BMW AUTO FORUM: va rog un pic de ajutor - BMW AUTO FORUM

Jump to content

va rog un pic de ajutor instalare carsoft , inpa , dis

#1 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 19 October 2010 - 08:33 PM

salutare tuturor. sunt nou pe aici si nu pre ma pricep la electronica ,soft-uri si alte chestii de acest fel.de aceea m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru pentru a rezolva o problema care pe mine ma cam depaseste. despre ce este vorba? am comandat pe net o interfata carsoft 6.5 pt. uz personal sa vad eu ce si cum sa nu mai arunc banii pe la service-uri. am prrimit-o acum cateva zile de abia am reusit sa o instalez acum descoperind acest minunat forum am citit ca se poate instala o versiune mai cosmetizata adica INPA si cu DIS pe interfata pe care eu o om deja carsoft 6.5. tot citesc de cateva zile cum se face dar se pare ca gresesc ceva , ce sa mai nu ma descurc mi=am prins urechile si nu ma mai descurc. am nevoie de ajutorul cuiva care sa-mi instaleze si mie inpa si dis . asa ca va rog daca se poate un pic de ajutor sa pot rezolva aceasta problema care ma depaseste. FAC CINSTE SE STIE. DACA NU AM POSTAT UNDE TREBUIA I-MI CER SCUZE SI ROG UN MODERATOR SA MUTE TOPIC-UL ACOLO UNDE TREBUIE. MULTUMESC

This post has been edited by mucificatorul: 19 October 2010 - 08:35 PM


#2 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 19 October 2010 - 08:40 PM

Done!

#3 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 19 October 2010 - 08:55 PM

View Postmucificatorul, on 19 October 2010 - 08:33 PM, said:

am nevoie de ajutorul cuiva care sa-mi instaleze si mie inpa si dis . asa ca va rog daca se poate un pic de ajutor sa pot rezolva aceasta problema care ma depaseste. FAC CINSTE SE STIE. DACA NU AM POSTAT UNDE TREBUIA I-MI CER SCUZE SI ROG UN MODERATOR SA MUTE TOPIC-UL ACOLO UNDE TREBUIE. MULTUMESC

Cu mutatul s-a rezolvat...
In primul rand trebuie sa ai instalat Carsoft si sa fie functional. Apoi instalezi INPA, vmware si imaginea DIS in masina virtuala. Se fac apoi niste setari de retea care nu sunt prea complicate. Deschizi Carsoft si faci un simplu test...DDE de exemplu. Il inchizi si deschizi INPA...vei vedea ca se conecteaza...apoi deschizi imaginea DIS in masina virtuala...Totusi, daca nu esti familiar cu aceste setari si instalari, cel mai bine este sa te asiste un coleg din sau mai aproape de locatia unde te aflii tu.
Eu iti doresc suuces, te ajut daca pot si te rog sa incepi sa te familiarizezi cu chestia asta intai citind cu atentie ce-ti atasez mai jos.
Succes!!!

#4 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 19 October 2010 - 09:39 PM

nici daca cautai nu gaseai un forum mai bun cu probleme de acest fel... :rolleyes:/> bine ai venit

This post has been edited by severus_phantom: 19 October 2010 - 09:39 PM


#5 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 19 October 2010 - 09:42 PM

View PostDanS, on 19 October 2010 - 09:55 PM, said:

Cu mutatul s-a rezolvat...
In primul rand trebuie sa ai instalat Carsoft si sa fie functional. Apoi instalezi INPA, vmware si imaginea DIS in masina virtuala. Se fac apoi niste setari de retea care nu sunt prea complicate. Deschizi Carsoft si faci un simplu test...DDE de exemplu. Il inchizi si deschizi INPA...vei vedea ca se conecteaza...apoi deschizi imaginea DIS in masina virtuala...Totusi, daca nu esti familiar cu aceste setari si instalari, cel mai bine este sa te asiste un coleg din sau mai aproape de locatia unde te aflii tu.
Eu iti doresc suuces, te ajut daca pot si te rog sa incepi sa te familiarizezi cu chestia asta intai citind cu atentie ce-ti atasez mai jos.
Succes!!!


multumesc frumoos pt. promptitudine.carsoft-ul este instalat si functioneaza dar ma depaseste asta cu masina virtuala . cred ca o sa mai astept poate gasesc pe cineva din bucuresti care sa ma poata ajuta.

#6 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 20 October 2010 - 02:00 PM

View Postmucificatorul, on 19 October 2010 - 10:42 PM, said:

multumesc frumoos pt. promptitudine.carsoft-ul este instalat si functioneaza dar ma depaseste asta cu masina virtuala . cred ca o sa mai astept poate gasesc pe cineva din bucuresti care sa ma poata ajuta.



chiar nimeni din bucuresti? sa ma ajute si pe mine contra cost cu problema asta? ma pot deplasa oriunde in bucuresti

#7 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 20 October 2010 - 03:49 PM

View Postmucificatorul, on 20 October 2010 - 03:00 PM, said:

chiar nimeni din bucuresti? sa ma ajute si pe mine contra cost cu problema asta? ma pot deplasa oriunde in bucuresti

se poate si prin team viewer

#8 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 20 October 2010 - 06:28 PM

View Postseverus_phantom, on 20 October 2010 - 04:49 PM, said:

se poate si prin team viewer



eu sunt dispus si asa numai sa se rezolve odata.

#9 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 20 October 2010 - 08:11 PM

View Postmucificatorul, on 20 October 2010 - 06:28 PM, said:

eu sunt dispus si asa numai sa se rezolve odata.

severus te ajuta sigur si competent ...verificat si ii dau un mare +....acum o intrebare....ai acele softuri? (INPA, vmware si imaginea DIS)

PS: severus, ai PM

#10 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 20 October 2010 - 09:25 PM

View PostDanS, on 20 October 2010 - 09:11 PM, said:

severus te ajuta sigur si competent ...verificat si ii dau un mare +....acum o intrebare....ai acele softuri? (INPA, vmware si imaginea DIS)

PS: severus, ai PM

da le am. versiunea de carsoft pe care vreau sa o modific este carsoft 6.5 pe port serial NU USB. si singurul lucru pe care nu il am este driverul pt, cabluri pe serial . pe usb le am dar nu cred ca merge.

SAU AR FI MAI USOR DE MODIFICAT INTERFATA VAG COM SA MEARGA INPA SI GT1 PE EA? EU AM VERSIUNEA VAG COM 912. CHIAR NU MAI STIU . deaceea am nevoie de ajutorul vostru.

This post has been edited by mucificatorul: 20 October 2010 - 09:29 PM


#11 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 20 October 2010 - 10:02 PM

pai hai sa le luam pe rand CARSOFT 6.5 Inainte de a lega inpa si disu la interfata carsoft,mai intai trebuie sa legi softul carsoft cu interfata carsoft la masina.Doar daca se conecteaza si-ti identifica masina,doar atunci treci la pasul urmator si instalezi inpa....dupa ce ai legat si inpa cu interfata carsoft la masina treci la pasul 3 instalarea disului...

marele avantaj al interfetei carsoft pe port serial este ca legata la inpa se poate comporta ca o interfata ads de inpa...rezultind ca vei putea face diagnoza si pe modele mai vechi sub anul 1998

acuma sa luam vagu:este pe port usb...din cate stiu eu...vagu modificat pt. inpa mareste viteza de transfer la 1Mb/s,ceea ce este o viteza dubla fata de un dcan de inpa...nu stiu cum merge pt. ca eu nu am incercat...asta doar din citite si auzite...la diagnoza ar fi foarte buna...la progrmare ar fi si mai buna asta teoretic,practic insa nu stii ce bug-uri(erori de comunicare) apar si ti s-ar putea bloca scrierea...asadar doar diagnoza cu vagu zic eu...

in final indicat ar fi sa le faci pe amandoua...una pt. modele vechi adica carsoft(pana la anul 2007) si alta pt. modele noi,adica vagu(up to 2007)

#12 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 20 October 2010 - 11:17 PM

View Postseverus_phantom, on 20 October 2010 - 11:02 PM, said:

pai hai sa le luam pe rand CARSOFT 6.5 Inainte de a lega inpa si disu la interfata carsoft,mai intai trebuie sa legi softul carsoft cu interfata carsoft la masina.Doar daca se conecteaza si-ti identifica masina,doar atunci treci la pasul urmator si instalezi inpa....dupa ce ai legat si inpa cu interfata carsoft la masina treci la pasul 3 instalarea disului...

marele avantaj al interfetei carsoft pe port serial este ca legata la inpa se poate comporta ca o interfata ads de inpa...rezultind ca vei putea face diagnoza si pe modele mai vechi sub anul 1998

acuma sa luam vagu:este pe port usb...din cate stiu eu...vagu modificat pt. inpa mareste viteza de transfer la 1Mb/s,ceea ce este o viteza dubla fata de un dcan de inpa...nu stiu cum merge pt. ca eu nu am incercat...asta doar din citite si auzite...la diagnoza ar fi foarte buna...la progrmare ar fi si mai buna asta teoretic,practic insa nu stii ce bug-uri(erori de comunicare) apar si ti s-ar putea bloca scrierea...asadar doar diagnoza cu vagu zic eu...

in final indicat ar fi sa le faci pe amandoua...una pt. modele vechi adica carsoft(pana la anul 2007) si alta pt. modele noi,adica vagu(up to 2007)



ok. incerc maine si ne auzim pe urma . multumesc inca o data.

#13 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 21 October 2010 - 08:43 AM

View Postmucificatorul, on 21 October 2010 - 12:17 AM, said:

ok. incerc maine si ne auzim pe urma . multumesc inca o data.


am iuncercat acum sa ma conectez cu carsoft 6.5 la masina si zice ca MODULELE NU RASPUND.

#14 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 21 October 2010 - 12:06 PM

View Postmucificatorul, on 21 October 2010 - 08:43 AM, said:

am iuncercat acum sa ma conectez cu carsoft 6.5 la masina si zice ca MODULELE NU RASPUND.

ai verificat ca asignarea portului sa fie corecta?

#15 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 21 October 2010 - 05:33 PM

View PostDanS, on 21 October 2010 - 01:06 PM, said:

ai verificat ca asignarea portului sa fie corecta?



da este pe com 1. dar este cumva posibil sa fie din soft ca am incercat pe trei bmw-uri azi si nu se conecteaza pe nici unul. doua e36 si un e46 .

#16 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 21 October 2010 - 06:03 PM

View Postmucificatorul, on 21 October 2010 - 06:33 PM, said:

da este pe com 1. dar este cumva posibil sa fie din soft ca am incercat pe trei bmw-uri azi si nu se conecteaza pe nici unul. doua e36 si un e46 .


nu ai instalat bine,sau daca ai instalat bine i-ti mai lipseste ceva driver,sau setarile portului nu sunt corecte.

cauta prima data instructiunile si setarile de instalare ale lui carsoft.

apropo: dezactiveaza firewall-ul

#17 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 21 October 2010 - 09:27 PM

View Postseverus_phantom, on 21 October 2010 - 07:03 PM, said:

nu ai instalat bine,sau daca ai instalat bine i-ti mai lipseste ceva driver,sau setarile portului nu sunt corecte.

cauta prima data instructiunile si setarile de instalare ale lui carsoft.

apropo: dezactiveaza firewall-ul



am instalat de 10 ori cel putin. firewall-ul este dezactivat nu am antivirus nimic.

This post has been edited by mucificatorul: 21 October 2010 - 09:27 PM


#18 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 21 October 2010 - 10:03 PM

View Postmucificatorul, on 21 October 2010 - 09:27 PM, said:

am instalat de 10 ori cel putin. firewall-ul este dezactivat nu am antivirus nimic.

Asigura-te ca esti pe Com1 sau Com3asta fiindca banuiesc ca ai port serial nativ. Daca ai USB...aici cam sunt probleme cu Carsoftul....In orice caz, daca ai USB, asigneaza portul USB pe Com 1 sau 3. Setezi Baudrate la 9600 (Biti pe secunda) in proprietatile portului.
Iti atasez totusi ceva...

#19 User is offline   Severus Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 481
  • Joined: 24-September 10
  • Location:Moon of Endor
  • Car:cazan

Posted 21 October 2010 - 11:08 PM

View Postmucificatorul, on 21 October 2010 - 10:27 PM, said:

am instalat de 10 ori cel putin. firewall-ul este dezactivat nu am antivirus nimic.


undeva la instalare faci aceiasi greseala sau omisiune mereu...nu fa mecanic...este o logica si acolo

apropo pe ce windows faci instalarea? ai sp2 minim instalat? netframework??

This post has been edited by severus_phantom: 21 October 2010 - 11:13 PM


#20 User is offline   mucificatorul Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 29
  • Joined: 16-October 10
  • Location:BUCURESTI
  • Car:318I

Posted 22 October 2010 - 08:02 AM

View Postseverus_phantom, on 22 October 2010 - 12:08 AM, said:

undeva la instalare faci aceiasi greseala sau omisiune mereu...nu fa mecanic...este o logica si acolo

apropo pe ce windows faci instalarea? ai sp2 minim instalat? netframework??

urmez exact pasii de instalare n u fac din capul meu. sistemul de operare este XP CU sp2, am instalat si netframework. dar tot nu merge. cred ca este busit softul nu am incercat cu alt soft pt. ca nu am

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users