BMW AUTO FORUM: vas antigel e39 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

vas antigel e39

#1 User is offline   nightman Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 15-May 10
  • Location:Bucuresti
  • Car:BMW 525i e39 (2001)

Posted 03 April 2012 - 10:10 PM

Salut am si eu o problema. Masina e39 525i din 2001. A curs tot antigelul din vas dupa ce am oprit motorul.
Nu am avut timp sa ma ocup de masina pt ca am mers cu alta dar problema e veche de vreo 2-3 saptamani. Am venit acasa am parcat si am mai turat putin motorul pt ca era rece si nu mersesem mult. Am vrut sa ma asigur ca nu se descarca bateria. Dar cand turam pe loc a aparut pe bord ceva cu "cooling ....". Pe indicator nu mai era la mijloc dar nici nu era prea incins. Trecut asa sa zic de la ora 12 (la mijloc) cum sta normal era sa zic spre ora 1. Asa ca am oprit imediat motorul ca sa nu fac alta stricaciune. In momentul ala a inceput sa iasa abur si cand am deschis capota am constatat ca tot antigelul curgea din borcan. Pt ca era rece normal ca iesea abur. Dupa asta nu am mai mers cu masina (intre timp nu mai am nici curent) pt ca am folosti o alta masina. Era frig si nu aveam chef sa stau sa inghet.
Zilele trecute cum deja era mai cald am zis sa bag putina apa in borcan ca nu mai ingeata. Speram ca poate doar picura si reusesc sa ajung la service cu apa in loc de antigel. Dar din pacate am constatat ca se scurge in disperare. Curge chiar din fundul borcanului. Nu stiu daca e spart borcanul sau nu e prins bine furtunul. Din cate vad eu cred ca borcanul e de vina. Furtunul pare ok pe toata lungimea. Trebe desfacut borcanul ca sa vad ce e.
Acuma cateva intrebari. Am gasit manual pe net manual in care arata cam ce trebe sa fac ca sa scot borcanul. Numai ca nu ma pricep foarte bine si nu vreau sa rup ceva. Nu stiu cat de tare sa trag.
Am gasit asa : http://tis.spaghetti...w.pl?1/06/34/98
Acolo arata bine e exact ca la mine. Am reusit pana la urma sa scot partea aia de sus cu urechiile alea care era prinsa de pasca radiatorului ca in poza 3 din link. Acum problema e cu scot vasul. Se misca dar pe langa faptul ca nu stiu bine cu sa scot furtunul si senzorul (cat de tare sa trac fara sa rup cevca) mai apare o problema. Bidonul nu pare sa iasa in sus. Adica nu prea are pe unde sa treaca intre masca radiatorului si motor. Iar jos langa e o alta teava de la altceva pe care cred ca e bine sa o desfac ca sa pot scoate bidonul ca altfel nu trece. Sus iar dupa ce scot capacelul mai e legat un furtun chiar sub masca care se scoate usor dar de montat cred ca o sa fie mai greu.
Am facut poze asa ca poate stie cineva cam cum sa fac. Atasez si pozele la sfarsit.

Intrebarile :
1.Cum scot furtunurile din borcan ?
2.Cum scot senzorul ? Adica trag tare sau mai e nevoie sa defac ceva la el.
Adica pana la urma cum scot vasul fara sa stric ceva ?
3.Daca e spart borcanul de plastic cam cat costa unul nou si cat unul sh ? Sincer sh nu cred ca se merita ca plasticul oricum se duce repede.

Meci si scuze de deranj. Sper sa stie cineva cam cum sa fac.

Poze :
Attached File  furtun.JPG (26.48K)
Number of downloads: 16 Attached File  senzor.JPG (19.1K)
Number of downloads: 14 Attached File  capac de sus.JPG (18.05K)
Number of downloads: 15

This post has been edited by nightman: 03 April 2012 - 10:14 PM


#2 User is offline   nightman Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 15-May 10
  • Location:Bucuresti
  • Car:BMW 525i e39 (2001)

Posted 10 April 2012 - 07:10 PM

Deci slabe sanse sa-l desfac singur. Vad ca nu raspunde nimeni. Am vorbit cu cineva si sapt viitoare vine un mecanic ca asa nu fac nimic. Da eu tot speram sa-l pot scoate singur.

#3 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 10 April 2012 - 08:46 PM

succes!

Attached File(s)


This post has been edited by zeronoo: 10 April 2012 - 08:48 PM


#4 User is offline   nightman Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 15-May 10
  • Location:Bucuresti
  • Car:BMW 525i e39 (2001)

Posted 10 April 2012 - 09:02 PM

Merci. Sper sa iasa.
Pe astea le am si eu din link-ul ala de mai sus. Da una e in poza si alta e cand te duci sa desfaci si nu ai loc pe unde sa bagi mana sa scoti colierul de la furtun.

#5 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 10 April 2012 - 09:05 PM

pai teoria si practica...:P/>...cu rabdare trebuie sa iasa, nu e cine stie ce

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users