BMW AUTO FORUM: RUN-ul 523i E39 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

RUN-ul 523i E39 11/1996 2,5l 5 Series

#21 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 23 September 2009 - 11:15 AM

View Postflorin83, on 23 September 2009 - 11:51 AM, said:

Cica cu softul modificat trage mult mai bine in ture mari.


Se simte şi fără resoftare?

#22 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 23 September 2009 - 11:53 AM

Nu stiu dar presupun ca nu o sa mearga asa de bine masina.

#23 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 23 September 2009 - 12:35 PM

Nu ma leg de dmisie momentan...as vrea axele cu came de m3 si softul sa il schimb. Cu galeria de m50 piersi cuplu semnificativ in ture joase si nu prea vreau. Am inteles ca merge si admisia de pe m3.

Daca stiti pe cineva care dezmembreaza un m3 e36 cel de 321cp PM me ca vreau axele :D/>

This post has been edited by Duxter: 23 September 2009 - 12:37 PM


#24 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 23 September 2009 - 08:18 PM

Chiar merită? :)/>

Dacă tot vrei putere, de ce nu pui un motor mai mare sau turbo?

#25 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 23 September 2009 - 11:17 PM

Merita...pt ca sunt modificari usor de facut care nu presupun multi bani dati odata.

#26 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 23 September 2009 - 11:20 PM

Nici rezultatul nu va fi extraordinar, cel puţin eu nu cred. :)/>

#27 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 23 September 2009 - 11:27 PM

E diferenta foarte mare...chiar si dupa evacuare se simte....nu sunt bani aruncati. Bine nu scoti 100cp dar scoti destul incat sa faci o diferenta :)/> Oricum eu nu o fac pt liniute ca nu e pur si simplu pt asa ceva eu o fac pt mine :)/>

#28 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 23 September 2009 - 11:30 PM

Înţeleg asta, însă dacă vei conduce un M5 E39 nu ţi se vor părea deloc ieşite din comun acele modificări.

Probabil că se va simţi puţin, însă dacă ai cum, pune alt motor mai mare.

#29 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 24 September 2009 - 12:23 AM

Pai am condus :)/> Insa chestia e ca eu le percep ca pe 2 masini diferite...desi ambele sunt e39 seria 5. Simt si stiu de diferenta pe care o fac astea pe masina mea insa nu o asociez cu M5 ul... Ideea e ca nu am stiut cand am luat masina ca ii voi face evacuare dubla...ca ii voi pune serpisori si alte prostii si incerc incet incet sa ii mai fac cate ceva ca parca asa ma simt eu bine...schimband cate ceva. In cateva zile imi vine bara...o sa fiu foarte happy si ma mai linistesc un pic pana mai iau ceva si mai iau ceva pana cand nu o sa mai am ce lua si o sa ma plictisesc si o sa vreau alta :D/> (M5 :P/> )

Cand am inceput toate prostiile astea doar eram constient ca nu o pot face sa sune ca un M5 fiind L6 insa asa am facut-o sasune cum imi place mie (spre m3) nu neaparat sa traga cine stie ce ca pana la urma e un mot de 2.5 care dupa mine e micutz dar ok pt moment. Am incercat sa fac ceva fara sa investesc multi bani deodata si practic cu un buget mic insa la sfarsit cand le pui cap la cap chiar daca aparent nu e mare lucru constati ca ai bagat o caruta de bani in "utilaj" :)/> daca o faci din placere nu iti pare rau si mie nu imi pare rau, chiar daca nu e M5 si nu o sa fie nici cu toate body kiturile din lume eu sper sa imi placa mie cand termin :D/>

This post has been edited by Duxter: 24 September 2009 - 12:28 AM


#30 User is offline   MAS Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 41
  • Joined: 07-September 09

Posted 24 September 2009 - 08:24 AM

Omule, ai motor de 2.5 si te gandesti la cuplu?? :)/>))) pai eu cu 2.0 ce sa mai zic? Pune-i admisia aia si ai sa vezi ca e alta masina. Pierderea de cuplu se simte tare daca nu faci si soft. Cu softul remediezi problema cuplului, iar de la 3500-4000 in sus o faci exploziva. Axele alea degeaba le pui daca nu faci admisia mai intai. E ca si cum ti-ai pune plamani mai mari, dar pastrezi acelasi nas mic. In momentul asta, axele care le ai pe masina is mult prea performante pentru admisia pe care o ai, iar tu vrei sa pui axe si mai performante...

#31 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 24 September 2009 - 09:06 AM

Cand ma plimbi o tura si pe mine? :D/>

#32 User is offline   MAS Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 41
  • Joined: 07-September 09

Posted 24 September 2009 - 10:20 AM

View Postpyu, on 24 September 2009 - 09:06 AM, said:

Cand ma plimbi o tura si pe mine? :D/>


Cui te-ai adresat? Mie, celor dinaintea mea sau lui Dexter?

#33 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 24 September 2009 - 10:52 AM

View PostDuxter, on 24 September 2009 - 01:23 AM, said:

Pai am condus :)/> Insa chestia e ca eu le percep ca pe 2 masini diferite...desi ambele sunt e39 seria 5. Simt si stiu de diferenta pe care o fac astea pe masina mea insa nu o asociez cu M5 ul... Ideea e ca nu am stiut cand am luat masina ca ii voi face evacuare dubla...ca ii voi pune serpisori si alte prostii si incerc incet incet sa ii mai fac cate ceva ca parca asa ma simt eu bine...schimband cate ceva. In cateva zile imi vine bara...o sa fiu foarte happy si ma mai linistesc un pic pana mai iau ceva si mai iau ceva pana cand nu o sa mai am ce lua si o sa ma plictisesc si o sa vreau alta :D/> (M5 :P/> )

Cand am inceput toate prostiile astea doar eram constient ca nu o pot face sa sune ca un M5 fiind L6 insa asa am facut-o sasune cum imi place mie (spre m3) nu neaparat sa traga cine stie ce ca pana la urma e un mot de 2.5 care dupa mine e micutz dar ok pt moment. Am incercat sa fac ceva fara sa investesc multi bani deodata si practic cu un buget mic insa la sfarsit cand le pui cap la cap chiar daca aparent nu e mare lucru constati ca ai bagat o caruta de bani in "utilaj" :)/> daca o faci din placere nu iti pare rau si mie nu imi pare rau, chiar daca nu e M5 si nu o sa fie nici cu toate body kiturile din lume eu sper sa imi placa mie cand termin :D/>


Chestia e că banii sunt irosiţi pentru că dai nişte sute de euro şi apoi te aştepţi să fie o diferenţă mare pe care nu o simţi dar intervine efectul placebo şi mica diferenţă devine sesizabilă.
Nu cred că are nici un rost să pui axe de M3 E36.

Ori schimbi motorul şi astfel ajungi la nişte performanţe mult superioare, ori las-o aşa şi concentrează-te mai mult pe partea estetică.

#34 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 24 September 2009 - 01:56 PM

E conceptia ta insa nu si a mea. Banii sunt irositi din pct tau de vedere pt ca ai motor mai mare si nu ti se pare ceva extraordinar, insa daca te documentezi un pic si citesti parerile celor de pe forumurile straine care au mai facut lucrul asta care vreau si eu de altfel sa il fac ai sa vezi ca toti sunt de parere ca investitia face toti banii. Efectul de placebo poate sa il aiba unu care nu isi cunoaste masina si i se pare ceva fabulos insa eu conduc masina asta de mai bine de 2 ani si imi pot da seama ce se schimba si ce nu..de ex cand am pus galeria de evacuare mi-am dat seama in primii km ca ceva s-a schimbat nu ceva uluitor insa am putut sa constientizez faptul ca masina se tureaza mai repede si trage un pic mai bine mai de jos. Cum a mai zis un amic "caii sunt scumpi" orice modificare care poate nu iti aduce mult 5-10-20cp costa mult insa sunt cp care ii trag din motor..practic scoti untul din el cum se zice. Oricum nu imi place sa vb despre cp la modul exact de aceea dupa ce am sa reusesc sa pun pe ea tot ceea ce mi-am propus am sa o pun pe dyno in Iasi si atunci am sa postez rezultatele si de abia atunci o sa putem vb daca a meritat sau nu. Pana acum sunt doar speculatii. Oricum eu nu sunt racer ca sa mor cupa 2 cai ci doar imi place sa investesc in masina mea sa mearga bine in primul rand si dupaia sa arate.

PS: axele de m3 e36 iti aduc un plus foarte mare dpdv al puterii undeva intre 20-30cp iar impreuna cu soft bun si o admisie si o evacuare buna acel plus il simti din plin. Daca ar fi sa schimb motorul stiu de la sine ca as incepe si cu ala sa ii fac ce ii fac astuia deci din pct meu de vedere momentan nu are rost.

Apropo de aratat pe 23 sept a plecat bara din germania si am inteles ca face cam 3-4 zile...abia astept sa vina sa pot posta un review aici pe forum :D/>

This post has been edited by Duxter: 24 September 2009 - 02:04 PM


#35 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 24 September 2009 - 02:03 PM

View Postpyu, on 24 September 2009 - 10:06 AM, said:

Cand ma plimbi o tura si pe mine? :D/>

Cand facem intalnire promit ca mergem la o tura :D/>

This post has been edited by Duxter: 24 September 2009 - 02:04 PM


#36 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 24 September 2009 - 02:37 PM

Oricum sa lasam tuningul pt moment ca masina mea este "atinsa" si trebuie sa o fac mai intai. Astept niste sfaturi ce tin de estetica...jante chestii :D/>

Bara de M fata sa zicem ca o am, imi mai trebuiesc proiectoare si faruri hella. Nu stiu exact cum e cu plasticele la bara fata...dufuzoare de aer si aparatori, poate ma lamureste cineva :)/> Ms.

#37 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 24 September 2009 - 02:44 PM

View PostDuxter, on 24 September 2009 - 01:56 PM, said:

PS: axele de m3 e36 iti aduc un plus foarte mare dpdv al puterii undeva intre 20-30cp iar impreuna cu soft bun si o admisie si o evacuare buna acel plus il simti din plin. Daca ar fi sa schimb motorul stiu de la sine ca as incepe si cu ala sa ii fac ce ii fac astuia deci din pct meu de vedere momentan nu are rost.


De ce nu incepi modificarile cu o galerie de M50? :D/>

#38 User is offline   MAS Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 41
  • Joined: 07-September 09

Posted 24 September 2009 - 04:04 PM

View Postflorin83, on 24 September 2009 - 02:44 PM, said:

De ce nu incepi modificarile cu o galerie de M50? :D/>


Taci ma, ca el vrea admisie de M cu TB pe fiecare cilindru, dar inainte de asta va lua axe si va face soft pt ele :)/>)))

#39 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 24 September 2009 - 06:52 PM

View Postflorin83, on 24 September 2009 - 03:44 PM, said:

De ce nu incepi modificarile cu o galerie de M50? :D/>

M-am gandit la asta...a fost primul mod pe care l-am citit pe dtmpower insa astept poate gasesc de M e36.

This post has been edited by Duxter: 24 September 2009 - 06:55 PM


#40 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 24 September 2009 - 07:01 PM

M3-ul nu are clapete de acceleratie pe fiecare cilindru? Cum le pui? :huh:/>

  • (16 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users