BMW AUTO FORUM: Ce părere aveţi de forum şi de portal? - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Ce părere aveţi de forum şi de portal?

#321 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 18 February 2011 - 07:08 PM

Mă bucur că sunteţi mai mulţi care vreţi să contribuiţi financiar, însă momentul este un pic prematur. :)/>

Atunci când vor exista mai mulţi utilizatori activi, voi accepta cu plăcere un sprijin financiar din partea utilizatorilor, însă nu fără să ofer ceva în schimb.

Dacă vor fi mult mai mulţi utilizatori, voi putea obţine reduceri de la diverse firme şi magazine de piese, voi putea oferi reduceri pentru manoperă la unul sau mai multe service-uri de BMW pe baza unui card de membru, însă chiar nu pot să iau bani fără să ofer nimic în schimb în afară de un forum.
Când nu sunt foarte mulţi utilizatori, nu te bagă aproape nimeni în seamă pentru astfel de reduceri sau promoţii.

Vă mulţumesc pentru sprijin!

#322 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 18 February 2011 - 10:19 PM

La fel de corect cum l-am cunoscut.

Respecte.

#323 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 19 February 2011 - 12:28 PM

am propus asta pentru ca nu cred ca isi doreste cineva sa ajungem in situatia bmwclub. daca o luam de la inceput cu o taxa de membru, care initial sa fie doar pentru cei vechi, urmind ca, pe masura ce noii membri sa isi castige respectul celorlalti sa devina membri cu drepturi depline: card de membru, reduceri, participari la promotii si altele ce vom mai gandi pe parcurs...de undeva trebuie sa inceapa... nu cred ca se vor opune multi sa plateasca o taxa modica anuala sau lunara si sa nu primeasca ceva in schimb o perioada.

#324 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 19 February 2011 - 12:33 PM

O să mă gândesc la nişte soluţii. :)/>

#325 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 19 February 2011 - 12:42 PM

De asemenea, părerea mea este că la întâlnirile anuale ar fi mai ok să participe doar membrii vechi (respectiv cei cu card de membru)... să nu fie un eveniment la care poate oricine să participe, asta ca să fie o atmosferă amicală între toţi cei prezenţi şi să nu se simtă nimeni în plus.

#326 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 19 February 2011 - 12:45 PM

Chestia asta e discutabilă.

În mod normal, ar trebui oricine să fie binevenit atâta timp cât este vorba de un om civilizat şi pasionat de BMW.

Însă nu sună rau din unele puncte de vedere.
Cu alte cuvinte, ar putea fi o atmosferă un pic mai selectă, nu un bâlci aşa cum se întâmplă în alte părţi.

#327 User is offline   Christian Icon

  • Stealth
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 733
  • Joined: 03-September 09
  • Location:أبو ظبي
  • Car:F01 730d
  • Motorcycle:ZZR 1400

Posted 19 February 2011 - 12:54 PM

Eu nu am făcut nici o comparaţie cu "alte părţi", iar ideea de pasioant e discutabilă... că dacă îl intrebi pe un cocalar oarecare cu BMW "tunat" zice că e pasionat.

#328 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 19 February 2011 - 12:55 PM

Nu ai făcut tu comparaţia, însă am făcut-o eu. :P/>

Da, aşa este.

Eu mă refer la pozele alea cu unul dintre "distinşii membri" care se îmbătase atât de tare încât se pişase pe el.

Ştacheta ar trebui să fie un pic mai sus, însă acest lucru nu poate fi condiţionat cumva.
Plata unei sume de bani nu înseamnă că membrul respectiv e neapărat civilizat în orice situaţie, viaţa e mult mai complexă de atât.

Cu cât vin mai mulţi oameni, cu atât mai bine.
Direcţia în care merge o întâlnire poate fi modelată de organizatori prin activităţile propuse.
Dacă faci o întâlnire ca în ţările civilizate, adică o mare adunare de maşini la iarbă verde, apoi grătar, plimbări cu ATV-urile, poate un fotbal şi alte chestii de genul acesta, probabil că întâlnirea va fi de calitate.
Dacă doar mergi într-un loc unde toată lumea începe să bea şi să mănânce, întâlnirea e lipsită de substanţă şi nu are nimic de-a face cu o întâlnire de pasionaţi a unei mărci, iar băutura îşi spune cuvântul.

Există multe activităţi, dacă tot se vor strânge nişte fonduri atunci când vor fi mulţi utilizatori, putem oferi şi nişte cadouri celor mai activi membri cu ocazia unei întâlniri, există multe opţiuni şi idei foarte ok, însă e nevoie de mulţi utilizatori.

#329 Guest_cefi_*

  • Group: Guests

Posted 19 February 2011 - 01:26 PM

+1

#330 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 19 February 2011 - 01:50 PM

View PostChristian, on 19 February 2011 - 12:42 PM, said:

De asemenea, părerea mea este că la întâlnirile anuale ar fi mai ok să participe doar membrii vechi (respectiv cei cu card de membru)... să nu fie un eveniment la care poate oricine să participe, asta ca să fie o atmosferă amicală între toţi cei prezenţi şi să nu se simtă nimeni în plus.



In asa fel s-ar evita mult cunoscutele bisericute, daca tu nu te bagi in seama ei nici asa ...periaza-l pe ala, atentie sa nu-l lezezi pe celalalt, ai grija sa vorbesti cu cratima si diacritice....

Nu dom'le.... membrii vechi gen "contribuitors"(inca nu e cazul) care ne stim toti impresiile, felul de a vorbii, LIMITELE.

Ar iesi intalniri mult mai de calitate si totodata distractie mai multa ... si binenteles... Voie buna.

#331 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 19 February 2011 - 02:15 PM

Chestia asta cu bisericuţele nu prea poate fi evitată, ţine mai mult de felul în care fiecare ştie să socializeze şi de oamenii prezenţi.
Când sunt mulţi oameni şi unii se cunosc mai bine şi alţii mai puţin bine, în mod automat vor socializa mai multe între ei cei care se cunosc mai bine.
Însă aceste bariere pot fi depăşite dacă atmosfera este prietenească.

View PostMihaiC, on 19 February 2011 - 01:23 PM, said:

Mie nu mi se pare o idee buna cu facebook-ul. Singurul avantaj ar fi ca ar creste numarul membrilor intr-un timp mai scurt. Consider ca ar trebui sa avem rabdare. Intr-adevar, nu va creste numarul peste noapte dar, totodata, nici calitatea nu va fi indoielnica. Nu v reau sa ma intelegeti grseit, nu sustin ca cei ce utilizeaza facebook-ul nu sunt de calitate, doar ca daca se alege metoda asta de promovare nu vor aparea noi membri neaparat pasionati de BMW.



Exact. Asta e un exemplu foarte bun de cum s-ar putea face o intalnire super misto.

Socializarea si cunoasterea si a alor membri nu sunt nicidecum conditionate de prezenta unei piscine ai a alcoolului in valuri !


Total de acord.
Puteam să fac de 1000 de ori contul pe facebook, însă exact de acest lucru mi-e teamă.
Vor veni cu siguranţă mulţi utilizatori, dar de calitate s-ar putea să fie un procent prea mic încât să merite.

#332 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 19 February 2011 - 03:08 PM

Hai maaaaa, fa-i cont pe feisbuc, te rog dulce ca o savarina ! :D/>

#333 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 19 February 2011 - 04:44 PM

:lol:/>

#334 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 19 February 2011 - 05:36 PM

exact ce ziceam...sa se faca o diferentiere intre membri si "forumisti" simpli. pot deveni membri cu drepturi depline forumistii care isi aduc o contributie sau care, intr-un anumit rastimp fac dovada unui comportament decent. evident, calitatea de membru nu este imuabila, asa ca, daca apar devieri comportamentale acela poate fi retrogradat

#335 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 20 February 2011 - 06:33 AM

View PostCiupanezu, on 19 February 2011 - 12:55 PM, said:

Dacă faci o întâlnire ca în ţările civilizate, adică o mare adunare de maşini la iarbă verde, apoi grătar, plimbări cu ATV-urile, poate un fotbal şi alte chestii de genul acesta, probabil că întâlnirea va fi de calitate.
Dacă doar mergi într-un loc unde toată lumea începe să bea şi să mănânce, întâlnirea e lipsită de substanţă şi nu are nimic de-a face cu o întâlnire de pasionaţi a unei mărci, iar băutura îşi spune cuvântul.


Nu cred ca are importanta unde se tine intanlirea.Daca oamenii sunt civilizati este ok si la un restaurant si la iarba verde.Este adevarat, la iarba verde se poate discuta mai pe larg despre BMW-uri, la un restaurant insa se vede adevarata calitate a oamenilor.Ma refer cand vine nota de plata...
Oamenii sunt in general interesati de ce face altul, cat castiga, cu ce se ocupa,...etc, mai subtire cu pasiunea.
Eu am fost membru pe primul forum BMW din Romania la scurt timp dupa ce a fost deschis.Au trecut ceva ani de atunci, intre timp s-au deschis alte forumuri.Oamenii sunt aceeasi in general.
Este frumos ca un forum sa aiba membri multi, sa fie toti civilizati si sa se discute despre pasiunea care i-a adunat la un loc.In realitate nu este asa.Este plin de cocalari, de hoti, de figuranti, de gunoaie de oameni care au ca numitor comun doar masina pe care o detin, BMW-ul.Poate sa ma injure oricine, sa zica ca sunt figurant, capsunar, om de nimic,...asta este parerea mea si asta este adevarul, ca ne place sau nu.

#336 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 20 February 2011 - 06:41 AM

Sunt de acord cu tine in ceea ce zici.

Dar nu am inteles-o pe aia cu nota de plata?

Mai nasol de mine si inca 2-3 sa venim pana la Buc si sa mergem la un restaurant ... e aiurea faza cu o pensiune ATV poate m-as baga cu nevasta la un mini concediu. Dar ramane de vazut daca va fi mai spre Aug poate il aduc si pe micul print Raúl... la prima lui intalnire..

Dar ramane de vazut...

Pana atunci Voie buna.

#337 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 20 February 2011 - 06:57 AM

View Post81rgl, on 20 February 2011 - 06:41 AM, said:

Dar nu am inteles-o pe aia cu nota de plata?


Pai ce nu ai inteles?Este vorba despre intanlirea pasionatilor la un restaurant.La sfarsit nu iesea nota de plata...
Stii ceva, figurile sunt la nivel maxim printre posesorii de BMW, Ferrari este masina comuna, salariile de 100k sunt la ordinea zilei,...insa o nota de plata la un restaurant merita un topic pe un forum.Ceva nu se leaga.
Ce nu este de inteles?Cativa pasionati de BMW s-au intanlit la un restaurant si dupa aia nu s-au strans toti banii.Cineva a pus mai putin decat a consumat, banuiesc ca de aici a aparut problema.Am vazut atatea masini full si atatia oameni cu 3-4 facultati, cu super bani, incat nu pot sa cred decat ca a fost greseala intentionata a ospatarilor.Au incercat si ei sa fure ceva.S-au gasit de la cine. :)/>

View Post81rgl, on 20 February 2011 - 06:41 AM, said:

Voie buna.


Care este treaba cu voia asta buna?Este o chestie de falsa socializare sau cum?

View Post81rgl, on 20 February 2011 - 06:41 AM, said:

Mai nasol de mine si inca 2-3 sa venim pana la Buc si sa mergem la un restaurant


Nu cred ca este cazul sa te deplasezi pana la Bucuresti pentru un restaurant.Banuiesc ca ai unul mai aproape de zona unde locuiesti. :)/>

#338 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 20 February 2011 - 07:02 AM

Pai si eu de unde sa stiu de topicul despre nota de plata? :lol:/>

Cu V.B. nu e nici o treaba, o vorba de-a mea. Te deranjaza? :P/> N-are cum :lol:/>

Si referitor la restaurante in apropiere, ma gandesc ca sunt ca nu stau in Jimbou, doar ca eu vroiam sa fiu cu voi acolo..atat.

Hai ...Voie buna Bavaria.

#339 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 20 February 2011 - 07:07 AM

View Post81rgl, on 20 February 2011 - 07:02 AM, said:

Cu V.B. nu e nici o treaba, o vorba de-a mea. Te deranjaza? :P/> N-are cum :lol:/>

Hai ...Voie buna Bavaria.


Nu ma deranjeaza deloc.Mi se pare si este o chestie falsa, atata tot.
Voie buna si tie. ;)/>

#340 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 20 February 2011 - 07:09 AM

Ce sa fie fals? Nu inteleg.

E chiar asa greu sa le doresti asta la altii? :lol:/> Ca doar nu le dau bani.

  • (19 Pages)
  • +
  • « First
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users