BMW AUTO FORUM: Upgrade motor N52(2.5i) la 3.0i cu soft original BMW - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Upgrade motor N52(2.5i) la 3.0i cu soft original BMW

#41 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 11 December 2010 - 11:23 PM

de asta intrebam....pe x64 merge mai rapid.

''You do not need an 64bit workstation. If you have 64 bit host machine with lots of ram it will help''.

#42 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 11 December 2010 - 11:37 PM

Bun citat din maestrii de la OBDChina.com :lol:/>
De cand ECU e sub colimator, s-au mutat aici...

_ _ _ posted at 2010-7-21 02:14
You do not need an 64bit workstation. If you have 64 bit host machine with lots of ram it will help. But the vmware workstation that is used for the installation of ISIS is a 32bit one. ISIS server is a windows 2003 32 bit Enterprise edition (so it can support more than 4gb of ram). No need for 64 bit vm machine.
I do not understand how you create 64 bit vm machnes. When you create the vm you just specify the number of cpus, amount of ram and a 600 gb IDE hard disk. Then you tell it the installation media (DVD or .iso file) and that the os should be windows 2003 32 bit enterprise edition. No 64 bit

toata discutia pe tema asta este aici

#43 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 12 December 2010 - 12:14 AM

Eu din discutia aia inteleg ca merge si pe 32 de biti si pe 64 dar pe 64 merge mai rapid....nu am incercat sa vad ce si cum si nici nu am sa incerc degraba....daca voi stiti ca merge pe 32 si nu merge pe 64 foarte bine....asa sa fie

#44 User is offline   zeronoo Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 18-July 10

Posted 12 December 2010 - 11:38 AM

in acea discutie este vorba despre serverul isis, eu vorbesc depre calculatorul isss care este separat, partea de programare se afla pe isss

p.s. pe un OS pe 64 vor merge mai bine doar aplicatiile scrise special pentru OS pe 64, cele scrise pe 32...same shit :)/>

This post has been edited by zeronoo: 12 December 2010 - 11:44 AM


#45 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 22 December 2010 - 10:16 PM

View PostBavaria, on 26 June 2010 - 03:03 AM, said:

Practic computerele au fost updatate in mod normal, mai putin cel de DME si EGS.Cele doua au fost updatate cu ultimul soft pentru motoarele de 3.0i deoarece testerul a crezut ca sunt instalate pe o masina de 3.0i
Deocamdata masina merge super, fara nici o eroare.


ai idee un motor m54 ms45 2,2i de pe e60 cum se comporta daca se updateaza la 2,5i sau 3,0i tot cu m54 ms45? Oare mai trebuie si ceva modificari tehnice?

#46 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 23 December 2010 - 05:26 AM

In general softul folosit de BMW este foarte sensibil la modificari.De exemplu la un X3 cu motor M54 care foloseste MS43, daca se modifica numai filtrul de aer apar erori de amestec.Asta deoarece exista niste limite foarte precise intre care se poate incadra aerul pe care il primeste motorul la diverse turatii, viteze, sarcini, etc.MS45 este generatia urmatoare pentru M54, insa oricum softurile difera de la caroserie la caroserie, de la motor la motor.
Nu stiu exact sa iti spun cum va reactiona computerul in cazul spus de tine.Parerea mea este ca adaptatiile vor fi depasite si dupa un timp vor apare erori, se va aprinde check engine.
Cele mai multe lucruri le inveti cand le incerci personal.
Incearca, reprogrameaza computerul cu alt soft si vezi ce se intampla.Ne spui si noua dupa. :)/>

#47 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 23 December 2010 - 07:08 PM

View PostBavaria, on 23 December 2010 - 05:26 AM, said:

Incearca, reprogrameaza computerul cu alt soft si vezi ce se intampla.Ne spui si noua dupa. :)/>


ar fi sau asa sau asa :play4:/> ....poate am sa incerc habar n-am ce sa fac

#48 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 23 April 2011 - 11:13 AM

View PostBavaria, on 11 October 2010 - 05:06 AM, said:

Exista si posibilitatea unor programari manuale, insa aici trebuie sa faci niste artificii, sa "pacalesti" testerul ca ca este vorba despre un motor de 3l.


Iar acesta pacaleala consta in ai modifica VIN-ul.Dar nici asa nu este sigur ca va functiona si se va face un update reusit fara sa se blocheze.Winkfpt cred eu este singura metoda sigura in acest caz.

#49 User is offline   Frank SF Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 10
  • Joined: 30-September 10

Posted 04 May 2012 - 10:46 AM

Ceva vesti despre alte transformari reusite?

Iar ma bate gindul sa fac si eu aceasta transformare...

#50 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 04 May 2012 - 06:14 PM

Am mai facut cateva modificari, nimic deosebit.Oricum nu mai imi pierd timpul sa le scriu pe forum.Cred ca merita sa faci modificarea.

#51 User is offline   alex230ro Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 308
  • Joined: 22-September 09

Posted 04 May 2012 - 09:20 PM

View PostFrank SF, on 04 May 2012 - 12:46 PM, said:

Ceva vesti despre alte transformari reusite?

Iar ma bate gindul sa fac si eu aceasta transformare...

mai ai masina ?:)/>

#52 User is offline   Frank SF Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 10
  • Joined: 30-September 10

Posted 14 June 2012 - 09:57 PM

View PostBavaria, on 11 October 2010 - 04:30 AM, said:

Merge pentru orice 325i(e90) care are motor de 3000.

Am uitat ceva.Mai exista un posibil inconvenient .Testerul nu se uita dupa pn-ul pentru soft, se uita dupa un pn care este o combinatie intre hardware si soft, ma rog, este un pic mai complicat de explicat.Ideea este ca daca doar se pune softul de 3l, la o conectare ulterioara pentru un update se va rescrie softul original.Asta inseamna ca trebuie rescris iar softul dupa update, destul de neplacut.Mai exista insa si cazuri cand aceste numere sunt identice si atunci totul este ok.In cazul descris de mine nu au fost identice.



ZB-Nummer de 330i de care vorbeai la inceput trebuie citit de la un 330i original? si ZB-nummer si PN-ul asta de care vorbesti sunt lucturi diferite?

View Postalex230ro, on 04 May 2012 - 09:20 PM, said:

mai ai masina ?:)/>


Da, o mai am, si merge tot mai bine.... si probabil ca o sa o pastrez, la ce vremuri sunt...

#53 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 15 June 2012 - 02:56 AM

ZB-ul trebuie sa fie de 330i.Uneori pn si zb-ul sunt identice.

#54 User is offline   Adrian Sinner Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 12-May 16
  • Location:Bucharest
  • Car:BMW e92 325i
  • Motorcycle:DUCATI 1098

Posted 12 May 2016 - 12:50 PM

sincer nu ma asteptam sa gasesc topicul asta pe romania.
Urmaream modificarea asta de luni de zile pe forumurile de afara si aveam degand sa ma apuc singur in ceea ce priveste programarea, lucrez in IT si nu mi-e greu sa inteleg procesul.

Dar mereu este binevenita o situatie in care cineva deja a facut asta si a avut succes, reinventarea rotii ar fi stupida.

Admisia trebuie cumparata cu tot cu actuatorii DISA, deci este admisia + actuatori. Daca se schimba, e bine sa se schimbe si garnitura, ca tot esti acolo, gen.

Apoi vine programarea.

@Bavaria, am inteles ca nu-ti asumi nimic din acest proces, success or failure, i'm ready to take the chance pe raspunderea mea, ai dori sa ma ajuti sa fac acest upgrade?
PM eventual.

Multumesc

  • (3 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users