BMW AUTO FORUM: Accident Magheru - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Accident Magheru 19 august 2010

#1 User is offline   florin83 Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-September 09
  • Location:Bucuresti

Posted 20 August 2010 - 09:08 AM

Ieri am fost martor la accidentul asta:
http://stirileprotv....pe-trotuar.html

Ma indreptam fix spre locul ala, eram la 50m cand aud un scartz si o mare lovitura dupa care vad un Logan care s-a dat peste cap de vreo 2 ori in aer, la 2-3m de sol. L-am vazut peste niste masini care erau parcate acolo. Nu am realizat pe moment ce se intampla, am crezut ca e vreo cascadorie ceva si m-am indreptat spre locul ala.
Acolo am vazut o scena demna de filme de groaza. Soferul era cu capul facut praf in masina, se zbatea sa moara, la cativa metri de masina un om se zbatea pe trotuar si altul ii tinea capul.. peste tot bucati din masina, un copac rupt din radacina, pamant si bucati din banci. :(/>
La vreo 2 minute un trecator a vazut ca sub masina era o femeie :(/>
In masina erau 3 fete. Una singura avea sange pe mana (cred ca de la cap ii cursese), iar celelalte nu aveau nicio zgarietura. Una chiar s-a dat jos din masina normal, ca si cum masina ar fi fost parcata si a dat telefon sa spuna ca a facut accident.

Salvarea a venit la vroe 5 minute, l-au luat pe omul de pe trotuar. Ulterior am auzit ca avea 25 ani si e in coma. :(/> Cred ca suferise o hemoragie interna, sau ceva de genu asta, ca nu avea decat pe fata putin sange, de la cazatura pe ciment cred.
Cei de la descarcerari au venit la cateva secunde dupa venirea ambulantei, s-au uitat putin la masina si au ridicat-o de spate scotand-o pe femeie de sub masina, timp in care soferul isi dadea duhul in masina. Lumea de pe margine striga ca si soferul traieste, dar nu i-au facut nimic. A murit la vreo 5-10minute dupa. :(/> Probabil nici nu mai aveau ce sa-i faca ca avea capul facut muci :(/>

Attached File  IMG_00401.JPG (401.59K)
Number of downloads: 56
Cele 2 fete din stanga erau in masina. Cel in rosu care sta jos (ii tinea capul celui lovit :(/> )este soferul Citroenului care se zice ca a provocat accidentul. In presa se zicea ca a fugit, dar cum se vede si in poza nu a fost asa. Masina lui se vede in spate (cea verde deschis - mustar)

Attached File  IMG_00411.JPG (408.07K)
Number of downloads: 55
Tot in stanga cele 2 fete. Cea in negru din prim plan era cel mai grav dintre ele. A treia este cea care statea in spatele masinii, cu pantalonii scurti si cu geanta aia mare pe umar.

Toti dau vina pe soferul Citroenului ca nu s-a asigurat, dar eu sunt de parere ca soferul Loganului este principalul vinovat. La ora 17:30 acolo se circula bara la bara, probabil cel cu Citroenul a vrut sa se bage usor (fara sa se asgiure) pe banda 1, iar cel cu Loganul a venit cu foarte mare viteza, s-a speriat si a tras brusc dreapta.
Eu zic ca avut peste 100km/h.. altfel nu-mi pot imagina cum a putut sa rupa un copac, o banca din beton, sa se dea peste cap de 2 ori si sa aterizeze la 20-30m mai departe. Daca mergea cu 50km/h sigur nici pomul nu-l darama. :(/>

Attached File(s)



#2 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 August 2010 - 11:23 AM

Culmea este că eu mai stau cu prietena pe băncile alea, cred că am stat de cel puţin 15-20 de ori acolo, chiar după-amiază, adică atunci când s-a întâmplat accidentul.

Ieri chiar am trecut pe acolo pe jos cu vreo 40 de minute înainte.

După părerea mea, şoferul Loganului era un cretin.
A venit tare pe banda I, era cu femeile în maşină si probabil vroia să le arate ce şofer este, iar când a văzut că Citroen-ul a intrat pe banda lui, s-a speriat şi a tras de volan.
E cea mai mare prostie să faci asta.
Când accidentul este iminent, cel mai bine este să frânezi şi să ţii masina dreaptă astfel încât viteza de impact să fie cât mai mică.
Trăgând de volan ca un bou ies astfel de tragedii.
Dacă ar fi intrat în Citroen, poate n-ar fi murit nimeni.

#3 User is offline   Myx Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-November 09

Posted 20 August 2010 - 03:50 PM

parca erau camere acolo .

#4 User is offline   B72EGR Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 216
  • Joined: 25-September 09

Posted 20 August 2010 - 05:49 PM

vinovat e ala care a schimbat banda de mers fara sa se asigure. ala cu loganu era unu de 25 de ani cu carnet de 6 luni. cel mai probabil avea si viteza mare deci o sa iasa o culpa comuna si ala care nu s-a asigurat cand a schimbat banda o sa scape usor.

am patit fix acelasi tip de accident, tot la fel nu s-a asigurat unu cu o duba si m-a acrosat usor, dar am franat si am tinut volanul drept si nu s-a intamplat nimic.

sunt unii care merg tare, prea tare, si dintr-o chestie de 2 lei, o acrosare usoara, banala, cum a fost acuma, se intampla nenorociri. asa ceva n-avea cum sa se intample daca ala cu loganu mergea normal, la 50-60 la ora nu te rastorni oricat de mult ai trage stanga dreapta de volan.

pacat. :(/>

#5 User is offline   Myx Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-November 09

Posted 20 August 2010 - 09:03 PM

mie-mi pare ca loganul nu s-a putut redresa si cam atat .Cam asta inseamna o masina fara sisteme de siguranta .

#6 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 20 August 2010 - 09:32 PM

Vinovaţi sunt amândoi.

Ăla cu Citroen pentru că nu s-a asigurat şi cel cu Logan pentru că a mers mult prea tare cu o maşină gunoieră.

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users