BMW AUTO FORUM: Aditivii minune, o necesitate? - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Aditivii minune, o necesitate? Ce ati folosit, si ce ati observat...

Poll: Aditivii minune, o necesitate? (16 member(s) have cast votes)

Ati testat personal?

  1. Duralube (5 votes [31.25%] - View)

    Percentage of vote: 31.25%

  2. Metabond (2 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  3. Slick (1 votes [6.25%] - View)

    Percentage of vote: 6.25%

  4. Altul (1 votes [6.25%] - View)

    Percentage of vote: 6.25%

  5. Voted Nu, sub nici o forma (7 votes [43.75%] - View)

    Percentage of vote: 43.75%

Vote Guests cannot vote

#61 User is offline   alex230ro Icon

  • Junior
  • PipPipPip
  • Group: Members
  • Posts: 308
  • Joined: 22-September 09

Posted 12 December 2010 - 10:33 AM

si au avut/au vreun efect?pentru M54 ma intereseaza,avand in vedere calitatea benzinei de la noi ma gandeam sa incerc si eu un aditiv.Un part number ai la aditivul oem?tunap vad ca au o gama mai variata(oricum nu cred ca gasesc la noi)

http://www.tunap.com...ars-engine.html

#62 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 12 December 2010 - 10:27 PM

http://bmwautoforum....ndpost__p__4947

#63 User is offline   Bavaria Icon

  • Pasionat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,939
  • Joined: 07-September 09
  • Car:BMW
  • Motorcycle:0

Posted 13 December 2010 - 03:22 AM

View Postalex230ro, on 12 December 2010 - 10:33 AM, said:

si au avut/au vreun efect?


Este greu de spus.Daca masina ta are depuneri multe de carbon pe supape, in injectoare si in camera de ardere, daca ai probleme de misfire cauzate de acest lucru este posibil ca aditivul sa nu faca fata, cel putin nu dupa o singura doza.BMW-ul recomanda curatarea supapelor si a camerei de ardere cu un aditiv concentrat.Metoda clasica, se amesteca aditivul cu niste benzina si se arde in motor.Dupa care se recomanda ultilizarea aditivilor ca o masura de combatere a depunerilor.
Nu ai de unde sa stii daca motorul are depuneri de carbon daca nu dai jos cel putin galeria de admisie.Pe de alta parte nu strica sa folosesti aditivul respectiv deoarece rau nu poate face, iar in timp ajuta la eliminarea depunerilor sau previne aparitia lor.
Problema este ca exista zeci de aditivi pe rafturile din magazine, te duci intr-un magazin de specialitate si nu stii ce sa alegi, sunt zeci de aditivi si reclama este similara peste tot.Banuiesc ca multi aditivi chiar ajuta si nu strica nimic, insa exista aditivi care provoaca depuneri in loc sa ajute la inlaturarea lor.
BMW-ul a facut teste cu aditivul techron(aditivul original) si a ajuns la concluzia ca ajuta si ca nu distruge nimic daca este folosit dupa recomandarile lor.Deocamdata este singurul aditiv oficial si care, dupa parerea mea da rezultate.Tunap micrologic, la fel, a fost aprobat de BMW in unele tari.Am folosit si folosesc ambii aditivi desi folosesc benzina top tier.
Am mai scris despre www.toptiergas.com, daca exista asa ceva in Romania este bine sa folosesti benzina cu acest standard.

#64 User is offline   Bogdan M. Icon

  • Senior
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 3,197
  • Joined: 03-September 09
  • Location:Bucureşti

Posted 13 December 2010 - 11:32 AM

Din păcate, nu există şi în România.

#65 User is offline   dusky Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 40
  • Joined: 11-April 11
  • Car:e60 - 530D

Posted 20 April 2011 - 02:41 PM

e posibil ca de la aditivi sa cada depuneri in motor,am vazut la cineva cand a scos un filtru de benzina era plin de depuneri iar cei de acolo au zis ca sunt depuneri care au cazut si trebuie sa faca flush urgent la motor...

#66 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 25 April 2011 - 03:13 PM

View Postdusky, on 20 April 2011 - 03:41 PM, said:

e posibil ca de la aditivi sa cada depuneri in motor,am vazut la cineva cand a scos un filtru de benzina era plin de depuneri iar cei de acolo au zis ca sunt depuneri care au cazut si trebuie sa faca flush urgent la motor...

La motor ai putea face flush uleiului din baie. Pe unde ajung depunerile antrenate de aditivul de benzina acolo (presupun ca de asta era vorba)?
Posibil sa se fi referit la flush-ul rezervorului...Incearca sa iei mai multe detalii..Este ceva interesant care merita discutat.

#67 User is offline   coriducu Icon

  • Nou venit
  • Pip
  • Group: Members
  • Posts: 1
  • Joined: 22-April 11

Posted 27 April 2011 - 07:35 AM

View PostDanS, on 25 April 2011 - 04:13 PM, said:

La motor ai putea face flush uleiului din baie. Pe unde ajung depunerile antrenate de aditivul de benzina acolo (presupun ca de asta era vorba)?
Posibil sa se fi referit la flush-ul rezervorului...Incearca sa iei mai multe detalii..Este ceva interesant care merita discutat.

Buna ziua baieti !
Ma bag si eu in discutie cu toate ca nu sunt posesor de BMW dar mai repar din cind in cind cite unul pe linga altele.
De curind am primit sub forma de proba un aditiv de fapt 3 (motorina , benzina , ulei) produs de MOTEX folosit de cei de la Motor Racing Cluj Napoca cu recomandarea ca ar fi traznet.
Cel de ulei nu am apucat sa-l utilizez inca dar cel de dizel chiar m-a lasat paf folosindul la un Mercedes CDI la care batea un injector ca toti dracii si care dupa vreo 10-15km parcursi cu acest aditiv a tacut de parca nici nu ar fi avut nimic vreodata.Cel de benzina am apucat sa-l bag la un baiat cu BMW 318 2008 care iarasi avea probleme de miss fire la cilindrul 1.Aici rezultatul nu a fost chiar asa spectaculos dar a imbunatatit situatia in idea ca problama a mai aparut doar sporadic si nu permanent ca pina atunci si in plus baiatul zicea ca i-a scazut usor consumul conform explicatiilor de pe ambalaj dar poate ca a fost ceva gen autosugestie la bietul om.
Acum idea este a mai incercat cineva acest aditiv ?Daca da sa il rog sa dea mai multe relatii despre el fiindca eu am intrat in posesia lui chiar intimplator.
Eu sincer am folosit foarte mult Slick 50 atit pentru motor cit si pentru carburant si cu toate ca este cam printre cei mai scumpi de pe piata(cel putin la noi) eu am fost sincer destul de multumit de rezultate.Acum sinceri sa fim acesti aditivi nu vor putea niciodata prelua jocurile si uzurile unui motor "obosit" dau sa suplineasca proprietatile unui carburant de calitate.
Ma scuzati daca am aberat cumva dar asta este cea ce gindesc eu.
Salutari !!!

#68 User is offline   petibv Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 21-February 11
  • Location:Brasov

Posted 27 April 2011 - 08:42 AM

OFF: @Dan: BMW nu recomanda nici schimbatul uleiului din cutia de viteze, ea fiind 'Lifetime'. Un reprezentant de la dealerul din Brasov s-a uitat la mine ca si cum as fi zis un sacrilegiu cand am amintit ca am de gand sa schimb acest ulei.
Dupa ce am facut schimbul am pastrat substanta (ca ulei nu mai se poate numi de mult) sa o mai pot arata la colegi. Sa nici nu mai amintesc, ca a iesit mai putin de jumatate de litru de ulei, iar in principiu ar trebui sa fie 1,1 l. Cu toate acestea vred ca am intarziat cu scimbul. :(/> .

ON: Am folosit Metabond la doua masini destul de diferite, un Opel Astra G din 2007, luata noua, si primul rand de 'aditiv' (termen incorect, pentru ca nu afecteaza proprietatile uleiului, ci este un supliment) la 60.000 de km, si BMW 318i din 99, primul rand de 'aditiv' la ~ 187.000.
Nu s-au intamplat miracole, poate mici diferente la sunetul motoarelor, dar s-ar putea ca si auzul meu sa fie influentat de costul produsului. :DollarBill_SVD5W4:/> .
Eu personal nici nu ma asteptam sa mai creasca inca doi cilindrii la motorul de 4, sau sa apare sigle ///M peste noapte.
Am fost insa la o prezentare, (un prieten s-a rugat de mine mai mult de jumatate de an, eram si eu destul de sceptic) si ceea ce am vazut acolo m-a pus pe ganduri, si am luat decizia de a-l folosi.

This post has been edited by petibv: 27 April 2011 - 08:53 AM


#69 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 27 April 2011 - 08:47 AM

View Postpetibv, on 27 April 2011 - 09:42 AM, said:

OFF: @Dan: BMW nu recomanda nici schimbatul uleiului din cutia de viteze, ea fiind 'Lifetime'.

Despre mine e vorba?? :unsure:/> Daca da, nu imi dau seama care este legatura intre mine si schimbatul uleiului la cutie

#70 User is offline   petibv Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 21-February 11
  • Location:Brasov

Posted 27 April 2011 - 08:52 AM

View PostDanS, on 13 November 2010 - 05:28 PM, said:

Vezi sa nu te bata "altcineva" si asta nu in viitor, ci curand, afland ca BMW nu recomanda ... :lol:/>


Scuze, Dan, nu am citat ce vroiam de fapt sa citez. :D/>.
La replyul acesta ma refeream.

#71 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 27 April 2011 - 12:31 PM

View Postpetibv, on 27 April 2011 - 09:52 AM, said:

Scuze, Dan, nu am citat ce vroiam de fapt sa citez. :D/>.
La replyul acesta ma refeream.

:lol:/> :lol:/> :lol:/>
Off: Mi-am adus aminte de discutia mea cu Stefan.....Stie el la ce/ cine m-am referit :ph34r:/>

#72 User is offline   petibv Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 55
  • Joined: 21-February 11
  • Location:Brasov

Posted 27 April 2011 - 01:45 PM

Inseamna ca m-am bagat si eu ca musca-n lapte. :sorry:/> :ph34r:/>

  • (4 Pages)
  • +
  • « First
  • 2
  • 3
  • 4
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users