BMW AUTO FORUM: zgomot ...ciudat - BMW AUTO FORUM

Jump to content

Page 1 of 1

zgomot ...ciudat

#1 User is offline   meda81 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 60
  • Joined: 17-November 10
  • Car:BMV E60

Posted 17 November 2010 - 08:39 PM

Cu respesct ptr toata lumea...nu de curand m am pricopsit si eu cu un seria 5 din 2007 ..dar am o prob in mers la 90-120 km/h se aude un hurit in spate ..nu as vrea sa cred ca este de la cardan am fost la mecanic si a zis ca e prea tanar sa fie prob la cardan ,a spus ca e normal zgomotul ... aveti un sfat ceva ..mersi.

#2 User is offline   DanS Icon

  • Pasyonat
  • Icon
  • Group: Admin
  • Posts: 1,425
  • Joined: 06-September 09
  • Location:Houston Tx, PH RO

Posted 17 November 2010 - 10:48 PM

View Postmeda81, on 17 November 2010 - 08:39 PM, said:

Cu respesct ptr toata lumea...nu de curand m am pricopsit si eu cu un seria 5 din 2007 ..dar am o prob in mers la 90-120 km/h se aude un hurit in spate ..nu as vrea sa cred ca este de la cardan am fost la mecanic si a zis ca e prea tanar sa fie prob la cardan ,a spus ca e normal zgomotul ... aveti un sfat ceva ..mersi.

Din ce ma gandesc eu, ar putea fi:
Anvelope (posibil "runflat")...am patit si eu...
Evacuarea (traseul) atinge undeva caroseria sau este foarte aproape de ea
Rulmentii (dar astia cam fac zgomot continuu si se aud cel mai bine cu masina in mers scoasa din viteza...)
Rulment intermediar la cardan
Diferential cu dantura pinionului de atac subtaiata (expresie care semnifica o modificare a profilului evolventic al danturii)...se vad acolo ceva pierderi de ulei?
Asta ghicesc eu...
Are Km multi masina ta?

#3 User is offline   meda81 Icon

  • Novice
  • PipPip
  • Group: Members
  • Posts: 60
  • Joined: 17-November 10
  • Car:BMV E60

Posted 17 November 2010 - 11:49 PM

Nu prea are multi km zic eu 122 mii ,cauciucurile sunt schimbate am pus de iarna si face la fel 225/55/16...nu sunt run flat..flansa cardan arata bine asa mi-au spus cei de la service ..bine acum e si chestia ca eu mi-am setat mintea pe acel huruit pe care nimeni nu il aude daca nu le zic eu ...se aude undeva in spate asa cred...chiar nu stiu ce sa zic
La rulment m am gandit su eu.. am inteles ca nu e asa de scump ..

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users