BMW AUTO FORUM: MINI - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

MINI Probleme tehnice

#1 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 17 November 2013 - 01:22 AM

Azi am fost sa vad un Mini, cineva era interesat sa cumpere asa ceva.
Deschid topicul asta pentru discutii legate de problemele tehnice, ajutor la cumparare, la ce sa ne uitam etc.
Mini-ul nu este departe de diesel, si ele au probleme cu lantul.Cand sunt deja probleme motorul suna ca un diesel.Eu o sa ma refer doar la motoarele pe benzina.
Exista deja un recall imens(500.000) pentru a remedia problema.Problema poate fi generata de mai multi factori, lipsa ulei in motor, intinzator prea slab, vanos blocat...
Lipsa de ulei in motor este o mare problema.Mini nu are indicator, deci uleiul trebuie verificat periodic mai ales cand este vorba despre un interval de schimb de 24k, de ceva timp s-a micsorat.La capsuni aproape nimeni nu verifica uleiul, ori nu stiu cum, ori nu le pasa, ori nu ii intereseaza...cred ca este o combinatie.Ideea este ca motorul ala nu functioneaza foarte bine cu 2l de ulei, apar zgomote, lantul nu este intins corect.Una peste alta este foarte important ca nivelul de ulei sa fie tot timpul corect.Exista 3 variante de intinzator, 2 au acceasi lungime, al treilea este un pic mai lung.Doar 2 sunt bune.Am si ceva poze daca cineva vrea sa le identifice.Este foarte important sa se verifice acest lucru la cumparare, ce tip de intinzator are si daca motorul produce zgomote anormale.Daca se rupe lantul, cam este nevoie de alt motor din pacate, deci reparatia va costa destul de mult.

#2 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 17 November 2013 - 11:04 AM

Chestia asta se intampla si la Mini Cooper S?

#3 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 17 November 2013 - 01:48 PM

Da, problema exista si la N14.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users