BMW AUTO FORUM: service auto rapid si multimarca AUTOESTET - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Regulament Bursa comercială

service auto rapid si multimarca AUTOESTET

#21 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 25 June 2010 - 10:56 AM

În acest caz, topicul se închide, iar utilizatorului autoestet i se suspendă dreptul de a mai posta topicuri pentru prestări servicii pe acest forum.

#22 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 02 September 2010 - 01:13 PM

Topicul a fost redeschis la solicitatea iniţiatorului său.

Dacă va putea prezenta argumente care să demonstreze că lucrurile spuse despre acest service nu sunt reale, va avea în continuare posibilitatea de a folosi acest topic.

Aşa cum i-am rugat şi în mesaj, reiterez cererea de a posta în mod transparent preţuri de manoperă pentru toate operaţiunile comune desfăşurate în acel service şi, totodată, rog ca solicitărilor de preţuri pentru diverse servicii prestate de acest service să primească răspuns chiar pe topic, astfel încât, spre beneficiul utilizatorilor, toată lumea să beneficiezi de aceleaşi preţuri, indiferent cât de scumpă e maşina respectivă.

#23 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 02 September 2010 - 10:18 PM

sunt curios sa vad prezentarea si poze cu service-ul :lol:/>

#24 User is offline   autoestet Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 18
  • Joined: 09-March 10

Posted 03 September 2010 - 09:01 AM

View Postio, on 02 September 2010 - 10:18 PM, said:

sunt curios sa vad prezentarea si poze cu service-ul :lol:/>


In primul rand vreau sa multumesc utilizatorului Ciupanezu care mi-a redat posibilitatea de a posta din nou pe acest topic initiat de mine. Preturile de MANOPERA sunt transparente, astfel o constatare costa 100 ron iar ora de manopera costa 80 ron. Pentru membrii acestui forum se acorda discount de 10% la MANOPERA. Insa costurile finale ale unei reparatii a unui vehicul difera functie de pretul PIESELOR. Avem contract cu toti furnizorii nationali de piese noi si aftermarket si lucram in sistem de brokeraj, prezentand clientului oferta care reprezinta cel mai bun raport calitate/pret. Suntem un service auto multimarca, avand doua posturi de lucru, din care unul cu rampa. Suntem axati in special pe reconditionari servodirectii, insa facem interventii pe TOT trenul de rulare fata-spate al vehiculelor. Cine este interesat sa obtina preturi pot face cererea de oferta aici pe forum si tot aici vor primi raspunsuri la solicitarile lor. Ce mai pot spune despre acest service este faptul ca este un service mic, modest, in care se executa lucrari venite din toata tara: reparatii casete directie, reparatii pompe servodirectie (pe parte hidraulica), reparatii radiatoare, sudura in plastic a oricarui element din plastic a vehiculului.

Special pentru utilizatorul "io's": (cu scuzele de rigoare pentru offtopic) NU FAC POZE. Si intreb acum: Ce anume te intereseaza mai mult? Cum arata service-ul? sau daca intr-un service care nu are gresie, faianta, termopane si canapele de piele iti poti rezolva problema la preturi civilizate si sa fii multumit.

Ca si ultim aspect tin sa mentionez ca nu voi mai raspunde decat problemelor TEHNICE ale membrilor acestui forum, nu mai dau curs niciunei provocari si inca un lucru: De acum inainte, ORICINE vine in service-ul meu, ii fac constatarea si ii spun cum TREBUIE rezolvata problema tehnica a vehiculului lui, nu mai fac servisari cum doreste clientul, ci cum trebuie facut, pentru a evita situatii ulterioare neplacute prin care am mai trecut cu utilizatori ai altor forumuri similare. Cine agreaza sa i se serviseze caseta de directie (dau un exemplu) PARTIAL, nu eu sunt acela.

#25 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 04 September 2010 - 12:43 AM

sa stii ca am intalnit alte service-uri unde constatarea este GRATUITA sau daca costa ceva, ea se scade din pretul reparatiei daca masina se repara acolo ;)/>


multa bafta in continuare.

#26 User is offline   autoestet Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 18
  • Joined: 09-March 10

Posted 04 September 2010 - 09:53 AM

Bineinteles ca si la mine in service constatarea este inclusa in pretul de solutionare, daca se agreaza de catre client. Gratuitati nu face nimeni, sau daca le face atunci fii sigur ca sunt mascate si incluse in devizul final. S-a cerut transparenta din partea mea, intr-adevar iau 100 ron pentru o constatare si este inclusa in pretul final daca reparatia se face la mine.

#27 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 04 September 2010 - 09:27 PM

garantat iti spun ca stiu un service unde se fac gratuitati (de genul asta)

#28 User is offline   autoestet Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 18
  • Joined: 09-March 10

Posted 05 September 2010 - 07:16 AM

View Postio, on 04 September 2010 - 09:27 PM, said:

garantat iti spun ca stiu un service unde se fac gratuitati (de genul asta)


Iti multumesc de informatie, insa nu sunt obligat, daca unul face gratuitati sa fac si eu.

#29 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 06 September 2010 - 11:14 PM

bine, e vb de o constatare simpla, nu sa desfaca motorul sa constate ca sunt dusi cuzinetii :lol:/>

o bucsa, o placuta de frana, un cap de bara... etc

#30 User is offline   autoestet Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 18
  • Joined: 09-March 10

Posted 07 September 2010 - 08:18 AM

Am spus ca nu mai raspund discutiilor offtopic. Io's, daca ai ceva sa discutam te invit sa vorbim pe PM. Multumesc.

#31 User is offline   bmwseria1 Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 31-March 11

Posted 31 March 2011 - 01:46 PM

Fratilor pe bune ... nu vreau sa mai aud de autoestet ! Feriti-va ! Omu' stie sa vorbeasca, te ia cu frumosul si ramai doar cu vorbele si cu timpul pierdut . are zeci de anunturi postate peste tot ...cred ca cu asta isi ocupa timpul zilnic ca de rezolvat problemele clientilor nici vorba !!! Regret ca am dat peste autoestet !

#32 User is offline   vip72 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 48
  • Joined: 19-May 10
  • Location:bucuresti
  • Car:318d

Posted 31 March 2011 - 05:30 PM

dezvolta un pic...arunci cu piatra si fugi :wacko:/>

#33 User is offline   autoestet Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 18
  • Joined: 09-March 10

Posted 01 April 2011 - 05:45 PM

View Postbmwseria1, on 31 March 2011 - 01:46 PM, said:

Fratilor pe bune ... nu vreau sa mai aud de autoestet ! Feriti-va ! Omu' stie sa vorbeasca, te ia cu frumosul si ramai doar cu vorbele si cu timpul pierdut . are zeci de anunturi postate peste tot ...cred ca cu asta isi ocupa timpul zilnic ca de rezolvat problemele clientilor nici vorba !!! Regret ca am dat peste autoestet !



Imi calc pe suflet si, cu toate ca am spus ca nu mai raspund decat cererilor legate strict de anunt, totusi vreau sa ii raspund lui bmwseria 1.

Tinere, faptul ca am zeci de anunturi postate peste tot, e treaba mea si nu vad cu ce te nemultumeste acest lucru. Pentru cultura ta generala, e un mod de publicitate. In alta ordine de idei, spre deosebire de tine, faptul ca stiu sa vorbesc este meritul meu si numai al meu. Toate lucrurile tehnice pe care ti le-am comunicat reprezinta zeci de ani de studiu. Faptul ca iau clientul cu frumosul, zi-mi te rog: in loc sa ii vorbesti civilizat unui client, tu l-ai lua la palme? Iar despre rezolvarea problemelor clientilor, nu te supara dar... e obligatoriu? O problema a unui client o rezolv doar in momentul in care sunt platit sa o fac. Suntem cumva rude si eu nu stiu? Intai invata sa te comporti civilizat, sa vorbesti ca atare si atunci lucrurile vor sta altfel. Astept sa iti ceri scuze aici in public, fata de toti membrii acestui forum.

Am solutionat pana acum zeci daca nu sute de bmw-uri pe parte de servodirectie: ursuleti, rechini, x5-uri etc..., am avut clienti multumiti care la randul lor m-au recomandat, insa, in comunitatea bmw se poate aplica si chiar cu succes proverbul "nu exista padure fara uscaturi". Trebuie sa se trezeasca vreun client sa fie el mai destept. Tinere, daca tot esti atat de destept, de ce nu ti-ai solutionat tu problema? De ce ai venit la mine daca nu vrei sa auzi de mine? De ce nu te-ai dus direct la reprezentanta? A! Aia sunt scumpi fata de mine? Pai si la valoarea ta de "meserias" care ti-ai tras BMW nu iti permiti sa te duci la reprezentanta? Sau mananci o saptamana intreaga seminte ca sa ai bani de benzina in weekend sa faci 2-3 cerculete cu masinuta?

Rog totusi un moderator sa ia masuri impotriva discutiilor offtopic de pe acest thread, deoarece vad ca a degenerat in ultimul hal. Am pretentia ca, asa cum si eu am fost sanctionat pentru nerespectarea regulamentului, sa fie sanctionati si ceilalti. Chiar daca sunt un prestator, pana la urma si eu sunt membru al acestui forum, la fel ca si ceilalti, iar regulamentul, banuiesc ca este valabil in masura egala pentru toti membrii... Eu daca scriu un offtopic sunt sanctionat, altii daca scriu offtopicuri sunt lasati in pace.

Am postat un anunt de prestari servicii si vad ca a degenerat intr-un thread de barfa.

Pentru ceilalti membri ai forumului, care intr-adevar sunt interesati sa isi solutioneze problemele tehnice pe parte de servodirectii, fac acum anuntul ca nu mai functionez ca si service auto, ci activez ca si magazin online de piese auto si ca atelier de reconditionari servodirectii, pentru toate modelele BMW. Cei interesati sunt rugati sa ma abordeze pe PM sau public aici.


Multumesc

#34 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 02 April 2011 - 03:53 AM

View Postautoestet, on 01 April 2011 - 05:45 PM, said:

Astept sa iti ceri scuze aici in public, fata de toti membrii acestui forum.



Nu inteleg chestia asta.Multi oameni sunt naivi sau fac pe prostii.Fara suparare, insa asa sta treaba.
Adica tu vrei ca el sa isi ceara scuze, desi esti constient ca nu va face asta.Probabil te va lua la misto mai mult.
Nu merge treaba asa, nu cred.Cand ceri ceva trebuie sa stii sigur ca vei primi ce doresti, altfel este doar pierdere de timp si te faci aiurea de ras deoarece nu te baga nimeni in seama.
Poate ma insel totusi.
Scuze pentru off-topic.

#35 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 02 April 2011 - 03:24 PM

View Postbmwseria1, on 31 March 2011 - 03:46 AM, said:

! Feriti-va ! Omu' stie sa vorbeasca, te ia cu frumosul si ramai doar cu vorbele si cu timpul pierdut . are zeci de anunturi postate peste tot ...cred ca cu asta isi ocupa timpul zilnic ca de rezolvat problemele clientilor nici vorba !!! Regret ca am dat peste autoestet !


@bmwseria1,
Regulamentul spune:
Combateţi ideea, nu persoana. Puteţi discuta în contradictoriu, însă într-un mod civilizat.
Pe scurt, este interzis orice limbaj care contravine bunului simţ.


Nu am dat nici o sanctiune pana acum, si nici nu m-ar incanta s-o fac in momentul asta,
Aceasta comunitate poate lasa loc si unor mici dispute dar sub nici o forma nu toleram incalcari ale regulamentului. Daca ai ceva de comentat si poti sustine prin dovezi chestia asta, foloseste te rog butonul report.
Daca ai citit, acestui user i s-a inchis topicul si apoi i s-a redeschis ca urmare a deciziei Administratorului forumului, respectiv user-ul @Ciupanezu caruia probabil i s-au prezentat argumente, asa cum si tu o poti face fara a polua cu offtopic.
Poti considera ca si un avertisment faptul ca ma adresez direct tie.

#36 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 02 April 2011 - 08:22 PM

Pe de altă parte, dacă bmwseria1 are argumente pentru afirmaţiile pe care le-a făcut, îi mulţumim pentru contribuţia sa.

Feedback-ul primit de la clienţi este important.

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users