BMW AUTO FORUM: sonda lambda e36 316i - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

sonda lambda e36 316i

#1 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 22 August 2013 - 11:30 AM

Cine stie cum lucreaza o sonda lambda?

Atasez un grafic:

https://lh5.googleusercontent.com/-wJX3jRoObug/UhXZIksZOYI/AAAAAAAAY5Y/HItzx-G3dv4/s912/gpl_map_graf.JPG

Este normal sa aiba variatii atat de mari ( de multe ori are caderi in 0 volti, iar maximul atins este undeva la 0.7-0.8v)?

Suspectez ca e pe duca sonda, pentru ca merge cam intrerupt pe gpl, cand se incalzeste motorul, cand accelerez. Dupa ce am ajuns la o anumita turatie si raman acolo, merge foarte bine, la relanti merge iarasi bine, insa timpul accelerarii apar problemele. Graficul sondei nu are nici o legatura cu gpl-ul, interfata citeste doar aceste valori.

#2 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 24 August 2013 - 03:09 AM

Este normal, problema este ca nu arata bine deloc graficul ala.Cand o sonda lambda imbatraneste, timpul de reactie devine mai lung.Exista o limita cand apare si o eroare, insa limita este destul de mare deoarece nu afecteaza noxele, ci doar consumul intr-o anumita masura.Masina ta are LSH 25 daca nu ma insel, deci este vorba despre o sonda "clasica", cu un tester se poate aprecia usor daca sonda este buna sau nu.Graficul ala nu este ok,insa nu stiu nici daca este real, uite cum trebuie sa arate o sonda care lucreaza ok.
Daca nu ai schimbat niciodata sonda si ai masina de ceva timp, schimb-o si gata.Poate nu va rezolva problema pe care o ai, insa bineinteles ca nu se va intampla nimic rau.Nici pretul nu este exagerat de mare.

Attached File(s)



#3 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 24 August 2013 - 10:30 PM

Din cate stiu eu, graficul este ceva real.
Abia acuma mi-am amintit, cand am montat instalatia, acu 4 ani, mi-a atatat mesterul tot un grafic asemanator, si mi-a zis ca sonda e putin obosita.
Dupa ce am sters erorile computerului de gpl (avea o multime de erori de low voltage, cred ca dinainte de a schimba bateria), si am mers cativa km pe benzina, ca sa-si faca punctele pentru harta, situatia s-a mai imbunatatit. Mai am o sonda prin garaj, era functionala ultima data cand am probat-o.
Nu ma pot baga sa cumpar alta pentru ca nu mai este masina mea, eu ma ocup doar de mici reparatii :)/>/>

This post has been edited by pyu: 24 August 2013 - 10:30 PM


Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users