BMW AUTO FORUM: TPM pentru E46 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

TPM pentru E46

#41 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 25 January 2013 - 07:51 PM

Poti sa pui unul separat sau nu pui deloc.Daca ai pana resetezi cu Inpa.

#42 User is offline   Gelu_B Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 93
  • Joined: 16-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 25 January 2013 - 07:57 PM

daca as avea si inpa :)/>

deci e vorba doar de tester, codare ,resetare in caz ca e novoie ? :)/>

This post has been edited by poiuyt: 25 January 2013 - 07:59 PM


#43 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 25 January 2013 - 08:34 PM

Da.Bre, daca iti cumperi cablu iti dau eu Inpa.Rogi pe cineva sa iti faca codarea si ai Inpa daca ai nevoie de resetare.

#44 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 26 January 2013 - 12:30 PM

View PostBavaria, on 23 December 2010 - 04:56 AM, said:

E53-ul are optiune pentru servotronic insa nu exista retrofit pentru asa ceva.Cu multi ani in urma un amic si-a stricat caseta si m-a intrebat daca poate sa isi puna cu servotronic daca tot o schimba.I-am spus sa isi puna, daca nu merge tot aia este.



am vazut afirmatia asta. eu am facut retrofit de servoronic la masina mea. e chiar foarte simplu :rolleyes:/>/>

e39 520d 2002

This post has been edited by TOM: 26 January 2013 - 12:32 PM


#45 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 January 2013 - 07:26 PM

Multe sunt simple acum, in urma cu vreo 15 ani era un pic mai complicat.

#46 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 26 January 2013 - 07:45 PM

:D/>

#47 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 January 2013 - 10:10 PM

Pai gandeste-te ca la vremea aia am facut asta fara NCS :)/>

#48 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 26 January 2013 - 10:19 PM

TPM sau servotronic, ca la servotronic era simplu, puneai GM3 de pe o masina cu servotronic

#49 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 January 2013 - 10:27 PM

Atunci erau masinile noi si scumpe, nu se gaseau usor piese sh si oricum nu avea sens sa pun alt GM.Tu de cati ani te-ai apucat sa lucrezi la BMW-uri, diagnoza, codificari...de ti se pare totul asa de simplu?

#50 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 26 January 2013 - 10:30 PM

de curand ....1-2 ani

acum se gasesc piese mai usor, chiar si pentru astea mai noi, e60 lci, e70, e71 doar ca nu mai merge cu luat de pe una si pus pe alta......

la F uri inca nu am apucat sa lucrez ca sunt destul de rare, asta nu inseamna ca nu as stii, imi trebuie una si imi intru repede in mana

cele mai scarboase mi se par seria 7 e65.....


diagnoze nu prea imi place sa fac, mai ales pe partea de motor...pe partea de instalatie electrica, da, insa la motor e cu totul alta treaba, trebuie sa ai cunostiinte de mecanica, sa mai ai si alte scule....multi cred ca daca vin cu masina sa le faci diagnoza, laptopul ala, sau tu ca operator, spune tot ce are masina :)/>/>


PS: mie imi plac astea cu coding, retrofit, modificari de VO si de aia spun ca mi se pare usor

This post has been edited by TOM: 26 January 2013 - 10:40 PM


#51 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 January 2013 - 10:40 PM

Din ce am vazut eu merge fara probleme, daca hardware sunt compatibile.Este un pic mai complicat la computerele de siguranta.Eu m-am invartit printre masini de mult timp si pe zi ce trece realizez cat de putin cunosc.

#52 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 26 January 2013 - 10:49 PM

@Tom:
Nu prea ai cum sa spui ca inveti cum sa repari un F10 daca-ti intra una pe mana.

Am umblat eu la un X5 E70 facelift.. Am verificat sigurantele pentru ca nu mai mergea deloc bordul.

E greu pana sa si ajungi la sigurantele de sub torpedou, sunt bagate atat de nasol incat e destul de greu sa le si gasesti, daramite sa le verifici.

Partea asta de electronica la masini moderne este extraordinar de grea.
Nu poti sa spui ca te pricepi doar pentru ca ti-a iesit un DIY de pe net sau ai avut o masina donatoare si ai luat de pe ea tot ce ai nevoie.

Sau chiar saptamana asta am avut un E60 care avea un consum enorm cu motorul oprit, vreo 7 amperi, iar alternatorul incarca peste 16 amperi.
Am scos pe rand toate sigurantele si consumul nu scadea deloc.
Am dat jos mufa de la IBS si consumul a scazut la unul normal.

Asta nu inseamna deloc ca m-as pricepe, inseamna doar ca m-am documentat despre problemele lor comune.

Cu cat invat mai multe imi dau seama cat de multe lucruri imi sunt inca necunoscute.

Ce ai facut tu la E39-uri e posibil pentru ca masinile s-au depreciat enorm, la fel si preturile lor.

Dar sa faci aceeasi treaba la un F10 este de 100 de ori mai greu pentru ca n-ai de unde sa iei piese de pe un F10 donator, nu sunt pe toate drumurile la dezmembrari.

Plus ca mai e un factor important.
Daca la E39 faci o codificare si o gafezi si trebuie inlocuit computerul de injectie, nu prea e o tragedie, iei altul de la dezmembrari si in mare parte se rezolva.
Dar daca ai face asa ceva la un E60 sau la o masina chiar mai noua, ce faci?

#53 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 26 January 2013 - 11:09 PM

perfect adevarat ce spui! sa ti spun ce am patit eu zilele trecute:

m am dus cu unul acum 1 luna sa si cumpere un e65, noaptea la 1.....unii oameni sunt si mai sariti de pe fix

ok, am ajuns acolo, am facut o diagnoza completa cu DIS ul si i am spus omului cam ce probleme majore avea masina: pompa auxiliara de apa, electric fan, valva la dynamic drive, swiching center.
OK, masina nu dadea nici o eroare pe iDrive, nici pe bord ( ceasuri). totul era ok daca stateai la volan, dar nu te uitai in DIS. Mie in seara aia nu mi a trecut prin cap, mai dar totusi macar una din erorile astea trebuia sa aprinda un martor ceva ....

aa, mai era si plasa de prezenta in scaun pasager.


bun, vine tipul asta acum 2 zile si zice : bai, frate , nu stiu ce are masina , te rog uita te ca nu imi arata nimic la bord, nu bec ars, nu combustibil scazut, nu faruri uitate aprinse, nu am auzit niciodata gong ul, nimic


zic hai sa ne uitam! primul lucru pe care l verific e calculatorul de lumini, avea 3 becuri arse si totusi nu indica nimic in idrive.
in gandul meu zic, a pai e simplu, i au scos aia check urile de la becuri! citesc LMA ul si surpriza.....totul era ok, toate becurile aveau cold check, hot check, activat si avertizare pe ecran. zic, hopaaa, stai ca nu e chiar asa......

stau si ma gandesc, ma foiesc, mai sun un prieten ( din seria "vrei sa fi miliardar" :)/>/>/> ) si in final codez toata masina!

rezultatul?

masina s a facut pom de craciun..... 3 becuri arse , lichid de parbriz low, combustibil low, becul de la airbag aprins in bord, becul de la DSC aprins in bord si un semn mare si rosu cu o masina aplecata pe o parte si mesajul de Dynamic Drive failure ........

concluzia..... o trageti si voi !

acum eu nu am zis ca repar F10, am zis doar ca mi as intra in mana si as putea sa fac pe el ce fac si pe X70, X71, sau E60 si E90 LCI.

e39 si e46 e una iar e60 si e90 e cu totul alta treaba.

nu m am bagat si nu ma bag sa codez calculatorul de injectie sau orice tine de partea electronica a motorului. problemele principale care au venit pana acum ( aici ma refer la e60,e90, e70,e71) sunt legate de calculatoarele de lumini,airbag uri, power module, dsc, faruri si altele de genul

daca ma gandesc bine, pana acum nu am facut nici un DIY de pe net! la e46 si e46 am facut pe masina mea cam tot ce puteam sa fac, codat, activat, resetat module si inca invat lucruri noi. pe e60,e90,x70 etc fac doar ce stapanesc. nu e greu sa schimbi un calculator gen FRM3 sau LM2 luat de la dezmembrari, chiar daca au VIN diferit si VO diferit. bine, tu esti axat pe mecanic, eu pe electronica, vedem lucrurile in mod putin diferit

am montat CIC pe e60 si iti spun ca e mult mai usor decat sa montezi navigatie pe e39. include o mica parte de coding, dar operatiunea in sine e mult mai simpla. acum trebuie sa i fac retrofit si pentru TV, am deja kit ul pregatit.
X6 cu FRM2 prajit ( stateau angel urile aprinse continuu) - luat FRM2 de la dezmembrari, montat, codat - merge perfect ( dar s a si lecuit de pus xenon pe angel eyes )
E60 - retrofit stopuri LCI - montat stopuri, montat LM2, codat- merge perfect


as face si retrofit uri mai complicate dar din pacate nu prea ai cui, oamenii abia au bani sa si cumpere niste janghine de masini, ce sa mai bage si bani in ele. cand aud cat costa un modul sh in care ca le trebuie schimbat, se iau cu mainile de cap

This post has been edited by TOM: 26 January 2013 - 11:10 PM


#54 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 26 January 2013 - 11:13 PM

Lucrezi mai multa electronica decat mecanica?
Mi se pare un pic cam greu de crezut.
Poate vrei sa zici ca ai oameni care fac mecanica pentru tine, dar nu prea ai cum sa tii in ziua de azi un service deschis doar pentru electronica.
Cate retrofit-uri si cate codificari poti face incat sa rezisti?

#55 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 January 2013 - 11:15 PM

View PostTOM, on 26 January 2013 - 10:30 PM, said:

la F uri inca nu am apucat sa lucrez ca sunt destul de rare, asta nu inseamna ca nu as stii, imi trebuie una si imi intru repede in mana

cele mai scarboase mi se par seria 7 e65.....


diagnoze nu prea imi place sa fac, mai ales pe partea de motor...pe partea de instalatie electrica, da, insa la motor e cu totul alta treaba, trebuie sa ai cunostiinte de mecanica, sa mai ai si alte scule....multi cred ca daca vin cu masina sa le faci diagnoza, laptopul ala, sau tu ca operator, spune tot ce are masina :)/>/>/>


PS: mie imi plac astea cu coding, retrofit, modificari de VO si de aia spun ca mi se pare usor

Astea sunt niste prostioare, codificari, retrofit-uri...
Bine, ca un hobby sunt ok, insa am vazut oameni care nu au habar ce inseamna cadere de tensiune si fac "diagnoza", repara masini.
Realitatea este alta, masina are o problema reala si trebuie reparata.Este nevoie de o baza mai intai, degeaba se pune "leptopul" daca nu exista notiuni elementare despre cum lucreaza un sistem.
Asta este cel mai amuzant pe forumurile auto, toti se pricep la orice, ca dovada numarul mare de ineptii care apar in fiecare zi.
Seria 7 a fost primul model care a schimbat toata tehnologia folosita pana la vremea aia de BMW.Sistemul de diagnoza al masinii a fost foarte slab, asta deoarece masina aia nu a fost testata destul in realitatea si nimeni nu s-a asteptat la problemele care au aparut dupa cativa ani.
E65-ul nu mi se pare o masina scarboasa, decat din punct de vedere al aspectului, altfel este super ok, sunt putini care stiu sa puna un diagnostic corect cand apar probleme electrice.


"la F uri inca nu am apucat sa lucrez ca sunt destul de rare, asta nu inseamna ca nu as stii"

E-sys nu este greu de folosit, insa probabil te referi la codificari si la tot felul de artificii, deoarece pana la a repara corect masina sau a pune un diagnostic corect mai este mult de invatat.

#56 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 26 January 2013 - 11:34 PM

View PostBogdan M., on 26 January 2013 - 11:13 PM, said:

Lucrezi mai multa electronica decat mecanica?
Mi se pare un pic cam greu de crezut.
Poate vrei sa zici ca ai oameni care fac mecanica pentru tine, dar nu prea ai cum sa tii in ziua de azi un service deschis doar pentru electronica.
Cate retrofit-uri si cate codificari poti face incat sa rezisti?


nu am service, ma ocup doar de electronica si electrica. pentru mecanica ii indrum la un service unde imi repar si eu masina. momentan proiectul meu pentru service asteapta primavara si investitia intr o locatie, scule, oameni

#57 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 January 2013 - 11:35 PM

Iti deschizi service?

#58 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 26 January 2013 - 11:36 PM

View PostTOM, on 26 January 2013 - 11:34 PM, said:

nu am service, ma ocup doar de electronica si electrica. pentru mecanica ii indrum la un service unde imi repar si eu masina. momentan proiectul meu pentru service asteapta primavara si investitia intr o locatie, scule, oameni

Am inteles.

#59 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 26 January 2013 - 11:44 PM

View PostBavaria, on 26 January 2013 - 11:15 PM, said:

Astea sunt niste prostioare, codificari, retrofit-uri...
Bine, ca un hobby sunt ok, insa am vazut oameni care nu au habar ce inseamna cadere de tensiune si fac "diagnoza", repara masini.
Realitatea este alta, masina are o problema reala si trebuie reparata.Este nevoie de o baza mai intai, degeaba se pune "leptopul" daca nu exista notiuni elementare despre cum lucreaza un sistem.
Asta este cel mai amuzant pe forumurile auto, toti se pricep la orice, ca dovada numarul mare de ineptii care apar in fiecare zi.
Seria 7 a fost primul model care a schimbat toata tehnologia folosita pana la vremea aia de BMW.Sistemul de diagnoza al masinii a fost foarte slab, asta deoarece masina aia nu a fost testata destul in realitatea si nimeni nu s-a asteptat la problemele care au aparut dupa cativa ani.
E65-ul nu mi se pare o masina scarboasa, decat din punct de vedere al aspectului, altfel este super ok, sunt putini care stiu sa puna un diagnostic corect cand apar probleme electrice.


"la F uri inca nu am apucat sa lucrez ca sunt destul de rare, asta nu inseamna ca nu as stii"

E-sys nu este greu de folosit, insa probabil te referi la codificari si la tot felul de artificii, deoarece pana la a repara corect masina sau a pune un diagnostic corect mai este mult de invatat.



citesc si documentatii despre cum functioneaza anumite module, cum comunica intre ele etc! inainte de a le putea diagnostica, trebuie sa le inteleg. nu stiu multe, dar invat, nu s a nascut nimeni invatat. atata timp cat ai documentatia necesara.....

e65 nu imi place tocmai din cauza asta, instalatia electrica e complet noua si regandita fata de e39 si e46. are atat elemente din vechea generatie ( e39,e46) cat si din noua generatie (e90, e60). sunt masini pe care se lucreaza destul de greu, unde mai pui ca sunt si seria 7 si au o gramada de sisteme

View PostBavaria, on 26 January 2013 - 11:35 PM, said:

Iti deschizi service?



intentionez....

#60 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 26 January 2013 - 11:47 PM

Succes!

  • (4 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users