BMW AUTO FORUM: Ce părere aveţi de forum şi de portal? - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Ce părere aveţi de forum şi de portal?

#341 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 February 2011 - 01:05 PM

View PostBavaria, on 20 February 2011 - 06:33 AM, said:

Nu cred ca are importanta unde se tine intanlirea.Daca oamenii sunt civilizati este ok si la un restaurant si la iarba verde.Este adevarat, la iarba verde se poate discuta mai pe larg despre BMW-uri, la un restaurant insa se vede adevarata calitate a oamenilor.Ma refer cand vine nota de plata...
Oamenii sunt in general interesati de ce face altul, cat castiga, cu ce se ocupa,...etc, mai subtire cu pasiunea.
Eu am fost membru pe primul forum BMW din Romania la scurt timp dupa ce a fost deschis.Au trecut ceva ani de atunci, intre timp s-au deschis alte forumuri.Oamenii sunt aceeasi in general.
Este frumos ca un forum sa aiba membri multi, sa fie toti civilizati si sa se discute despre pasiunea care i-a adunat la un loc.In realitate nu este asa.Este plin de cocalari, de hoti, de figuranti, de gunoaie de oameni care au ca numitor comun doar masina pe care o detin, BMW-ul.Poate sa ma injure oricine, sa zica ca sunt figurant, capsunar, om de nimic,...asta este parerea mea si asta este adevarul, ca ne place sau nu.


Eu mă gândesc că mulţi dintre cocalari vor evita o asemenea întâlnire.
Probabil că n-ai văzut posturile unor anumiţi figuranţi care spuneau că pentru ei este esenţial să existe o piscină, să vină dealerii cu maşini de test.
Chiar se plângea unul, genul pentru care shaorma e sursa zilnică de nutrienţi, că era foarte ofticat pentru că dealerii BMW n-au venit la o întâlnire cu X6 M şi X5 M.
Cu alte cuvinte, exact ce spui tu cu nota la restaurant. La restaurant făcea scandal pentru nota de plată după ce a băut ca un porc, vrând ca şi cei care au băut un suc şi după au plecat să-i plătească lui băutura, însă el e totuşi un băiat fin, vrea să conducă X5 M şi X6 M deşi probabil nu va avea bani în această viaţă pentru maşinile respective.
Eu încerc şi voi continua să-i banez pe cei necivilizaţi, chiar dacă asta înseamnă că forumul va fi mult mai mic decât altele. Nu-i nici o problemă, contează calitatea.
Iar prezenţa dealerilor mi se pare total irelevantă şi chiar nepotrivită în condiţiile în care majoritatea îi înjură şi nici nu beneficiază de serviciile lor.
Marea majoritate a utilizatorilor de pe aceste forumuri nu reprezintă clientela reprezentanţelor BMW.
Iar test drive poate să obţină aproape oricine pe cont propriu.
Cei mai mulţi cocalari nu cred că ar veni la o asemenea întâlnire pentru că, din punctul lor de vedere, nu s-ar ridica la pretenţiile lor. Ceea ce nu poate decât să mă bucure. :)/>

View Post81rgl, on 20 February 2011 - 06:41 AM, said:

Dar nu am inteles-o pe aia cu nota de plata?


E vorba despre o întâlnire la un restaurant care nu a ieşit prea bine pentru că unii au venit cu maşina, doar ca să socializeze şi să bea un suc, să mănânce ceva uşor, iar apoi să se ducă acasă, în timp ce alţii au vrut să se facă praf, însă nu doar pe banii lor.
Cu alte cuvinte, s-a ajuns la situaţia penibilă şi jenantă în care, printre alţii, o distinsă forumistă, şi anume Monique, număra câţi dumicaţi au mâncat unii şi câte pahare de suc au băut.

#342 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 20 February 2011 - 01:48 PM

Trist.

La noi în comunitate nu există aşa ceva.

Bine nici nu avem aspiranţii la x6m deşi este unul nou în arad...dar nu avem aşa ceva în comunitatea noastră....nu prea are ei timp să piardă 2 ore pe săptămâna să stăm la o glumă, la o bere sau un vin fiert....ei 'este afacerist'...gen :huh:/> :wacko:/>

În Arad cea mai de fiţe maşină este neacoperita asta a mea. :lol:/>

#343 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 February 2011 - 03:13 PM

Adevărul este că un om ocupat chiar poate să nu aibă timp de aşa ceva şi să prefere să-şi petreacă timpul liber cu familia.

Până la statutul de comunitate mai e mult.
Acum sunt doar mici grupuri de prieteni.

#344 Guest_cefi_*

  • Group: Guests

Posted 20 February 2011 - 04:55 PM

Daca esti un betiv,o poti face oricand altcandva in afara unei intalniri ANUALE.La fel si cu piscina.Nu sa te bati cu pumnii in piept ca un urangutan ,ca tu vrei neaparat locatie cu piscina doar pentru simplul fapt ca ai mai fost la celelalte intalniri...
La prima vedere,o tiganie maxima dincolo.Incredibil.Asta lasand deoparte straturile si substraturile,caci asa ai ramane terifiat de-a dreptu :lol:/>

#345 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 20 February 2011 - 05:29 PM

aha, se pare ca selectarea membrilor devine o necesitate :rolleyes:/>

#346 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 20 February 2011 - 07:03 PM

View Poststefan_t, on 20 February 2011 - 07:29 AM, said:

aha, se pare ca selectarea membrilor devine o necesitate :rolleyes:/>

Capitane, aici nu este cazul sa se faca selectii deocamdata...Din cate ai vazut pana acum, aici nu este cazul. Suntem oameni civilizati si asa trebuie sa ramana.
Sanctiunile date aici, au fost pe merit si obiective...si supreme as adauga :ph34r:/> ...procente de warn nu au fost (all or nothing cum zice neamtul :lol:/> )
Efortul lui Bogdan de a crea si a face functional acest forum este de apreciat.

#347 Guest_cefi_*

  • Group: Guests

Posted 20 February 2011 - 07:08 PM

A batut el un apropo pt cineva anume...Poate e amabil sa ma/sa ne lumineze... -_-/>

#348 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 February 2011 - 07:49 PM

Ţi-am trimis un pm. :)/>

#349 Guest_cefi_*

  • Group: Guests

Posted 20 February 2011 - 07:58 PM

Chiar ca! Foarte tare :lol:/>
Si on topic: de doua ore imi merge ceva mai greu forum-ul. :huh:/>
Sper sa fie de la mine si sa-si revina repede :P/>

#350 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 20 February 2011 - 10:09 PM

View PostDanS, on 20 February 2011 - 07:03 PM, said:

Capitane, aici nu este cazul sa se faca selectii deocamdata...Din cate ai vazut pana acum, aici nu este cazul. Suntem oameni civilizati si asa trebuie sa ramana.
Sanctiunile date aici, au fost pe merit si obiective...si supreme as adauga :ph34r:/> ...procente de warn nu au fost (all or nothing cum zice neamtul :lol:/> )
Efortul lui Bogdan de a crea si a face functional acest forum este de apreciat.

nici nu neg asta,iar Bogdan merita laudele...da, si voi modeoatorii odata cu el :P/> ...cred ca n-as suporta ca peste 1 an sau 2 sa vad si aici aceasi atmpsfera de dincolo, unde, exceptind 2-3 topicuri pe care le urmaresc, restul sunt praf...aceasi situatie si in cazul membrilor de dincolo...

#351 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 20 February 2011 - 10:53 PM

Stefan Ai uitat sa spui cu mici exceptii...referitor la membrii. :lol:/>

Ca doar de acolo suntem si noi si tot acolo ne-am cunoscut sa nu fim chiar rautaciosi.

Voie buna.

#352 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 20 February 2011 - 11:03 PM

View Post81rgl, on 20 February 2011 - 12:53 PM, said:

Stefan Ai uitat sa spui cu mici exceptii...referitor la membrii. :lol:/>

Ca doar de acolo suntem si noi si tot acolo ne-am cunoscut sa nu fim chiar rautaciosi.

Voie buna.

Da Ghita, ai superdreptate, ne-am cunoscut acolo si apoi ne-am regasit si aici....Ma rog, o buna parte.. :lol:/>
Sunt multi oameni faini acolo dar Stefan a sesizat o chestie pe care multi dintre noi a sesizat-o de-a lungul timpului...Dar sunt si exceptii ...Pe multi dintre acestia nu i-am "citit" de mult fiindca probabil numai citesc cate ceva si cam atat...Bine ca posteaza aici insa :)/>

VB

#353 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 21 February 2011 - 05:26 AM

View PostCiupanezu, on 20 February 2011 - 01:05 PM, said:

Probabil că n-ai văzut posturile unor anumiţi figuranţi care spuneau că pentru ei este esenţial să existe o piscină, să vină dealerii cu maşini de test.
Chiar se plângea unul, genul pentru care shaorma e sursa zilnică de nutrienţi, că era foarte ofticat pentru că dealerii BMW n-au venit la o întâlnire cu X6 M şi X5 M.
Cu alte cuvinte, exact ce spui tu cu nota la restaurant. La restaurant făcea scandal pentru nota de plată după ce a băut ca un porc, vrând ca şi cei care au băut un suc şi după au plecat să-i plătească lui băutura, însă el e totuşi un băiat fin, vrea să conducă X5 M şi X6 M deşi probabil nu va avea bani în această viaţă pentru maşinile respective.



Nu , nu mai sunt la actualitate deoarece nu ma intru de ceva timp pe forumul respectiv.
Revenind la ce ai spus, mi se pare normal ca la o intanlire intre prieteni sa nu se tina cont de cine a baut si ce a baut, mancat, etc.Ma refer la prieteni, insa cand te duci la o intanlire cu niste necunoscuti nu mi se pare normal sa se plateasca la gramada.Poate sunt unii care s-au dus din curiozitate, sa vada ce specimene de oameni sunt unii proprietari de BMW, au baut un suc si au plecat.De aici pana la a plati egal este o distanta mare.Ca sunt unii care vor sa arate ce bazati sunt si platesc pentru altii, asta este treaba lor, figuranti din astia sunt la kg.
Este esential sa fie o piscina la intanlire? :lol:/> Asta da pasiune pentru BMW-uri. :wub:/>

View Post81rgl, on 20 February 2011 - 07:09 AM, said:

Ce sa fie fals? Nu inteleg.

E chiar asa greu sa le doresti asta la altii? :lol:/> Ca doar nu le dau bani.


Este o chestie falsa.Este la fel cand intrebi pe cineva:"ce mai faci?", "cum mai merge treaba?",...sunt politeturi false deoarece in general ti se rupe despre persoana respectiva mai ales cand este vorba despre un necunoscut.
Adica tu imi urezi mie "voie buna" desi nu m-ai vazut in viata ta, habar nu ai cine sunt, nu ma cunosti.
Este vorba despre o politete fortata si inutila dupa parerea mea, insa asta este societatea in ziua de azi, trebuie sa dovedim ca ne-am dat jos din copac. :)/>
Numai bine. :)/>

#354 User is offline   81rgl Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 197
  • Joined: 03-February 11
  • Location:Arad - Oradea
  • Car:BMW E46 .... 2.500 cmc ... Cabrio.
  • Motorcycle:Sunt prea fraged... :))

Posted 21 February 2011 - 09:59 AM

Nu o consider o chestie falsa...chiar nu ma intelegi.
Poate, este vorba de politete sau urez de bine unor oameni la care "eu tin" fiind pe un forum unde impartasim aceasi pasiune.
Cand ii urezi la unu' "Sa o folosesti sanatos, multi km fara probleme, sa-ti traiasca,....ETC" Tot fals ar trebuii sa fie din prisma ta, nu?

Este un fel de-a spune "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...La revedere" M.Badea

Poate ca e falsa, poate nu, dar mesajul care il transmite este esential, Nu ma prea intereseaza ce crede celalat despre mine, am mai fost intrebat de lume pe mess, la telefon sau live la o intalnire de ce nu le zic "Voie buna?"

Aceasta vorba o folosesc doar pe forum si atat, nu am folosit-o niciodata in viata reala.

Voie buna... :lol:/>

#355 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 21 February 2011 - 12:21 PM

View PostBavaria, on 21 February 2011 - 05:26 AM, said:

Nu , nu mai sunt la actualitate deoarece nu ma intru de ceva timp pe forumul respectiv.
Revenind la ce ai spus, mi se pare normal ca la o intanlire intre prieteni sa nu se tina cont de cine a baut si ce a baut, mancat, etc.Ma refer la prieteni, insa cand te duci la o intanlire cu niste necunoscuti nu mi se pare normal sa se plateasca la gramada.Poate sunt unii care s-au dus din curiozitate, sa vada ce specimene de oameni sunt unii proprietari de BMW, au baut un suc si au plecat.De aici pana la a plati egal este o distanta mare.Ca sunt unii care vor sa arate ce bazati sunt si platesc pentru altii, asta este treaba lor, figuranti din astia sunt la kg.
Este esential sa fie o piscina la intanlire? :lol:/> Asta da pasiune pentru BMW-uri. :wub:/>


Da, între prieteni aşa este normal, însă aceea era o întâlnire la care au venit tot felul de oameni, unii nici măcar nu se cunoşteau până în acel moment.

Da. O piscină, în caz contrar cică sigur se alege o locaţie insalubră unde ei n-ar putea niciodată să stea, având nişte standarde.
Cu alte cuvinte, dacă nu vrei la piscină, îţi place să dormi în gunoaie, cam asta a sugerat cineva.

Asta e altă chestie interesantă.
Când se iau decizii, de cele mai multe ori vor să decidă doar o mică parte dintre utilizatori, ăia care au prietenii şi cumetrii între ei, însă când e vorba de plătit, hai să fie egalitate. :lol:/>

#356 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 21 February 2011 - 02:11 PM

View Post81rgl, on 20 February 2011 - 10:53 PM, said:

Stefan Ai uitat sa spui cu mici exceptii...referitor la membrii. :lol:/>

Ca doar de acolo suntem si noi si tot acolo ne-am cunoscut sa nu fim chiar rautaciosi.

Voie buna.


Exceptiile se stiu si cered ca, mai ales aici, nu trebuie mentionate....ca de obicei, cei de fata se exclud :P/> . Stiu ca ati inteles la ce ma refeream si va multumesc. Gata, din punctul meu de vedere am incheiat subiectul ca sa nu va mai stresez :rolleyes:/>

VB (na, ca am inceput si eu).
O sa devina parola noastra?

#357 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 21 February 2011 - 07:13 PM

View Poststefan_t, on 21 February 2011 - 04:11 AM, said:

VB (na, ca am inceput si eu).
O sa devina parola noastra?

Parola....hmmmm...poate slogan :lol:/> :lol:/>
Mie-mi place...inspira optimism si "voie buna"....Ghitatrademark :D/>:
Eu am sesizat-o citind la Arad pe forum si chiar mi-a placut mult asta.

VB®

#358 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 21 February 2011 - 09:21 PM

View PostCiupanezu, on 21 February 2011 - 12:21 PM, said:

Da. O piscină, în caz contrar cică sigur se alege o locaţie insalubră unde ei n-ar putea niciodată să stea, având nişte standarde.
Cu alte cuvinte, dacă nu vrei la piscină, îţi place să dormi în gunoaie, cam asta a sugerat cineva.


Standardul este foarte ridicat si asta este un lucru pozitiv cred.Nici nu ma astept la altceva de la oameni cu masini full si bani gramada.Este un stil de viata :)/>

#359 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 21 February 2011 - 09:22 PM

:lol:/>

#360 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 21 February 2011 - 10:17 PM

View Post81rgl, on 21 February 2011 - 09:59 AM, said:

Cand ii urezi la unu' "Sa o folosesti sanatos, multi km fara probleme, sa-ti traiasca,....ETC" Tot fals ar trebuii sa fie din prisma ta, nu?

Este un fel de-a spune "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul...La revedere" M.Badea

Poate ca e falsa, poate nu, dar mesajul care il transmite este esential, Nu ma prea intereseaza ce crede celalat despre mine, am mai fost intrebat de lume pe mess, la telefon sau live la o intalnire de ce nu le zic "Voie buna?"

Aceasta vorba o folosesc doar pe forum si atat, nu am folosit-o niciodata in viata reala.

Voie buna... :lol:/>


Nu trebuie sa explici atat, asta este parerea mea.Dupa cum am mai spus, asta este societatea si de multe ori spunem multe lucruri doar din complezenta.
Voie buna. :)/>

  • (19 Pages)
  • +
  • « First
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users