BMW AUTO FORUM: Listă telefoane compatibile şi metoda de conectare - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Listă telefoane compatibile şi metoda de conectare E60, E61, E90, E91, E92 şi E93

#1 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 08 September 2009 - 12:08 PM

Lista telefoanelor o găsiţi mai jos, la ataşamente.

Attached File(s)



#2 User is offline   luchian Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 45
  • Joined: 07-November 09
  • Location:Pitesti, RO
  • Car:E46 320d, 2004

Posted 11 November 2009 - 07:19 PM

Exista/are cineva o lista asemanatoare si pentru E46 (2004) ?
Recunosc rusinat ca n-am chinuit google-ul prea mult inca.. :blush:/>

PS: Gata, am gasit ceva aici

This post has been edited by luchian: 11 November 2009 - 07:30 PM


#3 User is offline   shimano Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 3
  • Joined: 22-March 10

Posted 22 March 2010 - 08:19 PM

Puteti vedea si aici o lista cu modele de telefoane europene. Este in germana dar sunt mai multe modele. (este un pdf in dreapta paginii)

This post has been edited by shimano: 22 March 2010 - 08:20 PM


#4 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 22 March 2010 - 09:19 PM

Foarte util, mulţumesc. :)/>

#5 User is offline   embmw Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 25-April 11

Posted 01 May 2011 - 11:15 AM

salutare. am un e90 din feb 2007 cu idrive navi prof si bluetooth. pana acum am testat 4 telefoane pe el. trei au mers si unul nu. cele 3 care au mers sunt: nokia 6233(in lista si la bmw), htc touch 2 si htc hd 7. la toate 3 incarca lista de telefoane si functioneaza perfect. cel care nu a mers este nokia 5800 xpress music. la el nu prelua lista de contacte si nici nu mergea prea bine. dupa 1-2 minute se intrerupea conexiunea. acum nu stiu daca era vreo setare la telefon de care nu am stiu eu dar nici n-am stat sa caut

#6 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 01 May 2011 - 12:15 PM

La comenzile vocale cand dai comanda Dial Name(sau Phone Book) ce zice? Daca zice:phone book is empty,atunci inseamna ca nu-ti vede adresele din telefon pt. comenzile vocale.E o diferenta.

#7 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 07 May 2011 - 09:24 AM

gresit, inseamna ca nu ai niciun numar/nume memorat in phone book-ul dedicat comenzilor vocale, numele si numerele se memoreaza separat prin comanda "store name" (valabil la E46 :)/>

View Postembmw, on 01 May 2011 - 11:15 AM, said:

salutare. am un e90 din feb 2007 cu idrive navi prof si bluetooth. pana acum am testat 4 telefoane pe el. trei au mers si unul nu. cele 3 care au mers sunt: nokia 6233(in lista si la bmw), htc touch 2 si htc hd 7. la toate 3 incarca lista de telefoane si functioneaza perfect. cel care nu a mers este nokia 5800 xpress music. la el nu prelua lista de contacte si nici nu mergea prea bine. dupa 1-2 minute se intrerupea conexiunea. acum nu stiu daca era vreo setare la telefon de care nu am stiu eu dar nici n-am stat sa caut


ai nevoie de un modul BT mai nou (cat mai nou...)

#8 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 07 May 2011 - 12:24 PM

View Postzeronoo, on 07 May 2011 - 10:24 AM, said:

gresit, inseamna ca nu ai niciun numar/nume memorat in phone book-ul dedicat comenzilor vocale, numele si numerele se memoreaza separat prin comanda "store name" (valabil la E46 :)/>


Mai sa fie.Sa inteleg ca trebuie introdusa din nou toata agenda telefonului mobil propriu in phone-book pt.ca comenzile vocale ca sa recunoasca numele ? Asta ti se pare metoda cea mai simpla? :)/> Tu iti dai seama de cate ori trebuie sa zici''store name''? Eu zic ca mai bine inveti un papagal sa zica asta,ar fi mai usor pt. toata lumea :)/>)

#9 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 07 May 2011 - 07:30 PM

este singura metoda...BT nu are soft de recunoastere vocala (cu conversie in litere, cuvinte, etc), la memorare se stocheaza un fisier audio care este comparat cu cel temporar de la "dial name" ;)/>

#10 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 07 May 2011 - 08:51 PM

View Postzeronoo, on 07 May 2011 - 08:30 PM, said:

.BT nu are soft de recunoastere vocala (cu conversie in litere, cuvinte, etc),


cum asa? nici daca faci update?

View Postzeronoo, on 07 May 2011 - 08:30 PM, said:

la memorare se stocheaza un fisier audio care este comparat cu cel temporar de la "dial name" ;)/>


1.Stii tu o metoda cel putin teoretica prin care se poate face aceasta comparare??

2.Fisierul audio,poate fi un fisier audio live,tot temporar,care se sterge la inchiderea sesiunii si care poate fi comparat tot cu cel de dial name(dupa cum ai zis tu mai sus)....nu crezi ca e mai usor asa?

3.Unde se stocheaza fisierele audio live?? Daca schimbam telefonul cu o alta agenda de telefon iara o luam de la inceput??

Sincer as incerca la mine pe masina,dar nu pot activa phone_book,deoarece nu am asa ceva...trebuie update de soft....stiu ca exista phone_book si se poate activa la modele mai noi...

#11 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 07 May 2011 - 08:54 PM

eu iti spun din experienta (practica), nu din ce am citit de pe net, daca ma crezi e ok, daca nu...tot ok :)/>

cele bune

#12 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 07 May 2011 - 08:56 PM

si eu la fel...:)/> si crede-ma ca merge cum zic eu....si o sa demonstrez treaba asta...:)/>

#13 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 07 May 2011 - 10:05 PM

dezvolta te rog putin, ce vrei sa-mi demonstrezi, ca poti sa folosesti functia DIAL NAME si BT o sa recunoasca numele(dupa voce) si o sa le aleaga dintr-o lista din adress book (fara sa stochezi separat numele cu "store name)?

#14 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 07 May 2011 - 10:15 PM

da,citeste direct,nu mai ai nevoie de store name.

#15 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 07 May 2011 - 11:42 PM

daca tu crezi ca o sa faci asta la e46...ma rog...succes :)/>

btw..."da,citeste direct,nu mai ai nevoie de store name. "...tu ai citit manualul de la voice control?...acolo scrie altfel :)/>

This post has been edited by zeronoo: 07 May 2011 - 11:45 PM


#16 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 07 May 2011 - 11:59 PM

Am observat ca esti un tip foarte citit,documentat si bun practician in domeniu BMW,dar daca ai lasa putin deoparte manualele si ti-ai folosi imaginatia ai rezolva problema si la e46,uite cum:

Inregistrarea vocala a numelui o faci in telefon,legi telefonul prin blootooh la masina,iar comanda o dai la telefon si nu o dai la masina; telefonul preia comanda(dial name) executa numarul,iar efectul va fi exact acelasi..:)/>. Deci conteaza unde vrei sa ajungi,nu cum se face. :)/>

cele bune :)/>

@edit: uite aicea manualul de functionare a voice command de la nokia 5310;


Activating voice dial (Nokia 5310)
Assigning to a new contact ›
Assigning to an existing contact ›
Calling using voice dial ›
NOTE: The voice dial feature allows you to assign a voice name to a contact in the phone book. For example, you can say “Bob” and the phone calls Bob.

Assigning to a new contact

When Voice Commands are active, voice dial is automatically active for all of your phone book entries.
TOP

Assigning to an existing contact

When Voice Commands are active, voice dial is automatically active for all of your phone book entries.

This post has been edited by severus_phantom: 08 May 2011 - 12:06 AM


#17 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 08 May 2011 - 11:09 AM

pentru a nu stiu cata oara, eu spun ceva si tu ma contrazici vorbind despre cu totul altceva...de dragul discutiei o sa mai clarific inca odata treaba asta...

1. eu vorbesc despre SVS la E46(optiunea din modulul BT), nu ma intereseaza activarea si folosirea functiei vocale proprii a telefonului, motivul pentru care este asa este foarte simplu: apelarea vocala este utila atunci cand conduci: apesi butonul de pe volan si formezi(vocal) numarul (avand telefonul in buzunar...); cred ca iti dai seama ca daca vrei sa folosesti voice dial pe tel ar insemna sa scoti tel din buzunar, sa apesi taste de pe el(pentru a activa voice dial pe telefon) ceea ce face functia inutila in masina(inmers)...

2. inregistrarea vocala a numelui(cu STORE NAME) se face in modulul BT, nu in telefon, fiind astfel disponibila indiferent ce telefon este legat in acel moment dat la masina, indiferent daca exista memorat acel numar/nume in telefon, indiferent daca modulul BT importa sau nu agenda telefonului, are legatura exclusiv cu modulul BT si nu cu telefonul: este practic o agenda suplimentara stocata EXCLUSIV in modulul BT

3. folosirea functie vocale proprii a telefonului este suficient de greoaie (fiind la volan in mers)incat sa fie practic inutila in mers (necesita manipularea telefonului) astfel ca nu-si prea are rostul

cele bune

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users