BMW AUTO FORUM: imi intra apa in masina - BMW AUTO FORUM

Jump to content

imi intra apa in masina si nu inteleg cum

#1 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 04 August 2010 - 12:42 PM

daca a mai patit cineva si poate a reusit sa rezolve problema sa mi spuna si mie ca eu am disperat. cand ploua imi intra apa in masina pe la usile din spate, mai exact se strange apa sub usa ( nu stiu pe unde vine) iar de acolo intra in masina si mereu am balta in spate..................

#2 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 04 August 2010 - 09:37 PM

Sunt dezlipite foliile din interiorul feţelor de uşi.
Probabil că s-au dezlipit chiar când ai montat sistemul cu DSP.

Chestia asta e valabilă dacă ai chederele în stare bună.

#3 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 05 August 2010 - 09:42 AM

chderele sunt in stare buna. am lipit folia aia din interiorul usii apoi am mai lipit peste ea si banda adeziva cauciucata, mai multe straturi sa fiu sigur ca nu mai curge nimic. am pus si garnituri, facute din petece de camera de bibicleta, la clipsuri.

doar o usa am terminat o si un urma testelor apa nu a mai intrat in masina. sper sa se fi rezolvat problema ca am disperat. azi fac si cealalta usa, apoi probabil o sapt o sa i ia sa se usuce..............mai aveam putin si dadeam la peste de pe bancheta!

#4 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 05 August 2010 - 09:53 AM

La ce folii te referi? Cele care vin sub fata de usa?

Da da, nu e de la alea sigur. Nu are cum sa ajunga apa acolo si nici in usa.
Chiar in weekend am desfacut fata de usa de la pasager ca imi sarise geamul de pe macara si e prefect uscat in usa, nu cred sa fi fost apa vreodata acolo. Iar folia aia e de insonorizare ceva, nu contra apei :)/>

#5 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 05 August 2010 - 12:26 PM

imi pare rau, dar te inseli!

am dat fata de usa jos, am lasat folia aia si am turnat apa cu furtunul pe masina. rezultatul: un rau curgea de sub folia aia direct in masina! cu fata de usa, apa aia se strangea sub fata de usa intre lampa si caroserie. cand se facea balta mare ajungea pana sus(la nivelul pragului) unde se infiltra in chederul ala pufos de la prag iar de acolo in mocheta de la masina!


am mai pus si niste garnituri la clipsuri ca mi s-a parut mie ca si pe langa alea se prelinge apa din usa si ajunge intre fata de usa si folia aia.....



acum am terminat si a doua usa, am testat cu furtunul pe masina, nu mai ajunge strop de apa sub usa.............e ok, sa vedem la prima ploaie sanatoasa

#6 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 05 August 2010 - 12:26 PM

Eu sunt sigur că acea folie este de vină, e o problemă comună la E39 şi E46.

Folia are şi rol de insonorizare dar opreşte şi apa să intre în maşină.

#7 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 05 August 2010 - 03:46 PM

Ciudat, eu am chederele praf, la 80 la ora vajaie de zici ca am 250m/h, si nu intra apa deloc. Folia aia la mine sta de forma, s-a dus lipiciul de cate ori a fost desfacuta.

Chiar daca nu ai avea chedere la geamuri apa s-ar strange in usa, iar usa din cate stiu are niste scurgeri in partea de jos. Nu inteleg cum ar ajunge apa la folia aia, adica pe partea din interior a usii :huh:/>

#8 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 05 August 2010 - 04:34 PM

apa cand curge in usa, ajunge pe folia aia si de pe folise se scurge jos la baza usii. daca folia e dezlipita ( ea find pe exteriorul usii, nu pe interior) apa care se scurge pe folie nu mai ajunge in usa ci pe langa usa, adica pe fata de usa, unde e lampa. acolo se strange intre chedere pana sus de tot la lampa unde se imbiba in chederul pufos de pe masina.........

#9 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 05 August 2010 - 05:57 PM

Ma rog, eu tot nu inteleg.. :unsure:/>

Eu vad circuitul apei (asta daca trece de chederul geamului) ca in desenul atasat:

Attached File  Untitled.jpg (21.14K)
Number of downloads: 87

albastru - geamul
rosu - folia

#10 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 05 August 2010 - 07:06 PM

azi a dat o ploaie si surpriza!!! masina e uscata! nici strop de apa sub usa sau in masina! nimic! problema rezolvata!





cam asa ajunge apa in masina

Attached File  Untitled.jpg (26.49K)
Number of downloads: 93

This post has been edited by TOM: 05 August 2010 - 07:07 PM


#11 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 05 August 2010 - 09:30 PM

Pai apa aia conform desenului este sub usa, defapt intre usa si prag. Cum urca pana la folie? Sunt 10cm pe putin pana acolo.

Ma rog, eu tot nu cred ca are legatura folia aia cu problema ta. Chiar o sa fac un test curand ca vreau sa-mi schimb clemele de plastic care fixeaza geammul pe macara. O sa torn o galeata de apa pe geam cu fata de usa data jos. :D/>

PS: ai o poza cu usa la E39 cu folia data jos?

#12 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 05 August 2010 - 09:42 PM

Îţi garantez că de la folia aia e problema în cazul seriei 5 E39.

#13 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 05 August 2010 - 09:43 PM

nu am poze, trebuia sa fi facut cateva............. ideea e ca folia aia astupa gaura din usa, pe unde vezi tu macaraua si ce mai e in usa. apa curge pe folia aia, pe partea din interior, pur si simplu curge pe folie in jos si ajunge la baza usii. folia daca nu e lipita de usa( de marginea gaurii) atunci apa nu curge normal pe interiorul peretului usii ( ala de metal) ci o ia pe exteriorul peretelui astfel ajungang defap intre fata de usa si usa, in loc sa ajunga in usa in interior........

#14 User is offline   Valentin Icon

  • Pancake Master
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 76
  • Joined: 13-September 09

Posted 05 August 2010 - 11:59 PM

vai :D/>
Citez - apa cand curge in usa - cum sa curga apa in usa? Sau, mai corect zis, cum de ajunge apa IN USA, ca nu are ce cauta acolo?! Stiu c-o sa se supere Ciupanezu :P/> dar Florin are dreptate, folia aia nu are nicio vina, apa nu are ce cauta acolo,in interiorul usii, folia are rol de insonorizare si, eventual, impotriva condensului. Usa nu e facuta/gandita sa intre apa in interior, si nici folia aia n-a fost pusa ca sa protejeze masina de apa ce trece prin portiera (pentru ca nu trebuie sa treaca pe acolo), daca a ajuns acolo, problema trebuie cautata in alta parte.

O mai spun odata (ultima oara :P/> ) ca unul ce a desfacut usile de e39 de zeci de ori, si care nu mai are folia aia deloc, si caruia, totusi, nu-i intra apa inauntru- APA NU ARE CE CAUTA IN PORTIERA, folia protejeaza doar de praf si condens (de pe geamul coborat).

Verificati chederele.

#15 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 06 August 2010 - 02:22 AM

in fond si la urma urmei chiar nu mai conteaza, ideea e ca am rezolvat problema lipind folia respectiva..............



apa intra pe langa geam iar la baza usii are gaurele pe unde se scurge din usa

#16 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 06 August 2010 - 08:31 AM

Usa ta nu are si scurgere in partea de jos?

Din cate stiu sunt niste dopuri din plastic. De ce nu gauresti unul?

#17 User is offline   io's® Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 393
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucureşti 44°26'05.71N 26°08'12.70E
  • Car:black sedan e46 & red/white Coop'

Posted 06 August 2010 - 09:52 AM

apa se scurge din usa insa in cazul lui nu mai ajungea acolo unde trebuia sa se scurga, se prelingea pe folie si intra in interior, folia nefiind lipita

#18 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 06 August 2010 - 10:10 AM

View Postflorin83, on 06 August 2010 - 09:31 AM, said:

Usa ta nu are si scurgere in partea de jos?

Din cate stiu sunt niste dopuri din plastic. De ce nu gauresti unul?




usa are gauri de scurge, undeva jos de tot la baza usii. daca dopurile alea de plastic nu sunt gaurite chiar crezi ca e o idee buna sa le gauresc eu? repet, apa are pe unde se scurge atata timp cat ajunge unde trebuie , adica la baza usii



View Postio, on 06 August 2010 - 10:52 AM, said:

apa se scurge din usa insa in cazul lui nu mai ajungea acolo unde trebuia sa se scurga, se prelingea pe folie si intra in interior, folia nefiind lipita




exact

#19 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 06 August 2010 - 11:23 AM

View Postio, on 06 August 2010 - 09:52 AM, said:

apa se scurge din usa insa in cazul lui nu mai ajungea acolo unde trebuia sa se scurga, se prelingea pe folie si intra in interior, folia nefiind lipita


Se prelinge de unde? :huh:/>
Apa daca e sa se prelinga o face pe peretele exterior al usii, nu pe cel din interior. Daca torni apa pe geam, din interior s-ar prelinge pe folie cum ziceti voi.

Schiteaza pe desenul care l-am postat mai sus.

Daca nu plecam in weekend sa mor de nu desfaceam fata de usa si aruncam o galeata de apa si filmam :lol:/>

View PostTOM, on 06 August 2010 - 10:10 AM, said:

usa are gauri de scurge, undeva jos de tot la baza usii. daca dopurile alea de plastic nu sunt gaurite chiar crezi ca e o idee buna sa le gauresc eu? repet, apa are pe unde se scurge atata timp cat ajunge unde trebuie , adica la baza usii


Mai anormal este sa ajunga apa la folia aia decat sa gauresti un dop din ala, care la nevoie, daca apar ceva
probleme poti sa-l lipesti sau sa-l inlocuiesti.

Oricum sa zicem ca folia aia ar izola sa nu intre apa in masina.. va dati seama ca daca o desfaci o data nu mai se lipeste aia in vecii vecilor cum era din fabrica.

Daca era de la folie 90% din masinile de la e46/e39 in jos aveau probleme ca majoritatea au avut cel putin o data folia data jos.

#20 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 06 August 2010 - 11:54 AM

deci, tu nu ai inteles un lucru! capacele alea le scoti degeaba pentru ca in usa exista gauri prin care se scurge apa afara, DECI daca apa ajunge la capace poti fi sigur ca se scurge afara din usa, gaurile de scurgere fiind mai jos decat capacele


problema e atunci cand apa curge prin usa, daca folia e dezlipita, apa nu mai ajunge la capacele alea si de acolo la baza usii la gurile de scurgere



cate e39 nu ai vazut dupa o ploaie ca atunci cand deschide usa din spate, curge apa pe langa masina, chiar de sub usa, chiar daca in masina nu a intrat ( pentru ca fata de usa inca e buna , nu e mucegaita de la apa care sta acolo si inca mai etanseaza usa de caroserie) ?

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

2 User(s) are reading this topic
0 members, 2 guests, 0 anonymous users