabdare. :D/>

#8 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 20 March 2012 - 02:18 PM

Gândeşte-te că iei ceva prost (mai puţin bun, sau sub aştepările tale) acum, mai strângi bani şi vrei să îl schimbi mai pierzi ceva la revânzare mai mult ca sigur. Mai bine aşteaptă.


P.S. Dacă îţi ia foarte mult timp să mai strângi 1000-1500€ este posibil ca şi întreţinerea să îţi facă probleme.

#9 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 20 March 2012 - 05:33 PM

Referitor la intretinere... cam asa este, nu o sa pot face rost prea curand de 1000-1500 de euro.Cam ce salariu ar trebui sa am sa imi pot permite intretinearea unui 316i/318i NFL? Ma scuzi pentru intrebarile cam puerile, insa nu vreau sa regret alegerea facuta.Vreau sa imi fac un calcul sa vad daca imi pot permite sau nu aceasta masina.Daca nu, asta este! O sa ma orientez spre alta marca pe care mi-o pot permite. :(/>

#10 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 20 March 2012 - 05:50 PM

Întrebările nu sunt deloc puerile, nu ai de ce să îţi ceri scuze. Din contră, aş putea spune că e foarte bine să te gândeşti din timp la astfel de probleme.
Eu nu am şi nici nu am avut E46 nfl deci nu pot să îţi dau nişte repere. Poate citeşte vreun fost/posesor şi îţi poate spune ce vrei să afli.

#11 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 20 March 2012 - 06:00 PM

Ok. Iti multumesc mult man pentru sfaturi! :cheers:/> Sper ca un posesor de E46 sa ma poata lamuri cum sta treaba. :)/>

#12 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 20 March 2012 - 11:14 PM

Alin, eu am e46, dar este a doua masina, practic o folosesc in concedii si week-end....din pnctul meu de vedere, odata ajunsa in tara, dupa ce i-am schimbat ce trebuia (curele, role accesorii, bucsi , pivoti, ulei, filtre, etc) nu prea am mai bagat bani in ea...e adevarat ca nici nu circul mai mult de 10k pe an...aa si am schimbat bateria (cea veche avea 6 ani si niste furtune vechi pe la motor si valca PCV) total 7000 lei sau pe acolo,,,poate un pic peste nu sunt sigur....
cel mai important consum pe cae il ai la o masina este combustibilul, asa ca de aici tre sa pleci cu calculul...in rest, iti doresc succes cu masina...
cand strangi bani, vino sa o vezi pe a mea, poate ne intelegem... ;)/>

#13 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 21 March 2012 - 12:00 AM

In decursul a cat timp ai schimbat cele mentionate? Imediat ce ai adus-o in tara? :)/> Nici eu nu o sa fac multi km cu masina, de aceea m-am si interesat despre aceste modele, nu o sa folosesc zilnic masina pentru ca locuiesc intr-un oras mic. :)/> O vreau pentru ca ador aspectul E46-lui! As vrea sa stiu cam ce salariu ar trebui sa am ca sa imi fac o idee despre intretinere.In cazul in care ma depaseste, probabil ma voi orienta catre un E36 Coupe sau alta marca, in ciuda faptului ca iubesc BMW. :wub:/> Merci mult pentru oferta! In cazul in care ma voi decide asupra unui E46, fii sigur ca o sa te contactez, desi e cam mare distanta, eu stau undeva pe langa Targu-Jiu. :D/>

This post has been edited by AlinE46: 21 March 2012 - 12:01 AM


#14 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 21 March 2012 - 12:23 AM

curele, role, bucsi etc indata ce am adus-o in tara, restul pe parcurs...din 2009 dec incoace

#15 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 21 March 2012 - 10:21 AM

View PostAlinE46, on 21 March 2012 - 12:00 AM, said:

probabil ma voi orienta catre un E36 Coupe sau alta marca, in ciuda faptului ca iubesc BMW


Mergi totuşi pe E36 coupe în detrimentul altei mărci, cât timp ai lua tot ceva sh (în aceiaşi bani) costurile de întreţinere vor fi tot pe acolo, deci dacă îţi place atât de mult merită.

#16 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 21 March 2012 - 06:26 PM

Cu siguranta asa voi face daca nu voi reusi sa achizitionez un E46! :)/>

#17 User is offline   jackal112 Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 26-March 12

Posted 26 March 2012 - 01:02 AM

eu am un e46 coupe 320 CI am facut 5..6k km in decurs de 1 luna jum cam asa de cand am cumparato deja a inceput sa cada cate una .. asta e .. e masina si in orice masina o sa bagi bani la inceput tineti bani in buzunar sa ai cv in + ca o sa trebuiasca sa schimbi schimburile si defectele ascunse ca nici o masina nu e perfecta .. + consumul daca te dai la ia 15..16 daca mergi linistit 10 a reusit sa scoata prietena mea.. in rest nu stiu ce sa iti mai spun

#18 User is offline   AlinE46 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 19-March 12

Posted 26 March 2012 - 12:27 PM

Iti multumesc pentru raspuns. Orice pareri sunt binevenite! :)/>

#19 User is offline   ebenize Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 73
  • Joined: 02-March 11
  • Location:Bucuresti
  • Car:BMW

Posted 17 April 2012 - 08:03 PM

Nu prea poti sa iti iei ca reper vorbele celor care deja au e46 pentru ca nici o masina nu e intretinuta la fel. Conteaza foarte mult intretinerea si cum a folosit-o propietarul. Poti sa o iei sa schimbi niste curele, cateva bucsi si o sonda lambda acolo (de la un pasionat si nu de la: "un batranel care a tinut-o in garaj") .. sau poti sa o iei si schimbi la greu piese. Din experienta proprie eu zic sa iti iei ce iti place chiar daca inseamna sa mai astepti 6-8 luni. Nu vreau sa generalizez dar multe bmw-uri sunt chinuite cu un burnout, cu un drift etc... ele rezista fara probleme dar trebuie sa ai si grija sa schimbi la timp piesele obosite sau ce dau semne de oboseala. De cumparat cumperi relativ usor , de intretinut e mai greu si nu ma refer doar la finante ci si la mecanici, pe care greu ii gasesti sa iti rezolve problemele fara sa iti strice altceva sau fara sa te puna sa schimbi juma de motor. SPOR!

This post has been edited by ebenize: 17 April 2012 - 08:03 PM


#20 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 17 April 2012 - 09:45 PM

View Postebenize, on 17 April 2012 - 08:03 PM, said:

1.De cumparat cumperi relativ usor , de intretinut e mai greu si nu ma refer doar la finante ci si la 2. mecanici, pe care greu ii gasesti sa iti rezolve problemele fara sa iti strice altceva sau fara sa te puna sa schimbi juma de motor. SPOR!


Excelent spus! +1

  • (6 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users