BMW AUTO FORUM: Vopsirea ornamentelor (shadowlining) - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Vopsirea ornamentelor (shadowlining)

#1 User is offline   Franko Icon

  • المدرسة القديمة
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 182
  • Joined: 03-September 09
  • Location:km 0
  • Car:E30 convertible

Posted 08 September 2009 - 11:27 PM

OBIECTE NECESARE

* Doua sau trei spray-uri de vopsea negru mat
* Spray Fuller (spritchit)- recomand novol
* Smirghel (incepeti cu ~220 si terminati cu ~400) - smirghel de apa !
* Scotch hartie
* Multe ziare (reviste,hartii,etc)
* Degresant (se poate folosi benzina)
* Carpe uscate (care sa nu lase scame)

Voi prezenta modul in care se vopsesc ornamentele la un BMW E30, insa aceasta operatiune se poate face la majoritatea masinilor care au ornamentele cromate.

Prima data se curata foarte bine ornamentele , apoi se smirgheluiesc , incepand de la ~220 la ~400 granulatie. Dupa aceea se mascheaza foarte bine toata zona din jurul elementelor care vor fi vopsite, pentru a se evita gazarea sau vopsirea altor parti . Dupa ce ati izolat partea pe care o vopsiti (ornamentele) de partea pe care nu vreti sa o vopsiti , trim-urile trebuiesc degresate foarte bine .
http://img186.imageshack.us/img186/4171/prep2.jpg
Dupa degresare trebuie aplicat fuller-ul (spritchit). La prima mana de spritchit stratul se da foarte subtire (ca si cum ati gaza ornamentele) , iar dupa ce asteptati aproximativ 5 minute sa se usuce (5 minute daca doar ati gazat) trebuie data si a doua mana care o veti da intr-un strat mai gros dar nu exagerat. Dupa ce asteptati aproximativ 10 minute sa se usuce si al doilea strat de spritchit , smirgheluiti cu granulatie 400 pana suprafata va fi neteda la atingere , fara asperitati .Dupa ce ati terminat cu smirgheluitul , degresati din nou suprafata si lasati-o cateva minute sa se usuce.
Acum putem sa trecem la aplicarea vopselei . Ca vopseaua sa iasa bine se dau aproximativ 3 straturi . Primul strat va fi o gazare dupa care veti astepta aproximativ 5 minute sa se usuce . Mana a doua o veti da in mod normal ca sa acoperiti ornamentele total cu vopsea(Nu exagerati, vopseaua se scurge mai repede decat spritchitul). Dupa a doua mana veti astepta aproximati 10-15 minute , apoi puteti sa ii dati a treia si ultima mana. Va fi de aceeasi consistenta cu cea de dinainte , aveti grija sa nu se scurga vopseaua.
http://img198.imageshack.us/img198/9149/prep1.jpg
Daca doriti niste ornamente lucioase , puteti sa aplicati si doua straturi de lac dupa ce ati asteptat aproximativ 15-20 de minute sa se usuce vopseaua. Lacul il veti da cu o atentie sporita deoarece se scurge mai usor decat vopseaua si veti astepta mai mult intre cele doua maini ca sa se usuce (aproximativ 15 minute)
Daca doriti niste ornamente de culoare mata , puteti sa va desfaceti o bere sau un suc si sa va relaxati aproximativ 30 de minute.

In final inlaturati ziarele si scotch-ul de hartie (cu grija pentru a nu deteriora vopseaua inca proaspata) .


INAINTE : http://img136.imageshack.us/img136/7521/bmw18q.jpg

DUPA : http://img186.imageshack.us/img186/6637/seacliff2.jpg

Acesta este un articol DIY. Vopsirea ornamentelor se face pe proprie raspundere.
Cel care a scris articolul nu este raspunzator pentru eventualele pagube provocate .
Va asumati intreaga responsabilitate pentru eventualele neplaceri cauzate de aceasta operatiune.


#2 User is offline   dex Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 165
  • Joined: 25-September 09
  • Location:Brno, Czech Republic
  • Car:e60

Posted 14 December 2009 - 02:04 PM

de unde ai cumparat spray-ul negru pt vopsit ? a rezistat bine pe plastic ?

#3 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 14 December 2009 - 02:19 PM

E un DIY luat de pe un forum american.

Ştiu de unde poţi lua spray de calitate, nu e asta o problemă.

#4 User is offline   Franko Icon

  • المدرسة القديمة
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 182
  • Joined: 03-September 09
  • Location:km 0
  • Car:E30 convertible

Posted 14 December 2009 - 02:39 PM

View Postdex, on 14 December 2009 - 02:04 PM, said:

de unde ai cumparat spray-ul negru pt vopsit ? a rezistat bine pe plastic ?

Conteaza mai putin vopseaua si mai mult pregatirea suprafetei. Trebuie smirgheluit foarte bine astfel incat sa iei tot cromul de pe suprafata trimului. Apoi trebuie dat cu un smirghel mai fin, si curatata foarte bine suprafata cu degresant (diluant,benzina).

#5 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 14 December 2009 - 02:48 PM

Şi neapărat folosit filler de plastic, în caz contrar vopseaua nu se va lipi cum trebuie de material şi se va coji.

Mă rog, eu le-aş face la o vopsitorie nu pe stradă aşa cum a făcut cel din poze.

#6 User is offline   Raziel Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Banned
  • Posts: 77
  • Joined: 15-September 09
  • Car:E46 316

Posted 17 October 2010 - 10:34 AM

primer, nu filler.

fillerul e altceva.

#7 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 17 October 2010 - 10:37 AM

Eu am folosit filler special pentru plastic pentru a vopsi nişte piese din plastic, aşa că ştiu ce vorbesc.

#8 User is offline   Raziel Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Banned
  • Posts: 77
  • Joined: 15-September 09
  • Car:E46 316

Posted 17 October 2010 - 10:45 AM

fillerul are un scop, primerul are scopul de a ajuta priza intre vopsea si plastic

fillerul se foloseste inaintea primerului ca sa acopere anumite imperfectiuni... de ex zgarieturi adanci cauzate de un smirghel prea dur

filler - to fill - a umple... :D/>

This post has been edited by Raziel: 17 October 2010 - 10:49 AM


#9 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 17 October 2010 - 11:16 AM

Filler-ul pe care l-am folosit eu era şi filler şi primer, adică era ca un chit care constituia şi o suprafaţă pe care vopseaua să adere.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users