BMW AUTO FORUM: pierderi de ulei - BMW AUTO FORUM

Jump to content

pierderi de ulei

#1 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 20 October 2009 - 12:41 PM

atat pe motor, cat si sub motor se pot observa scurgeri de ulei. nu stiu de unde provin aceste scurgeri, nu s-a intamplat niciodata in cele 6 luni de cand am masina sa vad o picatura de ulei sub masina. cineva mi-a zis ca ar putea fi ulei de la caseta de directie.

de cand am luat masina asa arata, ca in poza. pot sa curat cu ceva uleiul ala? e posibil sa fie niste garnituri duse si aceasta sa fie cauza scurgerilor de ulei ?

ce-i de facut ? :(/>

mi se aprinsese astazi beculetul portocaliu pentru ulei si am luat o cutie de ulei omv bixol cu grad de vascozitate 5w30 de la peco si am pus, acum nivelul la ulei e ok, sa vedem cat o tine. daca in urmatoarea saptamana scade, cred ca am motive serioase sa ma ingrijorez.


Attached File  20102009.jpg (232.51K)
Number of downloads: 116

#2 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 October 2009 - 08:07 PM

Nu cumva nu ai înşurubat bine buşonul de la ulei sau este dusă garnitura?

Altfel nu avea cum să ajungă ulei pe motor.

Găseşti degresant de motor la OMV, costă sub vreo 15-18 Ron.

Dai cu acel spray şi apoi cureţi cu o cârpă cu apă.

Ulei de la casetă nu are cum să fie.

#3 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 20 October 2009 - 09:08 PM

Ciupane, nu poate fi si garnitura capacului de la tacheti ?

#4 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 October 2009 - 09:11 PM

E posibil, însă tot nu-mi explic cum putea să ajungă sus pe motor.

Dacă era doar garnitura aia, s-ar fi văzut ulei doar pe marginea garniturii.

#5 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 20 October 2009 - 09:34 PM

ai drepate... atunci cum ai spus si tu, garnitura aia de la buson sau poate chiar busonul uitat semi-inchis.

#6 User is offline   pyu Icon

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 878
  • Joined: 12-September 09

Posted 21 October 2009 - 06:52 AM

View PostB72EGR, on 20 October 2009 - 12:41 PM, said:

atat pe motor, cat si sub motor se pot observa scurgeri de ulei. nu stiu de unde provin aceste scurgeri, nu s-a intamplat niciodata in cele 6 luni de cand am masina sa vad o picatura de ulei sub masina. cineva mi-a zis ca ar putea fi ulei de la caseta de directie.

de cand am luat masina asa arata, ca in poza. pot sa curat cu ceva uleiul ala? e posibil sa fie niste garnituri duse si aceasta sa fie cauza scurgerilor de ulei ?

ce-i de facut ? :(/>

mi se aprinsese astazi beculetul portocaliu pentru ulei si am luat o cutie de ulei omv bixol cu grad de vascozitate 5w30 de la peco si am pus, acum nivelul la ulei e ok, sa vedem cat o tine. daca in urmatoarea saptamana scade, cred ca am motive serioase sa ma ingrijorez.


Attachment 20102009.jpg


Sigur iti curge de undeva din parte de sus a masinii.
Daca era de mai jos, in mod sigur nu ajungea acolo.
Verifica busonul in primul rand, apoi mergi la un service, si pune pe cineva sa se uite.

#7 User is offline   Fane_05 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 85
  • Joined: 14-September 09
  • Location:Suceava

Posted 21 October 2009 - 07:49 AM

degreseaza-l si apoi mai mergi asa o perioada, dar urmareste-l. urmatoarea data cand o sa curga ai sa vezi cam de pe unde vine, zona macar.

#8 User is offline   iulisv Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 186
  • Joined: 26-September 09
  • Location:suceava
  • Car:E36 318is Coupe

Posted 21 October 2009 - 05:08 PM

View PostB72EGR, on 20 October 2009 - 01:41 PM, said:

atat pe motor, cat si sub motor se pot observa scurgeri de ulei. nu stiu de unde provin aceste scurgeri, nu s-a intamplat niciodata in cele 6 luni de cand am masina sa vad o picatura de ulei sub masina. cineva mi-a zis ca ar putea fi ulei de la caseta de directie.

de cand am luat masina asa arata, ca in poza. pot sa curat cu ceva uleiul ala? e posibil sa fie niste garnituri duse si aceasta sa fie cauza scurgerilor de ulei ?

ce-i de facut ? :(/>

mi se aprinsese astazi beculetul portocaliu pentru ulei si am luat o cutie de ulei omv bixol cu grad de vascozitate 5w30 de la peco si am pus, acum nivelul la ulei e ok, sa vedem cat o tine. daca in urmatoarea saptamana scade, cred ca am motive serioase sa ma ingrijorez.


Attachment 20102009.jpg

Eu zic ca ce se vede in poza nu e ulei.La fel e si la mine. Eu cred ca, capacul ala a fost "vopsit"cu ceva pentru a-i conferi luciu dar in timp si din cauza temperaturii a sarit(daca dai cu unghia o sa vezi ca se "beleste").Eu cand am luat masina era vopsit tot capacul(parte de sus a motorului), dar dupa un timp a inceput sa se exfolieze.Tu ai acolo si un pic de ulei in jurul busonului de la ulei, dar asta e doar acolo si e din cauza garniturii de la buson(tot asa am si eu, trebuie schimbata garnitura aia de la busonul de ulei).

#9 User is offline   Franko Icon

  • المدرسة القديمة
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 182
  • Joined: 03-September 09
  • Location:km 0
  • Car:E30 convertible

Posted 21 October 2009 - 05:33 PM

Poate sari ulei de la pompa de servo, dar daca zici ca iti lipseste ulei e clar ca e de la motor...

#10 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 21 October 2009 - 08:07 PM

View Postiulisv, on 21 October 2009 - 06:08 PM, said:

Eu zic ca ce se vede in poza nu e ulei.La fel e si la mine. Eu cred ca, capacul ala a fost "vopsit"cu ceva pentru a-i conferi luciu dar in timp si din cauza temperaturii a sarit(daca dai cu unghia o sa vezi ca se "beleste").Eu cand am luat masina era vopsit tot capacul(parte de sus a motorului), dar dupa un timp a inceput sa se exfolieze.Tu ai acolo si un pic de ulei in jurul busonului de la ulei, dar asta e doar acolo si e din cauza garniturii de la buson(tot asa am si eu, trebuie schimbata garnitura aia de la busonul de ulei).


Nu are cum să nu fie ulei.

#11 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 21 October 2009 - 08:50 PM

dar EGR mai intra pe forum ? :unsure:/> I miss the guy...

#12 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 06 December 2009 - 12:32 PM

sunt foarte suparat, in fiecare zi observ pete suspecte de ulei pe sub masina, e clar ca imi pierde pe undeva.

stie cineva vreun servis mai bunicel specializat pe bmw daca se poate unde pot sa merg sa imi faca o constatare si sa imi zica eventual DE UNDE curge ulei si CE trebuie schimbat ?

eventual un servis unde are si spalatorie ca sa il curete bine.

repet, sunt din cale afara de suparat de aceste scurgeri. :angry:/>

#13 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 06 December 2009 - 12:36 PM

Ţi-am trimis mesaj privat. :)/>

#14 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 07 January 2010 - 10:10 AM

am schimbat garnitura de la capacul de la motor, bucsa cu cele 2 o ringuri de la carcasa de la filtrul de ulei si garnitura de la filtrul de ulei, acum 1 saptamana si de atunci nu mai curge pic de ulei, s-a remediat problema.

le schimbam la alex, ciupanezu, dar am fost plecat din bucuresti vreo 2 saptamani si nu puteam sa stau cu masina asa, imi pierdea foarte mult deja, daca statea masina 2-3 ore intr-un loc aveam o baltoaca mica de ulei sub ea. :)/>

oricum, e foarte priceput, erau fix acele piese pe care mi le-a indicat el.

bine ca n-a fost baia de ulei sparta sa trebuiasca sa o sudez, ar fi fost de-a dreptul neplacut. :rolleyes:/>

#15 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 07 January 2010 - 11:32 AM

Bine că ai rezolvat. :)/>

#16 User is offline   Andrei Icon

  • Vuuuumm
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 299
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Codlea - BRASOV
  • Motorcycle:Honda Transalp

Posted 07 January 2010 - 06:26 PM

Deci pe la garnitura aia curgea asa mult ? :o/>

#17 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 13 January 2010 - 03:33 PM

da.

#18 User is offline   Moka Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 11
  • Joined: 29-November 11
  • Location:Buzau
  • Car:BMW 316i

Posted 12 December 2011 - 08:27 PM

Ma bucur ca ai rezolvat problema, dar nu ne-ai spus cu petele cum ai rezolvat . pe langa bushon e posibil sa fie ulei dar pe restul eu cred ca e ceara.

This post has been edited by Moka: 12 December 2011 - 08:28 PM


#19 User is offline   RoberTir Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 02-April 12

Posted 02 April 2012 - 09:35 AM

Salut baieti am si eu o problema cu un Bmw e46 ( 28.12.1998 )(Vanos) cateodata vad ulei pe sub masina rar de tot dar totusi curge si nush exact pe unde,am observat scurgeri la bidonasul de la servo....
http://img21.imageshack.us/img21/2351/75557585.jpg am facut semn cu o sageata....

Ma puteti ajuta si pe mn sa imi ziceti de unde mai exact daca stiti....Va multumesc!!

#20 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 02 April 2012 - 10:06 AM

Lichidul din vasul de la servo are o culoare specifica. verifica te rog daca pata gasita sub masina are acea culoare. Daca este rosiatic, poate fi de acolo.
Pierderile de ulei ai putea sa le localizezi cu destul de multa precizie examinand masina pe un canal sau pe elevator. Daca ai cumva dubii, sterge locurile unde ai sesizat acestea sub motor si in majoritatea locurilor accesibile si repeti acest lucru dupa ceva timp. Ca sa fii mai sigur, incearca sa localizezi locatia pierderii ajutandu-te de locul unde gasesti ulei sub masina (poate fi in fata motorului, in spatele lui...etc).
Deasemeni, monitorizeaza nivelul in vasul de la servo si in motor...Vezi unde scade, dar pana atunci eu unul as face ce ti-am zis mai sus.

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users