BMW AUTO FORUM: Legislatie Europeana - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Legislatie Europeana As putea sa-mi iau masina in Franta ?

#1 User is offline   luchian Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 45
  • Joined: 07-November 09
  • Location:Pitesti, RO
  • Car:E46 320d, 2004

Posted 11 February 2010 - 09:19 PM

Salut,
E mai mult un topic preventiv, dar e bine sa fii informat :)/>.

Problema:
Exista posibilitatea ca in viitorul apropiat sa fiu detasat cu serviciul in Franta, pentru o perioada de pana la 2 ani. Cum masina abia ce am luat-o prin noiembrie, si cum imi place foarte mult :wub:/> nu prea as vrea sa o dau.

Intrebari: (nu sunt prea informat, deci exista riscul sa fiu cam vag..)
  • Stie cineva care sunt conditiile/legile ce reglementeaza acest caz ?
  • Ce acte trebuiesc facute ? Ce asigurari si pe unde ?
  • Alte lucruri de care ar tebui sa tin cont ?

Multumesc.

#2 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 11 February 2010 - 10:34 PM

iei masina si te duci in Franta. ce e asa greu? trebuie sa ai carte verde ceea ce sigur ai din moment ce ai RCA si cam atat

bafta si sedere placuta in Franta! nu rata o vizita la Disneyland ;)/>

#3 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 11 February 2010 - 10:38 PM

În Paris sunt lucruri mai interesante decât Disneyland. :P/>

Luvru, Sacree Coeur, Notre-Dame de Paris, Palais Royal, catacombele, Turnul Eiffel, Les Invalides, Versailles etc.

#4 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 11 February 2010 - 10:42 PM

sunt dar trebuie sa ai timp. el cred ca o sa aiba timp sa vada tot in 2 ani, eu nu am avut timp sa vad prea multe in 2 zile :P/>


am vazut notre-dame, turnul, disneylandul si cam tot centrul parisului luat la picior :P/> la luvru nu am avut timp si am inteles ca e fffff mare si ai nevoie de f mult timp sa vezi tot, plus ca nu prea ma pasioneaza arta de fel :P/>


in fine, fiecare cu gusturile lui, poate colegul nostru o sa vrea sa mearga, pana una alta trebuie sa stie ca nu are nevoie de nimic special ca sa mearga cu masina acolo


teoretic, cred ca ar trebui sa iasa cu masina din tara 1 data la 90 de zile dar bineinteles ca nu o sa vericie nimeni asta, nici nu cred ca ar putea sa o faca. poate numai la noi in Romania e legea asta tampita

#5 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 11 February 2010 - 11:02 PM

amintiri..........






PS: Ciupanezu modifica tu te rog sa apara corect filmuletele aici ca nu stiu cum sa pun link ul. Multumesc!

This post has been edited by Christian: 11 February 2010 - 11:04 PM


#6 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 11 February 2010 - 11:04 PM

Am modificat eu, sper că nu te superi... :D/>

#7 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 11 February 2010 - 11:08 PM

nu ma supar, multumesc! scuze pentru sonor dar statea cu camera afara si desi nu mergeam tare ( ca erau denivelari pe piatra aia cubica) se aude fasait puternic.......


PS: oglinzile mele de M.......ce bine ii stateau :rolleyes:/>

#8 User is offline   luchian Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 45
  • Joined: 07-November 09
  • Location:Pitesti, RO
  • Car:E46 320d, 2004

Posted 11 February 2010 - 11:27 PM

View PostTOM, on 11 February 2010 - 10:42 PM, said:

..teoretic, cred ca ar trebui sa iasa cu masina din tara 1 data la 90 de zile dar bineinteles ca nu o sa vericie nimeni asta, nici nu cred ca ar putea sa o faca. poate numai la noi in Romania e legea asta tampita..

Ceva de genul asta ma interesa.. daca trebuie sa ma inregistrez pe undeva, sa platesc o taxa locala pe acolo.. ca sa fiu legal indiferent ca stau 3 luni sau 2 ani.
In acelasi timp, tind sa iti dau dreptate: nu prea vad cine/cum ar putea sa verifice.

PS: Uitasem sa spun si multumesc :blush:/>

This post has been edited by luchian: 11 February 2010 - 11:33 PM


#9 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 11 February 2010 - 11:46 PM

legat de taxe: in frata se platesc autostrazile............nu ai nevoie de Vigneta dar se plateste autostrada ( Peage i zice) si iti apare semnul inainte cu 1-2 km, ai posibilitatea sa iesi de pe autostrada inainte de Peage. eu iti recomand ca atunci cand te duci, daca vrei sa eviti taxele de autostrada sa mergi pe nationale, sunt f bune ca drumuri, impecabile doar ca nu ai voie sa mergi cu 120km/h, mergi cu 50km/h in satuce si cu cat vrei tu in afara lor( e limita la 90km/h bineinteles). problema ar fi in Paris unde daca nu stii bine drumurile si ai nevoie sa iesi pe periferic ( un fel de centura a parisului, sunt multe oricum), e pe acolo se plateste. dar nu iesi si tu pe autostrada cand vrei sa treci dintr o parte in alta a parisului decat dupa ce inveti drumurile si unde se plateste si unde nu.


in ce zona o sa mergi? asta daca stii..............


PS: taxele sunt destul de mari, variaza de la 2 euro pana pe la 5 euro asa, iar Peage ul e cam din 100 in 100 de km


PS2: cu placere

PS3: am uitat sa spunc a amenda pentru centura sau pentru detector de radar e foarte mare, sute de euro....


Condiţii privind traficul auto

* Circulaţia auto
În Franţa, circulaţia auto se efectuează pe partea dreaptă a drumului.
Se acordă prioritate maşinilor care vin din dreapta.

* Centura de siguranţă
Purtarea centurii de siguranţă este obligatorie.

* Limitele de viteză admise
o 130 km/h pe autostradă;
o 110 km/h pe drumurile naţionale;
o 90 km/h pe celelalte drumuri inter-urbane;
o 50 km/h în interiorul localităţilor;
o 80 km/h pe bulevardul periferic al Parisului.

* Folosirea telefonului mobil la volan
Este interzisă.

* Starea drumurilor
Starea generală a drumurilor şi infrastructurii este foarte bună.

* Parcarea
Marea majoritate a locurilor de parcare este cu plată.
Parcarea în zone interzise se sancţionează cu amenda până la 375 de euro sau cu ridicarea maşinii.

* Aparatele anti-radar şi de detectare a radarului
In Franţa este interzisă folosirea ori simpla deţinere a aparatelor de detectare a radarelor. Fapta constituie contravenţie şi se amendează cu 1.500 euro (750 euro dacă amenda este plătită pe loc). In cazul refuzului de plata a amenzii, Codul Rutier francez prevede, de asemenea, şi reţinerea permisului de conducere şi confiscarea maşinii.

* Permisul de conducere
Permisul de conducere valabil emis în România este recunoscut în Franţa.

* Informaţii pentru cazurile de accident de circulaţie

În caz de accident uşor, completaţi, împreună cu cealaltă parte formularul tip pus la dispoziţie de societăţile locale de asigurări, privind producerea accidentului. Notaţi elementele de identificare ale celuilalt autovehicul implicat în accident şi ale societăţii de asigurare a acestuia.

Dacă în urma accidentului sunt răniţi, chemaţi poliţia locală, după ce aţi acordat primul ajutor. Adresaţi-vă pentru sprijin partenerului societăţii române de asigurări din ţara respectivă care figurează pe Cartea verde.

Păstraţi documentele de plată până la înapoierea în ţară pentru a le prezenta societăţii de asigurare.

Telefoane utile pentru informaţii privind traficul sau conduita în caz de accident:

* 112 – Serviciul urgenţe
* 17 – Poliţia
* 15 – Serviciul medical de urgenţă (SAMU)


Sursa: www.mae.ro

This post has been edited by TOM: 11 February 2010 - 11:50 PM


#10 User is offline   luchian Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 45
  • Joined: 07-November 09
  • Location:Pitesti, RO
  • Car:E46 320d, 2004

Posted 12 February 2010 - 02:27 PM

Multumesc TOM, foarte utile informatiile.

#11 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 12 February 2010 - 05:38 PM

Aia cu confiscarea maşinii nu se întâmplă aşa cum sună.

Maşina nu este confiscată definitiv ci doar până la plătirea amenzii.

#12 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 12 February 2010 - 06:13 PM

View PostCiupanezu, on 12 February 2010 - 05:38 PM, said:

Aia cu confiscarea maşinii nu se întâmplă aşa cum sună.

Maşina nu este confiscată definitiv ci doar până la plătirea amenzii.



da, ideea e ca nu mai misti masina de acolo pana nu le platesti

#13 User is offline   luchian Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 45
  • Joined: 07-November 09
  • Location:Pitesti, RO
  • Car:E46 320d, 2004

Posted 29 March 2010 - 10:07 AM

Salut,
Imi pare rau ca nu prea am mai fost activ in ultima vreme, dar am fost (si sunt inca) net-less, acasa.. V-am mai citit de la servici (de unde o fac si acum :)/> ) dar nu prea a fost timp sa va si scriu.
Au mai evoluat lucrurile intre timp, deplasarea mea s-a confirmat, insa a "aparut" o noua problema: voi avea masina de serviciu.. caz in care, daca o folosesc, cheltuielile de intretinere + o "ratie" de carburant sunt acoperite de companie (pentru excursii mai lungi va mai trebui sa alimentez si eu), iar daca imi iau masina personala, totul este platit din buzunar. Ceea ce, practic privind, ma descurajeaza destul de mult. Asadar, ma vad in fata a 2 optiuni:
1. O tin in garaj la ai mei, pentru a o folosi aproximativ 1 luna/an, cand vin in concediu
2. O scot la vanzare :(/>. O solutie ce nu imi face placere (pachetul de optiuni este mai rar intalnit), dar sunt 2 ani ce ii scad valoarea fara ca eu sa ma bucur de masina..

Voi ce spuneti ?

PS: Foarte grea decizia intre pragmatism si pasiune.. Sambata am fost un pic pe la munte (zona Rinca, pentru cine stie) iar urcarea de 18 km pana la 1500m (drum curat si nou asfaltat) a fost un real deliciu :wub:/>

#14 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 29 March 2010 - 12:18 PM

Dacă situaţia economică ar fi una normală, probabil că cel mai înţelept lucru ar fi să o vinzi.
În situaţia dată, nu cred că merită vândută, preţurile sunt foarte mici, toţi vor să ia un E46/E39 pe bani de nimic, dacă se poate şi pe gratis ar fi perfect.

#15 User is offline   luchian Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 45
  • Joined: 07-November 09
  • Location:Pitesti, RO
  • Car:E46 320d, 2004

Posted 31 March 2010 - 07:16 AM

Din pacate e adevarat. De fapt depinde de ce parte a baricadei te afli :)/>. Eh, o sa facem un consiliu de familie si decidem apoi. Mersi pentru interventie ;)/>

PS: Offtopic, am pus suportii de numar; vibreaza un pic, dar sunt simpatici. Sticker-ul, din pacate, am reusit sa-l stric cumva.. ca nu s-a lipit. Daca mai ai unul uitat pe undeva.. :blush:/>

This post has been edited by luchian: 31 March 2010 - 07:21 AM


#16 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 31 March 2010 - 11:29 AM

Sigur. :)/>

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users