BMW AUTO FORUM: Instalare INPA si folosirea cu interfata CARSOFT (inclusiv cu DIS in masina virtuala) - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Instalare INPA si folosirea cu interfata CARSOFT (inclusiv cu DIS in masina virtuala) ...

#1 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 08 July 2010 - 10:34 PM

Cu interfata CARSOFT se poate utiliza INPA si DIS in masina virtuala
Sa nu mai zica nimeni ca daca nu ai emulator de cap de diagnoza nu merge... ;)/>

PS: Deasemeni, ideea nu a fost a mea...dar am incercat-o...Am constatat ca functioneaza si atat fiindca nu ma pricep.

#2 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 09 July 2010 - 01:56 AM

Interesant.
Sunt curios daca interfata respectiva poate sa citeasca si masinile mai noi care au diagnoza pe d-can.

#3 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 26 September 2010 - 01:51 AM

View PostBavaria, on 09 July 2010 - 02:56 AM, said:

Interesant.
Sunt curios daca interfata respectiva poate sa citeasca si masinile mai noi care au diagnoza pe d-can.


:rolleyes:/> :rolleyes:/> asta e metoda lui road runner copiata de la adevaratii maestrii

#4 User is offline   andrei91gl Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 13
  • Joined: 03-November 10
  • Location:Galati
  • Car:BMW E36 316 M43B16

Posted 04 November 2010 - 07:11 PM

Imi poate spune cineva de unde sa downloadez INPA prezentat in PDF?Cablul meu a venit cu un CD pe care aveam programul deja instalat si arhivat si dupa toate setarile nu ma pot conecta la motor.Nici la E36-ul personal , nici la E46.Mai pot folosi si alte softuri cu aceasta interfata?Este un Ediabas INPA , windowsul este XP iar laptopul are port serial nativ , cablul fiind de asemenea serial.
Multumesc!

#5 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 04 November 2010 - 07:38 PM

View Postandrei91gl, on 04 November 2010 - 07:11 PM, said:

Imi poate spune cineva de unde sa downloadez INPA prezentat in PDF?Cablul meu a venit cu un CD pe care aveam programul deja instalat si arhivat si dupa toate setarile nu ma pot conecta la motor.Nici la E36-ul personal , nici la E46.Mai pot folosi si alte softuri cu aceasta interfata?Este un Ediabas INPA , windowsul este XP iar laptopul are port serial nativ , cablul fiind de asemenea serial.
Multumesc!


ai interfata de inpa ads? de carsoft? sau doar inpa pe serial?

#6 User is offline   andrei91gl Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 13
  • Joined: 03-November 10
  • Location:Galati
  • Car:BMW E36 316 M43B16

Posted 04 November 2010 - 07:55 PM

Nu stiu exact.Am cumparat-o de la cineva din Braila.Are si adaptor separat de 20 de pini.Nu este luata de la Motorcod cum am mai fost intrebat.Atasez si 2 poze cu ea.

Attached File(s)



#7 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 04 November 2010 - 08:04 PM

poti sa-mi descri in ordine pasii de instalare pe care i-ai facut?

cand conectezi interfata ti se deschide un com in laptop?

This post has been edited by severus_phantom: 04 November 2010 - 08:08 PM


#8 User is offline   andrei91gl Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 13
  • Joined: 03-November 10
  • Location:Galati
  • Car:BMW E36 316 M43B16

Posted 04 November 2010 - 08:17 PM

Am dezarhivat ce era pe cd , mai exact 2 foldere EDIABAS si INPA , am mutat fisierul api32.dll din folderul bin continut in EDIABAS in folderul bin din INPA , dupa care am adaugat acea linie ;C:\EDIABAS\BIN .Ma pot conecta pe toate modulele mai putin pe motor.Spune no response from controller sau ceva de genul.Tocmai din cauza asta v-am intrebat daca ma puteti ajuta cu un alt soft pe care sa il instalez corespunzator.Eu cred ca de vina este softul pe care l-am primit cu interfata.
Cand introduc interfata in port nu ma avertizeaza in niciun fel.(de ex cand introduc VCDS sau OP-COM care sunt pe USB se aude acel sunet caracteristic si se vad in device manager).In cazul acestui cablu nu ma avertizeaza deloc dar el functioneaza pe modulele de pe masina.
Multumesc!

#9 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 04 November 2010 - 08:33 PM

View Postandrei91gl, on 04 November 2010 - 08:17 PM, said:

Am dezarhivat ce era pe cd , mai exact 2 foldere EDIABAS si INPA , am mutat fisierul api32.dll din folderul bin continut in EDIABAS in folderul bin din INPA , dupa care am adaugat acea linie ;C:\EDIABAS\BIN .Ma pot conecta pe toate modulele mai putin pe motor.Spune no response from controller sau ceva de genul.Tocmai din cauza asta v-am intrebat daca ma puteti ajuta cu un alt soft pe care sa il instalez corespunzator.Eu cred ca de vina este softul pe care l-am primit cu interfata.
Cand introduc interfata in port nu ma avertizeaza in niciun fel.(de ex cand introduc VCDS sau OP-COM care sunt pe USB se aude acel sunet caracteristic si se vad in device manager).In cazul acestui cablu nu ma avertizeaza deloc dar el functioneaza pe modulele de pe masina.
Multumesc!


pe e36 al tau nu te poti conecta pe motor.Pe e46 te vei putea conecta si pe motor

#10 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 04 November 2010 - 08:57 PM

View Postandrei91gl, on 04 November 2010 - 08:17 PM, said:

Am dezarhivat ce era pe cd , mai exact 2 foldere EDIABAS si INPA , am mutat fisierul api32.dll din folderul bin continut in EDIABAS in folderul bin din INPA , dupa care am adaugat acea linie ;C:\EDIABAS\BIN .Ma pot conecta pe toate modulele mai putin pe motor.Spune no response from controller sau ceva de genul.Tocmai din cauza asta v-am intrebat daca ma puteti ajuta cu un alt soft pe care sa il instalez corespunzator.Eu cred ca de vina este softul pe care l-am primit cu interfata.
Cand introduc interfata in port nu ma avertizeaza in niciun fel.(de ex cand introduc VCDS sau OP-COM care sunt pe USB se aude acel sunet caracteristic si se vad in device manager).In cazul acestui cablu nu ma avertizeaza deloc dar el functioneaza pe modulele de pe masina.
Multumesc!

Andrei, din cate spui tu se pare ca doar ai dezarhivat si ai copiat pe HDD dupa care ai mers la executabilul inpaload.exe. Asa-i?
Nu stiu de ce dar am impresia ca Ediabas ar fi trebuit instalat si nu copiat. De ce nu cauti un kit INPA pe torrent. Iti dau eu unul daca vrei sau mai bine mergi aici
http://www.4shared.c...TLOLi/INPA.html
si vezi ca sunt 3 arhive INPA-6.4.3-full.part (1, 2 si 3).rar, le iei, le dezarhivezi si asta este. Parola de intrare este werke iar de download ti-o dau in PM

#11 User is offline   andrei91gl Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 13
  • Joined: 03-November 10
  • Location:Galati
  • Car:BMW E36 316 M43B16

Posted 04 November 2010 - 09:13 PM

Multumesc de raspuns!
Cel de la care am luat-o mi-a spus ca este arhivata si are toate setarile facute.Am cautat pe torrent, am mai descarcat o varianta dar da o eroare de instalare.
Multumesc mult de ajutor.Astept acel PM.

Edit: nu merge acea parola pentru accesarea fisierelor.

This post has been edited by andrei91gl: 04 November 2010 - 09:18 PM


#12 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 04 November 2010 - 09:26 PM

View Postandrei91gl, on 04 November 2010 - 09:13 PM, said:

Multumesc de raspuns!
Cel de la care am luat-o mi-a spus ca este arhivata si are toate setarile facute.Am cautat pe torrent, am mai descarcat o varianta dar da o eroare de instalare.
Multumesc mult de ajutor.Astept acel PM.

Edit: nu merge acea parola pentru accesarea fisierelor.

cand dai click pe link-ul ala este posibil sa-ti ceara o parola si asta este werke. Acea parola ti le arata (poate sa nu te intrebe deloc de ea....)dar nu le poti lua
Ca sa faci download in schimb iti trebuie asta din PM

#13 User is offline   andrei91gl Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 13
  • Joined: 03-November 10
  • Location:Galati
  • Car:BMW E36 316 M43B16

Posted 05 November 2010 - 09:53 AM

Multumesc de PM.Am reusit sa le downloadez si sa le instalez conform PDF-ului din primul post.Din pacate tot nu comunica cu motorul.Intra perfect pe ABS , AIRBAG , CLIMATRONIC insa nu vrea sa comunice cu motorul.Pot folosi si alt soft cu aceasta interfata?

#14 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 06 November 2010 - 08:14 AM

View Postandrei91gl, on 05 November 2010 - 09:53 AM, said:

Multumesc de PM.Am reusit sa le downloadez si sa le instalez conform PDF-ului din primul post.Din pacate tot nu comunica cu motorul.Intra perfect pe ABS , AIRBAG , CLIMATRONIC insa nu vrea sa comunice cu motorul.Pot folosi si alt soft cu aceasta interfata?

obd.ini l-ai editat conform portului unde ai interfata si apoi l-ai copiat in C:\Windows?
Ediabas.ini l-ai editat?

#15 User is offline   andrei91gl Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 13
  • Joined: 03-November 10
  • Location:Galati
  • Car:BMW E36 316 M43B16

Posted 06 November 2010 - 12:28 PM

Am reusit sa ma conectez la motorul M47 de la E46.La mine la E36 tot nu am reusit.
Ediabas.ini este modificat precum in pdf.
obd.ini este in C:\Windows si este setat pe com1 asa cum este si interfata.Primele 4 randuri sunt:
[OBD]
Port=Com1
Hardware=STD:OBD
RETRY=ON

#16 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 06 November 2010 - 03:01 PM

View Postandrei91gl, on 06 November 2010 - 12:28 PM, said:

Am reusit sa ma conectez la motorul M47 de la E46.La mine la E36 tot nu am reusit.
Ediabas.ini este modificat precum in pdf.
obd.ini este in C:\Windows si este setat pe com1 asa cum este si interfata.Primele 4 randuri sunt:
[OBD]
Port=Com1
Hardware=STD:OBD
RETRY=ON


frate daca ai reusit sa te conectezi la e46 pe motor atunci ai reusit sa scoti maxim din interfata pe care o ai,multumita lui DanS.

Pe e36 nu vei reusi niciodata sa te conectezi pe motor cu interfata pe care o ai

This post has been edited by severus_phantom: 06 November 2010 - 03:05 PM


#17 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 06 November 2010 - 03:09 PM

View Postandrei91gl, on 06 November 2010 - 12:28 PM, said:

Am reusit sa ma conectez la motorul M47 de la E46.La mine la E36 tot nu am reusit.
Ediabas.ini este modificat precum in pdf.
obd.ini este in C:\Windows si este setat pe com1 asa cum este si interfata.Primele 4 randuri sunt:
[OBD]
Port=Com1
Hardware=STD:OBD
RETRY=ON


Interfata ta este usb sau serial?
Daca este usb, atunci portului usb unde ai bagat-o ii trebuie asignat com 1 asa cum ai tu scris in *.ini, sau scrii tu acolo portul unde este (de preferat 1 sau 3)
Latency este setat 1 (usb)?
Se innegresc cele doua puncte (curent si contact)cand te legi la masina?
La e36 banuiesc ca folosesti adaptorul pentru ads...

Asa cum zice si severus...daca cumva este un kkl de vag modificat, sperantele sunt slabe la e36....daca este una dedicata inpa, atunci mai sunt sanse

PS: Edit: am vazut pozele deci este serial. Mai am o intrebare....Cumva te legi prin adaptor usb-serial sau ai port serial nativ? Oricum faza cu punctele alea negre ma intereseaza in mod deosebit

#18 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 06 November 2010 - 04:06 PM

Daca tot vrei sa incerci sa te legi la e36 pe motor trebuie sa-ti instalezi si driverul de ADS.Il gasesti la locatia C:\EDIABAS\Hardware\ADS\ADS32 si dai click pe adssetup.exe. Dar repet slabe sanse si asta nu din cauza softului ci din cauza interfetei.

#19 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 06 November 2010 - 07:53 PM

vezi daca ai pinul 15 la mufa de pe masina. Daca il ai iti trebuie interfata ADS, nu KKL chiar daca KKL-ul e pe serial.

Quote

Q: How do I know if my 20pin OBD1 vehicle requires an real ADS Interface?
A: Check the 20pin OBD1 connector under the hood of your vehicle, if pin15 is installed you will need an real ADS Interface to access all modules. ( For more information about this please scroll down to "Choosing the right Interface" )


http://www.one-stop-...w&product_id=17
http://do-it-auto.de...ce.html?page=f2

This post has been edited by chiciuc: 06 November 2010 - 07:56 PM


#20 User is offline   chiciuc Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 107
  • Joined: 11-March 10

Posted 06 November 2010 - 08:24 PM

sunt interesat si eu de un ads, daca vrea cineva sa se cupleze sa comandam...

  • (6 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

4 User(s) are reading this topic
0 members, 4 guests, 0 anonymous users