BMW AUTO FORUM: Achizitie: bmw sau altceva? - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Achizitie: bmw sau altceva?

#1 User is offline   dannyz Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 29-April 13

Posted 06 May 2013 - 04:29 PM

Salutare!

Sunt in cautare de masina, bugetul meu e f variabil, de la 3 la 5000 eur, desi as prefera sa iau ceva mai ieftin (mai exact pentru ca pe an fac undeva la 10-13.000km, masina va sta si parcata, un regim de exploatare normal cred).
M-am oprit la 3 modele, din care unul Bmw, si anume e46 316/318i NFL. Am gasit deocamdata asa: unul in tara 318i, fara prea multe optiuni, in afara de clima, geamuri el fata, ASC si senzori parcare - pret vreo 2300eur (neinmatriculat, avantajul e ca e in tara, la 50 km de mine).

Al doilea ar fi un 316i, f optionat, xenon OEM, interior sport, trapa de sticla, scaune incalzite, ASC, senzori parcare, km vreo 170.000 (reali zic eu, fata de 318i 240.000). Al doilea suna mult mai bine, doar ca nu e in tara, iar ca pret ar fi 3000. Dezavantajul la amandoua e taxa mare, care e intre 948eur si 1300 si ceva, depinzand de anul de fabricatie, norma euro 3 ambele. Deci cel putin 316-le, o sa ma duca lejer la o suma maricica, desi are cam tot ce vreau de la o masina.

A doua masina ar fi vw Bora, motor 1.9tdi, cod AJM, 116 cp, fiabilitate oarecum recunoscuta, dar aici as vrea niste pareri despre motorul in cauza, sau pareri pro-contra e46.

La fel si pt a treia masina, vw golf 5, 1.9 tdi, nu stiu coduri motor, stiu doar puterea ca e de 105 cp. Parca si astea sunt fiabile, deasemenea astept niste opinii.

Se observa ca vreau diesel doar vw, iar benzina doar bmw. Avantajul modelelor ce le vreau de la VW ar fi taxa mai mica, undeva pe la 6-700 eur, avand in vedere ca sunt euro 3/4 din primii ani de fabricatie.
La 316/318i de exemplu, din acelasi an, taxa e mult mai mare decat la Bora, sau ma rog, eu am gasit cele doua e46 din 99/2000 (anul '00 chiar dupa a doua jumatate, deci intra la 2000-2001).

Deci nu vreau diesel vs benzina, ca aici clar intra consumul, cuplul, vreau doar sa stiu ce model sa-mi iau, sau ce mi s-ar potrivi mai bine, avand in vedere ca nu merg f mult, si ca abia m-am hotarat pe modelele astea. Sau daca aveti alte opinii, sunt binevenite.

Mersi anticipat!

#2 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 06 May 2013 - 05:11 PM

Eu aș lua Golf 5.

#3 User is offline   Calin Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 69
  • Joined: 16-September 09

Posted 06 May 2013 - 05:13 PM

Bora

#4 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 06 May 2013 - 06:10 PM

View PostChristian, on 06 May 2013 - 06:11 PM, said:

Eu aș lua Golf 5.

+1

Un Golf 5 e mai ok decat un E46 prefacelift fara optiuni, iar piesele sunt relativ ieftine.

#5 User is offline   dannyz Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 29-April 13

Posted 06 May 2013 - 08:18 PM

Mersi de raspunsuri. Dar argumente? Ma asteptam sa ziceti e46. Dar e46 la care ma gandeam eu, chiar daca e pre-facelift, are optiuni frumusele (sau avea ca vad ca s-a dat, am vrut sa o rezerv, sau ma rog, sa intreb macar daca are rugina, am sunat, nu a raspuns dealer-ul).

Pentru mine, poate n-am specificat, conteaza cel mai mult fiabilitatea. Daca tot ati ales VW, ce stiti despre motoarele de pe golf V de exemplu, cele de 105 cp?
Pe forumul VW, am citit despre AJM (116 cp) multe bune, dar si multe proaste, rectificari de chiulasa, schimbari de turbo, supape indoite (nu stiu exact care supape) si pana la urma schimbari de motor.

#6 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 06 May 2013 - 08:38 PM

Ca să îmi justific alegerea (Golf 5) : nu aș alege E46 nu din cauza vârstei sau a dotărilor ci din cauza motorului - prea mic și a costurilor de întreținere mai crescute comparativ cu celelate variante.

#7 User is offline   Viper05 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 18
  • Joined: 03-December 09

Posted 06 May 2013 - 09:02 PM

as merge pe golf 5 motorul 105cp

consuma mai nimic si se misca relativ bine. eu am condus o skoda octavia cu motorul asta. l-as cumpara oricand

banuiesc ca pe golf e acelasi motor

#8 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 06 May 2013 - 09:02 PM

View Postdannyz, on 06 May 2013 - 08:18 PM, said:

Mersi de raspunsuri. Dar argumente? Ma asteptam sa ziceti e46. Dar e46 la care ma gandeam eu, chiar daca e pre-facelift, are optiuni frumusele (sau avea ca vad ca s-a dat, am vrut sa o rezerv, sau ma rog, sa intreb macar daca are rugina, am sunat, nu a raspuns dealer-ul).

Pentru mine, poate n-am specificat, conteaza cel mai mult fiabilitatea.


Nu poti sa ai drept criteriu principal fiabilitatea cand cumperi o masina de 5000 de euro.Toate masinile au probleme, indiferent de marca.Unele piese sunt mai scumpe, altele mai ieftine, este greu de spus ca la Golf piesele sunt pe nimic si la BMW sunt extraordinar de scumpe.
Nu pot sa iti dau sfaturi referitoare la Golf, deoarece din punctul meu de vedere nici nu ar intra in discutie.Nu ma gandesc la fiabilitate ci la condus, insa tu esti axat numai pe fiabilitate.E46 este o masina foarte fiabila, am avut destul de multe si pot sa imi spun parerea.Problema este ca tu vei cumpara masina din Romania, numai daca citesti pe forumuri si iti faci o parere despre cum sunt intretinute BMW-urile, piese anulate, se folosesc piese sh si tot felul de improvizatii.
Indiferent ce masina vei alege, du-te la un service si verific-o din toate punctele de vedere.Nu conteaza ca nu stiu ce masina este considerata super fiabila, ca asa scriu oamenii pe forumuri, ca asa scriu revistele de specialitate...conteaza starea tehnica a masinii in momentul in care vrei sa o cumperi.Nu te incalzeste cu nimic ca un pasionat ti-a spus ca BMW-ul este "cel mai tare", si BMW-ul pe care vrei tu sa il cumperi este un cotet, are probleme majore.Acelasi lucru este valabil pentru orice alta masina.

#9 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 06 May 2013 - 09:04 PM

View Postdannyz, on 06 May 2013 - 09:18 PM, said:

Mersi de raspunsuri. Dar argumente? Ma asteptam sa ziceti e46. Dar e46 la care ma gandeam eu, chiar daca e pre-facelift, are optiuni frumusele (sau avea ca vad ca s-a dat, am vrut sa o rezerv, sau ma rog, sa intreb macar daca are rugina, am sunat, nu a raspuns dealer-ul).

Pentru mine, poate n-am specificat, conteaza cel mai mult fiabilitatea. Daca tot ati ales VW, ce stiti despre motoarele de pe golf V de exemplu, cele de 105 cp?
Pe forumul VW, am citit despre AJM (116 cp) multe bune, dar si multe proaste, rectificari de chiulasa, schimbari de turbo, supape indoite (nu stiu exact care supape) si pana la urma schimbari de motor.

E46 e o masina superioara Golfului V, dar nu intotdeauna.

Un E46 prefacelift cu motor mic si putine dotari nu e deloc o alegere buna.

Cu 5000 euro poti cumpara un E46 decent, dar daca preferi sa dai mai putin, sunt mari sanse sa te alegi cu o masina problematica.

#10 User is offline   dannyz Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 29-April 13

Posted 06 May 2013 - 09:40 PM

Multumesc de raspunsuri.

Ca sa raspund si eu @Bavaria, masina din tara nu cred ca iau, dar ma uit si la noi, si mai ales in afara. Cred ca o sa iau ori de la privat, ori de la un dealer mare, deocamdata ma uit aici: http://www.autohus.de. Eu, sa zic ca dau 5000 pe o masina, mai tin aproape 1000eur de rezerva, dar m-ar deranja sa o iau si sa pice turbina, sau volanta (cum e "mitul" unor motoare diesel) la o saptamana dupa ce-am intrat in tara. Asa, prefer mai bine sa iau un aspirat 1.6, 1.8, 1.9 si sa bag benzina mai multa, dar fara dureri de cap. De fapt aici e dilema mea referitoare la renumitele 1.9 tdi.

@Bogdan La 3000 luam un 316i pre-facelift intr-adevar, dar avea vreo 170k km, la cum arata masina eu zic ca reali, si avea multe, de la interior sport (scaune, volan 3 spite si comenzi), pana la xenon, scaune incalzite, tempomat. Ce n-avea e un sistem ok de sunet, HK as zice ca e singurul care suna ok pe e46.
Ce zici tu, e46 la 1500-2000eur NFL sunt destule, dar n-as lua asa ceva, mai ales din cauza lipsei optionalelor.
Una peste alta un e46 din asta m-ar fi dus la suma de: 3000+400(drumul- numere, vignete si benzina)+200 RAR-ul si alte acte (nu stiu exact)+1000 taxa (care variaza de la 948 la 1300). Eu zic ca e chiar mult pt un NFL, dar era f ok masina.

PS: Da, prima data m-am uitat si un 318i mai "chel", doar pentru ca era la 50km de mine. 2300eur vanzare in tara, da, asta era luat sub 2000 din afara. Dar am uitat de el repede cand am mai cautat pe mobile, si la criterii de cautare am pus niste optiuni decente.

#11 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 06 May 2013 - 11:06 PM

E46 316i mi se pare o motorizare nefericita.

#12 User is offline   dannyz Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 29-April 13

Posted 07 May 2013 - 09:27 AM

Da, asa e. Cele 12,4 secunde 0-100, cred ca abia le facea de noua, dar dupa 13 ani. M-ar fi incantat pentru ca (cica), are un consum relativ mai mic pentru un motor de 1.9, avand cuplul maxim la 2500rpm, nu la 4000rpm ca la multe altele.
In rest, presupun ca orice 1.9 tdi de la golf 4 in sus, il cam face pe linie dreapta.

#13 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 07 May 2013 - 12:52 PM

Cred că ideea că x face y ar trebui să fie printre ultimele criterii avute în vedere.

#14 User is offline   roby525d Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 19-June 11
  • Location:Parma
  • Car:525d

Posted 07 May 2013 - 12:58 PM

View PostChristian, on 07 May 2013 - 11:52 AM, said:

Cred că ideea că x face y ar trebui să fie printre ultimele criterii avute în vedere.



Corect . Depinde pentru ce cumperi o masina . Trebuie sa ai ideile clare .

#15 User is offline   dannyz Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 29-April 13

Posted 07 May 2013 - 01:39 PM

Subliniam doar ideea lui Bogdan si anume de ce are 316-le o motorizare nefericita. Pentru ca practic e f lenesa ca masina. Cateodata conteaza si asta, intr-o depasire etc. Dar as fi luat/as lua un 316 la o adica.

#16 User is offline   roby525d Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 24
  • Joined: 19-June 11
  • Location:Parma
  • Car:525d

Posted 07 May 2013 - 02:02 PM

Fiecare masina are plusurile si minusurile ei , la orice model si marca este asa .

#17 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 07 May 2013 - 02:12 PM

View Postdannyz, on 07 May 2013 - 02:39 PM, said:

Subliniam doar ideea lui Bogdan si anume de ce are 316-le o motorizare nefericita. Pentru ca practic e f lenesa ca masina. Cateodata conteaza si asta, intr-o depasire etc. Dar as fi luat/as lua un 316 la o adica.


Mi se pare o motorizare nasoala pentru ca are un consum relativ mare pentru niste performante foarte scazute.
Plus ca in general 316-urile sunt foarte prost dotate.

#18 User is offline   dy2 Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 9
  • Joined: 09-February 12

Posted 07 May 2013 - 02:52 PM

Eu recomand Smart, daca masina se va folosi cu precadere in oras.

#19 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 07 May 2013 - 03:49 PM

Bogdan, te contrazic la consum....merg cu al meu acum zi de zi prin oras....si i-am facut consumul de plin la plin, si nu mi-a luat mai mult de 12.5%

#20 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 07 May 2013 - 03:52 PM

Cand te gandesti ce putere are, 12.5% devine un consum foarte mare.

Gandeste-te ca un X3 3.0d consuma chiar mai putin. Un E39 530d consuma in jur de 16%. Un E39 525d consuma cam 14%. Astea sunt doar niste exemple.

Iar consumul tau e relativ mic pentru ca nu locuiesti in Bucuresti. Un 316i ia cam 14% in Bucuresti, ceea ce este enorm pentru o masina cu putin peste 100 cp.

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users