BMW AUTO FORUM: Update Software cu SSS - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

Update Software cu SSS

#1 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 11 October 2010 - 04:23 PM

Sal la voi;Stie cineva o metoda de reprogramare(update) a calculatoarelor masinii fara a modifica baza de date a SSS-ului?

Eu am o gramada de calc.ce trebuie updatate dar nu ma lasa sa le fac pe rand,doar toate odata.

Am un dcan de inpa iar reprogramarea dureaza 132 minute la toate.Nu m-as risca sa scriu atata cu dcanu.

#2 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 11 October 2010 - 08:42 PM

Poti sa reprogramezi computerele separat cu Winkfp, insa nu vad rostul.Daca tot vrei sa faci update este mai bine sa faci update la toata masina.Conecteaza un OPPS sau un OPS si fa programare la toata masina.Altfel este posibil sa strici ceva.

#3 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 12 October 2010 - 03:35 PM

View PostBavaria, on 11 October 2010 - 09:42 PM, said:

Poti sa reprogramezi computerele separat cu Winkfp, insa nu vad rostul.Daca tot vrei sa faci update este mai bine sa faci update la toata masina.Conecteaza un OPPS sau un OPS si fa programare la toata masina.Altfel este posibil sa strici ceva.


Pai eu vreau sa fac update pt.inceput doar la modulul aud(audio).De ce?? Vreau sa fac retrofit(adica sa activez) optiune mp3,deoarece eu am doar track.De la versiunea 28 a sss-ului se poate face asta.Din pacate cu winkft nu stiu sa fac deoarece nu m-a interesat.Daca stii tu cum s-ar putea face reprogramarea cu winkft as fi incantata daca mi-ai spune.Fisierele pt. winkft le-as lua direct din sss...ca sa-mi vada part numberu updatat la zi. e60,520i din 2004

This post has been edited by severus_phantom: 12 October 2010 - 03:44 PM


#4 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 13 October 2010 - 03:06 AM

Optiunea mp3 este numai pentru anumite modele de E60(dupa 03/05), trebuie ca si radio-ul instalat sa suporte optiunea.Nu este vorba despre o programare ci despre o codificare, deci nu are treaba winkpf.Codificarea o poti face cu NCS.Este posibil sa ma insel asupra anului de fabricatie, trebuie sa verifici daca merge sau nu la masina ta.

ps


Nu as putea sa te invat sa folosesti nici INPA, nici winkfp si nici NCS.Este ca si cum ti-ar cere cineva sa il inveti diagnoza.Eu incerc sa le invat de cativa ani si probabil nu stiu nici 10% din ce pot sa faca.Bine, probabil sunt si mai greu de cap, insa nici nu am timp de ele toata ziua.Invat din pasiune. :)/>

This post has been edited by Bavaria: 13 October 2010 - 03:12 AM


#5 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 13 October 2010 - 10:51 AM

Procentul indică prea multă modestie. :)/>

#6 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 13 October 2010 - 04:57 PM

View PostBavaria, on 13 October 2010 - 04:06 AM, said:

Optiunea mp3 este numai pentru anumite modele de E60(dupa 03/05), trebuie ca si radio-ul instalat sa suporte optiunea.Nu este vorba despre o programare ci despre o codificare, deci nu are treaba winkpf.Codificarea o poti face cu NCS.Este posibil sa ma insel asupra anului de fabricatie, trebuie sa verifici daca merge sau nu la masina ta.

ps


Nu as putea sa te invat sa folosesti nici INPA, nici winkfp si nici NCS.Este ca si cum ti-ar cere cineva sa il inveti diagnoza.Eu incerc sa le invat de cativa ani si probabil nu stiu nici 10% din ce pot sa faca.Bine, probabil sunt si mai greu de cap, insa nici nu am timp de ele toata ziua.Invat din pasiune. :)/>



Dvs i-ti sugerati sa fac o codare cu ncs-ul prin manipularea fisierelor fsw_psw.man si sa activez optiunea mp3 in caz ca ea nu este activa.OK.Dupa cum am mai spus si inainte modulul meu aud(audio)trebuie updatat la zi.Updatarea software dupa cate stiu eu se face prin
reprogramare.Reprogramare care pregateste acel modul pt. codare(retrofit).Reprogramarea practic instaleaza noile drivere daca le putem numi asa.Doare dupa aceea ar merge cu codingul lui ncs sau retrofitul lui SSS.

multa stima si merci de sfaturi... :rolleyes:/>

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users