BMW AUTO FORUM: Magazinul cu maimute - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Magazinul cu maimute Partea a doua

#1 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 21 June 2013 - 01:04 AM

Bun, dupa cum ziceam, m-a sunat paznicul maimutelor.M-am dus la magazin, l-am salutat scurt si l-am intrebat daca are ceva nou.
Mi-a facut semn sa il urmez.Am urcat intr-un lift, ciudat, nu m-as fi asteptat ca un magazin care vinde maimute sa aiba mai multe niveluri.M-am uitat pe panoul liftului si am vazut 80 de butoane.
A apasat pe butonul 36 si liftul a inceput sa coboare.Deja ma gandeam ca nu este totusi o idee foarte buna.Paznicul, parca mi-a citit privirea ingrijorata si mi-a spus calm, ai vrut sa vezi maimute inteligente, ai vrut sa ai de-a face cu maimute inteligente, iti voi indeplini dorinta.Nu stiu de ce, insa mi s-a parut ca suna ca o amenintare...
Am ajuns la nivelul 36 si am coborat din lift.In fata era un culoar foarte lung, nu puteam sa ii vad capatul.De o parte si de alta erau mici sali, arata ca un spital, mirosul era foarte persistent, un amestec de benzen si cloroform.
Mergeam incet si ma uitam in stanga si in dreapta, nu era nimeni, toate incaperile erau goale, uneori mai vedeam un tub cu oxigen, niste aparate stinghere...parea un spital parasit.Auzeam in spate pasii grei ai paznicului.Abia acum realizasem, purta bocanci de armata.Paznic la maimute cu bocanci de armata?Dupa ce am mers vreo 500 de metri, am ajuns in fata unei camere puternic iluminate, de fapt era o cusca, incaperea avea gratii.
M-am uitat inauntru, o masa, o mica biblioteca, un computer cu monitorul deschis si un individ care statea pe un scaun si citea o carte.Era cu spatele la noi.M-am uitat intrebator la paznic, nu a zis nimic, doar mi-a aratat cu degetul incaperea.M-am uitat iar si mi s-a taiat rasuflarea .Individul se intorsese si ma analiza, era o maimuta, nu un om.Instinctiv m-am dat cativa pasi inapoi pana cand spatele mi s-a lipit de zidul rece al inchisorii.O inchisoare?Eram intr-o inchisoare?
Maimuta s-a uitat cateva clipe la mine, dupa care si-a reluat cititul.Parca auzeam si o melodie in surdina, puteam sa jur ca este melodia din Pantera Roz, insa eram mult prea uimit pentru a fi atent la asa ceva.Nici nu mi-am dat seama cand am deschis gura si l-am intrebat, ce citesti?
In acelasi moment computerul a scos un sunet, maimuta primise un email...a pus cartea pe masa si a citit emailul,a ras dupa care a tastat ceva.S-a ridicat usor de pe scaun si a inceput sa se indrepte spre mine, luase cu el si cartea de pe masa.M-am uitat mai atent la el, avea adidasi in picioare, pantaloni de trening si purta un sacou Gucci.
Nu arata foarte rau...pentru o maimuta.S-a apropiat de mine si a lipit cartea de gratii astfel incat sa pot citi ce scrie.Citea Planeta maimutelor...Am ramas fara glas, deci totul era real, chiar se va intampla, maimutele ne vor lua locul.
Nici nu mi se parea de mirare, in definitiv ne purtam foarte asemanator.M-am intors disperat spre paznic.Disparuse.Eram singur.Am luat-o inapoi spre elevator.Nu mai era aprinsa nicio lumina, nu vedeam la 2 pasi in fata.Am mers asa pana m-am lovit de un zid.M-am decis sa ma intorc si sa incerc sa vorbesc cu maimuta.
Cand am ajuns iar in fata camerei...maimuta disparuse, televizorul, calculatorul...nu mai exista nimic.Camera era goala, cu exceptia ca acum, in mijlocul camerei erau 4 cimpanezi, stateau pe vine in cerc, discutau incet.Nu puteam sa aud ce spun, asa ca m-am apropiat cu grija de gratii, astfel incat sa nu le atrag atentia.Am auzit franturi de conversatie si inima a inceput sa imi bata foarte tare.Vorbeau in romaneste.
I-am analizat, semanau foarte mult, unul dintre ei parea insa seful, vorbea mai mult si ceilalti erau foarte atenti.Nu ma pricep foarte bine la primatele astea, insa dupa parerea mea seful parea cam pampalau, nu stiu cum de ajunsese sef.Unul dintre ei purta o sapca, era asemanatoare cu cea purtata de demnitari pe vremea comunismului.
Eram nauc, nu imi venea sa cred ce vad, pe langa tot ce mi se intamplase, acum vedeam si un cimpanzeu care purta sapca.
Oricum, numai de asta nu imi ardea, sa fac analize de genul asta.La un moment dat am auzit clar, forum, ban si...Bavaria.Era o capcana, totul fusese o capcana, eram prins intr-o capcana.In timp ce imi treceau prin cap gandurile astea, cimpanzeii s-au repezit inspre gratii si au inceput sa dea cu bratele si cu picioarele in ele strigand cat puteau de tare:vrem pe forum, vrem inapoi, bavariaaaaa, ridica-ne baaanul.
Simteam ca mai am putin si o sa lesin.Dupa un timp am realizat ca ei nu puteau sa ma vada, nu stiu de ce, doar strigau ca niste oameni redusi mintal.Ce comparatie...deja comparam oamenii cu maimutele.Dupa un timp s-au potolit si s-au dus iar in mijlocul cameriei, la discutii.In timpul asta incercam sa gandesc, sa imi dau seama ce se intampla, au luat ei deja puterea, suntem in mainile lor.Daca asa era, atunci de ce erau in spatele gratiilor.
Nu imi terminasem bine gandurile ca, cimpanzeii au sarit iar cu bratele si cu picioarele, loveau gratiile cu violenta si de data asta, urlau ca scosi din minti.Bavaria...mueeee, baaa, scoate-ne banul baaaa, mueee.La un moment dat seful lor, pampalaul a intervenit, nu am auzit ce le-a zis insa cimpanzeii au schimbat placa, imbeciluleee, ratatuleee, mueeeee baaaa, da-ne drumuuuul pe fooorum.Cel cu sapca cred ca intrase intr-o criza, deja se dadea cu capul de gratii in timp ce urla.
Sapca ii cazuse de pe cap si puteam vedea cum sangele i se prelige usor pe frunte si pe tampla stanga.Nu tinea cont de asta, se stergea cu dosul labei si continua sa urle, mueeee baaaa, da-mi drumul.O imagine groteasca
Deja nu mai mi-era frica de ei, era clar ca nu ma pot vedea, tot nu imi dadeam seama de ce.M-am recules un pic si am inceput sa ma gandesc la cartea "Planeta maimutelor", vazusem chiar si filmul.Nu intelegeam nimic, chiar dupa ce preluasera puterea, civilizatia era mentinuta si respectata, nu puteam sa inteleg fenomenul.Urlau aia de vreo 5 minute , deja ma miram cum de nu apare paznicul.Chiar atunci, am auzit niste pasi si am vazut indreptandu-se spre mine 2 siluete.
Cand s-au mai apropiat am vazut ca erau doi paznici, m-am bucurat in sinea mea, ma gandeam, vedeti voi acum cimpanzeilor, civilizatie cu bata.Bucuria mi-a fost de scurta durata, paznicii erau tot cimpanzei, si nici ei nu ma puteau vedea.
Unul dintre ei avea o arma, o bata imensa, o cara pe umar.Celalat nu avea arma, purta doar un sac in spate.Cimpanzeii nu incetasera la vederea lor, ba din contra, parca urlau si mai tare.Bavaria...mueeee baaaa.Ma asteptam totusi ca paznicul cu bata sa il arda pe un primat, sa se potoleasca totusi.M-am inselat amarnic, in schimb, paznicul care nu avea arma s-a uitat in sacul pe care il purta, a scos din el 4 banane si le-a aruncat in incaperea unde erau cimpanzeii.
Celalalt a spus scurt: foarte bine, continuati, dupa care s-au indepartat.In acel moment valul din fata ochilor s-a ridicat.Erau exact ca unii dintre oameni, corupti, fara bun simt, fara notiunea de civilizatie, se purtau ca niste oameni redusi mintal...in timp ce ma gandeam la toate astea am simtit cum cineva ma atinge pe umar.Am sarit ca ars...era paznicul.
Eram in magazin, puteam vedea soarele care intra pe una din ferestre.M-am uitat repede in camera cu gratii.
In camera era Capuchin-ul pe care intentionam sa il cumpar, cel pe care il vazusem cu cateva zile inainte.In spatele meu erau niste clienti, niste tineri care incercau sa dea banane unei maimute si aceasta incerca sa ii scuipe.
Totul intrase in normal, paznicul avea tot aceeasi privire tampa cu care ma obisnuise la prima mea vizita in magazin.M-am uitat cu ce era incaltat, avea incaltaminte sport, m-am uitat dupa un lift...nu exista.
Eh, deci ce ati hotarat?il cumparati, m-a intrebat el.I-am spus ca ma mai gandesc, simteam nevoia sa ies din magazin, sa ies la aer curat si sa imi pun in ordine gandurile.M-am indreptat cu pasi repezi spre iesire, cand mai aveam vreo 2 pasi si ieseam pe usa am auzit un zgomot infernal in spatele meu.M-am intors sa vad ce se intampla, Capuchin-ul batea cu labele si cu picioarele in gratii.Am inlemnit.
M-am uitat la el, m-am uitat la ochii lui.Se potolise, se uita in ochii mei si se tine cu labele de gratii, imi zambea.Am intors spatele si am iesit repede din magazin.Stia...

#2 User is offline   manolica1 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 76
  • Joined: 20-December 12
  • Location:Nueva York
  • Car:una alta...

Posted 14 July 2013 - 10:57 PM

nimic noutati? :D/>

#3 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 15 July 2013 - 02:58 PM

Pai stai numai sa mai apara iar un cocalar infect, mueee baaa, imi bag poolaaa baaa...

#4 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 20 July 2013 - 03:02 AM

Sa va povestesc o intamplare interesanta, este vorba despre un amic de-al meu din Bucuresti.Multi spun ca pe forumuri nu exista redusi mintal, cocalari, ghertoi...adica orice este permis in lumea virtuala, se poate scrie orice, nu conteaza.
Ma rog, asa o fi, insa vreau sa va povestesc ceva asemanator, adica ceva similar cu ce am "patit" eu in lumea virtuala.
S-a dus omul acasa de la munca, obosit, venea de la birou, bineinteles.Are piscina in curte, si-a facut o cafea, a scos maimuta din casa si s-a asezat pe sezlong, langa piscina.Deci asta este 100% adevarat, nu este fictiune.Am inteles ca si pe acolo a inceput lumea sa prefere maimutele ca animale de companie, in detrimentul cainilor/pisicilor.
Si-a luat o carte sa citeasca, cafeaua intr-o mana, ceva muzica...maimuta se juca intr-un copac si ea, sarea de pe creanga pe alta.Cald rau afara, multa liniste, el sta intr-o zona mai retrasa, nu este multa circulatie acolo.
Dupa vreo ora a vazut ceva miscare langa gard, a aparut un cap de om, se uita in curte.Isi misca capul de la stanga la dreapta, analiza casa si curtea, piscina...Nu i se vedea decat capul.Atat.S-a uitat amicul asta al meu mai bine la el, nu il vazuse niciodata, nu discutase niciodata nimic cu el...era un necunoscut.
Tocmai se pregatea sa deschida gura si sa il intrebe ce doreste, pe cine cauta.O fi naibii ceva hot, ca se mai intampla, vin sa analizeze situatia inainte de a sparge o casa.Pana sa apuce el sa intrebe ceva, individul de la gard deschide gura si incepe sa urle.Urla la genul de ziceai ca il injunghie cineva.
Baaaaaaaa, mueeeee baaaaaa, iti dau mueeeee baaaaaaa...Amicul meu a paralizat, hai sa fim seriosi acum, cred ca oricine si-ar pierde sangele rece intr-o asa situatie.Dintr-o data s-a facut liniste, capul disparuse de la gard, necunoscutul plecase.Peste vreo cateva secunde s-a auzit un zgomot puternic, apa din piscina a sarit in toate directiile.
Era asta ud din cap pana in picioare, cafeaua o tinea inca in mana, cartea se udase si ea.S-a intins dupa telefonul pe care il tinea pe masuta de langa sezlong.Se gandea sa sune Politia, poate a aruncat ala cu ceva pietre, cu o bomba artizanala...a apucat sa puna mana pe telefon si inainte sa formeze numarul de la Politie s-a ridicat in capul oaselor sa se uite la piscina.
Frate...cazuse maimuta in piscina.A cazut din copac direct in piscina.A sarit asta imediat, s-a dus dracu si cafeaua, s-a oparit, s-a patat pe haine...s-a dus sa salveze maimuta, ca na, nu stia proasta sa inoate.
A venit Politia pana la urma, l-au gasit si pe necunoscut, era un redus mintal scapat de la un spital de nebuni din apropiere.
Aia este, poate pe forumuri este altfel si aia care se comporta ca niste redusi mintal sunt de fapt niste exemplare de civilizatie in realitate.Ma indoiesc.
La fel si cu cocalarii astia.Cica nu se pune.Piua.Gata, pot sa zic ce vreau.
Pai uite intamplare, nu este reala, insa sunt convins ca exista si specimene de genul asta, ca doar nu se comporta unii oameni ca animalele numai pe forumuri, la fel procedeaza si in realitate.
Stai la coada la paine...ala din fata ta cumpara o paine, nu ii place, nu este coapta bine.Imi cer scuze pentru limbaj, insa este necesar pentru a se intelege mai bine fenomenul.Adica nu e mare smecherie pana la urma, piua, suntem pe un forum, nu se pune, putem sa ne comportam ca niste ghertoi, in "realitate" suntem extrem de civilizati.
"Pai baaaaaa, ce e cu paine asta?Ce pula mea baaaaa, da-mi alta baaaaaa.Pai baaaaa...nu ai alta?Sa moara mata baaaaa...sigur nu ai alta?Ce faci baaaa...pe cine vrei sa suni?Pai baaaa...vrei sa imi dai beeep baaaaa, zi sa moara mata baaaa".Este personajul respectiv un ghertoi, un cocalar infect?Bineinteles.Dupa orice standard al civilizatiei din orice tara este un mitocan, un neam prost, un ghertoi, un cocalar...
Daca exact acelasi lucru se intampla intr-un loc virtual, ce este?Intruchiparea civilizatiei?Piua?Nu se pune?Nu...este exact ce am scris mai sus, indiferent de ocupatia lui, de masina, BMW sau nu.
Redus mintal nu inseamna ceva foarte rau pana la urma, adica nu vreau sa sune ca o jignire deoarece nu este, este chiar realitatea.Daca stam sa ne gandim bine, pentru unii poate veni chiar ca un compliment.
Iar am scris mult, si cand te gandesti ca totul se putea rezuma doar la cateva cuvinte, mueeee baaaa, imi bag pula baaaaa...

#5 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 July 2013 - 05:11 PM

Suprem, ca de obicei!

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users