BMW AUTO FORUM: BM Garage - Bucuresti - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Regulament Bursa comercială

BM Garage - Bucuresti

#21 User is offline   doryboss Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 186
  • Joined: 14-February 10
  • Location:bucuresti
  • Car:e39 3.0d

Posted 31 May 2012 - 09:48 PM

bravo mult succes bogdan!!!

#22 Guest_EQB_*

  • Group: Guests

Posted 01 June 2012 - 10:36 AM

Merge treaba pana acum ?

#23 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 01 June 2012 - 11:54 AM

Destul de ok pentru inceput. :)/>

#24 User is offline   kcr 540 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 59
  • Joined: 29-September 09
  • Location:Bucuresti
  • Car:540i

Posted 01 June 2012 - 02:40 PM

Succes si spor la treaba!

#25 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 01 June 2012 - 02:47 PM

Bogdan, aveti program si sambata?

PS. Bravo, felicitari si multa bafta

#26 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 01 June 2012 - 03:04 PM

Da, cu programare in prealabil. :)/>

View Postkcr 540, on 01 June 2012 - 03:40 PM, said:

Succes si spor la treaba!


Multumesc!

#27 User is offline   alex230ro Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 308
  • Joined: 22-September 09

Posted 03 June 2012 - 02:34 PM

ma tineam sa te intreb,lucrarile le faci doar tu sau mai te ajuta cineva?

#28 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 03 June 2012 - 04:04 PM

Am un mecanic pe care il supervizez, dar mai lucrez si eu pentru ca-mi place.

#29 User is offline   alex230ro Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 308
  • Joined: 22-September 09

Posted 03 June 2012 - 05:19 PM

misto,pe sapt vitoare cand poti veni?pana la urma ar fi:
-schimb pcv+furtune
-schimb garnitura capac tacheti
-schimb arc intinzator lant adica http://forums.bimmer...d.php?t=1678060
-schimb ulei+filtru

#30 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 03 June 2012 - 06:03 PM

Marti e ok?
Te rog sa-mi spui daca ai nevoie de vreo piesa sau de ulei ca sa le am cand vei veni.

#31 User is offline   alex230ro Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 308
  • Joined: 22-September 09

Posted 03 June 2012 - 07:29 PM

e ok,doar sa zici la ce ora,sa stiu sa ma invoiesc de la munca :)/>
piesele le am pe toate,mai verific maine inca odata in magazie

#32 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 03 June 2012 - 10:10 PM

Oricand incepand cu ora 11:30. :)/>

#33 User is offline   alex230ro Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 308
  • Joined: 22-September 09

Posted 03 June 2012 - 10:18 PM

ok,probabil ca ajung pe la 12,ne mai auzim maine la un telefon pt confirmare.

#34 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 03 June 2012 - 10:22 PM

OK, vorbim la telefon.

O seara placuta!

#35 User is offline   kolea Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 58
  • Joined: 12-December 10
  • Location:Galati-Modena-Maranello
  • Car:e60 530i N52B30A

Posted 03 June 2012 - 10:59 PM

Recomand cu incredere!

a fost fratele meu la Bogdan pentru cateva probleme si a ramas foarte multumit,chiar mi-a spus ca este foarte amabil si priceput.

S-a schimbat lichidul de frana.

S-a rezolvat problema cu scurgerea uleiului din cutie...cauza garnitura conectorului de la mechatronic.
Pe viitor va mai apela la tine :0014:/>
Iti multumesc Bogdane!

P.S:Andrei mi-a spus ca nu mai simte socurile provocate la schimbarile treptelor de viteza,posibil ca lipsa nivelului adecvat de ulei ducea la acele izbituri..

#36 User is offline   Calin Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 69
  • Joined: 16-September 09

Posted 04 June 2012 - 12:30 AM

Felicitari pt. initiativa. Insa fara rautate iti spun ca mai ai nevoie de o tona de scule. Nu stiu ce lucrari poti face cu ce ai acolo. Ai nevoie de un banc sanatos, cu sertare si o menghina sanatoasa. Scule cat mai multe si diversificate, prese, tubulare de tot felul, clicheti, torx-uri si multe altele. Chei mai mari si de forta, din ce vad acolo ai maxim '19, ia si o cheie dinamometrica, o masina de gaurit, un polizor, flex ...
Ai nevoie de un aparat de sudura (poate rupeti distrugeti ceva la masina omului si trebuie sudat) un compresor aer sanatos si un pistol aer pe masura. Ia si niste truse de tarozi si filiere, nu stii ce mecanic a strans un surub gresit iar tu cand il desfaci constati ca ai surprize ulterior.
In orice caz, sculele niciodata nu sint suficiente.

#37 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 04 June 2012 - 04:44 AM

Multumesc!
In poze se vede si un compresor, probabail nu ai fost atent.
Banc destul de bun am, este masa aceea albastra. E facut din cornier destul de gros, iar blatul este din lemn multistratificat.
Am o menghina de uzina de 150 mm, nu vreo porcarie care se gaseste acum in comert.
Am si flex bun, o bormasina Black&Decker, aparat de sudura, tubulare, torx-uri si biti de tot felul, clicketi de toate marimile, cateva prese, compresor de 3 cp cu toate accesoriile necesare, plus ca am comandat de la Gedore o gramada de scule uzuale care inca nu au ajuns.
Am chei de toate felurile, mult mai multe scule decat se vad in poze, insa le tin sub cheie, sculele dispar altfel si e pacat.
Nu am doar spatiul care se vede in poze, am si un pod pentru depozitare.
Stiu cam ce mai am nevoie, si anume vreau sa-mi iau o presa hidraulica, o girafa pentru motoare, un cric de cutie, plus tot ce va mai fi nevoie pe parcurs, niciodata nu ai suficiente scule.
Multumesc pentru sfaturi, insa te asigur ca stiu la ce m-am inhamat, de 6 luni tot caut si adun scule si ma documentez despre marci de calitate.
D-aia am si cumparat Gedore, stiu ce inseamna o scula buna, la fel cum si tu stii. Imi aminteasc cand postai poze cu scule pe care abia le cumparasei, deci stiu ca si tie iti plac sculele de calitate.

View Postkolea, on 03 June 2012 - 11:59 PM, said:

S-a schimbat lichidul de frana.

S-a rezolvat problema cu scurgerea uleiului din cutie...cauza garnitura conectorului de la mechatronic.
Pe viitor va mai apela la tine :0014:/>
Iti multumesc Bogdane!

P.S:Andrei mi-a spus ca nu mai simte socurile provocate la schimbarile treptelor de viteza,posibil ca lipsa nivelului adecvat de ulei ducea la acele izbituri..

Cu multa placere!

Ma bucur.
Pierduse cam un litru de ulei, prin urmare este posibil.
Am facut un test de drum, cutia schimba ireprosabil, fara absolut nici un soc, deci poate fi linistit.

#38 User is offline   Calin Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 69
  • Joined: 16-September 09

Posted 04 June 2012 - 06:50 AM

View PostBogdan.M, on 04 June 2012 - 04:44 AM, said:

In poze se vede si un compresor, probabail nu ai fost atent.
Banc destul de bun am, este masa aceea albastra. E facut din cornier destul de gros, iar blatul este din lemn multistratificat.
Am o menghina de uzina de 150 mm, nu vreo porcarie care se gaseste acum in comert.
Am si flex bun, o bormasina Black&Decker, aparat de sudura, tubulare, torx-uri si biti de tot felul, clicketi de toate marimile, cateva prese, compresor de 3 cp cu toate accesoriile necesare, plus ca am comandat de la Gedore o gramada de scule uzuale care inca nu au ajuns.
Am chei de toate felurile, mult mai multe scule decat se vad in poze, insa le tin sub cheie, sculele dispar altfel si e pacat.
Nu am doar spatiul care se vede in poze, am si un pod pentru depozitare.
Stiu cam ce mai am nevoie, si anume vreau sa-mi iau o presa hidraulica, o girafa pentru motoare, un cric de cutie, plus tot ce va mai fi nevoie pe parcurs, niciodata nu ai suficiente scule.
Multumesc pentru sfaturi, insa te asigur ca stiu la ce m-am inhamat, de 6 luni tot caut si adun scule si ma documentez despre marci de calitate.
D-aia am si cumparat Gedore, stiu ce inseamna o scula buna, la fel cum si tu stii. Imi aminteasc cand postai poze cu scule pe care abia le cumparasei, deci stiu ca si tie iti plac sculele de calitate.


Corect, nu am vazut compresorul acolo dupa dulap.
Asa da, eu credeam ca sint doar cele care erau acolo pe panoplia aia de deasupra bancului.
Ce sa mai zic, spor la munca. Daca te tii de treaba o sa vezi ca nu vei duce lipsa de clienti. Si inca o chestie, acuma la inceput de drum. Nu toate or fi roz, probabil ca la unele bilanturi la sfarsit de luna o sa mai trebuiasca sa pui tu bani sa iesi la linie sau poate au sa fie zile cand nu o sa-ti treaca nimeni pragul. Dar asa e la inceput.
Eu, ca tot cam asta fac (bine, mai mult pe electrica) vreau incet incet sa ma las de masinile mici, eventual doar la masinile mele si ceva obligatii. Incet dar sigur am intrat pe taramul camioanelor, e alta treaba. Se lucra mai usor si banul e mult peste ca si la autoturisme.
A, inca o chestie. Daca poti angajeaza-ti si un electrician. Nu neaparat pt. chestii complicate ci doar astea uzuale. Un electromotor, alternator, schimbat becuri, montat un CD, o alarma etc. O sa vezi ca o sa ai nevoie, vrei nu vrei o sa te lovesti si de lucrurile astea. De ce sa trimiti omul in alta parte cand poti rezolva tu.
Daca mai imi aduc aminte de unele chestii care te-ar putea ajuta cumva o sa mai scriu pe aici.

This post has been edited by Calin: 04 June 2012 - 06:51 AM


#39 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 04 June 2012 - 02:33 PM

În viitor o sa-mi iau un dulap complet pentru scule.
E ~ 2000 € complet utilat şi e foarte practic pentru că le ţii pe toate închise, vezi imediat daca lipseşte ceva pentru că fiecare sculă are spaţiul său dedicat.
Sculele la vedere nu sunt o idee prea bună, nu ştii cine se îndrăgosteşte de vreo sculă şi o ia de nevastă. :lol:/>

Mersi!

Ştiu, aşa este, la început poate fi mai greu, însă oricum nu mă sperie chestia asta, de 6 luni tot lucrez, eu am renovat toată locaţia cu mâna mea, cam 90% din lucrare a fost făcută de mine.
Am făcut izolaţia termică, am pus pereţi de rigips, am dat cu glet, am zugrăvit, am lucrat parţial la instalaţia electrică, am săpat groapa de inspecţie, am turnat beton, am vopsit podeaua, acum e floare la ureche.
Colaborez şi cu un electrician, iar pentru lucrările minore (becuri, siguranţe, contacte imperfecte, măsurare în caz de consumatori) mă descurc şi singur.
Este foarte adevărat, succesul unei astfel de afaceri depinde în principal de o ofertă diversificată de servicii.
Mă rog, există şi excepţii. Există în Bucureşti oameni care repară doar electromotoare sau alternatoare sau doar cutii automate, însă acestea sunt cazuri izolate.

Probabil că cel mai important este să fii serios. Dacă nu dai ţepe şi lucrezi cu responsabilitate poţi avea în timp o clientelă şi s-o duci destul de bine.
Sigur, orice sfat este bun.

#40 User is offline   Service Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 3
  • Joined: 14-June 12

Posted 14 June 2012 - 06:22 AM

Mult succes!

  • (17 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

4 User(s) are reading this topic
0 members, 4 guests, 0 anonymous users