BMW AUTO FORUM: variatie relanti - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

variatie relanti

#1 User is offline   PTR Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 2
  • Joined: 12-December 09

Posted 08 March 2010 - 09:16 PM

Salut! Am si eu o problema cu relantiul. Imi variaza turatia, am observat ca se intampla mai mult la cald chestia asta. Problema e mai veche si am incercat sa o rezolv prin schimbul valvei PCV si curatat regulator de relanti TPS-ul si clapeta de acceleratie, da cam degeaba. Check engine-ul sta aprins in bord(am sters eroarea de vreo 2 ori dar s-a aprins dupa 10 - 20 km). Pe tester imi da o eroare referitoare la amestecul de benzina, nu mai stiu sigur cum ii zice. Daca a mai intampinat cineva o problema asemanatoare si poate sa ma lamureasca si pe mine as fi recunoscator sau daca aveti vreo solutie care nu implica schimbul unor piese costisitoare de care nu stiu exact ca sunt stricate, gen debitmetru sau sonda lambda as fi recunoscator.

#2 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 08 March 2010 - 09:18 PM

Cel mai simplu este să mergi la un tester ca lumea, nu unul care-ţi dă nişte erori la mişto sau cel care face diagnoza nu ştie sa le interpreteze.

Dacă mergi la un astfel de tester, vei ştii exact ce trebuie schimbat.

Din ce oraş eşti?

#3 User is offline   PTR Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 2
  • Joined: 12-December 09

Posted 09 March 2010 - 05:18 PM

View PostCiupanezu, on 08 March 2010 - 09:18 PM, said:

Cel mai simplu este să mergi la un tester ca lumea, nu unul care-ţi dă nişte erori la mişto sau cel care face diagnoza nu ştie sa le interpreteze.

Dacă mergi la un astfel de tester, vei ştii exact ce trebuie schimbat.

Din ce oraş eşti?

Bucuresti. Poti sa-mi recomanzi pe cineva sau vreun service bun?

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users