BMW AUTO FORUM: ceva sfaturi achizitie bmw520 din 2003 benzina - BMW AUTO FORUM

Jump to content

ceva sfaturi achizitie bmw520 din 2003 benzina cine ma poate ajuta cu ceva sfaturi ptr achizitie bmw 520 benzina 2003

#21 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 21 November 2010 - 08:53 PM

View PostTOM, on 21 November 2010 - 02:30 PM, said:

si oare 2.0 pentru ce s a mai facut?


Pentru că există oameni total dezinteresaţi de performanţele maşinii.

#22 Guest_poleposition_*

  • Group: Guests

Posted 21 November 2010 - 09:08 PM

Bine, dar trebuie sa fii chiar dezinteresat complet, pentru ca 2.0i consuma cat 525i, nu vad logica sa alegi motorul ala... nici macar din considerente legate de taxe/impozite, caci motorul are 2200cmc.

Masina este grea, motorul prea putin performant si de aici rezulta un consum crescut, total aiurea.

#23 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 21 November 2010 - 11:42 PM

totusi gandim din perspectiva unui roman, iar masina asta nu e facuta nici de romani si nici pt romani.......

daca cineva ar fi dezinteresat de performantele unei masini, de ce si ar mai lua bmw? pt noi bmw e privita ca o masina sport/performanta! oare nemtii nu vad bmw ul cum vedem noi dacia?

#24 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 21 November 2010 - 11:44 PM

Pentru că e văzută ca o maşină scumpă, de calitate.

Doar nu crezi că cineva îşi ia cele mai mici motorizări de la BMW pentru performanţă.

#25 User is offline   TOM Icon

  • E39 DSP Master
  • PipPipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 628
  • Joined: 20-September 09

Posted 22 November 2010 - 12:06 AM

pai cine vrea performanta isi ia un super sport sau daca tot tine sa isi ia BMW, isi ia M, restul isi cumpara bmw cu motorizari dupa nevoi, preferinte. daca unui om ii plac motoarele pe benzina, poti sa stai tu si in cap ca el tot va prefera 520i fata de 520d.........


crezi ca oricine vrea bmw pt performanta? si totusi de ce exista 320i, 218i, 316i ?

#26 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 22 November 2010 - 12:11 PM

Tu vorbeşti de nişte extreme.

Dacă vrei şi ceva performanţă dar n-ai bani de un M, îţi poţi cumpăra un 525i sau 530i de exemplu.

Nu e vorba de nevoi ci de bani.

Dacă nu-ţi permiţi o anumită motorizare, iei una mai slabă, cam la asta se rezumă totul.

Păi n-am scris mai sus că nu toţi vor BMW pentru performanţă? Unii vor să-şi etaleze statutul social, adică pentru imagine, altora pur şi simplu le place marca, unii pentru performanţă în comparaţie cu alte maşini de stradă.

Aceste motorizări există pentru că există şi cumpărători pentru ele.

Pe de altă parte, eu n-aş cumpăra niciodată un 316i, mi se pare degeaba, mai bine iei o maşină non-premium de mic litraj, eşti mai câştigat.

#27 User is offline   cominas Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 74
  • Joined: 20-November 10
  • Location:Bucuresti
  • Car:E90 325i

Posted 22 November 2010 - 02:09 PM

View PostCiupanezu, on 22 November 2010 - 12:11 PM, said:

eu n-aş cumpăra niciodată un 316i, mi se pare degeaba, mai bine iei o maşină non-premium de mic litraj, eşti mai câştigat.

Aici trebuie sa recunnosc...ai dreptate...nici eu nu as da banii pe un motor mai mic de 2000 de la BMW...

#28 User is offline   wyp Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 3
  • Joined: 24-May 11

Posted 26 May 2011 - 03:56 AM

View PostCiupanezu, on 23 October 2010 - 10:57 AM, said:

Maşina e destul de grea, motorul de 2 litri nu prea dă nici o senzaţie decât de nervi şi plictiseală.

asta e doar parerea ta(170 PS su nt mai mult decat suficient) chiar daca masina cantareste 1560kg , se descurca bine in orice situatie.PS: o depasire se face in felul urmator ( asa ca sa nu te ia cu transpiratii , pe tine si pe altii asa ca tine)Te asiguri ca nu pui in pericol pe ceilalti participanti la trafic, semnalizezi si depasesti.Ce faceti voi astia cu PS-iiiiiiiiii multiiiiiiiii este cu transpiratii reci ptr ca sunteti cu totii niste sinucigasi si puneti toti ceilalti particapanti la trafic in pericol.Depasiti doar la mustata ca aveti PSSSSSSSSSSSSSSS________IIIIIIIIIIIIIII, WOW.Nu va suparati asta e parerea mea.O sustin si o semnez, lol

Cumparati tu DIZAL ma.Omului poate ai place motor pe benzina.Eu am si diesel si benzina si crede-ma ca dieselul e pistol cu apa fata de benzina.Nu ai sa auzi tu frumusete de motor mieunand pe diesel never.AA, ca are alt cuplu, si care e schema ca multa putere in plus nu are .DA, daca ar fi avut 100PS mai mult as fi spus ca merge un compromis,dar asa lasa-l incolo de DIZAL.

#29 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 26 May 2011 - 01:13 PM

Îţi recomand să foloseşti alt ton şi să-ţi schimbi atitudinea dacă doreşti să mai postezi pe acest forum.

Şi ceea ce spui tu reprezintă tot doar o părere.

#30 User is offline   stefan_t Icon

  • Pasionat non-staff
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 275
  • Joined: 28-January 10
  • Location:Ploiesti
  • Car:e36, 325i cabrio

Posted 26 May 2011 - 01:36 PM

oricum, e o replica destul de intarziata....cam ca vapoarele, cu 6 luni :lol:/> ...ce faci? te plictisesti si invii posturi mai vechi, sau cum? primul ar trebui sa sar eu in sus, ca am 316i si tocmai s-a zis ca nu merita un motor de la BMW sub 2000cmc, dar nu o fac....dar chiar sa vin dupa 6 luni sa mai scriu ceva, mi se pare absolut...aaahh, completati voi... :ph34r:/>

#31 User is offline   wyp Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 3
  • Joined: 24-May 11

Posted 27 May 2011 - 12:47 AM

View PostCiupanezu, on 26 May 2011 - 01:13 PM, said:

Îţi recomand să foloseşti alt ton şi să-ţi schimbi atitudinea dacă doreşti să mai postezi pe acest forum.

Şi ceea ce spui tu reprezintă tot doar o părere.

Ok no problem , am expus doar o parere.WOW

View Poststefan_t, on 26 May 2011 - 01:36 PM, said:

oricum, e o replica destul de intarziata....cam ca vapoarele, cu 6 luni :lol:/> ...ce faci? te plictisesti si invii posturi mai vechi, sau cum? primul ar trebui sa sar eu in sus, ca am 316i si tocmai s-a zis ca nu merita un motor de la BMW sub 2000cmc, dar nu o fac....dar chiar sa vin dupa 6 luni sa mai scriu ceva, mi se pare absolut...aaahh, completati voi... :ph34r:/>

Pai degeaba te-ai ofensat amicule, eu nu am spus decat o parere si chiar dupa cinci ani nu conteaza.Atata timp cat eu consider ca am dreptate si e posibil sa reflecteze cineva la ceea ce am scris eu mai sus.Ca ai tu 316 e treaba ta , si eu am masini mai slabe si mai tari , benzina diesel dar am expus""""""""""""""""""""""" doar o parere.

  • (2 Pages)
  • +
  • 1
  • 2
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users