BMW AUTO FORUM: Asigurare casco ,detalii dosar dauna - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Asigurare casco ,detalii dosar dauna nevoie de sfaturi

#1 User is offline   sax Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 562
  • Joined: 21-October 10
  • Location:Timisoara ( RO ) Alicante ( E )
  • Car:E39 528i
  • Motorcycle:Suzuki Bandit 400

Posted 31 January 2013 - 11:05 PM

Am o masina in familie care o mai folosesc si eu din cand in cand si are cateva defacte adunate in ultimii 4 ani . Are casco de la inceput , inca se plateste leasing la ea dar din lipsa de timp si chef nu s-a ocupat nimeni sa puna la punct masina . N-a fost nimeni niciodata la asigurator in tot timpul asta si habar n-am ce sa fac sa depun un dosar de dauna. :lol:/>



A zburat o guma de la un tir acum cativa ani si-a stambat pragul si aripa spate putin plus toata 4 jantele sunt patrate .. Si grindina de acum 3 ani a lasat semne ..

As vrea sa ma ocupt de tema asta acum cat am eu timp si nu stiu cu ce sa incep ..

Trebuie ceva hartie de la politie pentru strambaturile de pe caroserie ? De la vulcanizare ca jantele sunt patrate ? Sa ma duc lasediul asiguratorului ?


Multumesc anticipat :)/>

#2 User is offline   Bala Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 21
  • Joined: 29-April 12
  • Location:Timisoara
  • Car:BMW E60 520d LCI

Posted 01 February 2013 - 12:31 PM

Pentru roata am incercat eu la Groupama. Am luat o gura de canal si am ovalizat janta.

Am fost la ei si mi-au spus ca nu se deschide dosar decat daca apare dauna in poze.

Intamplator, dupa cateva luni am zgariat-o intr-o bordura. Am fost iarasi la ei, am deschis dosar si dupa vreo 2 saptamani! am primit NU pentru ca mai aveam o clauza prin care ei despagubesc jantele NUMAI daca avariez si alte elemente ale masinii. Doar jante nu despagubesc.

Deci nu ai treaba cu vulcanizarile si poti merge direct la ei. Cred ca si pentru prag poti tot la ei sa mergi direct, fara politie.

#3 User is offline   ofertarca Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 30-August 13
  • Location:Arad

Posted 02 September 2013 - 09:03 AM

Salut,

Contractele pe care le au sociatatile de leasing cu firmele de asigurari au niste conditii preferentiale. Nu prea comenteaza asiguratorii cand se prezinta cate un client cu masina in leasing cu o dauna. In principiul nu ar trebui sa fie probleme chiar daca daunele s-au produs intr-un timp mai indelungat. Acum nu e o regula generala, depinde de fiecare societate de asigurari si depinde ce si cum se declata la deschiderea dosarului de dauna.

#4 User is offline   laurentiuciucu Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 15-July 14

Posted 18 July 2014 - 02:45 PM

Din cate stiu eu poti deschide dosar de dauna doar pentru pagubele produse de la incheierea ultimei polite de asigurare casco. Nu poti deschide dosar pentru niste avarii pe care tu le aveai la masina de acum cativa ani. De aceea atunci cand inchei o polita casco se face inspectia de risc care cuprinde poze si un formular cu absolut toate avariile existente la masina in acel moment. Toate daunele existe in momentul incheierii politei nu vor fi despagubite.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users