BMW AUTO FORUM: geamuri electrice sedan, coboara ca la coupe - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

geamuri electrice sedan, coboara ca la coupe geamuri electrice fata

#1 User is offline   dani Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 25
  • Joined: 12-December 09
  • Location:Bucuresti
  • Car:E46 325i 192 CP

Posted 20 February 2010 - 04:53 PM

Salut

De cateva zile am observat ca atunci cand deschid usa masini (stanga sau/si dreapta fata) geamurile coboara putin ca la coupe-uri. Masina este 320i sedan, dotata cu geamuri electrice doar pe fata. Inainte de iarna asta nu sa intamplat asa ceva si acum de fiecare data cand cobor si urc in masina geamul coboara putin (cam 5 mm)si revine la loc cand inchid usa.
Care este problema? Sa fie vreun cod ceva sau a luat-o razna calculatorul?

#2 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 February 2010 - 08:52 PM

Mergi la un tester.

#3 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 02 March 2010 - 12:26 PM

salut, cel mai bine ar fi sa mergi la un tester cum a zis ciupanezu.

nu ma pricep, dar daca problema este bilaterala e foarte putin probabil sa fie o defectiune la macaraua de la geam, sansele sa ti se defecteze ambele in acelasi timp si modul in care geamul coboara 5 mm sunt extrem de mici.

deci, probabil e cum ai zis si tu o problema de la calculatorul masinii, o problema electrica sau altceva.

uite mai jos e un DIY dar e pentru coupe si nu stiu daca e la fel si la sedan. oricum un tinichigiu priceput stie sa ti-o repare. la "capitolul" 512-14 din pozele alea o sa vezi exact cum se regleaza distanta aia la care coboara geamurile, si banuiesc ca se poate regla sa nu mai coboare deloc.

http://forum.e46fana...ad.php?t=539906

#4 User is offline   ciupi Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 44
  • Joined: 17-February 10
  • Location:Bucuresti
  • Car:E32 750IL

Posted 06 March 2010 - 09:59 AM

View PostB72EGR, on 02 March 2010 - 12:26 PM, said:

salut, cel mai bine ar fi sa mergi la un tester cum a zis ciupanezu.

nu ma pricep, dar daca problema este bilaterala e foarte putin probabil sa fie o defectiune la macaraua de la geam, sansele sa ti se defecteze ambele in acelasi timp si modul in care geamul coboara 5 mm sunt extrem de mici.

deci, probabil e cum ai zis si tu o problema de la calculatorul masinii, o problema electrica sau altceva.

uite mai jos e un DIY dar e pentru coupe si nu stiu daca e la fel si la sedan. oricum un tinichigiu priceput stie sa ti-o repare. la "capitolul" 512-14 din pozele alea o sa vezi exact cum se regleaza distanta aia la care coboara geamurile, si banuiesc ca se poate regla sa nu mai coboare deloc.

http://forum.e46fana...ad.php?t=539906

ai geamuri electrice fata+spate sau doar fata?
Inainte sa faca asa ai scos cumva bateria de pe masina sau s-a intamplat sa ramai fara baterie?
Daca da este posibil ca modulul electronic sa fi fost inlocuit cu unul de la coupe, si in urma deconectarii bateriei sa fi revenit la setarile de fabrica. Optiunea se poate activa sau dezactiva cu tester.
Eu unul nu as schimba setarea pt ca ajuta la egalizarea presiunii din masina cu cea de afara in momentul deschiderii usii.

This post has been edited by ciupi: 06 March 2010 - 10:05 AM


Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users