BMW AUTO FORUM: Vand BMW E34 525i 1992 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Regulament Bursa auto/moto
Page 1 of 1

Vand BMW E34 525i 1992 M50B25

#1 User is offline   Piovra Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 29-September 11

Posted 08 March 2013 - 08:08 PM

Salutare, vand masina pe care o detin din mai 2006. O masina de care ma leaga foarte multe amintiri :(/>

BMW 525i benzina, motor M50B25
192 CP
fabricatie 06/1992
km 372,000
cutie manuala
culoare: exterior albastru + interior gri


Am cumparat masina la 293,000 km si pe parcursul timpului am bagat o gramada de bani in dotari si reconditionare. Uleiul 10W-40 a fost schimbat la intervale de 8,500 - 10,000 km. In momentul de fata, masina sta nemiscata de 3 luni, s-a spart furtunul de servo dintre caseta de directie si pompa si cu parere de rau, remarc ca nu mi-am facut timp sa ma ocup de ea. Inainte sa se sparga furtunul, masina mergea excelent, schimbasem capetele de bara (4 in total) + geometrie.

Masina se comporta excelent iarna, avand diferential autoblocant. Nu am avut niciodata probleme, nici nu se pune problema sa nu mearga pe unde merge orice masina cu tractiune fata. Ba dimpotriva, se descurca mult mai bine. Dar sa trecem la lucruri concrete.

Ca sa imi fie mai usor, voi enumera intai dotarile, apoi plusuri si minusuri ale masinii.

Dotari:
- geamuri electrice fata
- parbriz cu parasolar verde
- oglinzi electrice si incalzite
- ABS
- clima manuala
- jante aluminiu 15"
- airbag sofer
- semnale albe fata spate ( + becuri semnal Philips argintii care se aprind portocaliu )
- proiectoare
- instalatie de spalat farurile si proiectoarele
- scaune fata sport de M5, piele intoarsa pe margini, tapiterie pe centru
- perdeluta electrica spate
- trapa electrica
- pachet lumini la oglinda de makeup sofer si pasager + lampi de citit fata spate
- short - shift (piese originale BMW)
- sac ski
- parasolar original BMW de carton gros, disponibil numai in Statele Unite (pret 40$ am factura)
- covorase originale BMW de plus/tapiterie, model Statele Unite (pret 105$ am factura)
- tavita portbagaj
- cablu cu mufa pentru detectoarele de radar Beltronics, tras la oglinda retrovizoare
- alarma




Plusuri:
- faruri noi originale HELLA + becuri Philips NightGuide 3in1 + folie 3M aplicata pe faruri care le-a protejat impotriva zgarieturilor si crapaturilor - daca se da folia jos, farurile arata ca noi (montate 2007) / 50 USD folia (am factura)
- proiectoare noi originale HELLA + becuri Philips + folie 3M de protectie (montate 2008) / proiectoarele 100 EUR (am factura)
- instalatie de spalat faruri si proiectoare (montata 2008)
- parbriz Splintex cu parasolar verde (montat 2008) / 614 RON (am factura)
- short - shift cu toata timoneria schimbata cu piese originale BMW (montat 2007) (batul este de Z3M, este o metoda inspirata de pe forumul forum.e34.de)
- interior refacut in 2008: retapitare plafon si polita spate, imbracat volan in piele
- maciulia schimbatorului de viteze si mansonul din piele: piese noi originale BMW / maciulia franei de mana si mansonul la fel din piele, in stare excelenta
- scaune fata sport M5 in stare excelenta (scaunul soferului are doar o ruptura mica pe peretele stang, cam minim de uzura din ce am vazut pana acum la E34uri si am vazut multe)
- consola centrala M5 cu 2 spatii de depozitare delimitate fata de cea stock
- perdeluta spate electrica adaugata in 2009, reparata in 2012 (problema clasica cu rotita de plastic din motoras care se strica, a fost inlocuita cu o rotita de metal confectionata de cineva din Germania de pe forumul forum.e34.de - m-a costat 45 EUR)
- oglinda retrovizoare interior rabatabila automat ( are o celula fotoelectrica si se rabateaza cand detecteaza lumina)
- cardan reconditionat in 2008 la service-ul de cardane RUNE, cu capatul de planetara care intra in diferential adus de mine piesa noua originala BMW
- amortizoare noi Sachs + flanse originale BMW (montate 2009)
- caseta de directie noua ZF remanufactured (montata 2009) / 365 USD, am factura
- bratele de directie noi originale BMW (montate pe parcurs, nu mai stiu exact anul): bascule inferioare si superioare, cele 3 bare de directie + semicaseta de directie (bratul acela mic)
- capete de bara noi (montate aprilie 2012)
- geometrie punte fata si punte spate in parametri
- diferential autoblocant (cu raportul corect 3,23)
- ulei schimbat in diferential si cutia de viteze (2010)
- vopsire completa + embleme noi (2008)
- ceruire cavitati (feb 2012)
- sonda lamnda originala BMW (2009) / 116 EUR, am factura
- ventil ralanti original BMW (2009) / 155 EUR, am factura
- 1 injector nou (2009) / 107 USD am factura ( celelalte sunt toate in parametri, au fost testate)
- debitmetru nou BOSCH remanufactured (2009) / 459 USD, am factura
- bobine inductie noi (2009) / 285 USD toate 6, am factura
- cauciucuri iarna Goodyear Ultra Grip 7+ 205/65/R15 (2009) / 1714 RON, am factura => combinate cu diferentialul autoblocant, masina intra peste tot prin zapezi
- discuri si placute originale BMW (montate 2010) / 1565 RON
- furtune de frana performance Goodridge (montate 2010)
- lichid frana ATE Super Blue Racing (schimbat 2010)
- baterie noua VARTA Dynamic Black 70Ah (ianuarie 2012) / 330 RON am factura, inca in garantie
- instalatie aer conditionat montata in 2009 + filtrul pentru fluidul de aer conditionat nou ( numai filtrul a costat cam 400 RON), de atunci instalatia functioneaza perfect
- au mai fost schimbate: furtunele de apa, aer si lichid de frana (originale BMW), garnitura chiulasa, robinetii de caldura, pompa apa, termostat original BMW, pompa benzina, puntea spate cu totul de pe masina adusa din Germania
- calculatorul ECU si calculatorul de lumini schimbate cu unele in stare buna, cele vechi faceau figuri de la coroziune probabil
- roata de rezerva cu cauciuc in stare buna
... + multe alte piese schimbate pe care nu mi le aduc acum aminte


Minusuri:
- furtunul de servo dintre pompa de servo si caseta de directie este spart
- motorasul electric care deschide usa deaptra spate este stricat, dar am unul de rezerva
- o fata de usa spate are dezlipita partea superioara, banda aceea de latime cam 8cm, si trebuie lipita
- incuietorile de la ambele usi fata au fost "lucrate" de niste oameni de bine si nu mai merge bagata cheia in ele, masina se deschide / inchide doar din inchiderea centralizata; cea de la portbagaj este in stare buna
- cauciucurile de vara sunt foarte imbatranite, ar trebui unele noi


Masina cu toate piesele acestea noi s-ar preta cel mai bine unei recarosari cu o caroserie excelenta adusa din Germania, pentru ca de ce sa mint, caroseria actuala este atinsa de rugina in unele puncte. Daca as avea timp si spatiu, acesta ar fi pasul pe care l-as urma pentru a avea un E34 care sa mai mearga ani buni de acum inainte. Dar din pacate am alte proiecte pe termen lung si scurt...

Pret:
1300 EUR
(in care nu sunt incluse cauciucurile de iarna Goodyear Ultra Grip 7+ si parasolarul BMW)

Contact
---------
PM aici
tel 0760 / 552 / 801
Ymes! piovrabmw


Poze gasiti aici:

http://postimage.org/gallery/aro9569m/

Jantele sunt cele cu spite din pozele de pe la mijloc cele cu soare (nu cele din pozele unde este innorat).

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • This topic is locked

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users