BMW AUTO FORUM: HTC One X+ (Plus) - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

HTC One X+ (Plus) Review

#1 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 06 December 2012 - 11:14 AM

HTC One X+, un telefon care vine ca un "mic" upgrade la deja cunoscutul One X lansat prin februarie anul acesta, aduce multe imbunatatiri in ceea ce priveste caracteristicele lui. Designul este acelasi in mare parte insa pentru moment este disponibil doar in varianta Dark Black si Gri. Diferentele hardware ar fi chip-ul AP37 Tegra3 cotat la 1.7GHz fata de cel de 1.5 disponibil pe One X, bateria de 2100mA (1800 pe One X), camera frontala de 1.6MP (1.3 pe One X), noul SenseUI 4+ care aduce o foarte mare imbunatatire in ceea ce priveste cursivitatea si nu in ultimul rand Android 4.1.1. Lista completa cu specificatiile o gasiti aici.
Am avut ocazia sa testez acum cateva lui si One X-ul si mi s-a parut un telefon foarte bun cu un design frumos fabricat din materiale premium fara acel plastic lucios care te amprenteaza la fiecare atingere. Nu mi-a placut bateria care abia daca ducea o zi la un grad de utilizare medie si camera frontala care era/este foarte neclara la One X, cat despre performantele One X-ului la vremea cand a aparut erau foarte bune insa a fost depasit intr-un timp destul de scurt de alte smartphone-uri.

De 2 zile am achizitionat noul HTC One X+ de la vodafone RO prin comanda si vreau sa zic ca a meritat asteptarea de cateva zile. Telefonul a venit in pachet cu un set de casti UrBeats by Dr Dre (super casti) si memorie interna de 64GB. La prima deschidere ma asteptam sa dureze ceva insa am fost impresionat de cat de repede s-a facut disponibil. SensUI 4+ se misca fara sa ii poti reprosa absolut nimic, memoria de 1GB care la prima vedere pare normala poate putin prea mica insa este suficienta. in jocuri se misca perfect fara lag, am apucat sa testez Modern Combat 4 care are o grafica impresionanta la cei 1.9gb care ii ocupa. Alt aspect care m-a impresionat foarte mult este rapiditatea cu cre se deschide camera si viteza cu care poti face poze insa lipsa unui buton dedicat pentru camera se simte si asta mai ales prin faptul ca nu poti focusa pe acelasi "buton" de pe touch pe care faci poza, tinand apasat pe el HTC-ul face multishot care tin sa precizez ca nu are un numar finit de poze. Calitatea pozelor in spatii cu lumina redusa este foarte buna la fel si noua camera frontala de 1.6mp care este mult peste cea de pe One X. In aplicatii telefonul functioneaza impecabil fara nici cea mai mica problema bine nici nu vad cum ar avea probleme la 1.7GHz Quad-Core :D/>/>/>/>
In ce priveste conectivitatea wireless semnalul este foarte bun, 3G pe vodafone in SV mai sunt locuri unde e cam prost semnalul dar asta nu cred ca e vina aparatului. Nu dispune de toate benzine 4g, probabil nu o sa suporte nici banda folosita in RO, 4g fiind disponibil deocamdata doar pe AT&T parca.
Era sa uit sa precizez ca display-ul telefonului m-a impresionat, nu ma asteptam fiind un LCD chiar LCD2 sa fie atat be bun, de clar. Se vede ca nu e Super AMOLED insa in ce priveste calitate de redare, culori etc este peste cu mult fata de ex de S3, fiind IPS ofera si niste unghiuri de vizualizare absurde, cum ar zice "viitorul presedinte al RO (DD)" SENZATIONAL :lol:/>/>/>/>

In concluzie il recomand peste S3, I5, OptimusG sau Nexus 4, chiar daca ultimele 2 au 2GB ram. Designul si caracteristicile il fa pt mine sa fie pe locul 1 in momentul de fata.

Attached File(s)


This post has been edited by Duxter: 06 December 2012 - 11:17 AM


#2 User is offline   Gelu_B Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 93
  • Joined: 16-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 06 December 2012 - 01:53 PM

Deci a venit mos Nicolae si la tine :)/>
Da , e bun telefonul, dar nu necesita topic :lol:/>

#3 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 06 December 2012 - 05:50 PM

Pai poate fi considerat gadget :)/>

#4 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 06 December 2012 - 05:57 PM

Chiar e.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users