BMW AUTO FORUM: Bujii normale vs bujii cu laser - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Bujii normale vs bujii cu laser

#1 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 17 April 2012 - 12:30 PM

A venit vremea sa schimb bujiile la masina.Pe piata am vazut oferte diferite printre care si ceva relativ nou(pt. mine)si anume bujiile cu laser.
Diferenta de pret e semnificativa intre ele adica pret aproape triplu pt. bujiile cu laser.Acuma poate cineva a folosit sau ne poate spune daca aceasta diferenta de pret este justificata atat ca eficienta,calitate,durata de viata etc...De ex:am gasit pe piata bujii ngk(6 buc la 215lei);iar echivalentul bujiilor cu laser (6 buc. la 624 lei).Nu as arunca banii pe fereastra daca nu e cazul si ar fi util de stiut pt.toata lumea daca se merita cumparate aceste bujii cu laser in detrimentul celor normale....

#2 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 17 April 2012 - 01:00 PM

este prima data cand aud despre asa ceva. :huh:/> Pai si cum se alimenteaza, la fel ca si cele normale, nu trebuie alte bobine ?

#3 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 17 April 2012 - 01:46 PM

Nu cred ca trebuie schimbat nimic la motor,decat simpla inlocuire a bujiilor....

#4 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 17 April 2012 - 02:26 PM

Probabil este vorba despre marketing.Eu as pune bujiile originale ngk, high power, nimic altceva.

#5 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 17 April 2012 - 03:24 PM

View PostBavaria, on 17 April 2012 - 03:26 PM, said:

Eu as pune bujiile originale ngk, high power, nimic altceva.


Atunci asa voi face si eu.Multumesc pt.raspuns.

#6 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 18 April 2012 - 08:22 AM

Quote

Laserele vor inlocui in curand bujiile clasice, iar asta va face ca motoarele sa fie mult mai eficiente si mai putin poluante. Cercetatorii romani sustin ca tehnologia este de ultima generatie si ca noile “bujii” vor fi mai ieftine decat cele din prezent. Ele vor fi prezentate la Conferinta despre Lasere si Electro-Optica, care incepe din 1 Mai, la Baltimore, Maryland, Statele Unite ale Americii.


http://stirileprotv....na-benzina.html

Quote

Bujiile, acele piese responsabile de combustia motoarelor auto, ar putea fi curând înlocuite de sisteme laser pentru aprindere. Acestea vor ţine locul scânteii ca mijloc primar de ardere a amestecului combustibil-aer în motoare, având drept consecinţe sporirea eficienţei energetice și reducerea emisiilor de carbon.


http://pilotmagazin....uite-de-lasere/

#7 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 18 April 2012 - 10:57 AM

Viitorul suna bine.Doar ca fiind o tehnologie noua,costurile de productie sunt deocamdata triple.Pana cand costurile de productie nu vor mai scadea,apropriindu-se de pretul bujiilor normale,nu cred ca eficienta acestor bujii este reflectata in pretul lor actual.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users