BMW AUTO FORUM: Upgrade motor N52(2.5i) la 3.0i cu soft original BMW - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Upgrade motor N52(2.5i) la 3.0i cu soft original BMW

#21 User is offline   Frank SF Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 10
  • Joined: 30-September 10

Posted 10 October 2010 - 09:01 PM

deci ma ispiteste foarte tare sa incerc aceasta modificare in primavara, sper sa gasesc unde sa montez galeria de admisie si unde sa fac rescrierea de soft. O sa incerc si la service-ul recomandat de Ciupanezu, si o sa mai intreb in alte citeva locuri.

Inteleg de aici:
http://www.realoem.c...756&hg=11&fg=40

ca este vorba de reperul:
01 INTAKE MANIFOLD 1 10/2005 11617559523 $573.17

Pe care daca il introduc aici:
http://www.realoem.ro/

obtin un pret de 1653 RON cu TVA? Asa putin pentru galeria de admisie pe 3 cai? Aveam impresia de pe topicurile din strainatate ca ar trebui sa fie mai scump

Bavaria, nu iti faci si tu un pustiu de bine sa il rogi pe prietenul tau sa faca un dyno la masina sa vada ce valori de putere si cuplu a atins? Cei care au facut trasformarile din US se pare ca au ajuns la 265 CP si 300 Nm.

Si acuma inca o intrebare care ma framinta: daca se ajunge la o masina cu galerie pe 3 cai si software standard de 330i, care este practic un 330i home made, nu se poate face o resoftare ulterior pt softul de 330i astfel incit sa se ajunga la cca. 280-290 CP si 330-340 Nm?

#22 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 10 October 2010 - 10:44 PM

View PostCiupanezu, on 26 June 2010 - 12:03 PM, said:

Foarte util!
Alte diferenţe nu există între varianta de 2.5i şi cea de 3.0i?

pe motor m54 de 2,2i ar merge sa-l fac de 3.0i?Nu stii?

#23 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 10 October 2010 - 11:41 PM

Nu, nu ai cum.

În acest topic se vorbeşte despre un motor cu aceeaşi cilindree.

La M54 e cu totul diferită situaţia pentru ca cilindreea diferă.

#24 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 11 October 2010 - 03:51 AM

View PostFrank SF, on 30 September 2010 - 09:51 AM, said:

.

Bavaria, cit a costat toata transformarea?


Galeria de admisie a fost totul.Costul nu prea este relevant deoarece difera de la tara la tara si nu a luat-o din Romania.

View PostFrank SF, on 10 October 2010 - 09:01 PM, said:

Bavaria, nu iti faci si tu un pustiu de bine sa il rogi pe prietenul tau sa faca un dyno la masina sa vada ce valori de putere si cuplu a atins?


Nu era interesat si nu cred ca are sens.Masina are acelasi motor ca la un 330i, deci puterea trebuie sa fie similara.

#25 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 11 October 2010 - 04:06 AM

View PostCiupanezu, on 30 September 2010 - 10:06 AM, said:

Service-ul la care merg eu este dotat cu tester original BMW, deci pot face şi resoftarea.



Nu prea se poate face resoftarea asta cu un tester original fara improvizatii.Testerele originale se bazeaza pe programari automate.In principiu, testerul verifica toate versiunile computerelor care sunt instalate in masina si le compara cu baza de date.Tot ce nu este la nivelul actual al softului este pregatit pentru programare.Deci un computer de la un motor de 2l ca fi programat cu o versiune mai noua, tot pentru 2l.
Exista si posibilitatea unor programari manuale, insa aici trebuie sa faci niste artificii, sa "pacalesti" testerul ca ca este vorba despre un motor de 3l.
Ma rog, ideea este ca cine programeaza trebuie sa stie exact ce face, ce program pune.
Codificarile nu sunt periculoase, insa cu programarea poti s strici un compuer foarte usor.
Este un fel de a spune ca se strica, de fapt se blocheaza si nu mai accepta alta programare.
Exista metode de a recupera un astfel de computer, insa nu reusesc tot timpul si nici nu sunt la indemana oricui.De exemplu reprezentantele il schimba, nu il mai pot repara.
Un computer primeste datele printr-un anumit pin care se poate identifica usor cu ajutorul schemelor electrice.Computerele de injectie mai au si alt pin prin care se poate comunica/programa si care este folosit pentru a readuce la "viata" computerele blocate.Aceste informatii sunt insa tinute secret de producatori, nu apar in schemele electrice oficiale BMW.Un computer care nu se mai poate reprograma trebuie schimbat, cam asta este politica.

View PostFrank SF, on 10 October 2010 - 09:01 PM, said:

Si acuma inca o intrebare care ma framinta: daca se ajunge la o masina cu galerie pe 3 cai si software standard de 330i, care este practic un 330i home made, nu se poate face o resoftare ulterior pt softul de 330i astfel incit sa se ajunga la cca. 280-290 CP si 330-340 Nm?



Eu am vorbit numai despre o modificare care este 100% BMW, soft si hardware.
Bineinteles ca exista soft aftermarket care sa mareasca puterea, chiar si fara inlocuirea galeriei de admisie.

#26 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 11 October 2010 - 04:30 AM

View Postalex230ro, on 30 September 2010 - 06:54 AM, said:

cunosc pe cineva cu un 325xi E90 motorul de 3 litri pe el,banuiesc ca merge facuta modificarea descrisa de tine Bavaria nu?

Merge pentru orice 325i(e90) care are motor de 3000.

View PostCiupanezu, on 30 September 2010 - 10:06 AM, said:

Service-ul la care merg eu este dotat cu tester original BMW, deci pot face şi resoftarea.


Am uitat ceva.Mai exista un posibil inconvenient .Testerul nu se uita dupa pn-ul pentru soft, se uita dupa un pn care este o combinatie intre hardware si soft, ma rog este un pic mai complicat de explicat.Ideea este ca daca doar se pune softul de 3l la o conectare ulterioara pentru un update se va rescrie softul original.Asta inseamna ca trebuie rescris iar softul dupa update, destul de neplacut.Mai exista insa si cazuri cand aceste numere sunt identice si atunci totul este ok.In cazul descris de mine nu au fost identice.

#27 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 11 October 2010 - 10:18 AM

Am înţeles, mersi pentru lămuriri!

Cu alte cuvinte, cine n-a făcut asta anterior şi nu e foarte bine documentat, mai bine nu se bagă chiar dacă are tester original.

#28 User is offline   Frank SF Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 10
  • Joined: 30-September 10

Posted 11 October 2010 - 11:18 AM

Multumesc mult de informatii Bavaria. Sa inteleg ca tu ai facut programarea cu un tester dar pe programare manuala?

Si oare cit costa un computer daca il "stric" pe asta in procesul de programare? Sau cit costa sa il "repar"?

Este clar deci ca in cazul in care ma decid pentru transformare (tare mi-as dori-o), trebuie sa recurg la cineva care a mai facut... tu esti in Germania parca? (din cite imi amintesc de pe alt forum, am retinut numele de user si poza de avatar).

#29 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 11 October 2010 - 08:59 PM

View PostFrank SF, on 11 October 2010 - 11:18 AM, said:

Sa inteleg ca tu ai facut programarea cu un tester dar pe programare manuala?

Si oare cit costa un computer daca il "stric" pe asta in procesul de programare? Sau cit costa sa il "repar"?


Am facut programarea cu Winkfp si cu o interfata pentru Inpa, nu am folosit un tester.
Nu spun ca nu se poate face 100% cu un tester BMW sau cu o alta interfata, eu nu am analizat varianta asta.Da, este bine ca cel care iti face programarea sa stie ce face, atata tot. Un computer este probabil in jur de 1000 de euro.
Nu exista "reparatie" oficiala la reprezentante, ei iti vor spune sa cumperi altul daca nu se mai poate reprograma.Daca gasesti pe cineva sa il repare, in eventualitatea ca se strica, iti va cere cat va considera el.
Nu este rocket science programarea, insa este bine sa stii ca pot sa apara si surprize neplacute.De exemplu eu nu fac asa ceva pentru bani, daca o fac, o fac pentru mine sau pentru un prieten.Daca se strica ceva la masina mea imi asum riscul, iar daca este vorba despre un prieten, trebuie sa cumpere alt computer daca se strica.

#30 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 26 October 2010 - 06:29 PM

si ce treaba au fisierele din spdaten (date, nu executabile) cu 64 de biti? :)/>

View Postseverus_phantom, on 29 September 2010 - 04:50 PM, said:

Da sunt foarte bune dar doar pt. Isis.Sa nu faceti greseala sa le mutati in inpa sau SSS.De ce?? Am sa va spun dece.

Isis-ul ca sa ruleze are nevoie de 16Gb de memorie ram.Cu 8Gb deabia se misca.Dupa cum stie toata lumea un sistem de operare pe 32 de biti vede maxim 4GB de ram.Intrebare:atunci cum poate rula Isis pe 16 giba biti?? Simplu : e scris pe 64 de biti.

Inpa si sss sunt programe scrise pe 32 de biti.Daca puneti aceste fisiere scrise pe 64 de biti intr-un program scris pt. 32 de biti,este ca si cum lungiti o rigla de 1 metru pana la 2 metri si ea sa aiba lungimea tot de un metru. Nu va merge.


#31 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 26 October 2010 - 06:44 PM

View Postzeronoo, on 26 October 2010 - 06:29 PM, said:

si ce treaba au fisierele din spdaten (date, nu executabile) cu 64 de biti? :)/>


Acestea sunt o parte din filele pe care le am si eu in NCSEXPER si nu am nici o problema...
Sau poate fiindca nu ma pricep nu-mi dau seama. Ce stiu sigur insa este ca merg pe 32 de biti :blink:/>. Posibil ca locul de unde le-am luat misuna de tepari. Am sa dau un mail sa reclam :o/>
Ma refer la astea:
http://bmwautoforum....dpost__p__19804

#32 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 26 October 2010 - 07:56 PM

View Postzeronoo, on 26 October 2010 - 07:29 PM, said:

si ce treaba au fisierele din spdaten (date, nu executabile) cu 64 de biti? :)/>


treaba au ca nu stii ce fac si ce executabile acceseaza si mai ales ce comenzi au in ele si cum reactioneaza fisierele de 32 de biti la aceste comenzi care in mod normal acceseaza executabile pe 64 de biti.

@DanS aceste fisiere merg pana la un punct, si nu e teapa,sunt fisiere de ista si atat.Au aceiasi denumire ca cele din inpa....dar unele pot fi total diferite decat cele din inpa...sunt scrise pt.isis.Acuma depinde de la caz la caz ce cum unde si cat a vrut sa lase sau sa modifice cel care a facut programele,cat si gradul de compatibilitate intre ele(inpa,isis).Eu zic sa nu inercati sa le mutati....cel mult la diagnoza puteti incerca...nicidecum la programare...aceste fisiere pot avea un alt firmware in ele si automat pot bloca calc. respectiv....asta in cazul in care sunt fisiere spdaten cum zicea colegul :rolleyes:/> ,nicidecum executabile

#33 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 26 October 2010 - 08:38 PM

Imi cer scuze de omisiune... :blush:/>
Cand am spus ca merg pe 32 de biti ma refeream la computerele mele, nu la file.

#34 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 26 October 2010 - 10:30 PM

View Postseverus_phantom, on 26 October 2010 - 07:56 PM, said:

treaba au ca nu stii ce fac si ce executabile acceseaza si mai ales ce comenzi au in ele si cum reactioneaza fisierele de 32 de biti la aceste comenzi care in mod normal acceseaza executabile pe 64 de biti.

@DanS aceste fisiere merg pana la un punct, si nu e teapa,sunt fisiere de ista si atat.Au aceiasi denumire ca cele din inpa....dar unele pot fi total diferite decat cele din inpa...sunt scrise pt.isis.Acuma depinde de la caz la caz ce cum unde si cat a vrut sa lase sau sa modifice cel care a facut programele,cat si gradul de compatibilitate intre ele(inpa,isis).Eu zic sa nu inercati sa le mutati....cel mult la diagnoza puteti incerca...nicidecum la programare...aceste fisiere pot avea un alt firmware in ele si automat pot bloca calc. respectiv....asta in cazul in care sunt fisiere spdaten cum zicea colegul :rolleyes:/> ,nicidecum executabile


acele fisiere sunt un fel de baze de date - nu au nimic in comun nici macar cu sistemul de operare, darmite cu numarul de biti (de ex unele fisierele ipo din dis - care e unix se pot folosi fara probleme in inpa - care e mediu windows); ba mai mult...ediabas-ul din ista.p se poate folosi fara probleme impreuna cu inpa...si asa mai departe...isis e un ansamblu de sw din care face parte ista.p (care e folosit pentru programare in mediu isis) - care se instaleaza pe un computer separat (btw, os folosit e x32 :)/>); in alta ordine de idei, orice alterare a fisierelor din inpa, ncs, winkfp, sss, etc poate duce la lucruri foarte nasoale...

#35 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 27 October 2010 - 03:26 AM

View Postzeronoo, on 26 October 2010 - 10:30 PM, said:

(de ex unele fisierele ipo din dis - care e unix se pot folosi fara probleme in inpa - care e mediu windows);


Am incercat chestia asta cu mult timp in urma, nu mai stiu ce fisiere am folosit, insa nu a mers.O sa mai incerc daca spui ca functioneaza.

#36 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 27 October 2010 - 08:39 AM

fisierele .doc scrise in office x64 se deschid fara probleme in office x32 (aceeasi versiunea). Sau mai simplu un fisier .txt scris in OS x64 se vede la fel pe orice OS x32, *NIX, etc. Aici vorbim de date.

Cu fisierele executabile (cod) problema e diferita. Fiecare SO are propriul format, exista, in general, o compatbilitate de jos in sus (ex: x16 merg pe x32 care merg pe x64, dar sigur invers nu exista).
Fisierele IPO, sunt fisiere compilate (sau p-code - pseudocod), o stare intermediara intre sursa (fisier txt) si forma executabila. Ele sunt interpretate de INPA si care executa comenzile. Fiind interpretate de INPA exista sanse foarte mari sa mearga pe x32 cat si pe x64 (si invers).
Cum se poate verifica - se ia un fisier (care exista in x32) x64 si se inlocuieste pe x32.

#37 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 28 November 2010 - 11:32 AM

View Postchiciuc, on 27 October 2010 - 08:39 AM, said:

Cum se poate verifica - se ia un fisier (care exista in x32) x64 si se inlocuieste pe x32.


Asta la diagnoza,In cazul in care se face(sau se doreste programare) eu unul nu as incerca aceasta permutare de fisiere. :rolleyes:/>

#38 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 06 December 2010 - 11:13 AM

programarea in mediul isis se face cu ajutorul unui alt calculator (isss) care ruleaza win x86

#39 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 11 December 2010 - 05:42 PM

View Postzeronoo, on 06 December 2010 - 11:13 AM, said:

programarea in mediul isis se face cu ajutorul unui alt calculator (isss) care ruleaza win x86


Nu cumva e win x64? Ma rog intreb si eu....

#40 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 11 December 2010 - 11:02 PM

extras din discul de instalare isss :)/>

pe bune, e normal sa discuti, sa te contrazici, dar pe lucrurile pe care le sti, nu pe banuieli...e chiar aiurea ce faci tu...


cele bune

Attached File(s)

  • Attached File  isss.jpg (116.98K)
    Number of downloads: 17


  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users