BMW AUTO FORUM: manual e90 - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

manual e90

#1 User is offline   Heaven Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 9
  • Joined: 16-September 10

Posted 16 September 2010 - 09:04 AM

Salutare,
As vrea sa intreb daca are cineva un manual de e90 in engleza. am intrat la bmwcarmagazine dar acolo nu au decat manualul in engleza din statele unite care nu prea e la fel si unde nu apar decat motoare pe benzina. celelalte sunt in germana si nu ma ajuta cu nimic :)/> Tot intreb de asa ceva pentru ca nu stiu cum sa verific uleiul si starea filtrului dpf si alte cateva lucruri pe care as vrea sa le stiu.
Multumesc!

#2 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 16 September 2010 - 11:04 AM

Există pe Portal o zonă pentru aceste manuale, însă nu am găsit deloc manuale pentru motorizările diesel.

Acesta este pentru E90: http://www.bmwautofo...wnersManual.pdf

Ce înţelegi prin a verifica uleiul? Verificarea nivelului?

Filtrul DPF apare în iDrive.

#3 User is offline   Myx Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-November 09

Posted 16 September 2010 - 11:36 AM

View PostHeaven, on 16 September 2010 - 09:04 AM, said:

Salutare,
As vrea sa intreb daca are cineva un manual de e90 in engleza. am intrat la bmwcarmagazine dar acolo nu au decat manualul in engleza din statele unite care nu prea e la fel si unde nu apar decat motoare pe benzina. celelalte sunt in germana si nu ma ajuta cu nimic :)/> Tot intreb de asa ceva pentru ca nu stiu cum sa verific uleiul si starea filtrului dpf si alte cateva lucruri pe care as vrea sa le stiu.
Multumesc!

nivelul uleiului din maneta bc ai indicator OIL . NU se poate verifica manual daca la asta te refereai , doar electronic.

#4 User is offline   Heaven Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 9
  • Joined: 16-September 10

Posted 16 September 2010 - 12:10 PM

nu am DPF in idrive si nu dau de el nici in bc. din cate am gasit pe net exista 2 versiuni, una in care apare dpf si alta in care nu apare. exista totusi si posibilitatea sa fiu eu dus cu capu` si sa nu stiu unde sa o caut. la fel si cu nivelul de ulei.

#5 User is offline   embmw Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 4
  • Joined: 25-April 11

Posted 01 May 2011 - 04:25 PM

daca doriti manual in limba romana puteti sa il obtineti de la BMW Grup Romania gratuit. vine pe dvd si nu costa nimic. conditia este sa aveti un bmw fabricat incepand cu 2007. ca sa il obtineti intrati pe bmw.ro si pe prima pagina in drapta jos veti vedea Manualul utilizatorului. trebuie sa le dati datele personale si VIN-ul masinii.
mie mi l-au trimis si contine manualele pt toata gama e90(adica si e91 si e92). dar v-am spus vinul trebuie sa fie de la o masina de dupa 01.01.2007. si nu conteaza clasa din care face parte.

#6 User is offline   caz Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 21-June 11

Posted 21 June 2011 - 11:01 PM

mmmda lam primit si eu...este gratis vine pe cd si repede mie cam intr-o saptamana maxim a sosit...si este dupa anul 2008 chiar pt seria 3.Oricum frumos din partea lor

#7 User is offline   Myx Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 181
  • Joined: 17-November 09

Posted 22 June 2011 - 06:09 AM

View Postcaz, on 21 June 2011 - 11:01 PM, said:

mmmda lam primit si eu...este gratis vine pe cd si repede mie cam intr-o saptamana maxim a sosit...si este dupa anul 2008 chiar pt seria 3.Oricum frumos din partea lor


acum te asteapta si la o revizie la reprezentanta , daca tot au fost amabili si au trimis un dvd cu manuale gratuit :D/>

This post has been edited by Myx: 22 June 2011 - 06:09 AM


Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users