BMW AUTO FORUM: PROTEST OGLINZI FURATE! - BMW AUTO FORUM

Jump to content

PROTEST OGLINZI FURATE! SA BLOCAM STRAZILE SECTIILOR DE POLITIE!

#21 User is offline   doryboss Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 186
  • Joined: 14-February 10
  • Location:bucuresti
  • Car:e39 3.0d

Posted 03 May 2010 - 08:25 AM

cele mai multe oglinzi se fura de la e39 audi a6 si vw golf

#22 User is offline   Duxter Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 280
  • Joined: 08-September 09
  • Location:Suceava

Posted 03 May 2010 - 10:44 AM

View PostCiupanezu, on 15 April 2010 - 12:41 AM, said:

Posesorii de BMW sunt de vină, şi anume aceia care cumpără de la hoţi.

Poti sa stii de la cine cumperi ?

#23 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 03 May 2010 - 11:27 AM

Dacă nu iei din magazin sau de la dezmembrări şi vezi de pe ce maşină le-ai luat, mai mult ca sigur sunt furate.

Excepţiile sunt upgrade-urile (de ex: oglinzi de M), însă astea sunt rare.

Naivitatea declarată nu este o scuză.

#24 User is offline   marianKUC Icon

  • Pasionat
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 373
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucharest
  • Car:E36 323i

Posted 03 May 2010 - 01:59 PM

View PostCiupanezu, on 02 May 2010 - 09:26 PM, said:

Să ştii că şi ăla cu E60 sau E65 înmatriculat în România tot de la hoţi cumpără în cele mai multe cazuri.

Sunt doar feluri diferite de dezbrăcaţi.

Există dezbrăcaţi care-şi permit o Dacia 1310 dar îşi iau E36 pe Bulgaria şi există fomişti care-şi permit un Opel Astra dar îşi iau un E60 sau un E65 sau un E39.


PERFECT SPUS!

#25 User is offline   marianKUC Icon

  • Pasionat
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 373
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucharest
  • Car:E36 323i

Posted 11 May 2010 - 10:22 PM

Mi-au furat oglinzile ! :(/>

#26 User is offline   VladS Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 9
  • Joined: 14-April 10

Posted 11 May 2010 - 10:40 PM

View PostmarianKUC, on 11 May 2010 - 10:22 PM, said:

Mi-au furat oglinzile ! :(/>


Hmmm...

Pai eu zic asa:

Lamentam de intram in patetic pana la urma cu amaraciunea asta de discutie de au inceput-o hotii si eu am continuat-o online.

Da, stiu ca sunt de vina oamenii care cumpara de la hoti (e cat de cat logic).. Dar afara ploua si Mircea Badea flexeaza muschii pentru ca inca e criza. Asa ca sa le luam totusi vina saracilor care totusi odata si-au permis sa cumpere o masina dar acum nu si-ar mai permite sa o intretina, ba chiar sa le luam vina celor care si-au luat o masina pe care nu au putut-o intretine de la bun inceput. De ce?

Pentru ca e dreptul lor moral, constitutional, civil, fizic, elementar si, desigur, pentru ca ashea vrea' muschiu lor!

Acuma sunt multi care suna mai rau ca taicamiu pe forum: aha, ti-a trebuit bemve (care are si el unul numai ca mai mare, cu oglinzi mai mari, caruia i-au fost furate de mai multe ori).

Si cum vrea muschiul meu intr-o societate oricum o fi ea, am dreptul sa dau cu banu' in cine consider eu ca poate sa ii primeasca, ...

D-aia am masina, casa, d-aia mananc si nimeni nu-mi poate spune ca nu e asa.

Asa ca sa scutim oamenii pentru ca au avut acele cinci minute de lipsa intuitiva si si-au cumparat ceva ce de-abia de-si permit pentru ca nu e vina lor ca li se fura, nu e vina lor ca se descurca sa recupereze.

Culmea, nu e vina nici a hotului.

E vina militianului platit din acei 5 milioane pe care i-am dat la stat mai acum o luna? Nu!

E vina unui stat nesimtit care propaga lipsa de siguranta si promoveaza cretinismul in masa.

Dar sa nu mergem prea departe si sa ne intoarcem la prietenul militian..

Oameni buni, nu uitati ca platiti taxe, impozite, redevente, minitaxe, dobanzi, maxitaxe, etc. si AVETI DREPTUL LA PROPRIETATE - pe care militianul il apara. E lege!

Si adaug: am toate masinile cumparate cu banii jos, ba chiar a mea personala e un seria 1 - pentru ca atata mi-am permis sa cumpar nou - la care platesc si casco..

Asa ca as fi cam reper de moralitate cand ma exprim dar totusi, va rog eu sa uitati prostia cu "ala de-si cumpara masina veche de la bulgari e de vina". Nu bulgarii va protejaza bunurile si nici dobitocii de cumpara de la hoti, militienii sunt platiti pentru asta.

Bine, platiti in teorie, .. Nu uitati niciodata ca poseta Elenei de la Cotro are un mare afis pe ea: Aici e banii vostri si succesurile mele!

#27 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 11 May 2010 - 11:11 PM

E dreptul lor să cumpere o maşină pe care nu şi-o permit, însă este o dovadă de imbecilitate şi infantilism.

Este foarte imatur să crezi că poliţia este vină pentru acest fenomen?
Cum ar putea poliţia să elimine cazurile de oglinzi furate când 95% dintre posesorii de BMW, atunci când rămân fără oglinzi, apelează direct la hoţi?

Doar nu vrei să trăim într-un stat poliţienesc unde nu poţi merge 5 m noaptea pe stradă fără să fii legitimat şi căutat şi în locul ferit de soare pentru că ţi-ai permis să ieşi din casă...

Odată cu libertatea vin şi o serie de responsabilităţi.

Este mult prea simplu să arunci vina pe alţii când chiar tu eşti de vină.
Când spun "tu" nu mă refer la tine ci la individul care rămâne fără oglinzi şi dă vina pe poliţie, iar apoi cumpără oglinzi de la semafor sau chiar vorbeşte cu ciorditorul lui preferat şi plasează o comandă.

#28 User is offline   VladS Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 9
  • Joined: 14-April 10

Posted 11 May 2010 - 11:21 PM

Cu scuzele de rigoare dar data viitoare cand te uiti spre apus si te intrebi "la altii cum se poate?" - gandeste-te din nou...

Imi mentin parerea ca politia e de vina pentru ca nu propune, nu patruleaza, nu se zbate pentru banii castigati sau ne-castigati.

Noaptea oricum sunt legitimat la fiecare 5 m, nici nu mai pot sa alerg prin parc pt ca sunt legitimat inainte sa ma incalzesc dar aparente doar eu sunt o adevarata amenintare pentru linistea publica, nu ciorditorii...

Sau poate militianul prefera si el plimbarea prin parc decat printre masini. Sau miile de fiole de mi se infig in mufa daca aleg sa conduc micutul BMW dupa orele 00:00 chiar daca mi se pare inutil sa conduc beat mort.

Asta o spune omul care s-a trezit cu casa sparta venind de la munca, oglinzile furate de 4 ori si tot asa.

Ah, in conceptia majoritatii inaptilor, defapt chiar eu sunt vinovatul pentru ca imi permit o viata decenta.

Voi considerati orice, eu imi permit sa imi cer drepturile de la adevaratii vinovati care nu-si fac treaba.

#29 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 11 May 2010 - 11:33 PM

Hai să o luăm logic.

Dacă nu există cerere, poate exista ofertă?

Dacă lumea nu ar cumpăra de la hoţi, hoţii ar mai exista?

Legat de poliţie, au fost prinşi destui hoţi, însă de cele mai multe ori sunt eliberaţi? De ce? Prejudiciul este prea mic.
Doar dacă-i prind cu 10 seturi sau mai multe vor ajunge la puşcărie.

Cam greu să-i prindă cu foarte multe seturi dacă lucrează la comandă.

În plus, gândeşte-te că foarte mulţi oameni rămân fără oglinzi şi nu se duc la poliţie să reclame acest lucru, chiar dacă, în mod practic nu-şi vor recupera oglinzile, sau cel puţin nu există mari şanse să se întâmple acest lucru, măcar la nivel teoretic ar încerca.
Asta înseamnă spirit civic, iar la noi e practic inexistent.

#30 User is offline   Pachu Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 321
  • Joined: 28-September 09

Posted 11 May 2010 - 11:35 PM

View PostVladS, on 12 May 2010 - 12:21 AM, said:

Cu scuzele de rigoare dar data viitoare cand te uiti spre apus si te intrebi "la altii cum se poate?" - gandeste-te din nou...

Imi mentin parerea ca politia e de vina pentru ca nu propune, nu patruleaza, nu se zbate pentru banii castigati sau ne-castigati.

Noaptea oricum sunt legitimat la fiecare 5 m, nici nu mai pot sa alerg prin parc pt ca sunt legitimat inainte sa ma incalzesc dar aparente doar eu sunt o adevarata amenintare pentru linistea publica, nu ciorditorii...

Sau poate militianul prefera si el plimbarea prin parc decat printre masini. Sau miile de fiole de mi se infig in mufa daca aleg sa conduc micutul BMW dupa orele 00:00 chiar daca mi se pare inutil sa conduc beat mort.

Asta o spune omul care s-a trezit cu casa sparta venind de la munca, oglinzile furate de 4 ori si tot asa.

Ah, in conceptia majoritatii inaptilor, defapt chiar eu sunt vinovatul pentru ca imi permit o viata decenta.

Voi considerati orice, eu imi permit sa imi cer drepturile de la adevaratii vinovati care nu-si fac treaba.


La ei e democratie, la noi nu ...

N-are ce sa propuna, din lipsa de fonduri ... Nu patruleaza, ca le lipsesc efectivele, prea putini oameni pe zone prea mari...

In ziua de azi si ciorditorii si oamenii cinstiti arata la fel ...

Politia rutiera nu are treaba cu furturile, ei se ocupa doar de ce se intampla pe sosele...

Au incercat si altii ... sa ne anunti si pe noi daca reusesti ceva!

#31 User is offline   VladS Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 9
  • Joined: 14-April 10

Posted 11 May 2010 - 11:39 PM

View PostPachu, on 11 May 2010 - 11:35 PM, said:

La ei e democratie, la noi nu ...

N-are ce sa propuna, din lipsa de fonduri ... Nu patruleaza, ca le lipsesc efectivele, prea putini oameni pe zone prea mari...

In ziua de azi si ciorditorii si oamenii cinstiti arata la fel ...

Politia rutiera nu are treaba cu furturile, ei se ocupa doar de ce se intampla pe sosele...

Au incercat si altii ... sa ne anunti si pe noi daca reusesti ceva!


intamplarea face ca tulburat de ultimele articole, am coborat 5 minute sa mut masina intr-un loc ceva mai public.

Sectoristul pe masina caruia scrie ordine publica (nu rutiera) o ardea lejer atarnand de capota tragand scarbit dintr-o tigara in statia de autobuz (sau cum spun cartieristii: la chiosc).

Asa ca efective sunt. Doar ca le doare in orificii..

#32 User is offline   marianKUC Icon

  • Pasionat
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 373
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucharest
  • Car:E36 323i

Posted 12 May 2010 - 07:22 AM

Îmi permit să te contrazic.

1. Dacă nu cunoşti procedurile şi sistemul din poliţie, nu vorbi şi nu judeca în necunoştinţă de cauză.

2. Poliţistul poate prinde noaptea nu 1, nu 5, ci 50 de hoţi de oglinzi. El nu face decât să-l dea pe mâna procurorului, acolo se termină atribuţiile lui. Iar procurorul îl eliberează a doua zi, pe motiv că nu prezintă pericol social pentru 3 oglinzi. Atunci, hoţul se întoarce pe stradă şi dacă se întâlneşte cu poliţistul îi mai şi râde în nas, ceva de genul : " Na, fraiere, ca nu mi-a făcut nimic!" Unde e vina poliţistului aici ?

3. Hoţul nu fură decât dacă ştie că are unde să le vândă. De ce nu fură şi oglinzi de trabant, cadilac, sau skoda 1100 MB ? Pentru că nu va găsi la semafor pe nimeni care să i le cumpere, iar cel cu cadilac, probabil că nici nu-i va deschide geamul.
Este exact ceea ce-ţi spunea şi Ciupanezu mai sus legat de cerere şi ofertă.
Dacă tu consideri că cei care "se descurcă", găsind marfă ieftină, nu au nici o vină, mă face să cred că eşti unul dintre ei.

#33 User is offline   VladS Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 9
  • Joined: 14-April 10

Posted 12 May 2010 - 07:51 AM

View PostmarianKUC, on 12 May 2010 - 07:22 AM, said:

Îmi permit să te contrazic.

1. Dacă nu cunoşti procedurile şi sistemul din poliţie, nu vorbi şi nu judeca în necunoştinţă de cauză.

2. Poliţistul poate prinde noaptea nu 1, nu 5, ci 50 de hoţi de oglinzi. El nu face decât să-l dea pe mâna procurorului, acolo se termină atribuţiile lui. Iar procurorul îl eliberează a doua zi, pe motiv că nu prezintă pericol social pentru 3 oglinzi. Atunci, hoţul se întoarce pe stradă şi dacă se întâlneşte cu poliţistul îi mai şi râde în nas, ceva de genul : " Na, fraiere, ca nu mi-a făcut nimic!" Unde e vina poliţistului aici ?

3. Hoţul nu fură decât dacă ştie că are unde să le vândă. De ce nu fură şi oglinzi de trabant, cadilac, sau skoda 1100 MB ? Pentru că nu va găsi la semafor pe nimeni care să i le cumpere, iar cel cu cadilac, probabil că nici nu-i va deschide geamul.
Este exact ceea ce-ţi spunea şi Ciupanezu mai sus legat de cerere şi ofertă.
Dacă tu consideri că cei care "se descurcă", găsind marfă ieftină, nu au nici o vină, mă face să cred că eşti unul dintre ei.


Marian,

Ma contrazici destul de logic dat totusi simt nevoia sa mai adaug: cu aceiasi politisti m-am confruntat si eu de fiecare data cand m-am trezit fara oglinzi, .. sau cu usa de acasa crapata... sau atunci cand se mai trezeste cineva sa imi incerce usa de la intrare si imi inspaimanta familia..

E ceva mai grav decat ai spus tu si stiu pt ca am mentionat chiar in primul post din acest thread, si substanta esecului este defapt ca politistii nici nu au dreptul sa retina un cetatean care se plimba la 4 dimineata cu oglinzile lipite de frunte. Nu pot dovedi provenienta bunului asa ca nu e crima decat daca este prins in flagrant.

Stiu cam toata procedura, am trecut prin ea de nenumarate ori. Cea mai amuzanta parte e ca politistii iti fac poza la lipsa oglinzii si trebuie sa o trimita la parchet ca acestia sa se uite O LUNA la poza ca sa delibereze "da ba! asta nu mai are oglinzi"...

Si totusi cel care trebuie sa se ingrijeasca - legal - de ordine, de siguranta ta, a familiei tale si a bunurilor din posesie este politistul.

Asa ca problema fundamentala din toata discutia asta poate fi lipsa de procedura cadru, poate fi lipsa de efective, chiar putem da vina pe cei care s-au abonat la hoti si nici macar nu mai declara furtul. Cert e ca e un sistem viciat care ne da noua de suferit.

Iar nimeni din acest forum nu are puterea ca si individ sa modifice acest sistem.

Dar stiu ca suntem cateva voci intr-un mediu organizat care daca nu am mai lamenta pana in absurd am putea face ceva impreuna. Asta in cazul in care va doriti si voi, ca si mine, sa mergem dimineata la masina si sa le avem pe toate.

Voi, moderatorii trebuie sa va promovati grupul ca sa strangeti randurile. Uite un exemplu bun: intrati pe facebook exact cu subiectul furtului de oglinzi si garantez ca vor veni multi.

Dar fara sa continuam cu ineptiile de genul "sa-l schingiuim pe ala care cumpara de la hoti". Pt ca si el e o victima chiar daca are musca pe caciula. Iar daca il tratam ca atare, ca o victima, se va alatura cauzei..

Iar cand suntem destul de multi cat sa ne putem impune legal, atragem atentia.. Si asa ploua cu proteste. Ne strangem toti care avem elice pe botul masinii undeva (nu neaaparat la militieni in prag) si ne spunem of-urile.

Ati fi surprinsi ce fel de oameni - de la primarul capitalei pana la ministri si o mana de jurnalisti de seama - au ramas fara oglinzi si ne-ar da sprijin.

Nu imi plac lamentarile si sincer, daca noi continuam sa ne certam pe principii in loc sa strangem randurile, nu avem decat sa fim victime in continuare!

#34 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 12 May 2010 - 08:19 AM

View PostmarianKUC, on 12 May 2010 - 07:22 AM, said:

Îmi permit să te contrazic.

1. Dacă nu cunoşti procedurile şi sistemul din poliţie, nu vorbi şi nu judeca în necunoştinţă de cauză.

2. Poliţistul poate prinde noaptea nu 1, nu 5, ci 50 de hoţi de oglinzi. El nu face decât să-l dea pe mâna procurorului, acolo se termină atribuţiile lui. Iar procurorul îl eliberează a doua zi, pe motiv că nu prezintă pericol social pentru 3 oglinzi. Atunci, hoţul se întoarce pe stradă şi dacă se întâlneşte cu poliţistul îi mai şi râde în nas, ceva de genul : " Na, fraiere, ca nu mi-a făcut nimic!" Unde e vina poliţistului aici ?

3. Hoţul nu fură decât dacă ştie că are unde să le vândă. De ce nu fură şi oglinzi de trabant, cadilac, sau skoda 1100 MB ? Pentru că nu va găsi la semafor pe nimeni care să i le cumpere, iar cel cu cadilac, probabil că nici nu-i va deschide geamul.
Este exact ceea ce-ţi spunea şi Ciupanezu mai sus legat de cerere şi ofertă.
Dacă tu consideri că cei care "se descurcă", găsind marfă ieftină, nu au nici o vină, mă face să cred că eşti unul dintre ei.


Absolut adevarat, spre exemplu, la mine in zona se fac flagrante ocazional, chiar si cu masinile locatarilor (eu inclusiv punandu-mi la dispozitie o masina pentru flagrante de genul asta) si vorbind cu politistii am aflat ca dupa ce sunt prinsi, chiar si in flagrant, sunt eliberati pe diverse motive, inclusiv imbecilitatea aia ca "nu prezinta pericol social".

Politia isi face treaba in strada, daca nu si-ar face-o nu ar primi leafa.

Sigur, eu daca ii crap capul unuia d-asta, probabil ca primesc ziarele la vorbitor vreo 3 ani, ca deh, am pus in pericol "societatea de infractori", adicatelea, prezint pericol social :lol:/>

#35 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 12 May 2010 - 09:13 AM

Da, tu esti pericol social! :lol:/>

Offtopic:
Chiar aseara am vazut o stire la tv cu niste hoti de l-au pandit pe unul la bancomat cand a scos banii, apoi s-au dat drept politisti si l-au invitat la sectie pe motiv ca nu stiu ce era in neregula cu banii. L-au dus intr-un camp, l-au jefuit si au plecat. I-au prins cica repede si le-au dat drumul la fel de repede ca nu prezinta pericol social! :blink:/>

#36 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 12 May 2010 - 09:18 AM

bai...cum sa te duca pe camp... pai n-avea si el o brisca la el ceva ? hai pistol inteleg ca n-are toata lumea da' macar o unghiera ceva ceva acolo sa fie la nevoie... :lol:/>

oribil. noi suntem romani :)/>

#37 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 12 May 2010 - 09:27 AM

probabil ca era un papagal, specia lache, genul silfid, familia emo, ordinul cocartzan, clasa tremuratoare, increngatura schilod... nu stiu, zic si eu.

Bine, cam asta este descrierea regnului romanesc.

#38 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 12 May 2010 - 09:44 AM

View PostB72EGR, on 12 May 2010 - 10:18 AM, said:

bai...cum sa te duca pe camp... pai n-avea si el o brisca la el ceva ? hai pistol inteleg ca n-are toata lumea da' macar o unghiera ceva ceva acolo sa fie la nevoie... :lol:/>

oribil. noi suntem romani :)/>


Putea să ţi se întâmple şi ţie cu tot cu pistolul tău cu bile.

Dacă vin mai mulţi hoţi, mai mult ca sigur cu cuţite la ei, un pistol nu prea te ajută.

Chestia asta nu e tipic românească, e o tâlhărie, se întâmplă peste tot.

View PostVladS, on 12 May 2010 - 08:51 AM, said:

Voi, moderatorii trebuie sa va promovati grupul ca sa strangeti randurile. Uite un exemplu bun: intrati pe facebook exact cu subiectul furtului de oglinzi si garantez ca vor veni multi.

Dar fara sa continuam cu ineptiile de genul "sa-l schingiuim pe ala care cumpara de la hoti". Pt ca si el e o victima chiar daca are musca pe caciula. Iar daca il tratam ca atare, ca o victima, se va alatura cauzei..


Nu avem ce să promovăm, sistemul nu poate fi schimbat altfel.

Probabil că şi în alte ţări scapi destui de uşor dacă eşti prins cu un set de oglinzi.
Aşa cum ţi-am spus, oamenii trebuie să se schimbe.

Nu sunt victime deloc şi nu este vorba de inepţii.
Dacă iei lucruri furate, eşti o infecţie. Punct.
Nu se poate vorbi de victime în acest caz ci de autori morali ai unor furturi.

Dacă mă gândesc la cele mai inutile lucruri cunoscute omului, îmi vin în minte aceste idioţenii de tipul facebook, twitter, hi5 şi petiţiile online.

#39 User is offline   VladS Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 9
  • Joined: 14-April 10

Posted 12 May 2010 - 09:59 AM

View PostCiupanezu, on 12 May 2010 - 09:44 AM, said:

Putea să ţi se întâmple şi ţie cu tot cu pistolul tău cu bile.

Dacă vin mai mulţi hoţi, mai mult ca sigur cu cuţite la ei, un pistol nu prea te ajută.

Chestia asta nu e tipic românească, e o tâlhărie, se întâmplă peste tot.



Nu avem ce să promovăm, sistemul nu poate fi schimbat altfel.

Probabil că şi în alte ţări scapi destui de uşor dacă eşti prins cu un set de oglinzi.
Aşa cum ţi-am spus, oamenii trebuie să se schimbe.

Nu sunt victime deloc şi nu este vorba de inepţii.
Dacă iei lucruri furate, eşti o infecţie. Punct.
Nu se poate vorbi de victime în acest caz ci de autori morali ai unor furturi.

Dacă mă gândesc la cele mai inutile lucruri cunoscute omului, îmi vin în minte aceste idioţenii de tipul facebook, twitter, hi5 şi petiţiile online.




Domnilor,

Cu tot respectul, eu imi retrag participarea la acest forum.

Daca am invatat ceva de-a lungul vietii este ca romanul e corupt de istorie si de neschimbat. Romanul isi ia pumni in gura cu zambetul pe buze, este lipsit de initiativa si va ramane lipsit de initiativa intr-un mediu dinamic.

Din cauza mentalitatilor lamentabile cu care ma confrunt, nu neaaparat in acest forum cat in realitatile zilnice, trag concluzia ca suntem o natie de infecta ce merita starpita de istorie.

Chiar manualul nostru de istorie este o pata pe roba umanitatii, incepand de la daci, trecand prin turci si ajungand la Basescu.

Initiativa este a celor puternici!

Toata stima cuvenita,
V.

#40 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 12 May 2010 - 10:09 AM

Jigneşti aiurea sub umbrela falsă a unei exprimări civilizate.

Nu este fals ceea ce ai scris, însă nu are nici o legătură cu situaţia de faţă, iar măsurile pe care le-ai propus nu au aplicabilitate reală.
Atâta timp cât va exista cerere, va exista şi ofertă.

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users