BMW AUTO FORUM: Faruri adaptive - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Faruri adaptive x3 2004

#41 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 24 December 2010 - 02:45 AM

View PostBavaria, on 23 December 2010 - 10:24 PM, said:

KALTUEBERWACHUNG_AL_R 00001000b //Kaltueberwachung Abblendlicht rechts
nicht_aktiv 0b //E60/E61/E65 mit Xenonlicht (SA522) alle E63/E64
aktiv 1b //E60/E61/E65 ohne Xenonlicht

Functia reprezinta monitorizarea la rece a farului din dreapta pentru faza scurta.


asta e traducerea;sa inteleg ca farurile au senzori de temperatura,sau rece e considerat in primele 2 minute si dupa aia farurile devin
calde??

#42 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 24 December 2010 - 05:44 AM

View Postseverus_phantom, on 23 December 2010 - 11:24 PM, said:

....ai vrut sa ma faci de cacao... :lol:/>



Nici vorba, doar ca m-ai distrat cu conul de lumina care lumineaza in spatele nucului batran. :P/>

View Postseverus_phantom, on 24 December 2010 - 02:45 AM, said:

asta e traducerea;sa inteleg ca farurile au senzori de temperatura,sau rece e considerat in primele 2 minute si dupa aia farurile devin
calde??


Tu esti poet sau pictor si nu vrei sa spui. :)/>
Farurile nu au senzori de temperatura.Computerul de lumini trimite curent spre becul respectiv pentru o durata foarte mica de timp, suficient incat ca becul sa nu se aprinda.In functie de rezultatul primit decide daca becul este ars sau nu.

#43 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 24 December 2010 - 09:30 AM

View PostBavaria, on 24 December 2010 - 05:44 AM, said:

Nici vorba, doar ca m-ai distrat cu conul de lumina care lumineaza in spatele nucului batran. :P/>


Daca vei studia sau macar rasfoi un capitol din fizica numit optica,mai precis trecerea razelor de lumina prin lentile convergente si/sau oglinzi concave vei descoperi termeni noi,cum ar fi:conul de umbra,panza conica,zona ''rece'' si zona ''calda'' a conului de umbra etc...dar ma rog nimeni nu le poate stii pe toate...

referitor la monitorizarea de care spui tu ai observat ca este si monitorizare la cald....acolo in mod analog.dupa cum spui tu, calc. trimite curent sa vada daca farul nu e ars in timpul functionarii.....curios de ce 2 monitorizari la rece si la cald...cand ar putea fi doar una....la cald....daca farul e ars la rece e logic ca nu va merge si la cald.....eroarea va aparea oricum....eu nu ma amuz de ce spui tu... :rolleyes:/> si inca o intrebare:oare de ce nemtii au denumit aceasta monitorizare rece si cald....cand nu e vorba de temperaturi ci de curenti,dupa cum spui tu....cred totusi ca e vorba de focalizarea luminii nu de curenti cum spui tu... :rolleyes:/>

#44 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 24 December 2010 - 10:37 AM

View PostCalin, on 23 December 2010 - 11:40 PM, said:

Nu e autoleveling. Doar masinile echipate cu xenon Oem au aceasta functie.


Într-adevăr.
La cele cu halogen există buton separat pentru reglarea farurilor pe înălţime.

#45 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 24 December 2010 - 10:29 PM

View Postseverus_phantom, on 24 December 2010 - 09:30 AM, said:

cred totusi ca e vorba de focalizarea luminii nu de curenti cum spui tu... :rolleyes:/>



Asa este, ai dreptate.

#46 User is offline   paul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Banned
  • Posts: 34
  • Joined: 23-September 09

Posted 25 December 2010 - 01:31 AM

View Postseverus_phantom, on 24 December 2010 - 10:30 AM, said:

oare de ce nemtii au denumit aceasta monitorizare rece si cald....cand nu e vorba de temperaturi ci de curenti,dupa cum spui tu....cred

Termenii de cald si rece sunt consacrati in tehnica, nu sunt denumiri date de nemti si nu au nicio legatura cu temperaturile :)/> .

#47 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 25 December 2010 - 02:00 AM

View Postpaul, on 25 December 2010 - 01:31 AM, said:

Termenii de cald si rece sunt consacrati in tehnica, nu sunt denumiri date de nemti si nu au nicio legatura cu temperaturile :)/> .


asa e ai dreptate :rolleyes:/>

This post has been edited by severus_phantom: 25 December 2010 - 02:11 AM


#48 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 22 January 2011 - 01:04 PM

View Postseverus_phantom, on 24 December 2010 - 09:30 AM, said:

Daca vei studia sau macar rasfoi un capitol din fizica numit optica,mai precis trecerea razelor de lumina prin lentile convergente si/sau oglinzi concave vei descoperi termeni noi,cum ar fi:conul de umbra,panza conica,zona ''rece'' si zona ''calda'' a conului de umbra etc...dar ma rog nimeni nu le poate stii pe toate...

referitor la monitorizarea de care spui tu ai observat ca este si monitorizare la cald....acolo in mod analog.dupa cum spui tu, calc. trimite curent sa vada daca farul nu e ars in timpul functionarii.....curios de ce 2 monitorizari la rece si la cald...cand ar putea fi doar una....la cald....daca farul e ars la rece e logic ca nu va merge si la cald.....eroarea va aparea oricum....eu nu ma amuz de ce spui tu... :rolleyes:/> si inca o intrebare:oare de ce nemtii au denumit aceasta monitorizare rece si cald....cand nu e vorba de temperaturi ci de curenti,dupa cum spui tu....cred totusi ca e vorba de focalizarea luminii nu de curenti cum spui tu... :rolleyes:/>


exemplu de valori/codare din LSZ:

WARMUEBERWACHUNG_BL - monitorizare becuri de stop "la cald" // aktiv sau nicht_aktiv
KALTUEBERWACHUNG_BL - monitorizare becuri de stop "la rece" // aktiv sau nicht_aktiv

si este vorba de curenti si nu de focalizare

cele bune

#49 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 22 January 2011 - 01:34 PM

View Postzeronoo, on 22 January 2011 - 01:04 PM, said:

exemplu de valori/codare din LSZ:

WARMUEBERWACHUNG_BL - monitorizare becuri de stop "la cald" // aktiv sau nicht_aktiv
KALTUEBERWACHUNG_BL - monitorizare becuri de stop "la rece" // aktiv sau nicht_aktiv

si este vorba de curenti si nu de focalizare

cele bune


o intrebare simpla:de ce doua monitorizari cald si rece??care e scopul?de ce nu doar o monitorizare??era mai simplu :)/>...sau nemtilor le place precizia....pai daca e asa ar insemna ca absolut toate modulele sa aiba 2 monitorizari rece si cald.....de ce doar la faruri??

cele bune

#50 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 22 January 2011 - 06:48 PM

cred ca e destul de simplu (si logic): monitorizarea la rece avertizeaza INAINTE de a pleca cu masina la drum ca ai o problema cu becul (problema pe care e posibil sa o rezolvi pe loc), pe cand cea la cald avertizeaza IN TIMPUL mersului pentru a remedia cat mai repede problema si a evita astfel eventualele neplaceri generate de lipsa avertizarii optice (vezi semnalizare, frana, etc)

cele bune

#51 User is offline   dusky Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 40
  • Joined: 11-April 11
  • Car:e60 - 530D

Posted 20 April 2011 - 02:33 PM

da te-ai gandit ca poate masina nu a avut si cineva din diferite motive a schimbat farurile cu unele adaptive? am mai intalnit problema asta la cineva,se pare ca farurile adaptive nu merg daca nu a avut si nici invers,daca a avut si pui normale primesti eroare....

This post has been edited by dusky: 20 April 2011 - 02:34 PM


  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users